• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP



    30-08-2013

    W dniu dzisiejszym, 30 sierpnia, Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Lech Ostrowski, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu oraz Grzegorz Wargocki, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego spotkali się z Jerzym Pietrewiczem, wiceministrem gospodarki. Spotkanie dotyczyło trudnej sytuacji na rynku wyrobów tytoniowych, związanej z rozwojem szarej strefy. Przedstawiciele ww. organizacji wydali komunikat:

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu (KZPT) i Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego (PSPT) w sprawie rozwiązań regulacyjnych i podatkowych nakierowanych na zwalczanie szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce.

    Jako organizacje reprezentujące drobny biznes, polskich plantatorów tytoniu i polskich producentów wyrobów tytoniowych szczególnie doceniamy zaangażowanie Ministerstwa Gospodarki w toczące się w Brukseli prace nad dyrektywą tytoniową i starania, by zminimalizować jej negatywne skutki dla Polski, związane z poszerzeniem się szarej strefy wyrobów tytoniowych. Jednocześnie chcemy podkreślić, że zjawisko nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi – zarówno papierosami, jak i tytoniami do palenia, już teraz zabija miejsca pracy w Polsce, uszczupla dochody drobnego handlu, plantatorów tytoniu i producentów. Ma ono szeroki zasięg jako, że środowisko gospodarcze w które uderza szara strefa jest szczególnie liczne. Ponad 60 tysięcy ludzi zajmuje się uprawą tytoniu w 14,5 tysiącach gospodarstw rolnych, w 120 tysiącach punktów handlowych sprzedających wyroby tytoniowe pracuje 500 tysięcy ludzi, a w fabrykach tytoniowych  ponad 6 tysięcy pracowników. Gwałtowny wzrost szarej strefy na rynku wyrobów tytoniowych obserwowany w ostatnich kilku miesiącach sprawia, że  ich miejsca pracy są zagrożone.

    Ostatnie doniesienia prasowe o katastrofalnym załamaniu się legalnego rynku tytoniowego (Uważam Rze 29 lipca, Polityka 21 sierpnia, Puls Biznesu 13 sierpnia) potwierdzają nasze codzienne obserwacje rynku. Alarmującą sytuację sygnalizują również badania wyspecjalizowanych firm badawczych.  Według raportu Project Star, badawczej firmy KPMG, szara strefa wyrobów tytoniowych już w 2012 roku jest szacowana na ponad 12 miliardów sztuk (6,2 miliarda papierosów i 6 miliardów tytoniu do palenia) i było to już ponad 20% rynku tytoniowego w Polsce. Pierwsza połowa roku 2013 przyniosła dalszy dramatyczny odpływ konsumentów do szarej strefy. Według ostatniego badania firmy Almares, rynek nielegalnych papierosów szacowany jest na 15%. Z kolei porównanie rosnącej sprzedaży tubek i bibułek tytoni do palenia szacowane na podstawie badania firmy AC Nielsen z gwałtownie spadającą ilością legalnego tytoniu do palenia pozwala stwierdzić, że już ponad 2/3 rynku tytoni do palenia w Polsce znajduje się w szarej strefie.  

    Tak szybki wzrost szarej strefy jest wynikiem zbyt szybkich podwyżek akcyzy. W ostatnich 10 latach podatki w cenie paczki papierosów wzrosły niemal o 200% –  ponad 3 razy bardziej niż poziom wynagrodzeń. Już teraz akcyza na papierosy to 87,5 EUR na 1000 sztuk mimo że na dojście do przewidzianego Dyrektywą 2011/64/WE poziomu 90 EUR Polska ma czas do 1 stycznia 2018 roku. W efekcie duża liczba, szczególnie mniej zamożnych, konsumentów masowo ucieka do szarej strefy, co ma katastrofalny wpływ na zagrożenie wzrastającym bezrobociem, a także pozbawia budżet państwa znaczących wpływów. Należy podkreślić, że z legalnego rynku do szarej strefy odchodzą szczególnie konsumenci najbiedniejsi, którzy są klientami tzw. segmentu taniego stanowiącego 60% całkowitej konsumpcji w Polsce. Do produkcji papierosów z tego właśnie segmentu trafia większość uprawianego w Polsce tytoniu, z którego uprawy żyje w Polsce prawie 60.000 rolników. To ten właśnie segment z racji swej wielkości generuje największą, jeśli chodzi o wartości absolutne, marżę dla sprzedawców i to w tym segmencie operują firmy tytoniowe z polskim kapitałem.

    Szacuje się, że straty wynikające z szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce pozbawiają budżet państwa ponad 4 miliardy złotych rocznie. Te pieniądze, zamiast do kasy państwa, wpływają do kieszeni przestępców, którzy zachęceni niskim poziomem kar grożących za przestępstwa akcyzowe podejmują tę intratną działalność niszczącą także tysiące miejsc pracy.

    By ustabilizować tę dramatyczną sytuację i ratować miejsca pracy ZPP, KZPT i PSPT apelują, by kształtując krajowe środowisko regulacyjne:

    a) Zwolnić tempo podwyżek akcyzy i skorelować je z tempem wzrostu wynagrodzeń lub tempem inflacji, by ustabilizować rynek i pozwolić konsumentom powrócić na legalny rynek.

    b) Zwracać szczególną uwagę, by żadne unormowania regulacyjne bądź podatkowe dodatkowo nie obciążały tej części rynku z której ucieka do szarej strefy największa liczba konsumentów, czyli segmentu tanich wyrobów tytoniowych. W szczególności, następujące zmiany podatkowe dyskryminowałyby segment tani i przyspieszały odpływ konsumentów do szarej strefy, jednocześnie zwiększające zagrożenie dla zatrudnienia i kontynuacji działalności tysięcy przedsiębiorców i rolników:

    • zmiana struktury akcyzy poprzez obniżenie elementu procentowego przy jednoczesnym nadmiernym podwyższenie elementu kwotowego (skutkiem takiej zmiany byłoby podwyższenie akcyzy dla segmentu taniego bardziej niż dla innych, droższych segmentów cenowych;
    • Zwiększenie poziomu minimalnej akcyzy ponad poziom 100% akcyzy liczonej od średniej ceny detalicznej z poprzedniego roku (podwyższenie wskaźnika ponad 100% skutkowałoby wprowadzeniem dodatkowego opodatkowania tylko dla segmentu taniego).

    c) Wprowadzić skuteczną walkę z szarą strefą, np. poprzez odpowiedni system kar za przestępstwa akcyzowe, który ograniczy atrakcyjność finansową tego procederu oraz zwiększenie uprawnień służb zajmujących się zwalczaniem szarej strefy, regulację obrotu maszynami do produkcji wyrobów tytoniowych itp.

    W obliczu dramatycznej sytuacji na rynku wyrobów tytoniowych i zagrożeniu tysięcy miejsc pracy apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań, które pozwolą powstrzymać rozwój szarej strefy i uratować byt tysięcy polskich pracowników.

    Cezary Kaźmierczak
    Prezes
    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Lech Ostrowski
    Prezes
    Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu

    Grzegorz Wargocki
    Członek Zarządu
    Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego

    Więcej informacji:

    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl
    Tel/ 504 287 817

    Plik do pobrania.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery