• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Z kartą za pan brat



    26.05.2015

    Wzrost konkurencyjności, sprawniejsza obsługa klientów, wzrost przychodów, mniejsze koszty i oszczędność czasu – to tylko niektóre z powodów, dla których opłaca się przedsiębiorcom z sektora małych i średnich firm posiadać terminal płatniczy.

    Przekonuje o tym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który – w ramach współpracy z programem MasterYourCard – prowadzi ogólnopolski cykl seminariów „Kartą się opłaca”. Ich celem jest dostarczenie przedsiębiorcom wiedzy i narzędzi, które, wykorzystane w prowadzeniu małego i średniego biznesu, mogą realnie przyczynić się do jego rozwinięcia, szczególnie zaś do zwiększenia obrotów. Partnerem inicjatywy jest firma MasterCard.

    – Konsumenci korzystający z płatności bezgotówkowych kupują więcej, bo nie ogranicza ich ilość gotówki, którą posiadają w portfelu – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. – Potwierdzają to m.in. badania Narodowego Banku Polskiego oraz doktora Jakuba Górki, według których średnia wartość transakcji kartą jest blisko 3 razy wyższa niż gotówką (odpowiednio: 83,40 zł oraz 28,40 zł).

    Choć korzyści dla przedsiębiorców można mnożyć – wzrost konkurencyjności; sprawniejsza obsługa klientów, mniejsze koszty i oszczędność czasu – to jednak wielu z nich nie decyduje się na posiadanie terminala płatniczego. Niejednokrotnie dzieje się tak przez wzgląd na błędne przekonanie o inwigilacji przedsiębiorców przez banki, czy też obawy przed brakiem właściwego zabezpieczenia transakcji bezgotówkowych.

    – Tymczasem w Polsce karta jest bardzo bezpiecznym środkiem płatniczym. Obowiązuje powszechny wymóg kodu PIN, karty płatnicze mają bardzo bezpieczną technologię EMV z chipem, dosyć dobrze wyedukowani są także przedsiębiorcy, którzy sprawdzają na przykład, czy karta jest podpisana – mówi Marcin Nowacki. – W Polsce ryzyk kartowych jest znacząco mniej niż w krajach, które technologicznie są na niższym poziomie.

    Według danych Narodowego Banku Polskiego tylko 4 tysięczne procent płatności kartami to tzw. płatności oszukańcze, czyli zrealizowane bez wiedzy i zezwolenia jej posiadacza.

    – Zawsze z dużym entuzjazmem angażujemy się w działania edukacyjne, które mają pokazać przedsiębiorcom zalety przyjmowania płatności bezgotówkowych. Przekonujemy ich, że są one wygodne i bezpieczne, zarówno dla nich, jak i dla ich klientów. Wierzę, że program „Kartą się opłaca” pozytywnie wpłynie na rozwój innowacyjnych płatności w tym ważnym dla polskiej gospodarki sektorze – mówi Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, partnera inicjatywy. 

    O korzyściach wynikających z posiadania terminali płatniczych przedsiębiorcy będą mogli się przekonać już 1 czerwca, podczas kolejnego z serii seminarium, tym razem organizowanego w Poznaniu. Podczas spotkania omówione zostaną zalety płatności bezgotówkowych w biznesie, sposoby przygotowania firmy do akceptacji płatności elektronicznych, możliwości znalezienia odpowiedniego partnera do akceptacji kart oraz kwestie zarządzania ryzykiem i procesowania kart.

    Szczegółowe informacje o seminarium znajdują się na stronie www.kartasieoplaca.pl.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery