• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Zmiana zasad kwarantanny i izolacji – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia



    Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.

     

    ZMIANA ZASAD KWARANTANNY I IZOLACJI
    OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. OCHRONY ZDROWIA

     

    SARS-COV-2 jest nowym szczepem koronawirusa, którego nie obserwowano wcześniej u ludzi i nie było możliwości jednoznacznego przewidzenia jego propagacji.

    Wiedza na temat jego rozprzestrzeniania się, sposobu zakażania, szybkości występowania objawów choroby, przebiegu jej przechodzenia jest gromadzona przez zespoły medyczne przez zaledwie kilka miesięcy.

    Z punktu widzenia organizacji życia społecznego i gospodarczego obostrzenia dotyczące wyłączenia poszczególnych osób z aktywności życiowej w postaci kwarantanny i izolacji powinny być mierzone odpowiednio do ryzyka związanego z możliwością zachorowania. Przypomnijmy tylko, że kwarantanna to odseparowanie osób, które potencjalnie były narażone na kontakt z wirusem, ale aktualnie są zdrowe i nie mają żadnych objawów. Izolacja dotyczy osób, u których rozpoznano zakażenie wirusem i które wymagają odseparowania od ogniska chorobowego, a przebieg choroby ma charakter łagodny.

    Nowe rozporządzenia, w których Minister Zdrowia reguluje zasady kwarantanny oraz wykonywania testów na obecność wirusa są niezwykle pożądane przez pracodawców. Zredukują one wątpliwości natury interpretacyjnej, a planowanie zatrudnienia w zakładach produkcyjnych będzie bardziej przewidywalne. Do tej pory wielu pracowników przebywało na kwarantannie i w izolacji bez ścisłej informacji do kiedy na niej pozostaną i czy mają oczekiwać na wykonania testu  na obecność wirusa SARS-COV-2 na ich zakończenie.

    Kwarantanna i izolacja do 10 dni, a przy braku objawów brak konieczności wykonywania testów na obecność wirusa po ich zakończeniu, powinna usprawnić procesy nadzoru nad osobami mającymi kontakt z wirusem. Dodatkowo włączenie lekarzy rodzinnych do kontroli potencjalnych pacjentów będzie ułatwieniem praktycznym dla wielu osób, a zwłaszcza pracowników.

     

    Agnieszka Szpara
    Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

     

    28.08.2020 Zmiana zasad kwarantanny i izolacji – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

     

    Fot. StockSnap / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery