• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Kompromis w sprawie dyrektywy tytoniowej



    Warszawa, 8.10.2013 r.

    INFORMACJA PRASOWA

    Dziś w Strasbourgu odbyło się kluczowe głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy tytoniowej. Posłowie zmienili niebezpieczne dla 30 tysięcy miejsc pracy w Polsce obostrzenia. Odrzucono zakaz sprzedaży papierosów typu slim, a jeśli chodzi o papierosy mentolowe, ich sprzedaż została dopuszczona do 2022 roku.

    Od czerwca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców koordynował akcję „StopDyrektywie.pl”, pozwalającą polskim handlowcom, plantatorom tytoniu i pracownikom zatrudnionym w przetwórstwie tytoniu wyrazić swoje zdanie na temat zmian forsowanych w dyrektywie tytoniowej, takich jak zakaz papierosów mentolowych i zakaz papierosów slim stanowiących razem 38% rynku w Polsce.

    Wszelkie analizy gospodarcze wskazywały, że skutki dyrektywy okażą się najboleśniejsze dla Polski – pierwszego w Unii przetwórcy tytoniu, największego producenta gotowych wyrobów tytoniowych i drugiego kraju pod względem uprawy tytoniu – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  Stawką dzisiejszego głosowania było więc utrzymanie tysięcy miejsc pracy w Polsce.

    W ciągu kilku ostatnich miesięcy ponad 7000 ludzi zagrożonych utratą miejsca pracy w wyniku wprowadzenia proponowanych w dyrektywie zapisów zwróciło się z bezpośrednim apelem do naszych Europosłów o zablokowanie niekorzystnych dla Polski zmian.  – Dziś mogę powiedzieć, że nasi reprezentanci w Parlamencie Europejskim  stanęli na wysokości zadania – wskazuje Kazimierczak. – Dzięki zgłoszonym i popieranym przez naszych parlamentarzystów poprawkom do dyrektywy tytoniowej tak dramatyczne skutki dyrektywy tytoniowej dla miejsc pracy w Polsce będą zminimalizowane. Posłowie wykonali też gigantyczną pracę w swoich grupach politycznych, by te poprawki zyskały szersze poparcie – dodaje prezes ZPP. – Ze względu na różne, nieprzychylne Polsce naciski nie było to łatwe, dlatego w imieniu polskich handlowców, plantatorów i pracowników zatrudnionych w przetwórstwie gorąco im za to dziękuję – podsumowuje Kaźmierczak.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Tel/ 504 28 78 17
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

     

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery