• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Wymierna sprawiedliwość. Projekt reformy sądownictwa



    16.03.2018

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w ramach projektu „Agenda Polska” przedstawia swoje propozycję reform ustrojowych w państwie. Tym razem kolej przyszła na kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości, które od kilkunastu miesięcy są jednym z najbardziej gorących tematów w polskiej debacie publicznej.

    Raport „Wymierna Sprawiedliwość – propozycja reformy sądownictwa” uzupełnia i wyjaśnia propozycję zmian w sądownictwie ujęte w projekcie Konstytucji RP autorstwa profesora Roberta Gwiazdowskiego. „Nasze zmiany nie są kosmetyką, nie skupiają się jednak na wymiarze zmian personalnych, co było główną cechą ostatnich zmian przeprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.” – mówi Maciej Letkiewicz, współautor raportu.

    Raport postuluje m.in. likwidacje Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. „Istnienie wielu instytucji, także tych o które wybuchł ostry spór polityczny nie jest konieczne w demokratycznym państwie prawa. Strażnikami konstytucji powinny być wszystkie sądy powszechne i Sąd Najwyższy w indywidualnych sprawach, nie musi więc funkcjonować specjalny sąd konstytucyjny. Sprawy administracyjne za to mogą stać się przedmiotem rozpatrywania przez sądy powszechne. Podobnie sprawa ma się z Trybunałem Stanu, który od lat jest ciałem de facto martwym. Analogiczny los powinien spotkać Krajową Radę Sądownictwa a wyłączne kompetencje do powoływania sędziów powinien otrzymać Prezydent.” – dodaje Kamil Rybikowski, ekspert WEI.

    Autorzy opracowania proponują aby jedynym sądem szczególnym pozostał Sąd Najwyższy, złożony z 44 sędziów wybieranych przez Prezydenta na dożywotnią kadencje. Pierwszy skład Sądu Najwyższego miałby być wybrany w wyborach powszechnych. Z wyboru pochodzić mieliby także sędziowie pokoju, którzy rozstrzygaliby w najdrobniejszych sprawach cywilnych i sprawach o wykroczenia. Ich powołanie miałoby na celu odciążenie sądów powszechnych. Sądy powszechne miałby przejść reorganizację, stałby się także dwustopniowe. Dzisiejszy podział na sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne zastąpiony byłby podziałem na Sądy I instancji i Sądy II Instancji.

    Raport przewiduje też wiele ułatwień dla uczestników postępowań sądowych. Proponuje daleko idące uproszczenie procesu rejestracji spółek poprzez przeniesienie go do administracji i zarządzanie nim poprzez platformy online, umożliwienie uzyskania nakazu zapłaty przez notariusza co zapewnić znacznie większą efektywność egzekucji wierzytelności czy wprowadzenie elektronicznego systemu doręczeń. Autorzy podkreślają, że procedury sądowe muszą być nastawione na zwiększenie szybkości i sprawności postępowań sądowych. „Najczęściej pojawiającym się zarzutem w stosunku do polskiego sądownictwa jest przewlekłość postępowań. Proponujemy szereg rozwiązań, które wymiernie wpłyną na poprawę tego stanu rzeczy. Nawet najbardziej pożądane zmiany personalne, bez zmian systemowych nie wpłyną na poprawę jakości sądownictwa” – dodał na zakończenie konferencji Tomasz Wróblewski.


    16.03.2018 Agenda Polska: Wymierna sprawiedliwość. Projekt reformy sądownictwa

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery