Warszawa, 24 września 2020 r.
Wiceprezes ZPP Marcin Nowacki oraz Prezes WEI Tomasz Wróblewski nominowani na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Od 21 września reprezentują interesy polskich przedsiębiorców w europejskim procesie decyzyjnym
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (“EKES”) jest organem doradczym ustanowionym na mocy traktatów. Składa się z trzech grup reprezentujących odpowiednio Pracodawców, Pracowników i Różnorodność oraz służy fachową wiedzą Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji. Jego 326 członków to pracodawcy, związkowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, zawodowych, gospodarczych i kulturalnych, którzy są mianowani przez Radę Europejską na odnawialną pięcioletnią kadencję na wniosek państw członkowskich.
– Jestem zaszczycony, że mogę wnieść swój wkład w prace Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. – stwierdził Wiceprezes ZPP Marcin Nowacki i dodał – To, co jest kluczowe dla wyników przedsiębiorstw na rynku, to dobre otoczenie regulacyjne, a Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ma do odegrania kluczową rolę w tworzeniu lepszego europejskiego prawodawstwa dla przedsiębiorstw.
EKES uczestniczy w procesie tworzenia prawa europejskiego. Co roku wydaje on od 160 do 190 opinii i raportów informacyjnych. O opinie może zwracać się Komisja Europejska, Parlament lub Rada. EKES ma również prawo do wydawania opinii z własnej inicjatywy. Dzięki EKES’owi ważne interesy społeczno-gospodarcze są dobrze reprezentowane w procesie decyzyjnym Unii.
Zdaniem Prezesa WEI Tomasza Wróblewskiego funkcja członka EKES-u to wyróżnienie i odpowiedzialność – Bezpośredni udział w europejskim procesie decyzyjnym to możliwość, która nie jest dostępna dla wielu osób i mam zamiar wykorzystać ją, by godnie reprezentować ważne dla Polski interesy na arenie międzynarodowej.
Ponadto EKES jest organizatorem kilku dorocznych inicjatyw i wydarzeń skupiających się na społeczeństwie obywatelskim i udziale obywateli, takich jak nagroda społeczeństwa obywatelskiego, Dni Społeczeństwa Obywatelskiego, Twoja Europa, sesja plenarna poświęcona młodzieży “Your Say” oraz dzień europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
– Pierwszym krokiem w kierunku poprawy bilansu handlowego UE jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich. Przedsiębiorstwa w krajach trzecich często napotykają na mniejsze przeszkody prawne, które pozwalają im łatwiej się rozwijać. Aby zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw, UE powinna skupić się na zmniejszaniu biurokracji i obciążeń administracyjnych, zwłaszcza dla MŚP – zauważył Nowacki.
Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP
Przez lata zawodowo związany z obszarem rozwoju inwestycji bezpośrednich. W latach 2006-2007 dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestora w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. W okresie 2008-2009 pełnił funkcję dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Brał udział w zarządzaniu ponad 40 projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości przekraczającej 1 mld euro. Marcin jest związany ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców od 2011 roku. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Związku i członka Rady Warsaw Enterprise Institute. W ramach ZPP koordynuje piony odpowiedzialne za prawo i legislację oraz relacje. Marcin nadzoruje również wszystkie relacje i partnerstwa zagraniczne, w tym Przedstawicielstwo ZPP w Brukseli, uczestnicząc w kluczowych procesach regulacyjnych dla polskich przedsiębiorców w UE. Inicjator i szef European Enterprise Alliance, organizacji przedsiębiorców zarejestrowanej w Brukseli zrzeszającej organizacje pracodawców z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Marcin Nowacki jest również przewodniczącym grupy roboczej E-Commerce funkcjonującej w ramach SME Connect, brukselskiej organizacji małego i średniego biznesu.
Tomasz Wróblewski, Prezes WEI
Prezes WEI. Twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska”, „Forbes Polska”. Zaczynał swoją pracę zawodową w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost” a następnie naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”. Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej.
fot. Giampaolo Squarcina / ma lic. Flickr.com