• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP inauguruje działalność Forum Energii i Środowiska



    Warszawa, 19 listopada 2019 r.

     

    ZPP inauguruje działalność Forum Energii i Środowiska

     

    19 listopada 2019 roku podczas konferencji prasowej Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zainaugurował działalność Forum Energii i Środowiska. Forum ma stanowić platformę, w ramach której przedstawiciele biznesu, eksperci i inni interesariusze będą pracować nad opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań dotyczących szeroko pojętej polityki energetycznej i środowiskowej państwa.

    Nie ulega wątpliwości, że kwestie energetyczne i środowiskowe będą stanowić jeden z istotniejszych priorytetów nowej Komisji Europejskiej – stwierdził Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP – Również po konstrukcji nowego rządu widać, że ta tematyka będzie wysoko na agendzie. Stwierdziliśmy wobec tego, że warto żeby przedstawiciele biznesu aktywnie uczestniczyli w procesie wypracowywania rozwiązań, zarówno na poziomie strategicznym, w odniesieniu choćby do transformacji energetycznej Polski, jak i na poziomie implementacji poszczególnych rozwiązań przyjętych przez instytucje Unii Europejskiej.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lat przygląda się kwestiom środowiskowym. W 2016 roku prace rozpoczęło Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, w ramach którego udało się wypracować wstępne założenia do modelu implementacji zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta w ramach transponowania pakietu dyrektyw odpadowych.

    – Wiele podmiotów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże zmiany ich czekają w związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego rozwiązań przewidzianych w „pakiecie odpadowym”, czy też dyrektywie o ograniczeniu wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – zauważył Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP – Dlatego chcemy, by rolą Forum było zarówno prowadzenie prac merytorycznych dotyczących wdrażania przepisów, jak i zwiększanie świadomości biznesu dotyczącej wyzwań, które nas czekają.

    Prace Forum mają być roboczo podzielone na kilka sekcji, obejmujących swoim zakresem klimat, powietrze, odpady i gospodarkę o obiegu zamkniętym, oraz wodę. Sekcjom tym odpowiadają cele Forum, wśród których wymienić można udział w opracowaniu planu polskiej transformacji energetycznej, udział w konsultacjach poświęconych implementacji pakietu dyrektyw odpadowych, czy też opracowanie rekomendacji w zakresie polityk państwowych służących poprawie jakości powietrza.

    Dużo pracy w ramach Forum poświęcone będzie z pewnością kwestiom legislacyjnym, bo wszelkie projekty strategiczne realizowane są ostatecznie poprzez przyjmowanie aktów prawnych – stwierdził Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Chcemy jednak być aktywni również na wcześniejszych etapach, w trakcie prac koncepcyjnych.

    Po tym, jak przedstawiciele Związku przedstawili generalne cele działalności Forum, głos zabrali zaproszeni eksperci: Krzysztof Bolesta, Paweł Waligórski oraz Karol Wójcik. Każdy z nich przedstawił kluczowe problemy oraz priorytety w zakresie, odpowiednio, polityk służących jakości powietrza, problematyki odpadów medycznych, gospodarki odpadami.

     

    Więcej informacji nt. Forum Energii i Środowiska. 

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery