• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Zdrowy jak przedsiębiorca



    10-03-2014

    Aż 78,8% przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku w ogóle na zwolnieniu lekarskim, a 10,7% przedsiębiorców było na nim zaledwie do 7 dni w roku – wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Badanie potwierdza, że przedsiębiorcy są jedną z najciężej pracujących grup społecznych w Polsce.


    *Dom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Luty/Marzec 2014. CAWI. N:504. Reprezentatywna próba pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw.

    – Z badania wynika, że przedsiębiorcy generalnie nie chorują, a przynajmniej nie korzystają ze zwolnień lekarskich – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Jeśli porównamy to z przebywaniem na zwolnieniach lekarskich pracowników, to mamy zadziwiającą dysproporcję. Bowiem z danych opublikowanych przez ZUS wynika, że – uwaga – przeciętny, statystyczny pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim aż… 36 dni w roku! Właściwie można zawołać: Chcesz być zdrowy – zostań przedsiębiorcą! Praca najemna szkodzi zdrowiu! – ironizuje Kaźmierczak.

    – Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi. To samo dotyczy ilości zatrudnionych oraz długości działania na rynku. Przedsiębiorcy nie chodzą na zwolnienia lekarskie i już – komentuje prof. Dominika Maison, której firma wykonała badanie dla ZPP.

    Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014, techniką CAWI, na reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie małych i średnich przedsiębiorstw, N: 504.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Raport do pobrania.

    Więcej informacji:
    Cezary Kaźmierczak
    Email/ c.kazmierczak@zpp.net.pl
    Tel/ 504 212 564

    oraz

    Piotr Dybowski
    Email/ p.dybowski@maison.pl
    Tel/ 508 512 195

    Najnowsze artykuły

    Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce — rynek, wyzwania i szanse

    Dziś premiera raportu ZPP “Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce – rynek, wyzwania i szanse” Dlaczego ten raport jest przełomowy? Polska ma mocne argumenty, żeby stać się potęgą tworzenia i adaptacji technologii pojazdów autonomicznych: • 3. miejsce w UE jako producent części samochodowych • 10. miejsce na świecie jako eksporter podzespołów • 13,5 % PKB pochodzi z sektora motoryzacyjnego • 439 tys. wyprodukowanych pojazdów (2021) • 7,6 % wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w motoryzacji

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery