• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Stanowisko ZPP



    14.01.2015

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczące projektu zmian ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk 2516)

    Nowelizacja Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ma na celu ograniczenie praw wierzyciela do wolnego wyboru uznanego przez siebie komornika. Projekt nowelizacji wpływa również negatywnie na zasadę konkurencyjności oraz narusza zasadę swobody działalności gospodarczej.

    W ocenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaproponowane zmiany w tym przedmiocie są niecelowe i nieuzasadnione.

    W obecnie obowiązujących przepisach wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poza sprawami o egzekucję z nieruchomości oraz w sprawach, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. Rozwiązanie to, podobnie jak zasada, iż rewirem komorniczym jest obszar właściwości sądu rejonowego, zaś w rewirze może działać więcej niż jeden komornik odzwierciedla w sposób prawidłowy prawa wyboru przez wierzyciela komornika oraz zasadę konkurencji między komornikami.

    Należy zauważyć, że wprowadzenie ograniczeń obligujących komornika do odmowy wszczęcia egzekucji w sytuacjach kiedy:

    a) „wpływ spraw do jego kancelarii w roku poprzednim przekroczył 2 000 spraw, a w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy i skuteczność egzekucji nie przekroczyła 35% oraz,

    b) „wpływ spraw do jego kancelarii w roku poprzednim przekroczył 5 000 spraw, a w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy i skuteczność egzekucji nie przekroczyła 40%”, doprowadzi do sytuacji, gdzie mali i średni przedsiębiorcy, posiadający wierzytelności mniej atrakcyjne dla sprawdzonych komorników, niż duże przedsiębiorstwa, będą skazani na korzystanie z usług komorników najmniej przedsiębiorczych tj. mających małą ilość spraw oraz niską skuteczność egzekucyjną.

    W związku z powyższym uważamy, że niezbędne jest przeanalizowanie sytuacji wierzycieli, którzy prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa pod kątem negatywnych skutków związanych z wprowadzeniem niniejszej nowelizacji Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

    Z poważaniem,
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes ZPP

    Stanowisko do pobrania.

    Najnowsze artykuły

    Zmiany w Komisjach w Nowej Kadencji PE

    Parlament Europejski zatwierdził listę i skład swoich komisji oraz delegacji na pierwszą połowę 10. kadencji ustawodawczej. W tym briefie omówiono kluczowe zmiany w składzie komisji, ze szczególnym uwzględnieniem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), a także nowo utworzonej podkomisji ds. Zdrowia Publicznego (SANT).

    Projekt Szybkiej Nowelizacji Ustawy o refundacji – podsumowanie

    15 lipca 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło swoje propozycje zmian w Ustawie o refundacji i innych ustawach oraz uwagi zgłaszane przez interesariuszy w ramach wstępnych konsultacji. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić ok. 80 poprawek do ustawy. Nowelizacja ma zawierać zarówno przepisy zmierzające do doprecyzowania i poprawy dotychczasowych rozwiązań jak i nowe mechanizmy.

    Stanowisko ZPP do projektu ustawy o ochronie ludności oraz obrony cywilnej

    Rozumiejąc cel Projektu jakim jest potrzeba zwiększenia ochrony ludności oraz stworzenia odpowiednich regulacji w tym zakresie, nie możemy jednak nie zwrócić uwagi na daleko idące nowe obowiązki, które powodują, że koszty tworzenia systemu obrony cywilnej w rzeczywistości mogą zostać przeniesione na przedsiębiorców. Zaznaczamy, że w obecnej sytuacji geopolitycznej zrozumiała jest potrzeba zwiększenia nakładów finansowych na cele związane z obronnością państwa i ochrony ludności także przed podmioty prywatne, aczkolwiek rozwiązania przewidziane w Projekcie wydają się niedostatecznie precyzyjnie opisane, stąd też mogą rodzić nieproporcjonalne ryzyka dla płynności finansowej firm.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery