• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Nowe rozporządzenie KE.



    10-01-2014

    Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Dokument roboczy Służb Komisji, towarzyszący nowemu Rozporządzeniu Komisji w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz warianty rozwiązań preferowane przez Komisję Europejską to:

    • utrzymanie obecnych pułapów pomocy de minimis, z wyjątkiem pomocy dla sektora drogowego transportu pasażerskiego, w którym obowiązywałby ogólny pułap,
    • dalsze uproszczenie i doprecyzowanie pojęć „przedsiębiorstwa” i „przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji”,
    • doprecyzowanie zasad dotyczących kumulacji,
    • zmiana zasad dotyczących przejrzystych instrumentów pomocy (pożyczek i gwarancji), między innymi wprowadzenie dodatkowej „bezpiecznej stawki” dla pożyczek oraz
    • w odniesieniu do monitorowania, utrzymanie dotychczasowej możliwości wyboru pomiędzy centralnym rejestrem a systemem oświadczeń.

     

    Dodatkowe informacje można znaleźć pod linkiem.

    Wszystkie wersje językowe rozporządzenia, można znaleźć na stronie.

    Link do polskiej wersji rozporządzenia.

    Równocześnie zwracam uwagę, że Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze pełnej treści decyzji z dnia 20 listopada 2013 r. odnośnie dokonanej notyfikacji ustawy umorzeniowej z dnia 09 listopada 2012 r. Brak publikacji nie przeszkadza jednak w żadnym stopniu w składaniu wniosków o umorzenie, do czego – z uwagi na szybko upływający czas – serdecznie zachęcam.

    Na podanej stronie KE opublikowała, wyłącznie w celach informacyjnych, treść pisma (decyzji) przekazanego do MSZ w związku z notyfikacją ustawy z dnia 09 listopada 2012 r.

    Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, winien znaleźć się wkrótce w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na stronie.

     

    Dorota Wolicka
    Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP
    Email/ d.wolicka@zpp.net.pl

     

    Najnowsze artykuły

    Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce — rynek, wyzwania i szanse

    Dziś premiera raportu ZPP “Transformacja w kierunku autonomicznego transportu w Polsce – rynek, wyzwania i szanse” Dlaczego ten raport jest przełomowy? Polska ma mocne argumenty, żeby stać się potęgą tworzenia i adaptacji technologii pojazdów autonomicznych: • 3. miejsce w UE jako producent części samochodowych • 10. miejsce na świecie jako eksporter podzespołów • 13,5 % PKB pochodzi z sektora motoryzacyjnego • 439 tys. wyprodukowanych pojazdów (2021) • 7,6 % wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w motoryzacji

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery