• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Narodowa strategia onkologiczna



    Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o Narodowej Strategii Onkologicznej – podpisana 20 maja 2019 r, wejdzie
    w życie 6 czerwca 2019 roku

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Łukasz Szumowski

    Ministerstwo: Zdrowia

    Opis ustawy:

    Ustawa tworzy ramy prawne dla utworzenia i realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, czyli wieloletniego programu (na lata 2020-2030) obejmującego działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

    Plusy: 

    + Ustawa honoruje środowisko onkologiczne, poprzez rozbudowane kompetencje zespołu ds. strategii. Zespół może sprawić, że podzielone dziś środowisko onkologów uda się choć w części zjednoczyć dla wyższego celu.

    + Ustawa jest wielowymiarowa. Wskazanie na promocje profilaktyki i zdrowego trybu życia. Włączenie działań w tych fazach walki z chorobami nowotworowymi będzie miało wymierny skutek pozytywny dla poprawy wskaźników zachorowalności.

    Minusy: 

    – Brak informacji o dodatkowych nakładach finansowych i harmonogramu działań. Mają się one pojawić dopiero pod koniec listopada. Na razie dokument ma przede wszystkim wymiar “medialny” w mniejszym stopniu praktyczny.

    Ocena konsultowana z Agnieszką Szparą. (Forum Zdrowia Publicznego) 


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. marijana1 / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii – debata w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie

    Warszawa, czerwiec 2025 r. – W Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata pt. „Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji publicznych oraz sektora energetycznego, którzy dyskutowali o przyszłości energetycznej Europy w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych, transformacji klimatycznej i przemian gospodarczych.

    Kwestia aspiracji? Perspektywy rozwoju polskich przedsiębiorstw

    Nie ma w Polsce żadnej liczącej się na świecie globalnej marki. Wśród 500 największych firm w Europie jest zaledwie osiem z Polski, z czego siedem to spółki skarbu państwa, a jedna z kapitałem zagranicznym.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery