• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Udział ZPP w konsultacjach dot. Polskiej Strategii Wodorowej



    Warszawa, 16 lutego 2021 r.

     

    Udział ZPP w konsultacjach dot. Polskiej Strategii Wodorowej

     

    14 stycznia 2021 r. z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozpoczęły się konsultacje publiczne na temat projektu „Polskiej Strategii Wodorowej” do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. ZPP przygotował w tej sprawie 104 merytoryczne uwagi oraz podsumowujące je stanowisko. Działania te mają na celu wypracowanie konstruktywnych rozwiązań w zakresie ostatecznego kształtu tworzonej strategii. Za najważniejszy cel strategii uznaliśmy doprowadzenie do kwalifikacji wytwarzania  polskiego wodoru jako procesu niskoemisyjnego, tak, aby mógł być on powszechnie używany w transporcie i energetyce.

    Projekt określa cele i działania dotyczące rozwoju krajowych kompetencji i technologii na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej. Odnoszą się one do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

    Należy podkreślić, że z całą pewnością jest to potrzebny i perspektywiczny program, który można uznać za wstępną mapę działań oraz inicjację procesu wprowadzania technologii wodorowej do obszaru polskiej gospodarki.

     

    Zobacz: 15.02.2021 Stanowisko ZPP ws. Polskiej Strategii Wodorowej

    Link do projektu strategii: https://tiny.pl/rp6mn

     

    Fot. CrazyCloud / Adobe Stock

    Najnowsze artykuły

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, został wybrany Przewodniczącym Sekcji TEN w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES)

    EKES jest kluczowym organem doradczym w Unii Europejskiej, składającym się z trzech grup: Pracodawców (Grupa I), Pracowników (Grupa II) oraz Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Grupa III). Jego podstawową rolą jest przedstawianie merytorycznych opinii na temat polityk i legislacji UE Komisji Europejskiej, Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery