• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Rozszerzenie działania e-recept



    Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, Rozwój cyfryzacji usług medycznych, weszła w życie 7 września 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Łukasz Szumowski

    Ministerstwo: Zdrowia

    Opis ustawy:

    Ustawa wprowadza pakiet rozwiązań cyfrowych w systemie ochrony zdrowia, ułatwiających lekarzom pracę i dających większe możliwości pacjentom.

    Plusy: 

    + Wydłużenie czasu ważności e-recepty z 30 dni do 1 roku,

    + Unifikacja e-recepty z receptą transgraniczną. Polska elektroniczna recepta będzie mogła zostać zrealizowana w innych krajach UE,

    + Pracownicy opieki zdrowotnej będą mogli podpisywać e-recepty i e-skierowania, wyręczając w ten sposób lekarzy,

    + Zwiększona zostaje funkcjonalność Indywidualny Kont Pacjenta. Przez IKP będzie można złożyć deklaracje wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy przejrzeć własne badania laboratoryjne,

    + Zwiększeniu ulega ilość podmiotów przez który można autoryzować dostęp do IKP.

    Minusy:

    Brak


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

    Fot. rawpixel/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP: System kaucyjny do poprawy

    Głównym założeniem wejścia w życie nowych regulacji dotyczących kształtu systemu kaucyjnego w Polsce miało być wsparcie branży napojowej we wdrożeniu mechanizmów mających na celu stworzenie efektywnego modelu gospodarki odpadami. Jego konstrukcja – w myśl pierwotnych koncepcji – miała być przyjazna zarówno konsumentom jak i środowiskom przedsiębiorców, racjonalnie implementując unijne wymogi dotyczące poziomu wykorzystania surowców wtórnych w wytwarzaniu nowych opakowań.

    Apel ZPP oraz FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny – 5 rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

    Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego  i z pominięciem głosu obywateli.

    Informacja prasowa – Debata: NIS2: Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki?

    Dyrektywa NIS2 zbliża się wielkimi krokami, stawiając przed wieloma sektorami gospodarki szerokie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze healthcare. Czy jesteśmy gotowi na nowe zasady, które mają podnieść poziom ochrony sieci i systemów informatycznych?

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery