szukaj

Zaufało nam 51 841 firm, które zatrudniają 576 141 pracowników

Aktualności

Powstaje Związek Przedsiębiorców Rolnych2.08.2018Powstaje nowy związek pracodawców – Związek Przedsiębiorców Rolnych. 1 sierpnia br. w Białej Podlaskiej spotkało się kilkudziesięciu dużych, polskich przedsiębiorców rolnych, którzy wyłonili 12-osobowy Komitet Organizacyjny. Komitet zajmie się rejestracją związku. Podczas spotkania, poza kwestiami organizacyjnymi, omówiono problemy prawne w zakresie rozwoju przedsiębiorstw rolnych i produkcji rolnej, kwestie konkurencji międzynarodowej i przemian zachodzących na polskiej wsi.

Oto fragment wystąpienia Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP, na zebraniu założycielskim:

 

„Przed polskim rolnictwem stoją wielkie wyzwania. Mamy do czynienia z szeregiem zdarzeń i procesów, na które musimy adekwatnie odpowiadać. Najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed polskim rolnictwem, to problemy z sukcesją w gospodarstwach rolnych i rozwijająca się konkurencja z Ukrainy. Jesteśmy zaledwie u progu tych dwóch zjawisk. Będą się one nasilać i jeśli odpowiednio nie zareagujemy, zagrożą polskiemu rolnictwu.

Polska bardzo wiele zawdzięcza małym, rodzinnym gospodarstwom rolnym. W okresie komunizmu były to oazy tradycji, kultury pracy, przedsiębiorczości i zdrowego rozsądku. W dużej mierze, dzięki tym wartościom, które przetrwały na wsi, możliwa była eksplozja polskiej przedsiębiorczości po obaleniu komunizmu. Czas tych gospodarstw, jako modelu gospodarki rolnej, mija. Zarówno z powodu braku sukcesji, jak i potężnej konkurencji.

Ta nadchodzi głównie z Ukrainy, gdzie powstają gigantyczne przedsiębiorstwa rolne („agrozawody”), liczące nawet po kilkadziesiąt tysięcy hektarów, oparte na oligarchicznych pieniądzach, zachodnich technologiach, taniej sile roboczej i doskonałych ziemiach. Małe polskie gospodarstwa nie są i nie będą w stanie konkurować z ukraińskimi „agrozawodami”.

Przypominam, że droga ukraińskich płodów rolnych do Unii Europejskiej jest otwarta.

Nie jesteśmy jednak na straconej pozycji. Musimy tylko ukraińskim „agrozawodom” stworzyć konkurencyjne polskie „agrozawody”, tj. polskich przedsiębiorców rolnych. Mamy wiele przewag konkurencyjnych, m.in. bogatsze doświadczenie, większą kulturę pracy, bardziej rozpoznane rynki sprzedaży, jesteśmy bardziej przedsiębiorczy. Potrzebna jest tylko decyzja polityczna o zmianie modelu polskiego rolnictwa – musimy odejść od preferowania małych rodzinnych gospodarstw, które są w zaniku i inwestować w polskich przedsiębiorców rolnych.

Aby to osiągnąć potrzebny jest cały system wsparcia, od sprzyjającego nowemu ładowi na wsi systemu prawnego, po gwarantowane przez rząd kredyty na rozwój przedsiębiorstw rolnych.

Drugim obszarem, w którym możemy konkurować, jest nieprzetworzona i przetworzona żywność wysokiej i najwyższej jakości. Mamy tutaj zdecydowana przewagę i należy podjąć działania zmierzające do jej wzmacniania.

Powtarzam – bez mocnego wsparcia dla produkcji wysokiej jakości żywności i systemowego wsparcia dla kształtowania nowego ładu na wsi, opartego na sprawnych, prywatnych przedsiębiorstwach rolnych – polskie rolnictwo może nie przerwać.” – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Prezes Cezary Kaźmierczak

Najnowsze artykuły

Czas na uproszczenie podatku ryczałtowego dla firm

Polacy korzystający z dziećmi z wakacyjnych atrakcji jak np. wesołe miasteczko, nie są świadomi, że niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących tam usługi rozrywkowe jest opodatkowany inną stawką podatkową. Z bliżej nieznanych we współczesnej gospodarce przyczyn, osoba prowadząca karuzelę, płaci inną stawkę podatkową, niż posiadacz zjeżdżalni typu Gigant. Inny podatek zapłacimy jednak od zjeżdżalni przewoźnej. Pałac strachów i labirynt są opodatkowane inną stawką niż np. ściana emocji.

Możemy być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek Europy – wystąpienie Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

Polska gospodarka jest na rozdrożu. Dotychczasowymi motorami rozwoju były w uproszczeniu (1) niskie koszty, w tym przede wszystkim niskie koszty pracy oraz (2) inteligencja operacyjna i motywacja polskich przedsiębiorców. Niskie koszty pracy mamy już za sobą – Polacy zarabiają już więcej od Greków i Portugalczyków, za chwilę przeskoczymy kolejne kraje. Pozostałe atrybuty nadal możemy uznawać za naszą przewagę konkurencyjną.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” w Wilnie

Miło nam poinformować, że 18 czerwca br. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” z siedzibą w Wilnie.

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook
www.linkedin.com/company/związek-przedsiębiorców-i-pracodawców/