szukaj

Zaufało nam 51 841 firm, które zatrudniają 576 141 pracowników

Aktualności

Plusy Ujemne: Wprowadzenie kas fiskalnych onlineUstawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, podpisana 3 kwietnia 2019 roku, weszła w życie 1 maja 2019 r.

 

Polityk odpowiedzialny za ustawę: Teresa Czerwińska

Ministerstwo: Finansów

Opis ustawy: Ustawa nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Nakaz zacznie obowiązywać stopniowo w zależności od branż. Wszyscy przedsiębiorcy zostaną nim objęci od 2023 roku.

Plusy: 

+ Ministerstwo szacuje, że dzięki tym zmianom wpływy podatkowe wzrosną o 10,5 mld złotych.

Minusy:

– Zbyt mały zwrot podatku, związany z kupnem sprzętu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT zwrot kwot wydanych za zakup kasy online sięgnie 90 proc. zakupu (bez podatku), jednak nie więcej niż 700 zł. Pierwotnie przewidywano zwrot większy o 300 zł, ale wycofano się z tego pomysłu ze względu na ograniczenia budżetowe.

– Zmiana ta stanowi dodatkowy kłopot dla przedsiębiorców, związany z wymianą kasy i stanowi zbyt dużą ingerencję w prowadzoną przez nich działalność.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

 

Fot. nosheep / pixabay.com

Najnowsze artykuły

Czas na uproszczenie podatku ryczałtowego dla firm

Polacy korzystający z dziećmi z wakacyjnych atrakcji jak np. wesołe miasteczko, nie są świadomi, że niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących tam usługi rozrywkowe jest opodatkowany inną stawką podatkową. Z bliżej nieznanych we współczesnej gospodarce przyczyn, osoba prowadząca karuzelę, płaci inną stawkę podatkową, niż posiadacz zjeżdżalni typu Gigant. Inny podatek zapłacimy jednak od zjeżdżalni przewoźnej. Pałac strachów i labirynt są opodatkowane inną stawką niż np. ściana emocji.

Możemy być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek Europy – wystąpienie Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

Polska gospodarka jest na rozdrożu. Dotychczasowymi motorami rozwoju były w uproszczeniu (1) niskie koszty, w tym przede wszystkim niskie koszty pracy oraz (2) inteligencja operacyjna i motywacja polskich przedsiębiorców. Niskie koszty pracy mamy już za sobą – Polacy zarabiają już więcej od Greków i Portugalczyków, za chwilę przeskoczymy kolejne kraje. Pozostałe atrybuty nadal możemy uznawać za naszą przewagę konkurencyjną.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” w Wilnie

Miło nam poinformować, że 18 czerwca br. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” z siedzibą w Wilnie.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/