• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Relacja z posiedzenia Podkomisji



    19.03.2015

    Publikujemy relację z posiedzenia Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, w której wzięli udział przedstawiciele ZPP.

    W dniu 18 marca 2015 roku o godzinie 10 odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. Przedmiotem dyskusji miały być dwa projekty nowelizacji Ordynacji podatkowej, rozpatrywane łącznie – jeden wniesiony przez Prezydenta, drugi przez senatorów. Wspólnym punktem obu projektów jest propozycja uchylenia sprzecznego z Konstytucją (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 roku, sygn. akt SK 40/12) przepisu art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej, stanowiącego, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie ulegają przedawnieniu. Projekt prezydencki obejmuje jednak szersze spektrum spraw, a jednym z jego głównych elementów jest propozycja wprowadzenia do Ordynacji podatkowej zasady in dubio pro tributario, zgodnie z którą wszelkie niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika.

    W posiedzeniu brał udział Wiceminister Finansów Janusz Cichoń, który poinformował, że rząd, w zakresie projektu prezydenckiego, czeka na opinię Rady Legislacyjnej, głównie ze względu na wspomnianą propozycję uchylenia art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej. Zdaniem Wiceministra, treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest niejednoznaczna i budzi wątpliwości, w związku z czym potrzebne jest, w odniesieniu do tej regulacji, zawnioskowanie o wykładnię Trybunału Konstytucyjnego. Warto zaznaczyć, że w rzeczonym wyroku Trybunał Konstytucyjny wprost stwierdził o konieczności „podjęcia przez ustawodawcę w ramach realizacji niniejszego wyroku pilnych działań zmierzających do wyeliminowania z systemu prawnego art. 70 par. 8 ordynacji podatkowej”.

    Zabierający głos w toku posiedzenia partnerzy społeczni podkreślali konieczność jak najszybszego procedowania w sprawie prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, m.in. ze względu na dużą wagę i zdecydowanie pozytywny charakter proponowanych zmian. W podobnym tonie wypowiedział się również poseł Marcin Święcicki oraz wiceprzewodniczący podkomisji Michał Jaros.

    Podkomisja postanowiła wystąpić do marszałka Sejmu z prośbą o zawnioskowanie o wykładnię Trybunału Konstytucyjnego oraz zwrócić się z prośbą o opinię do komisji kodyfikacyjnej, pracującej obecnie nad projektem Ordynacji podatkowej.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery