• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP apeluje o ulgi i umorzenia zaległych oraz nieodprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców



    Warszawa, 29 stycznia 2020 r.

     

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o ulgi i umorzenia zaległych oraz nieodprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców

     

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w nowym raporcie rekomenduje przeprowadzenie prac legislacyjnych w zakresie ulg i umorzeń zaległych i nieodprowadzonych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZPP przedstawia pięć kluczowych zmian w zakresie: długów spadkowych z tytułu ubezpieczeń społecznych; abolicji w stosunku do spadkobierców, którzy nabyli obciążony spadek; odroczenia terminu płatności, bądź rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne. Rekomendacje dotyczą także wprowadzenia abolicji w stosunku do płatników składek, którzy mieliby możliwość skorzystania z „Małego ZUS-u” do wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą zobowiązania za dany okres, a kwoty jaką zapłaciliby gdyby korzystali z „Małego ZUS-u”.

    Zarówno ze strony przedsiębiorców jak i ekspertów zgłaszane są liczne zastrzeżenia dotyczące działania systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje zmiany systemowe, które stanowiły przedmiot wcześniejszych opracowań przygotowanych przez organizację.

    Widzimy brak woli politycznej do przeprowadzenia kompleksowej reformy ZUS. Nie pozostaje nam nic innego jak przedstawiać punktowe rozwiązania, które są krytyczne i powinny być jak najszybciej wdrożone – mówi Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP.

    W nowym opracowaniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawia rekomendacje w zakresie ulg i umorzeń zaległych i nieodprowadzonych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Dostrzegamy pole do wprowadzenia korzystnych zmian, które pozwoliłyby zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i pomogłyby rozwiązać problem zadłużenia polskich przedsiębiorców wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a których to przyczyna leży w błędnie skonstruowanym systemie ubezpieczeń społecznych – zaznacza Piotr Palutkiewicz, Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

    ZPP w nowym opracowaniu rekomenduje przeprowadzenie prac legislacyjnych mających następujące cele:

    1) Wyłączenie zaległości składkowych płatnika, który był jednocześnie ubezpieczony z tytułu długów spadkowych, w pozostałym zaś zakresie ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy tylko do wysokości wartości masy spadkowej.

    Obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne przez płatnika, który jest jednocześnie ubezpieczonym, powinien mieć charakter osobistego świadczenia dłużnika względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skoro uprawnienia z tytułu ubezpieczeń społecznych przysługują, co do zasady ubezpieczonemu, to konsekwentnie zobowiązania z tego tytułu również nie powinny dotyczyć innych osób niż te, które są zobowiązane do odprowadzenia składki – zauważa Piotr Palutkiewicz.

    ZPP zaznacza jednak, że w przypadku gdy płatnik składek ma zobowiązania względem ZUS z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne innej osoby, to dług ten powinien wchodzić do masy spadkowej do wysokości wartości masy spadkowej. W pozostałym zakresie zobowiązanie do uzupełnienia nieopłaconych składek powinno zostać przeniesione na Skarb Państwa.

    2)           Wprowadzenie abolicji w stosunku do spadkobierców, którzy nabyli obciążony spadek, a korzystaliby z wyłączenia zaległości składkowych płatnika z masy spadkowej na zasadach określonych
    w punkcie 1).

    3)           W przypadku egzekucji nieopłaconych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego z majątku wspólnego małżonków, egzekucja powinna być możliwa wyłącznie po ustanowieniu przymusowej rozdzielności majątkowej małżonków.

    4)           Wprowadzenie obowiązku obligatoryjnego odroczenia terminu płatności bądź rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, w sytuacji gdy płatnik po raz pierwszy złożył wniosek w przedmiotowym zakresie i nie naliczanie w tym zakresie, odsetek ani opłaty prolongacyjnej.

    5)           Wprowadzenie abolicji w stosunku do płatników składek, którzy przed dniem 1 stycznia 2019 r. mieliby możliwość skorzystania z „Małego ZUS-u” do wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą zobowiązania za dany okres, a kwoty jaką zapłaciliby oni, gdyby korzystali z „Małego ZUS-u”.

    Jak zaznacza ZPP w raporcie „rozwiązanie, pozwoliłoby rozszerzyć pozytywny wpływ programu „Mały ZUS” także na przedsiębiorców, którzy w przeszłości nie mieli możliwości skorzystania z niego, a którzy nie byli w stanie opłacić składek w pełnej wysokości.”

    Jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców rekomendujemy wdrożenie przedstawionych w dzisiejszym raporcie zmian. Jest to na tyle istotne, że pomimo wprowadzanych w minionych latach preferencyjnych składek dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność, problem wysokości składek pozostaje znaczący dla tych działalności, które ze swojej natury nigdy nie będą generowały wpływów wystarczających do tego, by móc jednocześnie opłacić wszelkie należności publicznoprawne i bezkolizyjnie zapewnić przedsiębiorcy wystarczające środki do życia – konkluduje Marcin Nowacki.

     

     

    Materiał do pobrania : 29.01.2020 Raport ZPP: Rekomendacje dotyczące ulg i umorzeń płatności składek na ubezpieczenia społeczne

     

     

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery