• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Konferencja dotycząca Raportu – podsumowanie programu Rebuild Together



    Warszawa, 13 grudnia 2022 r. 

     

    Konferencja dotycząca Raportu – podsumowanie programu Rebuild Together

    13 grudnia w Świetlicy Wolności odbyła się konferencja podsumowująca projekt Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ,, Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together”. Była to kolejna inicjatywa ZPP, po kampanii społecznej „Pomagamy Ukrainie”, której celem było tworzenie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesu i przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy.

    Jak zaznaczył Marcin Nowacki, Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: ,,Istotą projektu jest to,  aby wspierać ukraiński biznes w procesie wejścia na polski rynek i współpracy z polskimi przedsiębiorstwami. Na bazie tego chcemy zbudować porozumienie, aby w przyszłości polski biznes odgrywał dużą rolę w odbudowie Ukrainy”.

    W pierwszej fazie projekt obejmował organizację cyklu spotkań – pięciu okrągłych stołów, których celem było nawiązanie dialogu, omówienie oczekiwań i priorytetów związanych z odbudową Ukrainy oraz identyfikacja branż i firm gotowych do współpracy na rzecz wzmocnienia ukraińskiej gospodarki. W ramach tej inicjatywy zostały przeprowadzone bezpośrednie spotkania z polskimi i ukraińskimi przedstawicielami branż, których funkcjonowanie jest kluczowe dla utrzymania i odbudowy ukraińskiej gospodarki. Ponadto, w zakresie programu Rebuild Together zorganizowano dwa główne wydarzenia – 6 października w Warszawie oraz 28 listopada w Kijowie.

    Odbudowa Ukrainy będzie wielonarodową aktywnością państw UE, G7. Niemniej za funduszami na odbudowę Ukrainy z poszczególnych krajów będą szły preferencje dla biznesu – zauważył Wiceprezes ZPP.

    Wtórowali mu pozostali uczestnicy konferencji. Bartosz Marczuk stwierdził, że: ,,Odbudowa Ukrainy daje możliwości kooperacji i budowania naszej pozycji w perspektywie długoterminowej – jest to istotne, że już w tym momencie o tym rozmawiamy, gdyż proces odbudowy Ukrainy już się zaczął”.

    Relacji na poziomie mikro powinno być jak najwięcej. Trzeba się sieciować i wykorzystywać kapitał, który ma polski biznes” – podkreślał Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

    Dla odbudowy Ukrainy oraz aktywności gospodarczej tego kraju kluczową rolę bez wątpienia będzie odgrywało bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście wypowiedział się Mateusz Domian.

    Brak energii elektrycznej wpływa na wszystkie branże, na cały biznes – stwierdził p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa PKN ORLEN na Ukrainie – Brak prądu można rekompensować innymi surowcami, szczególnie olejem napędowym, sytuacja Ukrainy tu też jest trudna. Dla Ukrainy niezwykle ważne jest, aby po okresie wojny utrzymać stan niezależności surowcowej od Rosji i Białorusi i dalszej współpracy z PL i UE w tym zakresie.

    Ostatni uczestnik konferencji również zgodził się ze swoimi przedmówcami co do szans i możliwości rozwoju polskiego biznesu w obecnej sytuacji. Jak podsumował: ,,Geograficznie, Polska jest w pozycji uprzywilejowanej jeżeli chodzi o możliwość aktywności gospodarczej w procesie odbudowy Ukrainy oraz współpracy z ukraińskim biznesem. Polska logistyka jest zdecydowanie atrakcyjniejsza dla ukraińskich przedsiębiorstw”.

    Wszyscy uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na konieczność dalszego działania w zakresie celu całego programu ,, Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together”. Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zapowiedział, że działania na rzecz tworzenia i wzmacniania relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesu dopiero się zaczynają, a ZPP chce dalej brać w nich czynny udział.

    Podsumowanie całej, ponad półrocznej aktywności projektu ,,Rebuild Together” stanowi raport podsumowujący inicjatywę, w którym znajdują się wnioski oraz opis poszczególnych działań zorganizowanych w ramach spotkań przedstawicieli danych sektorów gospodarki w formie tzw. okrągłych stołów oraz konferencji.

     

    Zobacz: 13.12.2022 Raport: Podsumowanie projektu “Poland-Europe-Ukraine. Rebuild Together”

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery