szukaj

Zaufało nam 51 888 firmy, które zatrudniają 575 129 pracowników

Aktualności

Osoby z niepełnosprawnością w zawodach przyszłościWarszawa, 28 października 2019 r. 

 

Osoby z niepełnosprawnością w zawodach przyszłości


Rynek pracy ulega ciągłym zmianom. Jeszcze kilka lat temu praca zdalna i zawody internetowe były rzadkim przypadkiem. Teraz raczej nikogo już nie dziwi. Wciąż dzięki Internetowi rozwijają się nowe zawody, co daje osobom z niepełnosprawnością szansę na aktywność zawodową. W wielu przypadkach praca zdalna i zawody internetowe idą w parze. Czasem są jedyną aktywnością zawodową, jaką młode osoby z niepełnosprawnością mogą wybrać.

Obecnie można zapoznać się z wieloma raportami o zawodach przyszłości oraz pracy zdalnej. Dowiadujemy się z nich o nowych możliwościach na rynku pracy. Z pewnością wpływają one na większą aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością. To ważne dla samych zainteresowanych. Mogą skorzystać z szansy i pracować w trybie „home office”. Szczególnie osoby, które wykonują zawód copywritera, grafika, content managera, tłumacza, czy analityka internetowego. To oczywiście tylko niektóre z zawodów. Także pracodawcy są coraz bardziej otwarci na taką formę zatrudniania.

– Postęp technologiczny daje nam wiele nowych możliwości, a co za tym idzie tworzy zupełnie nowe zawody. Takie profesje, zwane często zawodami przyszłości, dają szansę osobom z niepełnosprawnością. Na rynku pracy pożądane są szczególnie osoby sumienne, chętne do udoskonalania swoich umiejętności i podejmowania inicjatyw. Z własnej perspektywy cenię sobie szczególnie zaangażowanie i sumienność, które stawiam nawet ponad zdobyte doświadczenia. Istotną rolę w procesie adaptacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy odgrywa przystosowanie miejsca wykonywania obowiązków do ich potrzeb. Pocieszający w tej materii wydaje się fakt, iż coraz więcej pracodawców decyduje się stawiać czoła temu wyzwaniu. – mówi właściciel NPROFIT, Kamil Rybicki.

Szkoły wyższe a rynek pracy

Jeden z partnerów kampanii Fundacji On/Off, czyli Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu informuje o sytuacji swojego ośrodka.

– Na Uczelni studiuje ponad 150 osób z niepełnosprawnością (łącznie na wszystkich kierunkach, formach i semestrach studiów: stacjonarne, niestacjonarne, wieczorowe, licencjat, magisterskie uzupełniające, magisterskie jednolite, inżynierskie). Liczba ta zmienia się w czasie i może dochodzić do 170-180 studentów (do tego jeszcze jest spora grupa słuchaczy z niepełnosprawnością na studiach podyplomowych). Najchętniej wybierane kierunki studiów przez osoby z niepełnosprawnością to: Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie, Informatyka, Filologia, Turystyka i Rekreacja. Od lat finansujemy studentom WSB we Wrocławiu obóz integracyjno-szkoleniowy DŻAMP, organizowany w czasie wakacji przez Stowarzyszenie “Twoje nowe możliwości”. W Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnością znajduje się pracownia komputerowa i specjalistyczny sprzęt, przeznaczone wyłącznie do użytku dla studentów z niepełnosprawnością.- mówi dr Maciej Szczepanik z Biura Osób Niepełnosprawnych WSB we Wrocławiu.

Młode osoby z niepełnosprawnością coraz bardziej świadomie wybierają kierunek studiów. Jednym z najpopularniejszych na WSB we Wrocławiu jest Informatyka.

– Ze wszystkich miast w Polsce Wrocław oferuje największą liczbę miejsc pracy w  branży  IT, to tutaj  można rozpocząć  karierę w  międzynarodowej  korporacji!  Na  studiach  w  WSB  zajęcia prowadzą  specjaliści  z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. – dodaje dr Maciej Szczepanik.

Podjęcie wyzwania

Młodzi ludzie są otwarci na zdobywanie wiedzy i podnoszenie swoich kwalifikacji, o czym można się przekonać czytając komentarze choćby na portalu Diru.pl. Nie brakuje również firm, które gotowe są zapewnić właściwe warunki rozwoju swoim pracownikom, czy też, dzięki prowadzonej działalności umożliwić im pokonywanie barier utrudniających im znalezienie pracy.

– Widzimy zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Jesteśmy innowacyjną firmą, która właściwie nie tyle sama szybko musi reagować na zmiany, co przede wszystkim wyznacza je. Zatrudniamy młodych, utalentowanych ludzi, ale chcemy także dawać szansę na znalezienie satysfakcjonującego miejsca pracy. Trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku odmawiać komuś prawa do pracy
z powodu np. barier fizycznych. Rozumiemy, jak ważny jest kapitał intelektualny i wiemy, że nie można go marnować. Właśnie dlatego tym roku prowadziliśmy konkurs stażowy dla zdolnych inżynierów. Niebawem ruszy jego druga edycja.

Ponadto rozpoczniemy projekt „Ortotyka 3D”. Mam nadzieję, że dzięki przygotowaniu odpowiednich wydruków damy szansę młodym osobom z niepełnosprawnością na odnalezienie swego miejsca na rynku pracy. Materiały, z których powstają m.in. protezy są wykonane
z termoplastów, kompozytów z włókien węglowych, które charakteryzują się, dużą wytrzymałością, różnym stopniem twardości, sprężystości, czy wreszcie niską wagą. W swojej ofercie posiadamy filamenty, które spełniają te kryteria.

Jako odpowiedzialna firma chcemy dawać szansę na pracę młodym zdolnym osobom w zawodach przyszłości i jednocześnie wspierać tych, którzy wolą pracować w tradycyjnym systemie stacjonarnym. Projekt „Ortotyka 3D” skierowany będzie do osób z dysfunkcjami narządów ruchu, którzy chcą być bardziej aktywni i samodzielni. Jestem przekonany, że możemy zrealizować nasze plany. – mówi Paweł Robak, Prezes Zarządu Omni3D.

Należy pamiętać, że firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia. Fundacja On/Off organizując kampanię „Włącz się” zachęca do zatrudniania osób z niepełnosprawnością pokazując możliwości i wartość dodaną, jaką te osoby wnoszą do organizacji.

Fundacja On/Off prowadzi działania poprawiające jakość życia osób z niepełnosprawnością, pomoc w zakresie usamodzielnienia i aktywizacji zawodowej na otwartym rynku pracy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Kampania „Włącz się” – celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

SPONSORZY KAMPANII:

 • Spółka EXCO A2A Polska Sp. z o.o.
 • OMNI3D
 • MEYRA GROUP 

PARTNERZY KAMPANII:

 • Agencja NPROFIT
 • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem” UMCS

PATRONI MEDIALNI:

 • Tygodnik Angora
 • Tygodnik Przegląd
 • Wprost
 • Money.pl
 • Hrstandard.pl
 • Epr.pl
 • Pion.pl
 • Razem z Tobą
Najnowsze artykuły

Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z 16 października 2019 r.

Przedstawiony projekt ustawy modyfikuje formułę małego ZUS, jednocześnie rozszerzając jego zakres. Zasadniczo jest to słuszny kierunek, ponieważ w tej chwili preferencją objęty jest stosunkowo wąski katalog podmiotów spełniających kryterium przychodowe. Jednocześnie, uważamy że projekt wymaga dalszej pracy i głębokiej analizy, ponieważ jego wady – szerzej opisane w poniższym stanowisku – mogą doprowadzić do tego, że przewidziana w nim preferencja ponownie wykorzystana będzie przez niewielką część działalności gospodarczych.

Osoby z niepełnosprawnością w zawodach przyszłości

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom. Jeszcze kilka lat temu praca zdalna i zawody internetowe były rzadkim przypadkiem. Teraz raczej nikogo już nie dziwi. Wciąż dzięki Internetowi rozwijają się nowe zawody, co daje osobom z niepełnosprawnością szansę na aktywność zawodową. W wielu przypadkach praca zdalna i zawody internetowe idą w parze. Czasem są jedyną aktywnością zawodową, jaką młode osoby z niepełnosprawnością mogą wybrać.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców: zniesienie limitu 30-krotności to fatalne rozwiązanie, są inne sposoby znalezienia wpływów do budżetu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jednoznacznie negatywnie ocenił pomysł zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Eksperci Związku podali również przykłady działań alternatywnych, zapewniających zrealizowanie założenia dodatkowych 5 mld zł wpływów do budżetu.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook