• PL
  • EN
  • szukaj

    Rozdaliśmy Nagrody Gospodarcze

    30-06-2014

    Piotr Aleksandrowicz, Jacek Męcina, Stowarzyszenie Koliber, Paweł Dobrowolski, Puls Biznesu oraz Millennium Leasing znaleźli się w gronie laureatów Nagród Gospodarczych.

    To czwarta edycja konkursu, w którym wyróżniamy osoby i instytucje wspierające środowisko małych i średnich firm.

    – Poprzez Nagrody Gospodarcze chcemy podkreślić wagę i znaczenie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Nagradzane przez nas osoby i instytucje czynnie wspierają sektor MSP. Zarówno poprzez produkty, które tworzą z myślą o przedsiębiorcach, jak i publikacje, w których poruszają tematy ważne dla sektora małych i średnich firm – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodał – Nagroda ma szczególny charakter, bo kandydatów zgłaszają Członkowie ZPP, a przyznają ją statutowe władze – Zarząd i Rada Nadzorcza.

    W tym roku, nagrody zostały przyznane w kategoriach: Dziennikarz, Polityk, Instytucja, Ekonomista, Medium oraz Firma Przyjazna MSP.

    Laureatami Nagród zostali:

    DZIENNIKARZ

    Piotr Aleksandrowicz – za rzetelną i niezależną publicystykę ekonomiczną

    POLITYK

    Jacek P. Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – za reformę urzędów pracy

    INSTYTUCJA

    Stowarzyszenie Koliber – za skierowaną do młodych ludzi działalność edukacyjną

    EKONOMISTA

    Paweł Dobrowolski – za badania i publikacje dotyczące ukrytego długu publicznego

    MEDIUM

    Puls Biznesu – za publicystykę wspierającą wolność gospodarczą oraz obronę interesów małych i średnich przedsiębiorstw

    FIRMA PRZYJAZNA MSP

    Millennium Leasing – za produkty leasingowe skierowane do sektora MSP

    Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Kafe Zielony Niedźwiedź. Poprowadził ją Tomasz Wróblewski, Wiceprezes WEI – fundacji ZPP.

    Więcej informacji o Nagrodach Gospodarczych:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl
    Tel/ 504 28 78 17

    LIST OTWARTY DO PREZESA NBP

    Warszawa, 17 czerwca 2014 r.

    Szanowny Pan
    Marek Belka
    Prezes Narodowego Banku Polskiego

    Wielce Szanowny Panie Belka,

    nasz Związek od ponad roku usiłuje ratować około 1 000 miejsc w kilkunastu gorzelniach. Pisaliśmy do „wszystkich”: do Ministerstwa Finansów, Gospodarki, przekonaliśmy posłów do składania interpelacji. Bez żadnego skutku.

    W czym rzecz? Otóż w tym, że dziwaczne interpretacje Ministra Finansów, pomimo braku zmiany prawa, nagle zakazały skażania alkoholu etylowego na potrzeby przemysłu chemicznego, kosmetycznego na terenie Rzeczpospolitej. Sprowadzać z zagranicy można!

    A piszę do Pana, bo w ostatnich dniach dowiedziałem się, że to Pan jest szefem Ministra Szczurka.

    Pan do niego zadzwoni i powie mu, żeby przestał.

    Padnie kilkanaście zakładów, 1 000 ludzi straci pracę, nie dostaniecie 15 mln CIT, 35 mln VAT, 5 mln PIT, 1,5 mln podatku od nieruchomości. Nie musi Pan pamiętać tych liczb – oni je znają. Wielokrotnie je przedstawialiśmy i nikt ich nie zakwestionował.

    Pan jest taki mądry i elokwentny, proszę mnie, prostemu chłopakowi z Podlasia, wyjaśnić o co w tym chodzi?

    Czy rząd planuje w najbliższym czasie ogłosić wielki sukces, że ściągnął wielkiego inwestora francuskiego lub niemieckiego, który zajmie się skażaniem alkoholu i  stworzy 200 nowych miejsc pracy, w związku z czym za każde dacie mu rządową dotację w wysokości 50 tysięcy euro?

    Czy też ktoś planuje uruchomić import na dużą skalę – z zagranicy. Stamtąd wolno. Nie wolno tylko w naszym teoretycznie istniejącym Państwie. Jak nie wiecie kto – to znaczy, że jakiś urzędnik z Wami pogrywa!

    Jest to kolejna branża, którą planuje skończyć Ministerstwo Finansów, otwierając drogę kolesiom lub „zagranicznym inwestycjom”.

    18 marca 2013 r. skierowaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw w Ministerstwie Finansów. Odpowiedź z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przyszła szybko, 25 kwietnia 2013 r. Prokurator Jarosław Szklarczyk, który stwierdził, że owszem, ale się wszystko przedawniło. Pan zadzwoni do Pana Szczurka i powie mu, że tym razem zadbamy, żeby się nic nie przedawniło.

    Łącze należne wyrazy,
    Cezary Kaźmierczak  
    Prezes                                    

    Ankieta dot. opłat interchange

    13-06-2014

    Szanowni Państwo,

    od 1 lipca 2014 roku zacznie obowiązywać w Polsce – wprowadzona ustawowo – górna granica wysokości opłaty interchange – czyli głównego składnika kosztowego całkowitej opłaty ponoszonej na rzecz agentów rozliczeniowych przez punkty handlowo-usługowe akceptujące karty. Od tej daty, opłaty jakie Państwo ponosicie na rzecz agentów rozliczeniowych za przyjmowanie płatności kartami VISA i MasterCard, powinny bardzo znacząco spaść.

    Mając na uwadze powyższe, konieczne jest zbadanie czy przedsiębiorcy będą beneficjentami redukcji opłaty interchange. Dlatego też nasza organizacja, wspólnie z FROB, zdecydowała się na rozpropagowanie szeroko zakrojonego badania dotyczącego podejścia agentów rozliczeniowych do ustawowej regulacji wysokości opłaty interchange. Uzyskane wyniki i Państwa zaangażowanie pomogą w działaniach zmierzających do jeszcze większej redukcji Państwa kosztów w zakresie akceptacji kart płatniczych.

    Zachęcamy wszystkie podmioty korzystające z terminali płatniczych do wzięcia udziału w naszej ankiecie. Składa się ona jedynie z 12 pytań jednokrotnego wyboru, a mając „pod ręką” umowę z agentem rozliczeniowym wypełnienie jej nie zajmie więcej niż 5 minut. Zapewniamy pełną poufność pozyskanych informacji zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Danych Osobowych.

    Link do ankiety: http://frob.badanie.net/

    Prosimy o wypełnienie ankiety do 20 czerwca 2014 r.

    Z wyrazami szacunku,
    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Festiwal Inspiracji

    11-06-2014

    Najważniejsze wydarzenie z dziedziny komunikacji biznesowej w tym roku! Festiwal Inspiracji odbędzie się już 29 sierpnia w Warszawie. Podczas szkolenia dowiesz się jak zbudować własną markę, zarządzać nią i zdobyć pozycję leadera w biznesie.

    Objęliśmy patronat nad wydarzeniem.

    Do tej pory Festiwal Inspiracji dedykowany był głównie zawodowym mówcom i stanowił platformę wymiany najlepszych praktyk. Tegoroczna odsłona wydarzenia otwiera potencjał mówców profesjonalnych na zastosowania biznesowe. Tematami wystąpień podczas Festiwalu Inspiracji będą między innymi: Personal Branding, networking oraz sztuka właściwej prezentacji biznesowej. Główną myślą przewodnią wydarzenia jest budowanie unikalnego potencjału firmy poprzez przewagę opartą na doskonaleniu umiejętności miękkich. 8 godzin inspirujących wystąpień, 11 niezwykłych prelegentów, 4 kluczowe zagadnienia. Jedyna okazja na skorzystanie z wiedzy osób na co dzień pracujących słowem.

    Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Inspiracji będą między innymi: Jacek Walkiewicz, Robert Krool, Jerzy Zientkowski, Dariusz Milczarek, Łukasz Jakóbiak, Marek Skała oraz Anna Szubert. W każdy poniedziałek odsłona nowego znanego mówcy. Dodatkowo, podczas „Festiwalu Inspiracji 2014” odbędzie się finał konkursu na najlepszą mowę biznesową. Najlepsi mówcy będą u boku prelegentów wygłaszali niezwykle motywujące mowy biznesowe. Celem konkursu jest promowanie wysokiej jakości komunikacji w biznesie, ze szczególnym naciskiem na prezentacje publiczne oraz umożliwienie mówcom zaprezentowania swoich umiejętności.

    Seminarium adresowane jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani sztuką właściwego zarządzania własnym wizerunkiem w biznesie. Podczas Festiwalu Inspiracji będzie można uczestniczyć w spotkaniach pogrupowanych w cztery główne bloki tematyczne. Są nimi:

    – inspiracja – zmiana – motywacja – działanie.

    Wystąpienia w każdym bloku otwierane są przez najlepszych polskich mówców profesjonalnych. Blok „Inspiracja” zaczyna się od wystąpienia Jacka Walkiewicza, szeroko znanego publiczności z występu podczas konferencji TEDx Talks w Warszawie. Wykład na TEDxWSB “Pełna MOC możliwości” w ciągu tygodnia osiągnął liczbę 85.000 odsłon, natomiast do dnia dzisiejszego nagranie z tego wystąpienia obejrzało już ponad 1 000 000 osób. Kojarzony z lekkim i narracyjnym stylem prowadzenia spotkania, wywołuje szczery śmiech wśród słuchaczy. Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Od 1993 roku autor szkoleń dla ponad 200 firm i korporacji, w których wzięło udział ponad 35.000 słuchaczy.

    Blok „Zmiania” otwierany będzie mową “O przewadze wartości nieoczywistych” Roberta Kroola, mentora biznesu z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu firm. Jest to człowiek od lat plasujący się w prestiżowych rankingach magazynu ThinkTank w gronie najcenniejszych konsultantów biznesowych w Polsce. W najnowszym badaniu „Kogo słuchają polscy liderzy 2012” zajął 7. miejsce w kategorii najbardziej wpływowych doradców biznesu. Mentor i specjalista diagnostyki rozwojowej. Krool potrafi wnieść powiew zmian do firm z tradycjami, nie naruszając ich fundamentów, lecz przeciwnie – wzmacniając je.

    Wśród prelegentów znajdzie się również uznany szkoleniowiec: Marek Skała (trener z 20- letnią praktyką, prowadzący projekty dla firm z zakresu negocjacji, komunikacji, PR, przywództwa, czy technik kontaktu z rynkiem). Ta część spotkania zadedykowana zostanie motywacji. Marek Skała podczas swojego wykładu „Idziesz na światło czy ciepło – co motywuje Ciebie?” zaproponuje różne techniki motywowania do odnoszenia sukcesów zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym.

    Podczas bloku „Działanie” zostaną podsumowane najlepsze praktyki oraz dowiemy się jak skutecznie wprowadzić w życie nowe pomysły i wykorzystać swoją wiedzę. Przemówienie z dziedziny Sprzedaży zostanie wygłoszone przez Dariusza Milczarka, zorientowanego biznesowo trenera, konsultanta i coacha zajmującego się doradztwem biznesowym. Specjalizuje się on w szeroko rozumianym rozwoju sił sprzedażowych na poziomie strategicznym i operacyjnym.

    Gościem specjalnym wydarzenia będzie Łukasz Jakóbiak znany z internetowego talk show “20m2 Łukasza”. Ikona polskiego Internetu, człowiek, który odniósł porażający sukces dlatego, że potrafił przekuć swoje wady w zalety i wykorzystać własną unikatową wartość. Gość i prelegent wielu konferencji, m.in. Łódź JungleWeb, “Like us, TOO!!” na Uniwersytecie Jagiellońskim, Creative Mornings w Warszawie czy XX Forum Gospodarczego w Toruniu. Prowadzi w całej Polsce szkolenia i wykłady motywacyjne pod hasłem: “Znajdź Siłę”.

    Jeśli i Ty szukasz inspiracji, chcesz zmienić swój wizerunek, wypracować go lub zyskać przewagę nad konkurencją, wykorzystaj szanse na zdobycie eksperckiej wiedzy w zakresie komunikacji biznesowej. Zapraszamy na Festiwal Inspiracji 2014.

    Dodatkowe informacje o wydarzeniu i rejestracja na stronie: http://www.festiwalinspiracji.pl/

    Ruszyła akcja ?Kupuj w Głogowie?!

    06-06-2014

    Rynek rozwija się najszybciej wówczas, gdy pieniądze krążą w jego granicach. Kupowanie i sprzedawanie w obrębie lokalnego rynku, pobudza go i rozwija. By więc pobudzić i rozwinąć rynek głogowski, ruszyła (już oficjalnie) akcja „Kupuj w Głogowie”.

    W zorganizowanym 5 czerwca spotkaniu inaugurującym Akcję wzięli udział m.in. Maciej Junke, Rzecznik ZPP w powiecie głogowskim, główny inicjator Kampanii, Jan Zubowski, Prezydent Miasta, który objął patronat nad projektem oraz Dorota Wolicka, Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji, która energicznie wspierała kolejne etapy zorganizowania całego przedsięwzięcia.

    Mieszkańcy Głogowa mogą już nabywać Miejską Kartę Rabatową, dzięki której będą korzystać ze zniżek w punktach usługowo-handlowych, które włączyły się do Akcji. Jak przekonuje Maciej Junke, tych jest już 30, a zgłaszają się kolejne firmy. 

    Oficjalnie uruchomiono także stronę Akcji, gdzie dostępne będą szczegółowe informacje dot. firm i aktualnych zniżek.

    Kupuj lokalnie! Kupuj w Kościanie!

    05-06-2014

    Wyjście naprzeciw potrzebom lokalnych mikro, małych i średnich firm – oto główny cel akcji „Kupuj w Kościanie”, którą w czwartek 29 maja, podczas spotkania z przedsiębiorcami, zainaugurował Krzysztof Wojciechowski, Rzecznik ZPP w powiecie kościańskim.

    Dzięki zaangażowaniu lokalnych sklepów i punktów usługowych, akcja „Kupuj w Kościanie” stworzy szanse na:

    • zwiększenie zainteresowania społeczności kościańskiej zakupami i usługami u lokalnych przedsiębiorców,
    • wzrost konkurencyjności lokalnych sklepów i punktów usługowych względem sieci hipermarketów oraz
    • ożywienie i uatrakcyjnienie lokalnego rynku handlu i usług.

     

    Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w czwartkowym spotkaniu podjęli szereg decyzji dotyczących działań mających na celu zainteresowanie lokalnej społeczności zakupami w lokalnych sklepach. Wybrano też specjalny zespół, który będzie koordynował dalsze prace w ramach Akcji.

    Patronat nad Akcją „Kupuj w Kościanie” objął Pan Michał Jurga, Burmistrz Kościana. Gościem spotkania była Pani Dorota Wolicka, Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP. 

    Więcej informacji:
    Krzysztof Wojciechowski

    Pracodawcy RP świętują 25-lecie

    05-06-2014

    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej – nasi partnerzy, świętują 25-lecie istnienia. Jak sami mówią, 25-lecie walki o polskich przedsiębiorców. Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości w realizacji postawionych sobie celów i liczymy na kontynuację owocnej współpracy.

    ***

    Jubileusz istnienia Pracodawców RP zbiegł się z uczestnictwem przedstawicieli Organizacji w nadzwyczajnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), który jest ciałem doradczym najważniejszych instytucji UE. Spotkanie odbyło się 4 czerwca, a jego tematem były zmiany jakie zaszły w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu oraz rola środowisk biznesowych w tym procesie.

    – Wizyta w Brukseli w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem drogi, jaką nasi przedsiębiorcy przebyli w ostatnim ćwierćwieczu, a także okazją do omówienia wyzwań na kolejne dekady – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Przypomniał, że przed 25 laty polska gospodarka rozpoczęła marsz ku światowym rynkom. I właśnie wtedy zaczęła się formować grupa społeczna, która – jak dowiodły tego następne lata – wzięła na swoje barki trud budowania rynkowej rzeczywistości niemal 40-milionowego państwa w środku Europy.

    Polscy pracodawcy nie byli sami. Zaczęły powstawać organizacje wspierające ich historyczną misję. Jedną z pierwszych – i jedyną, która nieprzerwanie istnieje do tej pory, ciesząc się największym autorytetem na krajowej arenie oraz wysokim uznaniem w świecie – była Konfederacja Pracodawców Polskich, czyli obecni Pracodawcy RP. Prezydent Malinowski podkreślił, że jej zadania były i są klarowne do dziś: reprezentowanie na forum publicznym wspólnych interesów pracodawców, przekonywanie decydentów do korzystnych dla rozwoju firm rozwiązań, inicjowanie publicznych debat, a także prezentowanie własnych pomysłów na rozwój przedsiębiorczości oraz aktywne transponowanie na polski grunt najlepszych zagranicznych wzorców.

    – Pracodawcy RP w minionym 25-leciu z sukcesem współtworzyli etos i rangę polskich przedsiębiorców, bez których zapału, wizji i przekonania o tym, że jutro musi być lepiej, nie byłoby obecnej Polski – rozwijającej się gospodarczo i z potencjałem do dalszego wzrostu – podkreślił Andrzej Malinowski. – Konsekwencja w działaniu spowodowała, że Organizacja stała się ważnym i niezbędnym partnerem, dzięki któremu udaje się rozwiązywać wiele istotnych polskich problemów – dodał Prezydent Pracodawców RP.

    ***

    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 10 000 firm, zatrudniających ok. 5 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

     

    Inwentaryzacja w praktyce

    04-06-2014

    Jak w sposób rzetelny i sprawny samodzielnie przygotować i przeprowadzić inwentaryzację, a następnie sporządzić sprawozdanie z jej wyników? Tej tematyce zostało poświęcone dzisiejsze seminarium ZPP: “Inwentaryzacja w praktyce: minimum przepisów, maksimum wiedzy praktycznej”. Było ono dedykowane w szczególności głównym księgowym, kierownikom i specjalistom działów finanse-księgowość, zakupy, administracja, logistyka, IT, bezpieczeństwo, magazyn oraz transport.

    W ramach szkolenia zostały przedstawione sposoby upraszczające i ułatwiające cały proces inwentaryzacji oraz zarządzania majątkiem. Specyfika tego szkolenia została specjalnie dostosowana do unikalnych potrzeb osób odpowiedzialnych za majątek i inwentaryzację, a główny nacisk położony został na praktyczne aspekty dotyczące organizacji, przebiegu oraz rozliczenia i wniosków z przebiegu inwentaryzacji.

    W agendzie znalazły się:

    • Przepisy prawa a praktyka inwentaryzacji
    • Zakres inwentaryzacji majątku – etapy, zasady, terminy
    • Nowoczesne metody wykonywania inwentaryzacji
    • Dokumentacja przed i po inwentaryzacji
    • Rozliczenie inwentaryzacji
    • Ewidencje a różnice inwentaryzacyjne
    • Wnioski  i rekomendacje poinwentaryzacyjne – cel ich sporządzenia i wdrożenia
    • Najczęściej popełniane błędy i nieprawidłowości w toku przygotowania, przebiegu i rozliczania inwentaryzacji
    • Pytania i odpowiedzi – dyskusja

     

    Szkolenie poprowadziła pani Elżbieta Fedorowicz – magister ekonomii SGH, wieloletnia główna księgowa, członek Konsorcjum Biur Rachunkowych Infor-System, członek ZPP i IFR.

    Seminarium odbyło się w ramach organizowanego przez ZPP cyklu warsztatów i spotkań konsultacyjnych dla MSP. Informacje o kolejnych spotkaniach już wkrótce.

     

    Kto tu jest klasą robotniczą?

    03-06-2014

    Kto tu jest klasą robotniczą?

    PRACOWNICY I PRZEDSIĘBIORCY

    • Średni miesięczny czas pracy
    • Przebywanie na urlopach
    • Przebywanie zwolnieniach lekarskich

     

    Przedsiębiorcy pracują 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych – wynika z badania prof. Dominiki Maison przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    – Pracodawca zawsze chce „trzymać rękę na pulsie”, myśli jak zarobić i jak utrzymać się na rynku, a w przeciwieństwie do niektórych pracowników, nie posuwa się do wyłudzania fałszywego zwolnienia lekarskiego. Bo wie, że jest kowalem własnego losu. Dlatego chciałbym dziś kolejny raz zaapelować, aby modna ostatnio idea life-work balance dotyczyła nie tylko pracowników, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Bo to biznes kreuje miejsca pracy, a płacone przez firmy podatki pozwalają utrzymać armię urzędników, która zamiast rzucać kłody pod nogi uczciwym przedsiębiorcom, powinna zastanowić się jak uprościć prowadzenie działalności gospodarczej – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

    Jak wynika z badania, przedsiębiorcy pracują 8,14 godzin dłużej niż pracownicy zatrudnieni na etat, rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego.

    W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 12,7% przedsiębiorców przebywało na zwolnieniu lekarskim. W tym samym okresie skorzystało z niego 27,52% pracowników etatowych. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z niego 58,8% przedsiębiorców i 78,53% pracowników zatrudnionych na etat.

    – Wyniki tego badania potwierdzają, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą społeczną w Polsce. Nasilające się z różnych stron ataki na „wyzyskiwaczy”, którzy nic nie robią, tylko wyzyskują klasę robotniczą, nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości –   powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Warto też zwrócić uwagę, że należymy do grupy najzdrowszych Polaków. Zdrowy jak przedsiębiorca! – ironizował Kaźmierczak.

    Badanie zostało zrealizowane przez prof. Dominikę Maison na panelu badawczym Ariadna w kwietniu i maju 2014 roku na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków (N: 524) oraz reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie firm z sektora MSP (N: 513).

    Badanie zaprezentowała jego autorka, prof. Dominika Maison, a w konferencji wzięli też udział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP oraz  Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    Badanie.

    PO, PiS i PSL powinny być w jednej frakcji w PE

    02-06-2014

    PIS powinien wstąpić do EPP, największej grupy parlamentarnej w Parlamencie Europejskim – to jedna z głównych konkluzji Memorandum Warsaw Enterprise Institute, zaprezentowanego na konferencji prasowej. Wzmocnienie EPP przez 19 deputowanych PiS powiększyłoby przewagę tej grupy nad socjalistami. Zmianie uległaby także pozycja Polaków wewnątrz EPP. Mając 42 mandaty (19 PO, 19 PiS, 4 PSL), Polska stałaby się największą grupą narodową w największej grupie parlamentarnej (Niemcy mają 39 mandatów). Bardzo wzmocniłoby to naszą pozycję negocjacyjną w UE.

    – Po wyborach europejskich Polska powinna przejrzeć swoją politykę w Unii Europejskiej – powiedział Paweł Dobrowolski, dyrektor WEI, autor Memorandum. – Do tej pory Polacy koncentrowali się na pozyskaniu jak największej ilości pieniędzy z UE, ale ten etap już się zakończył. W kolejnej perspektywie finansowej pieniędzy już nie będzie. Teraz musimy skupić się na obronie i wspieraniu naszych interesów ekonomicznych, tak jak to czynią inne państwa europejskie.

    Memorandum opisuje na przykład działania różnych państw europejskich w obronie swoich partykularnych interesów oraz metody działania państw Wspólnoty.

    W maju br. Francuzi pomimo głośnych obiekcji Komisji wprowadzili rozporządzenie, które daje rządowi francuskiemu możliwość blokowania przejęcia francuskich firm przez zagranicznych inwestorów.

    W 2011 roku Brytyjczycy zawetowali nowy traktat unijny, gdy uznali, że będzie on sprzeczny z interesem londyńskiego przemysłu finansowego.

    Austria i Luksemburg przez sześć lat od 2008 do 2014 r. uniemożliwiały wprowadzenie w UE automatycznego przekazywania danych bankowych mogących ułatwić urzędom skarbowym wykrywanie ukrytych dochodów. Dopiero po sześciu latach, gdy uzyskały gwarancję, że państwa takie jak Szwajcaria, Monako, Andora, San Marino i Liechtenstein również zostaną objęte równoważnymi regulacjami, przestały wstrzymywać wprowadzenie regulacji UE w zakresie wymiany informacji bankowych. 

    Dekadę temu, gdy było to w ich interesie, rządy Francji i Niemiec złamały pakt stabilności i zwiększyły wydatki budżetowe, by stymulować swoje gospodarki podczas spowolnienia. Jednak kilka lat temu, gdy było to w interesie francuskich i niemieckich banków, twardo egzekwowały przestrzeganie paktu stabilności przez Grecję.

    – Nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji jak z tzw. dyrektywą wędzarniczą, że zaczynamy protestować jak w zasadzie jest już za późno – powiedział Robert Gwiazdowski, Prezes WEI. – Polska powinna stworzyć system monitoringu, wczesnego ostrzegania oraz skutecznego działania, żeby na wczesnym etapie wykrywać zagrożenia dla naszych interesów ekonomicznych i skutecznie im przeciwdziałać. Polscy eurodeputowani z PO i PiS w jednej frakcji mogliby znacznie zwiększyć naszą skuteczność – mówił Gwiazdowski.

    – Tak zwana dyrektywa tytoniowa pokazuje, że Komisja Europejska ma coraz większy apetyt na stanowienie prawa w krajach członkowskich. Traktat lizboński nie daje jej takich uprawnień i w związku z tym jest to niebezpieczny precedens – powiedział. – Bardzo dobrze, że polski rząd zamierza zaskarżyć dyrektywę, która nie wywodzi się z prawa pierwotnego UE, a mocno uderza w nasze interesy ekonomiczne – powiedział Tomasz Wróblewski, wiceprezes WEI.

    Napięcie pomiędzy interesami narodowymi a ogólnoeuropejskim jest naturalne i pożyteczne. Bowiem tylko, gdy poszczególne interesy narodowe, regionalne i branżowe kontrważą się w ramach jednej Unii a żaden nie jest w stanie zdominować innych, projekt europejski będzie się rozwijał i zyska akceptację Europejczyków.

    Wszyscy przywódcy europejscy oraz podlegli im urzędnicy lobbują za interesem narodowym, nawet jeśli zobowiązywali się w uroczystej przysiędze, jak na przykład komisarze UE, kierować się interesem Europy. Media z poszczególnych państw UE co dzień donoszą o działaniach krajowych polityków na rzecz interesu narodowego.

    – Lobbowanie za interesem polskim w UE może być antyeuropejskie w takim samym stopniu jak lobbowanie za interesem Mazowsza w Sejmie może być antypolskie. Pytaniem, na które Polacy dziś potrzebują odpowiedzieć nie jest czy lobbować za naszym partykularnym interesem w ramach UE, lecz jak robić to skutecznie – powiedział Dobrowolski.

    Memorandum WEI.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery