szukaj

Zaufało nam 51 889 firmy, które zatrudniają 576 917 pracowników

Aktualności

Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowiaWarszawa, 7 lipca 2020 r.

 

PREZYDENCKI PROJEKT USTAWY O FUNDUSZU MEDYCZNYM

OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. OCHRONY ZDROWIA

 


Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Należy zauważyć, że w założeniu Fundusz ten daje możliwość przeznaczenia dedykowanych dotacji z budżetu państwa na projekty, które mają służyć podniesieniu jakości i skuteczności leczenia Polaków. Szczególnie pozytywnie należy odnieść się do wydzielenia dotacji na rozwój profilaktyki oraz dostępność do innowacyjnych terapii, które długofalowo powinny wpłynąć na zdrowotność naszej populacji.

Kluczowe pytania pojawiają się w stosunku do rozwoju infrastruktury strategicznej oraz modernizacji podmiotów leczniczych. Przepisy zawarte w projekcie wskazują, że głównymi beneficjentami dodatkowych funduszy będę szpitale, co więcej – te szpitale, w których rolę właściciela pełni Skarb Państwa.

Kolejny obszar budzący wątpliwości to relacja nowej ustawy o Funduszu Medycznym z obowiązującą ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Opisany w istniejącej ustawie proces zatwierdzania inwestycji w ochronie zdrowia, zawierający m.in. konieczność uzyskania akceptacji poprzez rejestrację inwestycji w systemie IOWISZ, nie dotyczy nowego procesu w ramach Funduszu Medycznego.

Wobec powyższych zastrzeżeń, apelujemy aby:

– nie tworzyć systemu finansowania opieki medycznej dwóch prędkości;

– uwzględnić w potrzebach inwestycyjnych również inne podmioty lecznicze niż szpitale, zakładając rozwój nowoczesnych technologii w opiece ambulatoryjnej;

– stworzyć mechanizm równego traktowania podmiotów publicznych i prywatnych świadczących usługi kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Agnieszka Szpara
Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

 

07.07.2020 Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Fot. 1662222 / pixabay.com

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook