szukaj

Aktualności

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z miastem Łódź uruchomił projekt pomocy dla firm z BiałorusiWarszawa, 16 lipca 2021 r.

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z miastem Łódź uruchomił projekt pomocy dla firm z Białorusi

 

ZPP uruchomił Punkt Kontaktowy dla Przedsiębiorców z Białorusi, którego celem jest niesienie kompleksowej pomocy organizacyjnej dla Białorusinów, zainteresowanych inwestycjami w Polsce, w tym tymczasową relokacją biznesu. Projekt jest realizowany wspólnie z miastem Łódź.

Wsparcie oferowane przez ZPP obejmuje między innymi:

  • udzielanie informacji nt. procesu rejestracji przedsiębiorstwa oraz otoczenia regulacyjnego dla biznesu w Polsce;
  • doradztwo w zakresie ekspansji gospodarczej, pozyskania lokalnych kontaktów oraz partnerów biznesowych;
  • wsparcie w kontaktach z odpowiednimi organami publicznymi;
  • pomoc w pozostałych obszarach, pozwalających inwestorowi na sprawny
    i bezpieczny rozwój biznesu na terenie Polski.

Projekt ZPP jest współtworzony z Urzędem Miasta Łodzi, który stwarza białoruskim firmom dogodne warunki do normalnego funkcjonowania i rozwijania biznesu. Przedsiębiorcy decydujący się na rozwój działalności gospodarczej w Łodzi mogą liczyć na wsparcie Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ. Przedstawiciele Łodzi są skoncentrowani na wspieraniu przedsiębiorców i pokonywaniu barier. Urząd Miasta Łodzi ma doświadczenie w skutecznym onboarding-u zagranicznych inwestorów.

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych poznaniem możliwości rozwoju biznesu w Polsce Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaprasza do kontaktu pod adresem belarus@zpp.net.pl.

Chcemy tworzyć dobre standardy współpracy biznesu i samorządów. Korzystają na tym lokalne społeczności. Białoruskie firmy ze względu na utrudnienia na Białorusi częściowo przenoszą swoje działania do innych państw. Na początku skupiliśmy się na sektorze IT – Jest to bardzo silna kompetencja Łodzi, a firmy IT na Białorusi bardzo często mają międzynarodowy i globalny wymiar. Z pomocy skorzystały już trzy firmy, a ok. 30 podjęło z nami kontakt – komentuje Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Podczas wspólnej konferencji otwierającej projekt Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi powiedziała:

– Zapraszamy do Łodzi obywateli Białorusi. Zapraszamy białoruskie firmy. Przyjeżdżajcie, pracujcie, mieszkajcie z nami, bądźcie bezpieczni. Oprócz punktu konsultacyjnego ZPP, otworzyliśmy też Łódzkie Centrum Wielokulturowe na ul. Narutowicza 8/10. Łódzcy cudzoziemcy będą w nim mogli otrzymać wsparcie psychologiczne, czy wsparcie w sytuacji doświadczenia przemocy lub dyskryminacji. Istotne jest też, że obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim – mówiła prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska. – Przez najbliższy rok będziemy badać i sprawdzać, z czym mają problem cudzoziemcy i cudzoziemki. Na podstawie doświadczeń z innych miast wiemy,
że często są to problemy językowe, formularze niedostosowane językowo, istotne są także konsultacje prawne. Łódź od zawsze była miastem otwartym i serdecznie zapraszamy nowych mieszkańców i przedsiębiorców. W Łodzi jest praca, przyjazne koszty życia, kreatywna, interesująca i dobra atmosfera.
Zapraszamy do Łodzi.

 

Najnowsze artykuły

Stanowisko ZPP ws. projektu Polityki Eksportowej Polski

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przedstawiony do prekonsultacji projekt Polityki Eksportowej Polski (dalej „PEP”) to dokument o znaczeniu strategicznym, mający stworzyć uporządkowany system wsparcia i promocji eksportu, skierowany m.in. do rodzimych firm z sektora MŚP. Naszym zdaniem, konsekwentne zwiększanie siły polskiego eksportu jest niezwykle ważnym działaniem w kontekście budowania bogactwa kraju oraz jego obywateli…

Memorandum ZPP ws. postpandemicznego odbicia w polskiej gospodarce

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w I kwartale 2020 roku, doprowadziła do nietypowej recesji o skali światowej. Była to recesja błyskawiczna i głęboka, odciskająca bardzo duże piętno na wybranych sektorach gospodarek. Wedle obliczeń Banku Światowego, globalna gospodarka w ubiegłym roku skurczyła się o 4,3 proc. Skala recesji i tak była łagodniejsza, niż na początku zakładano, a to m.in. dlatego, że kraje rozwinięte stosunkowo dobrze poradziły sobie z pandemią…

Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Rynku Pracy ws. ochrony sygnalistów

Do 16 grudnia 2021 r. do polskiego porządku prawnego powinna zostać implementowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów). Jej celem jest ustanowienie standardu ochrony prawnej dla osób, które przekazują informację o nieprawidłowościach zauważonych w firmie. Wprowadzenie zinstytucjonalizowanej ochrony sygnalistów na poziomie UE ma służyć lepszemu egzekwowaniu prawa i interesowi publicznemu…

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook