• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powołuje Forum Zdrowia Publicznego



    Warszawa, 18 stycznia 2018

     

    Coraz starsze społeczeństwo, coraz mniej ludzi w wieku produkcyjnym, rosnąca liczba zachorowań, w tym na choroby cywilizacyjne – w obliczu tych wyzwań, budowa sprawnego systemu opieki zdrowotnej wydaje się być koniecznością. Jest to zadanie szczególnie trudne w kontekście narastających problemów z dostępem do wykwalifikowanej kadry medycznej, w tym lekarzy, czy pielęgniarek, jak i chronicznego ograniczenia funduszy. Wtedy, gdy w Polsce na opiekę zdrowotną będzie wydawanych 6 proc. PKB, w pozostałych państwach europejskich udział wydatków na zdrowie osiągnie już dużo wyższy pułap. Nie wystarczy więc doganiać unijnych liderów – Polska potrzebuje rozsądnego planu dla służby zdrowia. Właśnie w związku z tym, uznając budowę sprawnego systemu opieki zdrowotnej za jeden z priorytetów polityki państwa, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, w porozumieniu ze zrzeszonymi firmami z sektora medycznego, zdecydował się powołać Forum Zdrowia Publicznego.

     

    – Uznajemy, że opieka zdrowotna jest tym tematem, w którym potrzebny jest konsensus, co do generalnego kierunku zmian – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. – Nasza wizja systemu opieki zdrowotnej zakłada koegzystencję podmiotów publicznych i prywatnych, ponieważ wydaje nam się, że taki właśnie model będzie najbardziej efektywny. W tej chwili, jednym z dużych zagrożeń ze strony regulatora jest podejmowanie prób ograniczania prywatnym podmiotom dostępu do rynku. Właśnie dlatego w tym roku skupimy się kluczowych regulacjach definiujących obszary współpracy podmiotów medycznych, czy też tematyce zwiększania transparentnego rynku poprzez współfinansowania procedur.

     

    Poza wspomnianymi wyżej zagadnieniami priorytetami Forum na ten rok są m.in. sprawy związane z rozwojem telemedycyny jako odpowiedzi na braki kadrowe, czy też budowanie koncepcji wzmacniania roli kadr medycznych, poprzez nadawanie nowych uprawnień m.in. pielęgniarkom, czy farmaceutom. Wśród głównych celów Forum można wymienić m.in. współpracę w zakresie prac programowych i legislacyjnych (zarówno na poziomie polskim, jak i unijnym), przygotowywanie wspólnych stanowisk legislacyjnych, prowadzenie projektów o charakterze analitycznym, czy też generalnie promocję rozsądnych, wspierających konkurencję wzorców w zakresie polityki zdrowotnej państwa. W celu  budowania politycznych koalicji wokół określonych zagadnień, a także dystrybuowania pomysłów i idei wytworzonych w ramach Forum, będzie ono współpracować m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, a także posłami i senatorami.

     

    Bardzo cieszę się, że w ramach ZPP powstało Forum Zdrowia Publicznego – mówi Agnieszka Szpara, prezes Affidea Sp. z o. o. – Uważam, że potrzebna jest merytoryczna dyskusja dotycząca zarówno roli podmiotów prywatnych i publicznych w całym systemie, jak i określonych rozwiązań, które mają na celu polepszenie jakości systemu opieki zdrowotnej jako takiego. Zdrowie przecież ma wymiar prywatny jak i publiczny, każdy odpowiada za nie jako pacjent ale również jako społeczeństwo musimy ustalić publiczne priorytety zdrowotne. Jestem przekonana, że współpraca w ramach Forum, przyniesie wiele ciekawych pomysłów i koncepcji, tworzonych przez przedstawicieli różnorodnych organizacji. Cel mamy przecież wspólny – chodzi o to, by polski pacjent miał dostęp do możliwie najlepszych usług medycznych.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery