szukaj

Zaufało nam 51 889 firmy, które zatrudniają 576 917 pracowników

Aktualności

Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością?Warszawa, 10 października 2019 r. 


Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością?

Każda firma potrzebuje kapitału ludzkiego, aby móc się rozwijać. Sama rekrutacja bywa nie lada wyzwaniem w czasie, gdy coraz częściej słyszymy o problemach  na rynku pracy. Fundacja On/Off organizując kampanię „Włącz się” zachęca do zatrudniania osób z niepełnosprawnością pokazując możliwości i wartość dodaną, jaką te osoby wnoszą do organizacji.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców  jest patronem wydarzenia. 

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością to korzyści dla dwóch stron umowy. Po pierwsze osoba z niepełnosprawnością uzyskuje możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce, a z drugiej to jednocześnie szansa na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością to także kwestia ważna dla pracodawców. Może budować odpowiedzialną firmę, która każdego dnia będzie zaangażowaną społecznie organizacją, dającą zatrudnienie i oferującą odpowiednie warunki pracy, co z pewnością zostanie docenione.

Kolejnym atutem dla przedsiębiorców jest fakt, iż mogą się oni ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie można też zapomnieć, że osoby z niepełnosprawnością kształtują w firmie społeczne postawy przyczyniając się do integracji pracowników. Nawiązywanie kontaktów interpersonalnych służy całej firmie.

 – Zatrudnianie osób niepełnosprawnych daje wiele korzyści dla pracodawcy. Jako firma specjalizująca się w konsultingu, doradztwie biznesowym i outsourcingu usług, zatrudniamy aktualnie 3 osoby niepełnosprawne (dwie w stopniu umiarkowanym i jedną w stopniu lekkim), które bardzo cenimy jako część naszego zespołu. Pokazujemy dzięki temu swoim pracownikom, kontrahentom oraz klientom wartości, na jakich opiera się nasza organizacja – równość i solidarność. Dodatkowym, pozytywnym aspektem z zatrudniania osób z niepełnosprawnością jest fakt posiadania kompetentnych i zmotywowanych pracowników oraz zmniejszone wpłaty na PFRON (z możliwością ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania oraz refundację części składek ZUS – przy spełnieniu dodatkowych warunków).

W Exco A2A Polska czerpiemy dumę z tego, że przyczyniamy się do zwiększenia szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – Laurent Le Pajolec, Członek Zarządu Exco A2A Polska.

To najlepszy dowód, dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na otwartym rynku.  Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni być zainteresowani zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością. Każda firma ma bowiem możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Fundacja On/Off, aby ułatwić rekrutację i komunikację między pracodawcami a osobami z niepełnosprawnością od początku swojej działalności prowadzi portal z ogłoszeniami o pracę dla osób z niepełnosprawnością – Diru.pl, na którym pracodawcy, mogą bezpłatnie dodać ogłoszenie o pracę. Niebawem pojawi się nowa odsłona serwisu, tak aby jeszcze więcej osób mogło z niego skorzystać.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością regulowane jest w różnych dokumentach. Warto przytoczyć jeden z pierwszych, czyli Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych uchwaloną w 1997 roku, w której znajduje się jasny zapis mówiący, że osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz do korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa, a gdy niepełnosprawność i stan zdrowia tego wymaga – prawo do pracy w warunkach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Coraz więcej osób z niepełnosprawnością zdobywa wykształcenie wyższe, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Warto obalać krzywdzące stereotypy i budować firmę społecznie przydatną.

– Celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, dlatego jest nam niezmiernie miło, że w nasze działania włączył się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Będziemy przekonywać, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, dla których praca to zarówno forma rehabilitacji społecznej i przede wszystkim wynagrodzenie pozwalające odciążyć domowy budżet. Pamiętajmy, że wizyty u lekarzy, leki czy rehabilitacja, to duże koszty. I druga ważna rzecz, dlaczego mocno zachęcamy przedsiębiorców z otwartego rynku pracy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością to integracja, obalenie krzywdzących stereotypów i barier a także kształtowanie wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy – mówi Bartosz Koplin, prezes Fundacji On/Off.

Fundacja On/Off prowadzi działania poprawiające jakość życia osób z niepełnosprawnością, pomoc w zakresie usamodzielnienia i aktywizacji zawodowej na otwartym rynku pracy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Kampania „Włącz się” – celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

SPONSORZY KAMPANII:

 • Spółka EXCO A2A Polska Sp. z o.o.
 • OMNI3D
 • MEYRA GROUP 

PARTNERZY KAMPANII:

 • Agencja NPROFIT
 • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem” UMCS

PATRONI MEDIALNI:

 • Tygodnik Angora
 • Tygodnik Przegląd
 • Wprost
 • Money.pl
 • Hrstandard.pl
 • Epr.pl
 • Pion.pl
 • Razem z Tobą
Najnowsze artykuły

Stanowisko ZPP ws. projektu budżetu państwa na rok 2021

Nasz niepokój budzi fakt, że z lektury projektu budżetu na rok 2021 wynika, iż rząd przyjął, że w przyszłym roku Polska powróci na ścieżkę dynamicznego, niezagrożonego wzrostu z roku 2019. Wszystko wskazuje na to, że COVID-19 pozostanie istotnym problemem gospodarczym, zatem należy się spodziewać dalszego operowania w warunkach kryzysu. Założenia przyjęte do opracowania budżetu na rok 2021 wydają się zbyt optymistyczne.

Komentarz ZPP ws. Orędzia o stanie Unii Europejskiej Ursuli von der Leyen

Orędzie o stanie Unii poruszyło kluczowe problemy, które będą kształtować naszą rzeczywistość przez najbliższe lata. Pozytywnie należy ocenić fakt, iż Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen dostrzegła problemy rynku wewnętrznego oraz zaproponowała stworzenie nowej strategii dla Schengen, co niewątpliwie poprawi jakość otoczenia regulacyjnego da przedsiębiorców. Niemniej, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej czy zbyt szybkie zwiększanie celów klimatycznych może niekorzystnie odbić się na kondycji polskiej gospodarki oraz konkurencyjności europejskiego przemysłu…

Komentarz ZPP nt. zmian w przepisach dot. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia plan realizacji przez Ministerstwo Finansów jednego z 10 kluczowych postulatów ZPP, tj. poszerzania dostępu do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. ZPP od lat w swoich raportach oraz komentarzach apeluje o zmiany w tym zakresie. Związek postuluje, by ta forma opodatkowania przedsiębiorstw stała się powszechnym i szeroko dostępnym rozwiązaniem.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook