• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Z sukcesem w Szczecinie!



    12-08-2014

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, mocą działań Michała Kostyka – Rzecznika Związku w województwie zachodniopomorskim oraz Rekomendowanej Kancelarii Prawnej Grzybkowski Guzek Jackowski z Poznania, stanął murem za swoim Członkiem – przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w Szczecinie. I osiągnął sukces!

    Michał Kostyk, który w ubiegłym tygodniu uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Miasta Szczecina, wyjaśnia, że sprawa dotyczyła nieuzasadnionych i bezprawnych działań przedstawicieli administracji samorządowej, które uniemożliwiały prowadzenie działalności jednemu z Członków ZPP.

    Wielotygodniowa batalia Przedsiębiorcy wynikała z prowadzonej przez miasto inwestycji – budowy chodnika i ścieżki rowerowej przez teren, który zgodnie z prawem został mu wydzierżawiony w 2010 roku na 10 lat. Istotą sporu był fakt, iż Przedsiębiorca nie został w żaden sposób uprzedzony o planowanej inwestycji, a co gorsze, nikt z odpowiedzialnych urzędników miejskich nie dostrzegał problemów, które zgłaszał wielokrotnie, gdy przed Jego lokalem pojawili się robotnicy, utrudniając prowadzenie działalności gospodarczej.

    Jak relacjonuje Michał Kostyk – Konieczna była natychmiastowa reakcja, bo wykonawca gotowy był, w ramach udzielonego przez Urząd Miejski pozwolenia na budowę, nawet całkowicie uniemożliwić prowadzenie działalności gospodarczej naszemu Członkowi. W pierwszej chwili sytuacja wyglądała niemal beznadziejnie, jednak natychmiastowe i solidarne działania Przedsiębiorcy, władz ZPP oraz wsparcie prawne Rekomendowanej Kancelarii Grzybkowski Guzek Jackowski z Poznania pozwoliły na znalezienie i przeforsowanie zgodnego z prawem rozwiązania. Naszym celem było przekonanie urzędników do rozwiązania, w którym zabezpieczone zostaną interesy każdej ze stron, w tym interes mieszkańców miasta, a także rowerzystów, aby prace mogły być kontynuowane bez przeszkód. Zwłaszcza, że mogły one zostać skutecznie zatrzymane na drodze administracyjnej, ze względu na błędy formalne postępowania prowadzonego przez urzędników. Jak dodaje – Po długiej i ciężkiej batalii, starcie z urzędnikami wygrał Przedsiębiorca.

    Cała ta sytuacja jest sztandarowym przykładem beznadziejnej i codziennej walki tysięcy przedsiębiorców w Polsce, którzy samotnie, bez żadnego wsparcia, nie mają szans w starciu z aparatem urzędniczym i jego krótkowzrocznymi, a często i bezprawnymi decyzjami, przez które nie tylko cierpią przedsiębiorcy i ich rodziny, ale też zatrudniani przez nich pracownicy oraz budżet miasta i państwa – zauważa Dorota Wolicka, Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP. Jak dodaje – Najwyższy czas, by urzędnicy zaczęli się liczyć z przedsiębiorstwami z sektora MSP jako największym w Polsce pracodawcą, który daje 3/4 miejsc pracy i jest głównym płatnikiem wszelkich podatków. Niestety na razie się to nie zmienia, więc jedyną szansą dla przedsiębiorcy w takiej sytuacji pozostaje wsparcie i obrona organizacji takiej jak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Przedsiębiorca, choć często ma rację i prawo za sobą, sam nie ma żadnych szans.

    Najnowsze artykuły

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, został wybrany Przewodniczącym Sekcji TEN w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES)

    EKES jest kluczowym organem doradczym w Unii Europejskiej, składającym się z trzech grup: Pracodawców (Grupa I), Pracowników (Grupa II) oraz Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Grupa III). Jego podstawową rolą jest przedstawianie merytorycznych opinii na temat polityk i legislacji UE Komisji Europejskiej, Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery