Grzegorz Rychwalski
Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zrzeszającego największe krajowe firmy farmaceutyczne, które gwarantują bezpieczeństwo lekowe Polski i rozwój gospodarczy kraju. Jest ekspertem w dziedzinie sektora farmaceutycznego oraz europejskiego prawa regulującego produkcję leków w UE.
Wcześniej pracował m.in. jako Naczelnik w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji MZ. Był też attaché ds. produktów leczniczych i wyrobów medycznych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli oraz zastępcą przewodniczącego Grupy Roboczej ds. farmaceutyków i wyrobów medycznych Rady Europejskiej. Doświadczenie korporacyjne zdobywał też jako manager ds. strategii w INFARMIE, a także jako governmental affairs & policy manager w firmie Janssen Polska.
Z ramienia PZPPF monitoruje prace Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, prowadzi działania informacyjne dotyczące roli i znaczenia krajowego przemysłu farmaceutycznego. Ogromnym sukcesem na forum UE było przedstawienie w maju ub.r. przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia wprowadzającego możliwość produkcji odpowiedników leków chronionych SPC na eksport poza Unię. Kontynuacją tych działań była batalia o wprowadzenie do projektu tego rozporządzenia zmian korzystnych dla krajowych producentów leków. Dzięki nim krajowe firmy farmaceutyczne będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.
Działalność publiczna Grzegorza Rychwalskiego, wiceprezesa PZPPF, koncentruje się również na edukacji dotyczącej leków biologicznych równoważnych, dzięki którym polscy pacjenci mogą mieć szerszy dostęp do nowoczesnych terapii biologicznych. Jest on odpowiedzialny za dialog z pacjentami, klinicystami, Rzecznikiem Praw Pacjenta i regulatorami tego rynku. Wspólnie z językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem propaguje stosowanie nazwy leki „biologiczne równoważne” zamiast „biopodobne”.