• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Wiceprezes ZPP Marcin Nowacki oraz Prezes WEI Tomasz Wróblewski nominowani na członków EKES



    Warszawa, 24 września 2020 r.

     

    Wiceprezes ZPP Marcin Nowacki oraz Prezes WEI Tomasz Wróblewski nominowani na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Od 21 września reprezentują interesy polskich przedsiębiorców w europejskim procesie decyzyjnym

     

    Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (“EKES”) jest organem doradczym ustanowionym na mocy traktatów. Składa się z trzech grup reprezentujących odpowiednio Pracodawców, Pracowników i Różnorodność oraz służy fachową wiedzą Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji. Jego 326 członków to pracodawcy, związkowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, zawodowych, gospodarczych i kulturalnych, którzy są mianowani przez Radę Europejską na odnawialną pięcioletnią kadencję na wniosek państw członkowskich.

    Jestem zaszczycony, że mogę wnieść swój wkład w prace Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. – stwierdził Wiceprezes ZPP Marcin Nowacki i dodał – To, co jest kluczowe dla wyników przedsiębiorstw na rynku, to dobre otoczenie regulacyjne, a Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ma do odegrania kluczową rolę w tworzeniu lepszego europejskiego prawodawstwa dla przedsiębiorstw.

    EKES uczestniczy w procesie tworzenia prawa europejskiego. Co roku wydaje on od 160 do 190 opinii i raportów informacyjnych. O opinie może zwracać się Komisja Europejska, Parlament lub Rada. EKES ma również prawo do wydawania opinii z własnej inicjatywy. Dzięki EKES’owi ważne interesy społeczno-gospodarcze są dobrze reprezentowane w procesie decyzyjnym Unii.

    Zdaniem Prezesa WEI Tomasza Wróblewskiego funkcja członka EKES-u to wyróżnienie i odpowiedzialność – Bezpośredni udział w europejskim procesie decyzyjnym to możliwość, która nie jest dostępna dla wielu osób i mam zamiar wykorzystać ją, by godnie reprezentować ważne dla Polski interesy na arenie międzynarodowej.

    Ponadto EKES jest organizatorem kilku dorocznych inicjatyw i wydarzeń skupiających się na społeczeństwie obywatelskim i udziale obywateli, takich jak nagroda społeczeństwa obywatelskiego, Dni Społeczeństwa Obywatelskiego, Twoja Europa, sesja plenarna poświęcona młodzieży “Your Say” oraz dzień europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

    Pierwszym krokiem w kierunku poprawy bilansu handlowego UE jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich. Przedsiębiorstwa w krajach trzecich często napotykają na mniejsze przeszkody prawne, które pozwalają im łatwiej się rozwijać. Aby zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw, UE powinna skupić się na zmniejszaniu biurokracji i obciążeń administracyjnych, zwłaszcza dla MŚP – zauważył Nowacki.

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP

    Przez lata zawodowo związany z obszarem rozwoju inwestycji bezpośrednich. W latach 2006-2007 dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestora w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. W okresie 2008-2009 pełnił funkcję dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Brał udział w zarządzaniu ponad 40 projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości przekraczającej 1 mld euro. Marcin jest związany ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców od 2011 roku. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Związku i członka Rady Warsaw Enterprise Institute. W ramach ZPP koordynuje piony odpowiedzialne za prawo i legislację oraz relacje. Marcin nadzoruje również wszystkie relacje i partnerstwa zagraniczne, w tym Przedstawicielstwo ZPP w Brukseli, uczestnicząc w kluczowych procesach regulacyjnych dla polskich przedsiębiorców w UE. Inicjator i szef European Enterprise Alliance, organizacji przedsiębiorców zarejestrowanej w Brukseli zrzeszającej organizacje pracodawców z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Marcin Nowacki jest również przewodniczącym grupy roboczej E-Commerce funkcjonującej w ramach SME Connect, brukselskiej organizacji małego i średniego biznesu.

    Tomasz Wróblewski, Prezes WEI

    Prezes WEI. Twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska”, „Forbes Polska”. Zaczynał swoją pracę zawodową w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost” a następnie naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”. Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej.

     

    fot. Giampaolo Squarcina / ma lic. Flickr.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery