• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Relacja z posiedzenia Podkomisji



    19.03.2015

    Publikujemy relację z posiedzenia Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, w której wzięli udział przedstawiciele ZPP.

    W dniu 18 marca 2015 roku o godzinie 10 odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. Przedmiotem dyskusji miały być dwa projekty nowelizacji Ordynacji podatkowej, rozpatrywane łącznie – jeden wniesiony przez Prezydenta, drugi przez senatorów. Wspólnym punktem obu projektów jest propozycja uchylenia sprzecznego z Konstytucją (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 roku, sygn. akt SK 40/12) przepisu art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej, stanowiącego, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie ulegają przedawnieniu. Projekt prezydencki obejmuje jednak szersze spektrum spraw, a jednym z jego głównych elementów jest propozycja wprowadzenia do Ordynacji podatkowej zasady in dubio pro tributario, zgodnie z którą wszelkie niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika.

    W posiedzeniu brał udział Wiceminister Finansów Janusz Cichoń, który poinformował, że rząd, w zakresie projektu prezydenckiego, czeka na opinię Rady Legislacyjnej, głównie ze względu na wspomnianą propozycję uchylenia art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej. Zdaniem Wiceministra, treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest niejednoznaczna i budzi wątpliwości, w związku z czym potrzebne jest, w odniesieniu do tej regulacji, zawnioskowanie o wykładnię Trybunału Konstytucyjnego. Warto zaznaczyć, że w rzeczonym wyroku Trybunał Konstytucyjny wprost stwierdził o konieczności „podjęcia przez ustawodawcę w ramach realizacji niniejszego wyroku pilnych działań zmierzających do wyeliminowania z systemu prawnego art. 70 par. 8 ordynacji podatkowej”.

    Zabierający głos w toku posiedzenia partnerzy społeczni podkreślali konieczność jak najszybszego procedowania w sprawie prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, m.in. ze względu na dużą wagę i zdecydowanie pozytywny charakter proponowanych zmian. W podobnym tonie wypowiedział się również poseł Marcin Święcicki oraz wiceprzewodniczący podkomisji Michał Jaros.

    Podkomisja postanowiła wystąpić do marszałka Sejmu z prośbą o zawnioskowanie o wykładnię Trybunału Konstytucyjnego oraz zwrócić się z prośbą o opinię do komisji kodyfikacyjnej, pracującej obecnie nad projektem Ordynacji podatkowej.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery