szukaj

Zaufało nam 51 841 firm, które zatrudniają 576 141 pracowników

Aktualności

Plusy Ujemne: Obniżka podatku od kopalinUstawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, podpisana 17 maja 2019 roku, weszła w życie 1 lipca 2019 roku

 

Polityk odpowiedzialny za ustawę: Krzysztof Kubów

Ministerstwo: brak (projekt poselski)

Opis ustawy:

Ustawa zmniejsza podatek od kopalin, wprowadzony w 2012 roku, którego jedynym płatnikiem jest KGHM Polska Miedź. Ustawa ta była realizacją umowy koalicyjnej w sejmiku województwa dolnośląskiego.

Plusy: 

+ Obniżka powinna zagwarantować większą stabilność i rozwój czołowej polskiej spółki, która będzie mogła odzyskać około 250 mln złotych i przeznaczyć je na inwestycje krajowe i zagraniczne.

+ W dłuższej perspektywie obniżka ta powinna być neutralna dla budżetu, gdyż rekompensowana będzie podatkiem CIT I VAT odprowadzanymi przez KGHM, który dostanie większe pole do rozwoju.

Minusy: 

– Nie zdecydowano się zlikwidować podatku całkowicie. Państwo powinno odejść od nakładania podatków sektorowych, zwłaszcza takich które dotykają jednego lub kilku podmiotów gospodarczych. 


Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

 

Fot. disign / pixabay.com

Najnowsze artykuły

Czas na uproszczenie podatku ryczałtowego dla firm

Polacy korzystający z dziećmi z wakacyjnych atrakcji jak np. wesołe miasteczko, nie są świadomi, że niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących tam usługi rozrywkowe jest opodatkowany inną stawką podatkową. Z bliżej nieznanych we współczesnej gospodarce przyczyn, osoba prowadząca karuzelę, płaci inną stawkę podatkową, niż posiadacz zjeżdżalni typu Gigant. Inny podatek zapłacimy jednak od zjeżdżalni przewoźnej. Pałac strachów i labirynt są opodatkowane inną stawką niż np. ściana emocji.

Możemy być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek Europy – wystąpienie Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

Polska gospodarka jest na rozdrożu. Dotychczasowymi motorami rozwoju były w uproszczeniu (1) niskie koszty, w tym przede wszystkim niskie koszty pracy oraz (2) inteligencja operacyjna i motywacja polskich przedsiębiorców. Niskie koszty pracy mamy już za sobą – Polacy zarabiają już więcej od Greków i Portugalczyków, za chwilę przeskoczymy kolejne kraje. Pozostałe atrybuty nadal możemy uznawać za naszą przewagę konkurencyjną.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” w Wilnie

Miło nam poinformować, że 18 czerwca br. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” z siedzibą w Wilnie.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/