• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Ustawa o zmianie ustawy antykryzysowej



    Warszawa, 26 marca 2020 r. 

     

    Ustawa o zmianie ustawy antykryzysowej


    Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przewidujący m.in. zmiany w zakresie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

    Procedowane przepisy wprowadzają możliwość wydłużenia terminu realizacji zobowiązania uczestnika aukcji do sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego oraz maksymalnego wieku urządzeń wchodzących w skład danej instalacji, na skutek zaistnienia okoliczności niezależnych od Wytwórcy, z uwzględnieniem sytuacji zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym spowodowanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

    Analogiczna regulacja została zaproponowana dla Wytwórców korzystających z systemów feed-in tariff (FiT) oraz feed-in premium (FiP).

    Przepis przejściowy zapewnia możliwość skorzystania z wydłużenia terminu realizacji zobowiązania uczestnika aukcji do sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego, przez wytwórców, których oferty wygrały aukcję w latach ubiegłych. Analogicznie przepis przejściowy obejmuje małych i średnich Wytwórców korzystających z systemów FiT i FiP.

    Zgodnie z przepisami końcowymi, zmiany w zakresie ustawy o OZE wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy nowelizującej.

    Projekt będzie procedowany najprawdopodobniej w dniu 27 marca, tj. w drugim dniu posiedzenia plenarnego Sejmu.

    Zgodnie z zapowiedziami rządu, ustawa ma wejść w życie od pierwszego kwietnia br.

    Zgodnie z obecnymi planami, Konwent Senatu zbierze się jutro i zdecyduje o terminie najbliższego posiedzenia plenarnego tej izby, które odbędzie się najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia.


    Autor tekstu: Włodzimierz Ehrenhalt

     

    Fot. Free-Photos / pixabay.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery