• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Podsumowanie działań w EKES nr. 3/21



     Warszawa, 5 maja 2021 r. 

     

    Podsumowanie działań w EKES nr. 3/21

     

    Marcin Nowacki, Prezes European Enterprise Alliance i Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, oraz Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute, są członkami Europejskiego Komitetu Ekonomicznego i Społecznego (EKES), organu doradczego UE, reprezentującego organizacje pracodawców i pracowników w unijnym procesie stanowienia prawa. Przedstawiamy podsumowanie ich aktywności w marcu 2021 roku.

    W dniach 24-25 marca, w ramach sesji plenarnej EKES odbyła się debata z udziałem komisarza UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivéra Várhelyiego, zatytułowana „Usprawnienie procesu akcesyjnego – wiarygodna perspektywa członkostwa w UE dla państw regionu Bałkanów Zachodnich”.

    Ponadto, w trakcie sesji plenarnej EKES omówił wyzwania polityki handlowej dla ożywienia gospodarczego po kryzysie COVID-19 wraz z wiceprzewodniczącym wykonawczym KE Valdisem Dombrovskisem.

    1 marca br. Marcin Nowacki uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu Grupy Pracodawców EKES-u z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W trakcie debaty, Członkowie Grupy Pracodawców wyrazili zaniepokojenie, że w ostatnich miesiącach przyjęto nowe przepisy, które zwiększą obciążenie biurokratyczne dla firm, zwłaszcza dla MŚP. Zgodnie ze stanowiskiem EKES, firmy potrzebują mniej, a nie więcej biurokracji. Komisarz Breton wyjaśnił, że zasada „jedno więcej, jedno mniej”, polegająca na symetrycznym wprowadzaniu i usuwaniu obciążeń administracyjnych w tej samej dziedzinie polityki, to dopiero początek ograniczania obciążeń biurokratycznych w ramach programu lepszego stanowienia prawa.

    Ponadto, w marcu br. Marcin Nowacki uczestniczył w posiedzeniach: Sekcji Transportu, Energii, Infrastruktury i Społeczeństwa Informacyjnego (TEN), jak również Sekcji Stosunków Zewnętrznych. Przedmiotem marcowego spotkania Sekcji TEN było m.in. omówienie opinii w sprawie jednolitego europejskiego obszaru kolejowego, a także debata ws. Opinii na temat raportu o stanie unii energetycznej 2020 i oceny krajowych planów w zakresie energii i klimatu.

    Natomiast w ramach spotkania Sekcji Stosunków Zewnętrznych (REX), członkowie sekcji dyskutowali m.in. na temat Bałkanów Zachodnich w kontekście stosunków UE.

    Działalność regulacyjna

    Tomasz Wróblewski jest sprawozdawcą Opinii EKES ws. Europejskiego systemu gospodarczego i finansowego: wspierania otwartości, wytrzymałości i odporności. 26 marca br. odbyło się pierwsze spotkanie grupy analitycznej poświęcone tej tematyce.

    Przydatne linki:

    Marcin Nowacki został powołany na członka grupy analitycznej EKES w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Dotychczas obowiązujące Rozporządzenie (UE) nr 531/2012 normujące powyższą materię traci moc w dniu 30 czerwca 2022 r. Przedmiotem działań grupy analitycznej jest zaopiniowanie wniosku, którego celem jest przedłużenie obowiązywania rozporządzenia, a także dostosowanie maksymalnych opłat hurtowych z myślą o zapewnieniu zrównoważonego charakteru świadczenia detalicznych usług roamingu po cenach krajowych, wprowadzeniu nowych środków zwiększających przejrzystość i zapewnieniu pełnej satysfakcji z korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju pod względem jakości usług i dostępu do służb ratunkowych w roamingu.

    Więcej informacji o EKES

    Czym jest EKES?

    Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracodawców  i pracowników oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE.

    Czym zajmuje się EKES?

    Na forum EKES-u przedstawiciele pracodawców, pracowników i innych grup interesów formalnie opiniują akty ustawodawcze UE. EKES ma trzy główne zadania:

    • Dopilnować, by przepisy unijne odzwierciedlały rzeczywistość gospodarczą i społeczną w państwach członkowskich.
    • Prowadzić dialog z organizacjami pracodawców oraz pracowników ze wszystkich państw członkowskich.
    • Promowaniem integracji europejskiej i demokracji partycypacyjnej.

    Kto zasiada w EKES-ie?

    EKES składa się z 329 członków ze wszystkich państw członkowskich UE, którzy są mianowani na pięcioletnią kadencję. Członkowie są nominowani przez rządy krajowe i powoływani przez Radę Unii Europejskiej. Liczba posłów przypadających na dane państwo jest proporcjonalna do liczby ludności tego państwa.

    W jaki sposób działa EKES?

    Parlament Europejski, Rada UE oraz Komisja Europejska zwracają się do Komitetu o wydanie opinii w różnych dziedzinach. Komitet może zaproponować również przedstawienie opinii z własnej inicjatywy.

    Członkowie pracują na rzecz UE, niezależnie od swoich rządów. Spotykają się dziewięć razy w roku. Opinie przyjmowane są zwykłą większością głosów.

    Sesje plenarne przygotowywane są przez specjalne sekcje tematyczne oraz Komisję Konsultacyjną ds. Przemian w Przemyśle. Nad postępem w realizacji strategii politycznych UE czuwają tzw. obserwatoria oraz Komitet Sterujący ds. Strategii „Europa 2020”.

    EKES utrzymuje regularne kontakty z regionalnymi i krajowymi radami społecznymi i gospodarczymi w całej Unii Europejskiej. Kontakty te obejmują wymianę informacji oraz dyskusje dotyczące określonych zagadnień.

     

    Zobacz: 5.05.2021 Podsumowanie działań w EKES nr 3/21

     

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery