• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Debata o Warszawie



    06-03-2014

    W środę, 5 marca br. o godzinie 18.00 w Kafe Zielony Niedźwiedź odbyła się debata, podczas której przedstawiciele władz miasta oraz zaproszeni do dyskusji przedsiębiorcy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie “Czego przedsiębiorcy oczekują od miasta st. Warszawy?”. Spotkanie, współorganizowane przez m. st. Warszawa, odbyło się w ramach cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0.”.

    Podczas debaty rozmawialiśmy m.in. o szansach i ograniczeniach prowadzenia działalności gospodarczej w Warszawie, możliwościach, które powinny pojawiać się przed lokalnymi przedsiębiorcami oraz o tym jak samorząd może skutecznie wspierać rozwój przedsiębiorczości.

    W debacie wzięli udział Michał Olszewski, wiceprezydent m. st. Warszawy, Edward Tomasz Połaski, prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Aleksander Baron, Kampania “Zostawcie w spokoju dobrą żywność”, Bogumił Jankiewicz, Fundacja Lokalny Certyfikowany oraz Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    Debatę poprowadził Tomasz Wróblewski, redaktor portalu tocoważne.pl

    Na początku Debaty Cezary Kaźmierczak wręczył Panu Michałowi Olszewskiemu, wiceprezydentowi miasta „Memorandum Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do władz miasta stołecznego Warszawa”, którego treść publikujemy poniżej.

    “Memorandum Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do władz miasta stołecznego Warszawa”.

    W odpowiedzi na zgłoszone do nas opinie, przedstawiamy postulaty przedsiębiorców zrzeszonych w Związku, a także tych spoza struktury, do rozważenia przez władze miasta.

    ZESPÓŁ „PL+0”

    W Warszawie, szczególnie w zakresie procesów inwestycyjnych i budowlanych, obowiązuje wiele przepisów, wymagań oraz procedur nie występujących w innych miastach, również tych okolicznych z tzw. wianuszka warszawskiego. Postulujemy powołanie i sfinansowanie przez miasto niewielkiego zespołu, który zajmie się identyfikacją tych przepisów i procedur. W dalszej kolejności zaś postulujemy likwidację tych dodatkowych obowiązków, według formuły „nic ponad prawo krajowe” – „PL+O”.

    CENTRA HANDLOWE

    Centra handlowe niszczą tkankę miejską. Umierają ulice, gdzie przestaje się toczyć normalne życie miejskie, nawet w ścisłym centrum miasta. Likwidowane są sklepy, sklepiki, warsztaty rzemieślnicze, czy lokale gastronomiczne. W Warszawie centra handlowe są już „wszędzie”, a słyszymy o kolejnych przygotowywanych projektach. Postulujemy przeprowadzenie przez miasto takich działań, które uniemożliwią budowę i otwieranie kolejnych centrów handlowych.

    OSIEDLA ZAMKNIĘTE

    W naszym mieście istnieją jeszcze spore tereny, w których możliwa jest budowa osiedli mieszkaniowych. Wciąż wydawane są nowe pozwolenia na budowę. Niestety, w większości dotyczy to tzw. osiedli zamkniętych, które tworzą mniej lub bardziej dziwne wyspy, wyjęte z organizmu miasta. Postulujemy zmianę polityki miasta w tym zakresie. Postulujemy zaprzestanie wydawania zgody na takie osiedla, a w zamian za to wydawanie zgód na budowę kamienic, które są znacznie bardziej bezpieczne dla mieszkańców, ale równocześnie są zintegrowane z organizmem miasta poprzez normalne ulice, punkty usługowe i życie miejskie. Umożliwia to również rozwój przedsiębiorstw warszawskich i tworzenie nowych miejsc pracy w naszym mieście.

    NAJLEPSZE PRAKTYKI

    Obserwujemy dużą różnicę w jakości obsługi przedsiębiorców przez różne dzielnice w Warszawie.  Postulujemy wyłonienie najlepszego w tym zakresie urzędu poprzez badanie samych zainteresowanych, czyli przedsiębiorców, a następnie implementację rozwiązań i procedur działających w tym urzędzie do pozostałych.

    STRAŻ MIEJSKA

    Otrzymujemy od przedsiębiorców wiele krytycznych sygnałów dotyczących działalności Straży Miejskiej. Dotyczy to w szczególności nie reagowania na wezwania przedsiębiorców w sprawie bezdomnych, którzy czują się często jak u siebie, w budynkach, które miasto wynajmuje przedsiębiorcom. Odmowy podjęcia jakiegokolwiek działania w przypadku parkowania na wynajętych od miasta miejscach parkingowych przez przedsiębiorców. Straż Miejska w takich przypadkach odmawia interwencji twierdząc, że jest to „teren prywatny”. Postulujemy zmuszenie Straży Miejskiej przez Prezydenta do obligatoryjnego podejmowania interwencji w opisanych wyżej przypadkach.

    Dokument do pobrania.

    Zdjęcia z Debaty.

    Debata była pierwszą z cyklu debat organizowanych przez ZPP we współpracy z władzami miasta.

    O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery