szukaj

Aktualności

Skuteczna walka z oszustwami VAT to gra o stawkę kilkunastu miliardów dla budżetu państwaWarszawa, 22 września 2021 r. 

Skuteczna walka z oszustwami VAT to gra o stawkę kilkunastu miliardów
dla budżetu państwa

 

To jeden z wniosków raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawionego podczas konferencji „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich”, która odbyła się 22 września w Warszawie. Była to pierwsza tego rodzaju konferencja poświęcona w całości problemowi oszustw VAT i ich wpływowi na gospodarkę.

Gościem specjalnym konferencji był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który objął jednocześnie patronat honorowy nad wydarzeniem. W konferencji udział wzięli również:

  • Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP,
  • Tadeusz Kościński Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Jan Sarnowski, Podsekretarz Stanu, Pełnomocnika ds. Współpracy Międzynarodowej w zakresie VAT,
  • Piotr Patkowski, Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

a także ponad 180 zaproszonych gości – członków zarządów i dyrektorów działów księgowych, specjalistów, przedstawicieli związków branżowych i mediów.

W wystąpieniu otwierającym wydarzenie Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę między innymi, że sprawne działanie państwa, skutecznie eliminującego przestępstwa gospodarcze jest działaniem budującym równą i uczciwą konkurencję rynkową i działania te są doceniane przez przedsiębiorców. Podkreślił, że sprawne instytucje fiskalne i podatkowe powinny być pomocne uczciwie rozwijającym biznes. „Jakkolwiek w ostatnich tygodniach spieraliśmy się o wysokość składki zdrowotnej, to cieszę się, że w temacie uczciwy VAT, uczciwe płacenie podatków, nadajemy na jednej długości fali” – powiedział premier Morawiecki, zwracając się do gości konferencji.

W trakcie dyskusji panelowych podczas konferencji omówiono proces ograniczania luki vatowskiej w Polsce a także zadania na przyszłość, przed którymi stoi polski system podatkowy. Uzupełnieniem dyskusji była prezentacja problematyki oszustw podatkowych kontekście innych krajów europejskich.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców powiedział: „Jako jeden z weteranów walki z problemem karuzel vat cieszę się, że w znacznym stopniu ten problem udało się zablokować. Wprowadzenie Pakietu Paliwowego czy Jednolitego Pliku Kontrolnego dało nowe życie branżom dotkniętym patologią karuzel vatowskich i pozwoliło im uczciwie konkurować, inwestować i tworzyć miejsca pracy. Liczymy na równie sprawne działania organów państwa jeśli chodzi o inne problemy polskiego systemu podatkowego które jako ZPP regularnie nagłaśniamy”.

Częścią projektu „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich” był także film dokumentalny pt. „Walka o miliardy – jak ograniczono podatkowy dziki zachód?”. W filmie wyreżyserowanym przez Jacka Suta, którego premiera miała miejsce podczas konferencji, oczami ekspertów szczegółowo opowiedziano historię zjawiska oszustw vatowskich w Polsce. W dokumencie pojawia się również prawdziwa historia przedsiębiorcy który został nieświadomie wplątany w „karuzelę” VAT, która doprowadziła jego firmę do bankructwa.

Raport ZPP, film dokumentalny a także relacja z konferencji dostępne są na stronie internetowej https://vat.zpp.net.pl/.

Partnerami projektu i konferencji „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich” są Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank PKO PB, Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź, PKN Orlen, Polski Fundusz Rozwoju, Fundacja State od Poland i Totalizator Sportowy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Dziennik Gazeta Prawna i Business Insider Polska. Producentem wykonawczym filmu dokumentalnego „Walka o miliardy – jak ograniczono podatkowy dziki zachód?” była telewizja TVBiznes24.

Najnowsze artykuły

Komentarz ZPP ws. nowych regulacji uszczelniających „Aptekę dla Aptekarza” – nowe przepisy mogą spowodować pogłębienie trendu spadku liczby aptek

Głównym celem AdA 2.0. jest „uszczelnienie” nowelizacji prawa farmaceutycznego z 2017 r., tj. tzw. Apteki dla Aptekarza. Nowe regulacje budzą ogromne obawy ze strony przedsiębiorców aptecznych, organizatorów sieci aptecznych, jak również farmaceutów. Nowa regulacja wprowadza w szczególności daleko idące ograniczenia w działalności na rynku aptecznym, a skutkiem jej wejścia w życie będzie zablokowanie planowanych i przyszłych transakcji na tym rynku i zahamowanie rozwoju wielu jego uczestników…

Nowa Inicjatywa: Forum Mikro i Małych Firm Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. ZPP chce zwrócić uwagę na pomijany segment przedsiębiorstw w Polsce

Podczas uroczystej gali “Nagród Gospodarczych ZPP 2023” ogłoszono powstanie Forum Mikro i Małych Firm w ramach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Mikro i Małe Firmy odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce, zatrudniając ponad 4 miliony pracowników spośród ogółem 10 milionów Polaków pracujących w sektorze przedsiębiorstw. Stanowi to imponujące 26% ogółu zatrudnionych w kraju…

ZPP przyznał autorskie Nagrody Gospodarcze za 2023 rok!

Nagrody Gospodarcze ZPP za rok 2023 zostały rozdane w trakcie uroczystej gali, która odbyła się w środę 27 września br. Podczas ceremonii, ZPP uhonorował osoby i firmy, które osiągnęły znaczące sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości lub aktywnie wspierały funkcjonowanie przedsiębiorców w Polsce. Wręczono między innymi nagrody dla najlepszego dziennikarza, ekonomisty, organizacji za projekt, a także wyróżnione wybrane firmy…

Dla członków ZPP

Nasze strony

Subskrybuj nasze newslettery