Ramię w ramię ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami pracodawców, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał się pod apelem do Rządu RP o wprowadzenie niezbędnych zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Poniżej treść stanowiska:
Warszawa, dnia 3 lipca 2013 roku
Stanowisko
związków zawodowych oraz organizacji przedsiębiorców i pracodawców w sprawie koniecznych zmian w ustawie – Prawo zamówień publicznych
Związki zawodowe oraz organizacje pracodawców i przedsiębiorców doceniając wagę zamówień publicznych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju uznają, że w celu zmniejszenia szarej strefy, jak również wyeliminowania praktyk szkodzących uczciwej konkurencji i stabilnemu zatrudnieniu, niezbędne jest podjęcie przez stronę rządową szeregu działań zarówno w zakresie zmiany obowiązującego prawa, jak i jego stosowania.
Uwzględniając, że administracja publiczna jest kluczowym podmiotem w procesie zamówień publicznych, który dysponuje środkami publicznymi, mamy prawo oczekiwać – także jako podatnicy – ustanowienia lepszych i bardziej stabilnych regulacji prawnych oraz wyższych standardów wydatkowania funduszy państwa np. w postaci tzw. dobrych praktyk.
W naszej ocenie główną przyczyną słabości obowiązujących procedur są: wadliwe stosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych oraz niewystarczająco silna pozycja i rola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zamawiający wciąż przywiązują nadmierną wagę do kryterium „najniższej ceny” lub „najniższego kosztu”. W konsekwencji obserwujemy spektakularne przypadki upadłości firm i lawinowe zwolnienia pracowników. Będzie tak dopóty, dopóki prawo będzie promowało oferty o najniższej cenie, a nie o najwyższej jakości. Konieczne jest zatem stworzenie ram prawnych, zgodnie z którymi cena nie będzie najważniejszym, a często jedynym kryterium wyboru oferenta. Uważamy, że należy wprowadzić obowiązek weryfikacji przez zamawiających, czy wykonawca w złożonej ofercie uwzględnił rzeczywiste koszty zatrudnienia, w tym konieczność zapewnienia pracownikowi – w ramach umowy o pracę – wynagrodzenia na poziomie co najmniej płacy minimalnej oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powyższa zasada powinna być brana pod uwagę obligatoryjnie i każdorazowo, już na początkowym etapie oceny ofert i obowiązywać również podwykonawców.
Ten kierunek zmian byłby też zgodny z prawem unijnym.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
NSZZ „Solidarność”
Forum Związków Zawodowych
PKPP „Lewiatan”
Pracodawcy RP
Związek Rzemiosła Polskiego
Związek Pracodawców i Przedsiębiorców
Polski Związek Pracodawców Budownictwa