• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP przedstawia Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19



    Warszawa, 5 maja 2020 r.

     

    ZPP przedstawia Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców rozpoczyna publikację „Planu Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19”. W najbliższych tygodniach ZPP przedstawi program gruntownych reform prawa gospodarczego, systemu podatkowego, emerytalnego, sądownictwa, rynku pracy, zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu oraz plan zmierzenia się z problemami demograficznymi.

    W opublikowanym dzisiaj I filarze, eksperci Związku przedstawili rozwiązania punktowe o charakterze quick-win, których realizacja szybko pozwoli na poprawę otoczenia prawnego działania firm w Polsce. Wśród 16 punktowych rekomendacji ZPP, znajdują się m.in. rekomendacje dot. zapewnienia stabilności i przewidywalności prawa, apel o zamrożenie planów dotyczących podwyżki płacy minimalnej, wycofanie się ze zmian w zakresie pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich, powszechne wdrożenie metody kasowej, ograniczenie stosowania podatków sektorowych, uchylenie ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, skrócenie czasu wydawania decyzji administracyjnych, umożliwienie sprzedaży na odległość leków na receptę, czy udostępnienie baz danych publicznych i rozwój informatyzacji administracji państwowej.

    – Przedstawione w I filarze rozwiązania quick-win, w odróżnieniu od kolejnych planowanych rozdziałów, mają charakter techniczny. Nie wymagają gruntownych reform systemowych. Wdrożenie przedstawionych rozwiązań nie stanowi również węzłów krytycznych z punktu widzenia debaty publicznej. Ich wdrożenie ma charakter quick-win dla wszystkich interesariuszy – mówi Piotr Palutkiewicz, Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

    Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP zauważa, że – Obecny kryzys znajdzie zapewne swoje miejsce w podręcznikach historii. Najważniejsze jest, by dzisiejsze czasy zostały opisane jako okres przełomowy, po którym nasz kraj awansował na kolejne miejsca w rankingu poziomu życia, rozwoju gospodarczego, wolności osobistej czy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Należy dołożyć wszelkich starań, by rok 2020 nie został zapisany jako punkt, w którym zatrzymał się 30 letni okres odbudowy Polski. Dlatego, obecne czasy należy wykorzystać na przeprowadzenie gruntownych reform w licznych obszarach.

    ZPP pisze w raporcie, że w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego związanego z epidemią wirusa COVID-19, należy jak najszybciej dokonać także „odmrożenia” wszystkich obszarów gospodarki, które zostały ograniczone rządowymi decyzjami administracyjnymi.

    Nie ma wątpliwości, że po okresie zniesienia większości obecnych restrykcji gospodarka, społeczeństwo czy polityka zaczną funkcjonować w nowej rzeczywistości. Będziemy świadkami przemian gospodarczych, nowych modeli funkcjonowania w społeczeństwie i kulturze oraz wykorzystania technologii. Inaczej będziemy postrzegać kwestie zdrowotne czy ekologiczne – piszą eksperci Związku i dodają – światowy kryzys związany z koronawirusem jest i będzie czasem rewizji dotychczasowych modeli oraz schematów funkcjonowania każdego obszaru życia, jakie znaliśmy do tej pory.

    Dlatego rząd musi zacząć wdrażać odważne reformy, które dostosują prawo do nowych realiów gospodarczych i społecznych. Przedstawimy rozwiązania w najbliższych tygodniach.” – mówi Cezary Kaźmierczak.

    05.05.2020 Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19: Filar I – Rozwiązania punktowe – quick win

    Fot. geralt / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery