szukaj

Zaufało nam 51 889 firmy, które zatrudniają 576 917 pracowników

Aktualności

ZPP przedstawia Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19Warszawa, 5 maja 2020 r.

 

ZPP przedstawia Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców rozpoczyna publikację „Planu Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19”. W najbliższych tygodniach ZPP przedstawi program gruntownych reform prawa gospodarczego, systemu podatkowego, emerytalnego, sądownictwa, rynku pracy, zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu oraz plan zmierzenia się z problemami demograficznymi.

W opublikowanym dzisiaj I filarze, eksperci Związku przedstawili rozwiązania punktowe o charakterze quick-win, których realizacja szybko pozwoli na poprawę otoczenia prawnego działania firm w Polsce. Wśród 16 punktowych rekomendacji ZPP, znajdują się m.in. rekomendacje dot. zapewnienia stabilności i przewidywalności prawa, apel o zamrożenie planów dotyczących podwyżki płacy minimalnej, wycofanie się ze zmian w zakresie pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich, powszechne wdrożenie metody kasowej, ograniczenie stosowania podatków sektorowych, uchylenie ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, skrócenie czasu wydawania decyzji administracyjnych, umożliwienie sprzedaży na odległość leków na receptę, czy udostępnienie baz danych publicznych i rozwój informatyzacji administracji państwowej.

– Przedstawione w I filarze rozwiązania quick-win, w odróżnieniu od kolejnych planowanych rozdziałów, mają charakter techniczny. Nie wymagają gruntownych reform systemowych. Wdrożenie przedstawionych rozwiązań nie stanowi również węzłów krytycznych z punktu widzenia debaty publicznej. Ich wdrożenie ma charakter quick-win dla wszystkich interesariuszy – mówi Piotr Palutkiewicz, Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP zauważa, że – Obecny kryzys znajdzie zapewne swoje miejsce w podręcznikach historii. Najważniejsze jest, by dzisiejsze czasy zostały opisane jako okres przełomowy, po którym nasz kraj awansował na kolejne miejsca w rankingu poziomu życia, rozwoju gospodarczego, wolności osobistej czy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Należy dołożyć wszelkich starań, by rok 2020 nie został zapisany jako punkt, w którym zatrzymał się 30 letni okres odbudowy Polski. Dlatego, obecne czasy należy wykorzystać na przeprowadzenie gruntownych reform w licznych obszarach.

ZPP pisze w raporcie, że w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego związanego z epidemią wirusa COVID-19, należy jak najszybciej dokonać także „odmrożenia” wszystkich obszarów gospodarki, które zostały ograniczone rządowymi decyzjami administracyjnymi.

Nie ma wątpliwości, że po okresie zniesienia większości obecnych restrykcji gospodarka, społeczeństwo czy polityka zaczną funkcjonować w nowej rzeczywistości. Będziemy świadkami przemian gospodarczych, nowych modeli funkcjonowania w społeczeństwie i kulturze oraz wykorzystania technologii. Inaczej będziemy postrzegać kwestie zdrowotne czy ekologiczne – piszą eksperci Związku i dodają – światowy kryzys związany z koronawirusem jest i będzie czasem rewizji dotychczasowych modeli oraz schematów funkcjonowania każdego obszaru życia, jakie znaliśmy do tej pory.

Dlatego rząd musi zacząć wdrażać odważne reformy, które dostosują prawo do nowych realiów gospodarczych i społecznych. Przedstawimy rozwiązania w najbliższych tygodniach.” – mówi Cezary Kaźmierczak.

05.05.2020 Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19: Filar I – Rozwiązania punktowe – quick win

Fot. geralt / pixabay.com

Najnowsze artykuły

Prezydencki projekt ustawy o Funduszu medycznym – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Należy zauważyć, że w założeniu Fundusz ten daje możliwość przeznaczenia dedykowanych dotacji z budżetu państwa na projekty, które mają służyć podniesieniu jakości i skuteczności leczenia Polaków. Szczególnie pozytywnie należy odnieść się do wydzielenia dotacji na rozwój profilaktyki oraz dostępność do innowacyjnych terapii, które długofalowo powinny wpłynąć na zdrowotność naszej populacji.

Komentarz ZPP ws. rezolucji EKES dot. odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie COVID-19

11 czerwca 2020 r. podczas 522. sesji plenarnej została przyjęta Rezolucja zawierająca propozycje Europejskiego Komitetu Ekonomicznego i Społecznego („EKES”) dotyczące odbudowy i naprawy gospodarczej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. W  swojej Rezolucji EKES wyraził przekonanie, że, aby skutecznie przezwyciężyć wyzwania wywołane kryzysem, instytucje unijne i państwa członkowskie nie mogą dążyć jedynie do  przywrócenia stanu poprzedniego, ale powinny skupić się zarówno na odbudowie, jak i na restrukturyzacji gospodarki.

Stan polskiego górnictwa – opinia głównego eksperta ZPP ds. energetyki

Zawarte w przedstawionej Członkom Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS prezentacji nt. aktualnej sytuacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego w Polsce przedstawione dane dotyczące stanu polskiego górnictwa nie napawają optymizmem i wskazują na konieczność podjęcia szybkich działań stabilizujących, a co najważniejsze opracowanie Planu Restrukturyzacji Polskiego Górnictwa, planu rozsądnego, rzetelnego, uwzględniającego specyfikę polskiego górnictwa i polskiego sektora energetycznego…

ZPP

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter - ZPP w Brukseli
Kliknij tutaj

Zostań członkiem ZPP.

Dołącz do nas!

Podając swójj adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook