• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 7 lipca 2020 r.

     

    PREZYDENCKI PROJEKT USTAWY O FUNDUSZU MEDYCZNYM

    OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. OCHRONY ZDROWIA

     


    Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Należy zauważyć, że w założeniu Fundusz ten daje możliwość przeznaczenia dedykowanych dotacji z budżetu państwa na projekty, które mają służyć podniesieniu jakości i skuteczności leczenia Polaków. Szczególnie pozytywnie należy odnieść się do wydzielenia dotacji na rozwój profilaktyki oraz dostępność do innowacyjnych terapii, które długofalowo powinny wpłynąć na zdrowotność naszej populacji.

    Kluczowe pytania pojawiają się w stosunku do rozwoju infrastruktury strategicznej oraz modernizacji podmiotów leczniczych. Przepisy zawarte w projekcie wskazują, że głównymi beneficjentami dodatkowych funduszy będę szpitale, co więcej – te szpitale, w których rolę właściciela pełni Skarb Państwa.

    Kolejny obszar budzący wątpliwości to relacja nowej ustawy o Funduszu Medycznym z obowiązującą ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Opisany w istniejącej ustawie proces zatwierdzania inwestycji w ochronie zdrowia, zawierający m.in. konieczność uzyskania akceptacji poprzez rejestrację inwestycji w systemie IOWISZ, nie dotyczy nowego procesu w ramach Funduszu Medycznego.

    Wobec powyższych zastrzeżeń, apelujemy aby:

    – nie tworzyć systemu finansowania opieki medycznej dwóch prędkości;

    – uwzględnić w potrzebach inwestycyjnych również inne podmioty lecznicze niż szpitale, zakładając rozwój nowoczesnych technologii w opiece ambulatoryjnej;

    – stworzyć mechanizm równego traktowania podmiotów publicznych i prywatnych świadczących usługi kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    07.07.2020 Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. 1662222 / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Konkurencyjność UE w perspektywie globalnej

    Filarem integracji europejskiej przez dziesięciolecia była współpraca gospodarcza (w szczególności utworzenie unii celnej oraz stworzenie wspólnego rynku opartego na likwidowaniu barier w przepływie osób, usług, towarów oraz kapitału). Takie podejście, wraz z dalszym rozszerzaniem Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, przyniosło Unii Europejskiej znaczące korzyści gospodarcze, o czym świadczy fakt, że w latach 1970-1980 PKB Unii Europejskiej istotnie wzrosło i osiągnęło poziom wyższy niż PKB Stanów Zjednoczonych.

    Raport ZPP Bruksela |Focus on Europe| – Niedostateczna reprezentacja regionu Europy środkowo-wschodniej w instytucjach UE

    Unia Europejska (UE), złożona mozaika narodów i polityk, nieustannie zmienia swoje oblicze, aby dostosować się do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej i wewnętrznej. Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW), ze swoją bogatą historią, różnorodnością kulturową i rozwijającymi się gospodarkami, stanowi kluczowy filar tej europejskiej narracji.

    Stanowisko ZPP w sprawie założeń dotyczących polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

    Od ponad dwudziestu lat obserwujemy dynamiczny rozwój cyfryzacji, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem nowych technologii przez praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Od przedsiębiorstw po instytucje publiczne, aż po organizacje pozarządowe i obywateli.  Ta cyfrowa rewolucja, choć zakorzeniona w świecie internetu, znacznie wykracza poza jego ramy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery