• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 19 października 2020 r.

     

    Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia 

    Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Poniedziałkowa (19.10) konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego tchnęła wreszcie niezbędnym na ten moment optymizmem odpowiadając na pytania zadawane przez środowisko pracodawców w ochronie zdrowia już od kilku miesięcy.

    Cieszy, że:

    – Minister Zdrowia jest nastawiony na budowanie dobrych relacji ze wszystkimi środowiskami w tych trudnych czasach,

    – jest pomysł jak zwiększyć ilość łóżek dla pacjentów z powikłaniem COVID-19 w ramach obecnych szpitali na różnym poziomie referencyjnym,

    – jest pomysł  jak wykorzystać potencjał prywatnych świadczeniodawców, w tym prywatnych szpitali w systemie ochrony zdrowia, które mogą włączyć się do opieki uruchamiając niezakontraktowany w sieci potencjał,

    – jest pomysł jak poprawić warunki płacy i bezpieczeństwa zawodowego dla lekarzy i innych zawodów medycznych,

    – jest pomysł jak uruchomić dodatkowe zasoby kadr medycznych i paramedycznych,

    – jest pomysł jak zwiększyć z udziałem wojska przepustowość punktów wymazowych tzw. drive-through, choć nie wiadomo jeszcze jak zwiększyć przepustowość samych laboratoriów.

    Należy jednak zadać następujące pytania:

    – dlaczego zabieramy się za tego typu decyzje i ustalenia tak późno? Dlaczego musieliśmy narazić pacjentów, pracowników służby zdrowia i ich rodziny na chaos, lęk i niepokój o życie lub zdrowie?

    – dlaczego nie wykorzystujemy potencjału istniejących szpitali polowych w ramach służby medycznej Ministerstwa Obrony Narodowej,  zamiast tego budujemy narodowy szpital covidowy?

    – gdzie jest głos Głównego Inspektora Sanitarnego, bo to jemu podległy Sanepid miał zapewnić realizację najważniejszego w walce z epidemią procesu czyli koordynację masowych badań, szybką izolację osób zakażonych na czas kwarantanny i właściwy przepływ informacji?

    Dzięki tym działaniom moglibyśmy uniknąć kolejnego formalnego lub nieformalnego lockdownu gospodarki.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    20.10.2020 Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. Helloquence / na lic. Unsplash

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery