• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP inauguruje działalność Forum Energii i Środowiska



    Warszawa, 19 listopada 2019 r.

     

    ZPP inauguruje działalność Forum Energii i Środowiska

     

    19 listopada 2019 roku podczas konferencji prasowej Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zainaugurował działalność Forum Energii i Środowiska. Forum ma stanowić platformę, w ramach której przedstawiciele biznesu, eksperci i inni interesariusze będą pracować nad opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań dotyczących szeroko pojętej polityki energetycznej i środowiskowej państwa.

    Nie ulega wątpliwości, że kwestie energetyczne i środowiskowe będą stanowić jeden z istotniejszych priorytetów nowej Komisji Europejskiej – stwierdził Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP – Również po konstrukcji nowego rządu widać, że ta tematyka będzie wysoko na agendzie. Stwierdziliśmy wobec tego, że warto żeby przedstawiciele biznesu aktywnie uczestniczyli w procesie wypracowywania rozwiązań, zarówno na poziomie strategicznym, w odniesieniu choćby do transformacji energetycznej Polski, jak i na poziomie implementacji poszczególnych rozwiązań przyjętych przez instytucje Unii Europejskiej.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lat przygląda się kwestiom środowiskowym. W 2016 roku prace rozpoczęło Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, w ramach którego udało się wypracować wstępne założenia do modelu implementacji zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta w ramach transponowania pakietu dyrektyw odpadowych.

    – Wiele podmiotów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże zmiany ich czekają w związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego rozwiązań przewidzianych w „pakiecie odpadowym”, czy też dyrektywie o ograniczeniu wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – zauważył Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP – Dlatego chcemy, by rolą Forum było zarówno prowadzenie prac merytorycznych dotyczących wdrażania przepisów, jak i zwiększanie świadomości biznesu dotyczącej wyzwań, które nas czekają.

    Prace Forum mają być roboczo podzielone na kilka sekcji, obejmujących swoim zakresem klimat, powietrze, odpady i gospodarkę o obiegu zamkniętym, oraz wodę. Sekcjom tym odpowiadają cele Forum, wśród których wymienić można udział w opracowaniu planu polskiej transformacji energetycznej, udział w konsultacjach poświęconych implementacji pakietu dyrektyw odpadowych, czy też opracowanie rekomendacji w zakresie polityk państwowych służących poprawie jakości powietrza.

    Dużo pracy w ramach Forum poświęcone będzie z pewnością kwestiom legislacyjnym, bo wszelkie projekty strategiczne realizowane są ostatecznie poprzez przyjmowanie aktów prawnych – stwierdził Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Chcemy jednak być aktywni również na wcześniejszych etapach, w trakcie prac koncepcyjnych.

    Po tym, jak przedstawiciele Związku przedstawili generalne cele działalności Forum, głos zabrali zaproszeni eksperci: Krzysztof Bolesta, Paweł Waligórski oraz Karol Wójcik. Każdy z nich przedstawił kluczowe problemy oraz priorytety w zakresie, odpowiednio, polityk służących jakości powietrza, problematyki odpadów medycznych, gospodarki odpadami.

     

    Więcej informacji nt. Forum Energii i Środowiska. 

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery