• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    \”Wolność pod ostrzałem\”



    25-11-2014

    Promowanie rozwiązań wolnościowych – to cel serialu „Wolność pod ostrzałem”, serii dziesięciu krótkich odcinków przedstawiających różne wycinki polskiej rzeczywistości.

    – Ten serial to nasz pomysł na promowanie wolnościowych rozwiązań wśród młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają interesować się działalnością publiczną. Chcemy pokazać, że rozwiązania oparte o dobrowolność i rynek są lepsze od tych, które zasadzają się na przymusie i kontroli – powiedział Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, gospodarz serialu.

    „Wolność pod ostrzałem” to dziesięć krótkich odcinków przedstawiających różne wycinki polskiej rzeczywistości. W serialu mowa jest między innymi o biurokracji, społeczeństwie obywatelskim, realiach prowadzenia firmy, czy emigracji. Zdjęcia były kręcone w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Londynie. W serialu zobaczymy między innymi prof. Leszka Balcerowicza, prof. Roberta Gwiazdowskiego, Przemysława Wiplera, Jarosława Gowina, czy Matthew Tyrmanda. To produkcja zrealizowana w pełni za prywatne środki przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości.

    – Ważne dla nas jest to, że serial jest udaną próbą zbudowania wolnościowej koalicji, w której przedstawiciele różnych organizacji mówią wspólnie o tym, co chcieliby zmienić i podają pomysły na to, jak to zrobić. To ważny głos w debacie publicznej, pokazujący, że libertarianie i wolnorynkowcy się łączą, a trzeciosektorowe organizacje harmonijnie ze sobą współpracują – powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Nowacki z ZPP. Odcinki nie pozostawiają widza z zarysowanym problemem, a pokazują w jaki sposób rozwiązać, w oparciu o idee libertariańskie, ważne społeczne kwestie. Dobrowolność i wolny wybór są lepsze niż przymus, takie jest przesłanie serialu.

    – Dobrze, że taka produkcja powstała. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości zrobiła świetną robotę, bo skuteczne informowanie o korzyściach płynących z właściwego, czyli klasycznego liberalizmu, mogłoby wyglądać w Polsce lepiej. Serial wypełnia tę ważną niszę – powiedział prof. Robert Gwiazdowski, Prezes WEI.

    Odcinki serialu można oglądać na stronie www.wolnoscpodostrzalem.pl, gdzie będą się ukazywać co poniedziałek, przez dziesięć najbliższych tygodni.

    Kilka tygodni temu odbyła się premiera w chicagowskiej telewizji polonijnej Polvision, serial cieszy się tam sporym zainteresowaniem i zbiera pozytywne opinie. W Polsce serial został zainagurowany podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kafe Zielony Niedźwiedź – klubie ZPP. Wspólnie z prezesem i wiceprezesem Fundacji o samym serialu i ruchu wolnościowym w Polsce rozmawiali prof. Robert Gwiazdowski z Warsaw Enterprise Institute i Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery