• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 7 lipca 2020 r.

     

    PREZYDENCKI PROJEKT USTAWY O FUNDUSZU MEDYCZNYM

    OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. OCHRONY ZDROWIA

     


    Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Należy zauważyć, że w założeniu Fundusz ten daje możliwość przeznaczenia dedykowanych dotacji z budżetu państwa na projekty, które mają służyć podniesieniu jakości i skuteczności leczenia Polaków. Szczególnie pozytywnie należy odnieść się do wydzielenia dotacji na rozwój profilaktyki oraz dostępność do innowacyjnych terapii, które długofalowo powinny wpłynąć na zdrowotność naszej populacji.

    Kluczowe pytania pojawiają się w stosunku do rozwoju infrastruktury strategicznej oraz modernizacji podmiotów leczniczych. Przepisy zawarte w projekcie wskazują, że głównymi beneficjentami dodatkowych funduszy będę szpitale, co więcej – te szpitale, w których rolę właściciela pełni Skarb Państwa.

    Kolejny obszar budzący wątpliwości to relacja nowej ustawy o Funduszu Medycznym z obowiązującą ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Opisany w istniejącej ustawie proces zatwierdzania inwestycji w ochronie zdrowia, zawierający m.in. konieczność uzyskania akceptacji poprzez rejestrację inwestycji w systemie IOWISZ, nie dotyczy nowego procesu w ramach Funduszu Medycznego.

    Wobec powyższych zastrzeżeń, apelujemy aby:

    – nie tworzyć systemu finansowania opieki medycznej dwóch prędkości;

    – uwzględnić w potrzebach inwestycyjnych również inne podmioty lecznicze niż szpitale, zakładając rozwój nowoczesnych technologii w opiece ambulatoryjnej;

    – stworzyć mechanizm równego traktowania podmiotów publicznych i prywatnych świadczących usługi kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    07.07.2020 Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. 1662222 / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii – debata w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie

    Warszawa, czerwiec 2025 r. – W Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata pt. „Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji publicznych oraz sektora energetycznego, którzy dyskutowali o przyszłości energetycznej Europy w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych, transformacji klimatycznej i przemian gospodarczych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery