• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki



    16.11.2017

     

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki

     

    Publikacja „Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki” jest zarysem rekomendacji dobrych praktyk na rzecz współpracy małych i dużych firm. Została przygotowana na podstawie zgromadzonej wiedzy w toku prac badawczych, seminariów i konferencji w ramach Forum Współpracy Małego i Dużego Biznesu ZPP we współpracy z prof. Jerzym Cieślikiem z Akademii Leona Koźmińskiego, Ministerstwem Rozwoju oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Zaproponowane w publikacji dobre praktyki to zalecenia dla dużych firm oraz małych dotyczące wzajemnych relacji i zachowań m in.: przejrzystość przepływów między przedsiębiorcami, uczciwa konkurencja w zabieganiu o zamówienia czy specjalne oferty dla firm z sektora MŚP.

    W rozwiniętej gospodarce poszczególne rodzaje firm mają do spełnienia różne funkcje, natomiast istotnymi czynnikami rozwoju są synergia i kooperacja podmiotów różnej wielkości. Dlatego w wielu krajach podejmowane są działania na rzecz stymulowania takiej współpracy poprzez różnorodne instrumenty polityki ekonomicznej. Szczególną uwagę przywiązuje się do efektów rozpryskowych w wyniku zagranicznych inwestycji bezpośrednich, traktując na preferencyjnych zasadach projekty zagranicznych inwestorów, które zakładają szerokie powiązania kooperacyjne z lokalnym biznesem. W tym kontekście oddolne inicjatywy podejmowane przez same przedsiębiorstwa zasługują na szczególną uwagę i wsparcie.

     

    Współpraca Małego i Dużego Biznesu. Uwarunkowania i dobre praktyki.pdf

    Najnowsze artykuły

    Apel w sprawie programu Mój Elektryk 2.0

    Z początkiem lutego 2025 roku planowane jest uruchomienie nowej wersji programu „Mój Elektryk 2.0”. Ma ona zastąpić dotychczasową wersję programu. Wprowadzane zmiany, takie jak wykluczenie przedsiębiorstw niebędących osobami fizycznymi oraz brak wsparcia dla pojazdów kategorii N1, budzą uzasadnione obawy dotyczące skuteczności programu w realizacji jego głównych celów.

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery