• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Niech się nie da Pani zmanipulować



    08-10-2014

    Warszawa, 8 października 2014 roku

    Szanowna Pani
    Ewa Kopacz
    Premier Rządu RP

    Szanowna Pani Premier,

    z uwagą i zainteresowaniem wysłuchaliśmy Pani planów w zakresie prawa gospodarczego i cieszą nas zapowiedziane przez Panią zmiany. Kibicujemy, żeby udało się Pani zrobić to, co Pani zapowiedziała.

    Niepokojące jest jedynie, że wśród ustaw, które chce Pani zmienić, nie wymieniła Pani naszej najgorszej zmory – ustawy o podatku VAT. Apelujemy, by zainteresować się tym bublem prawnym. Przypuszczamy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy obchodzić 500 nowelizację tej „ustawy”. Planujemy zorganizować uroczyste obchody z tej okazji i marzymy, żeby pokrzyżowała nam Pani plany.

    A nie będzie z tym łatwo. Nie wiem czy już była u Pani Partia Wysokich Urzędników Ministerstwa Finansów z informacją, że się nie da. Ale będzie. Na pewno.

    Na podstawie wspólnego udziału z wysokim urzędnikiem z tejże Partii w audycji w radiowej „Trójce”, domyślam się jaki będzie przekaz. Unia Europejska. Unia nie pozwala.

    Pani Premier! To nieprawda. Proszę, żeby w tej sprawie zastosowała Pani zasadę często stosowaną w biznesie: „Wierzymy Panu Bogu. Pozostali proszeni są o przedstawienie dowodów”. Gdyby Pani potrzebowała wsparcia, w każdej chwili jesteśmy gotowi do konfrontacji z nimi.

    Jesteśmy w tej samej Unii Europejskiej i podlegamy tym samym prawom co inne kraje, a w międzynarodowych rankingach gospodarczych jesteśmy daleko za nimi. Wszystkie kraje „starej” UE są przed nami. Dla przykładu, według Heritage Foundation, Irlandia – 9 miejsce na świecie, Dania –10, Estonia – 11 i tak dalej. Nie wspominając już o Szwajcarii – 6, która nie jest w Unii, ale w wyniku umów musi przestrzegać tego samego prawa unijnego co my. My jesteśmy na 50 miejscu.

    Szczególnie tragicznie wygląda sprawa, w której przyjdzie do Pani Partia Ministra Kapicy, w dziedzinie prawa podatkowego (114. miejsce na 186 badanych krajów, Bank światowy – 113. miejsce na 189 badanych krajów) oraz finansów publicznych – 145. miejsce na 186 badanych krajów.

    Prosimy, żeby Pani nie dała się zmanipulować, tak jak Pani poprzednicy. Złe, nieprzejrzyste, sprzeczne prawo podatkowe służy wyłącznie przestępcom i z nieznanych nam powodów Partii Wysokich Urzędników Ministerstwa Finansów. Ci mniej wysocy maja tak samo dosyć jak my.

    Pani Premier! Zwracamy się również do Pani z prośbą, żeby zablokowała Pani próby powrotu do akcji nazwanej przez nas: „Podatki 5 lat wstecz, bez zmiany prawa, na podstawie nagłej, kreatywnej zmiany interpretacji”, która została podjęta w wakacje i zaniechana (mamy nadzieję) po rozpętanej przez nas burzy medialnej.

    Wznowienie tej akcji może mieć katastrofalne skutki dla kraju. Zrobiliśmy w tej sprawie badania (załączam), z których wynika, że punkt krytyczny został przekroczony. W przypadku wznowienia tych działań, aż 324 tysiące małych i średnich przedsiębiorców grozi zamknięciem firmy, 198 tysięcy przeniesieniem działalności za granicę,  108 tysięcy deklaruje, że przejdzie do szarej strefy, a 270 tysięcy planuje ograniczenie działalności. Nawet jeśli 20% badanych wypełni te deklaracje, oznacza to katastrofę. Małe i średnie firmy to 99,8% firm w Polsce.

    Mamy też nadzieję, że Pani Rząd – jako pierwszy w historii III RP – będzie tworzył to prawo z myślą o nich, a nie 0,2% korporacji, jak to było dotychczas.

    Życzymy Pani sukcesu.

    Z poważaniem,
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes

    Badanie_Skutki naliczania podatków pięć lat wstecz bez zmiany prawa
    Analiza ZPP_Powody i skutki wadliwego systemu podatkowego

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery