• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    \”Wolność pod ostrzałem\”



    25-11-2014

    Promowanie rozwiązań wolnościowych – to cel serialu „Wolność pod ostrzałem”, serii dziesięciu krótkich odcinków przedstawiających różne wycinki polskiej rzeczywistości.

    – Ten serial to nasz pomysł na promowanie wolnościowych rozwiązań wśród młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają interesować się działalnością publiczną. Chcemy pokazać, że rozwiązania oparte o dobrowolność i rynek są lepsze od tych, które zasadzają się na przymusie i kontroli – powiedział Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, gospodarz serialu.

    „Wolność pod ostrzałem” to dziesięć krótkich odcinków przedstawiających różne wycinki polskiej rzeczywistości. W serialu mowa jest między innymi o biurokracji, społeczeństwie obywatelskim, realiach prowadzenia firmy, czy emigracji. Zdjęcia były kręcone w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Londynie. W serialu zobaczymy między innymi prof. Leszka Balcerowicza, prof. Roberta Gwiazdowskiego, Przemysława Wiplera, Jarosława Gowina, czy Matthew Tyrmanda. To produkcja zrealizowana w pełni za prywatne środki przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości.

    – Ważne dla nas jest to, że serial jest udaną próbą zbudowania wolnościowej koalicji, w której przedstawiciele różnych organizacji mówią wspólnie o tym, co chcieliby zmienić i podają pomysły na to, jak to zrobić. To ważny głos w debacie publicznej, pokazujący, że libertarianie i wolnorynkowcy się łączą, a trzeciosektorowe organizacje harmonijnie ze sobą współpracują – powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Nowacki z ZPP. Odcinki nie pozostawiają widza z zarysowanym problemem, a pokazują w jaki sposób rozwiązać, w oparciu o idee libertariańskie, ważne społeczne kwestie. Dobrowolność i wolny wybór są lepsze niż przymus, takie jest przesłanie serialu.

    – Dobrze, że taka produkcja powstała. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości zrobiła świetną robotę, bo skuteczne informowanie o korzyściach płynących z właściwego, czyli klasycznego liberalizmu, mogłoby wyglądać w Polsce lepiej. Serial wypełnia tę ważną niszę – powiedział prof. Robert Gwiazdowski, Prezes WEI.

    Odcinki serialu można oglądać na stronie www.wolnoscpodostrzalem.pl, gdzie będą się ukazywać co poniedziałek, przez dziesięć najbliższych tygodni.

    Kilka tygodni temu odbyła się premiera w chicagowskiej telewizji polonijnej Polvision, serial cieszy się tam sporym zainteresowaniem i zbiera pozytywne opinie. W Polsce serial został zainagurowany podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kafe Zielony Niedźwiedź – klubie ZPP. Wspólnie z prezesem i wiceprezesem Fundacji o samym serialu i ruchu wolnościowym w Polsce rozmawiali prof. Robert Gwiazdowski z Warsaw Enterprise Institute i Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery