szukaj

Aktualności

Skuteczna walka z oszustwami VAT to gra o stawkę kilkunastu miliardów dla budżetu państwa



Warszawa, 22 września 2021 r. 

Skuteczna walka z oszustwami VAT to gra o stawkę kilkunastu miliardów
dla budżetu państwa

 

To jeden z wniosków raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawionego podczas konferencji „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich”, która odbyła się 22 września w Warszawie. Była to pierwsza tego rodzaju konferencja poświęcona w całości problemowi oszustw VAT i ich wpływowi na gospodarkę.

Gościem specjalnym konferencji był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który objął jednocześnie patronat honorowy nad wydarzeniem. W konferencji udział wzięli również:

  • Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP,
  • Tadeusz Kościński Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Jan Sarnowski, Podsekretarz Stanu, Pełnomocnika ds. Współpracy Międzynarodowej w zakresie VAT,
  • Piotr Patkowski, Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

a także ponad 180 zaproszonych gości – członków zarządów i dyrektorów działów księgowych, specjalistów, przedstawicieli związków branżowych i mediów.

W wystąpieniu otwierającym wydarzenie Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę między innymi, że sprawne działanie państwa, skutecznie eliminującego przestępstwa gospodarcze jest działaniem budującym równą i uczciwą konkurencję rynkową i działania te są doceniane przez przedsiębiorców. Podkreślił, że sprawne instytucje fiskalne i podatkowe powinny być pomocne uczciwie rozwijającym biznes. „Jakkolwiek w ostatnich tygodniach spieraliśmy się o wysokość składki zdrowotnej, to cieszę się, że w temacie uczciwy VAT, uczciwe płacenie podatków, nadajemy na jednej długości fali” – powiedział premier Morawiecki, zwracając się do gości konferencji.

W trakcie dyskusji panelowych podczas konferencji omówiono proces ograniczania luki vatowskiej w Polsce a także zadania na przyszłość, przed którymi stoi polski system podatkowy. Uzupełnieniem dyskusji była prezentacja problematyki oszustw podatkowych kontekście innych krajów europejskich.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców powiedział: „Jako jeden z weteranów walki z problemem karuzel vat cieszę się, że w znacznym stopniu ten problem udało się zablokować. Wprowadzenie Pakietu Paliwowego czy Jednolitego Pliku Kontrolnego dało nowe życie branżom dotkniętym patologią karuzel vatowskich i pozwoliło im uczciwie konkurować, inwestować i tworzyć miejsca pracy. Liczymy na równie sprawne działania organów państwa jeśli chodzi o inne problemy polskiego systemu podatkowego które jako ZPP regularnie nagłaśniamy”.

Częścią projektu „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich” był także film dokumentalny pt. „Walka o miliardy – jak ograniczono podatkowy dziki zachód?”. W filmie wyreżyserowanym przez Jacka Suta, którego premiera miała miejsce podczas konferencji, oczami ekspertów szczegółowo opowiedziano historię zjawiska oszustw vatowskich w Polsce. W dokumencie pojawia się również prawdziwa historia przedsiębiorcy który został nieświadomie wplątany w „karuzelę” VAT, która doprowadziła jego firmę do bankructwa.

Raport ZPP, film dokumentalny a także relacja z konferencji dostępne są na stronie internetowej https://vat.zpp.net.pl/.

Partnerami projektu i konferencji „Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich” są Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank PKO PB, Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź, PKN Orlen, Polski Fundusz Rozwoju, Fundacja State od Poland i Totalizator Sportowy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Dziennik Gazeta Prawna i Business Insider Polska. Producentem wykonawczym filmu dokumentalnego „Walka o miliardy – jak ograniczono podatkowy dziki zachód?” była telewizja TVBiznes24.

Najnowsze artykuły

Forum Rolne ZPP – nowa inicjatywa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Produkcja żywności jest, obok bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego, jednym z filarów bezpieczeństwa kraju. Rolnictwo odpowiada przede wszystkim za zaspokojenie potrzeb rynku krajowego, ale w ostatnich latach coraz większą rolę odgrywać zaczął także eksport artykułów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej oraz poza granice Wspólnoty, który wart był w roku 2022 przeszło 45 mld EUR. Rodzime produkty pojawiają się na każdym kontynencie i są cenione za swoją wysoką jakość…

Praca zdalna po pandemii – Raport podsumowujący webinarium #13. Pozytywne i negatywne aspekty pracy zdalnej wraz z oceną nowych rozwiązań w tym zakresie

W dniu 12 stycznia 2022 r. odbyło się trzynaste z szesnastu webinariów poświęconych pracy zdalnej w Polsce. Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Potrzeby i wyzwania związane z wdrożeniem w przedsiębiorstwach prywatnych modelu pracy zdalnej” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego…

Nowy kształt wspólnego rynku energii – przyszłość europejskiej energetyki

Warszawa, 20 marca 2023 r.    Nowy kształt wspólnego rynku energii – przyszłość europejskiej energetyki   Projekt nowego kształtu unijnego rynku energii (Electicity Market Design) ukazał się zgodnie z zapowiedziami w połowie marca br. Prace nad dokumentem poprzedziły publiczne konsultacje, przeprowadzone na początku 2023 r. Celem regulacji jest rozwój w kierunku lepiej zharmonizowanego, bardziej elastycznego […]

Nasze strony

Subskrybuj nasze newslettery