• PL
  • EN
  • szukaj

    Debata Publiczna ZPP o sytuacji ZUS.

    31-01-2014

    W czwartek 30 stycznia 2014 r., w Kafe Zielony Niedźwiedź odbyła się kolejna Debata Publiczna ZPP, zorganizowana we współpracy z Fundacją Republikańską. W dyskusji poświęconej tematyce ZUS wzięli udział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS oraz przedstawiciele think tankówMariusz Pawlak, Główny Ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Paweł Dobrowolski, Ekspert Warsaw Enterprise Institute oraz Maciej Rapkiewicz, Członek Zarządu Instytutu Sobieskiego. Debatę poprowadził Bartosz Marczuk, publicysta Rzeczpospolitej.

    Punktem wyjścia do dyskusji o przyszłości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był „Raport o sytuacji ZUS”, który Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował we współpracy z Fundacją Republikańską w listopadzie 2013 roku. Wynika z niego, że rządowe prognozy dotyczące sytuacji systemu emerytalnego są zbyt optymistyczne, a ZUS zbankrutuje w ciągu 5-8 lat. Jak przekonuje Marcin Chludziński, Prezes Fundacji Republikańskiej – W perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego, bądź bez zwiększonej presji fiskalnej, co w efekcie zabija polską gospodarkę.

    Władysław Kosiniak-Kamysz podczas debaty przekonywał, że ZUS przetrwa, bo zadaniem państwa jest utrzymanie systemu zabezpieczenia społecznego. Jak zapewniał, bilansowanie się wpływów i wydatków jest możliwe i powinniśmy robić wszystko, by to umożliwić. W swojej wypowiedzi odniósł się także do Raportu Fundacji Republikańskiej o polityce prorodzinnej w Europie, w którym Estonia została ukazana jako kraj, który w bardzo krótkim czasie osiągnął znaczące, pozytywne rezultaty w dziedzinie wzrostu dzietności i postulował, by Polska kopiowała część tych rozwiązań w celu poprawy funkcjonowania systemu. Jak dodawał, rząd podjął kilka istotnych działań w tym celu, począwszy od podniesienia wieku emerytalnego. Konkludując, Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował rozważenie koncepcji zryczałtowanej składki ubezpieczenia społecznego.

    Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS, przekonywał z kolei, że najważniejsza jest demografia oraz baza składkowa i to na tych polach powinna koncentrować się działalność państwa. Jak dodawał – Musimy zwiększyć aktywność zawodową ludności, która wynosi dziś poniżej 60 %.

    Marcin Chludziński, Prezes Fundacji Republikańskiej, przekonywał, że niezwykle ważna i niezbędna jest reforma systemu emerytalnego – Troską Fundacji Republikańskiej jest bezpieczeństwo systemu, ale bez zabijania wolnej działalności gospodarczej i innych ludzkich aktywności. ZUS będzie działał, pytanie tylko jakim kosztem. Maciej Rapkiewicz z Instytutu Sobieskiego wskazał z kolei, że obecny system waloryzacji emerytur może powodować zagrożenie wzrostu realnego deficytu. Paweł Dobrowolski, Ekspert Warsaw Enterprise Institute, zwrócił uwagę na dług ukryty, który wynosi ponad 200% PKB. Przypomniał też, że duża grupa osób nie uzbiera minimalnego kapitału. Ci ludzie też będą stanowili zobowiązanie państwa, ponieważ będą klientami placówek pomocy społecznej. Jak podkreślał Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP, z czasem będzie rosła presja na przedsiębiorców. I przekonywał – Jeśli chcemy utrzymać system, musimy zapewnić, żeby pracodawcy byli w stanie godziwie płacić pracownikom. 

    Relacja fotograficzna z Debaty.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl

    Seminarium: Zmiany w podatku VAT

    29-01-2014

    W środę 29 stycznia, w siedzibie ZPP, odbyło się seminarium, podczas którego przedstawione zostały praktyczne skutki zmian w systemie podatku od towarów i usług (VAT) obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku. Podczas warsztatów uwzględnione zostały także skutki planowanej derogacji dotyczącej odliczenia podatku od samochodów osobowych oraz tzw. „kratek”.

    W agendzie seminarium znalazły się: zmiana terminu powstania obowiązku podatkowego, zmiana systemu wystawiania faktur, podstawa opodatkowania, prawo do odliczenia podatku naliczonego, zmiany w zwolnieniach podmiotowych, w szczególności w stosunku do towarów używanych, VAT od samochodów osobowych – samochody z „kratką” oraz projekt nowej derogacji w sprawie odliczenia VAT od samochodów osobowych.

    Spotkanie poprowadził Robert Okulski, przedsiębiorca od 1989 roku. Twórca Kancelarii Doradztwa Podatkowego. Współtwórca i główny udziałowiec Grupy Księgowej OKULSCY, do której należy obecnie 7 spółek księgowych. Specjalizuje się w aspektach związanych z outsourcingiem zatrudnienia oraz kontraktami menadżerskimi. Propagator przedsiębiorczości. Ekspert podatkowy ZPP, członek Rady Programowej i wykładowca ASBiRO. Prowadzi wykłady m.in. w ramach MBA „Przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

    Seminarium odbyło się w ramach zorganizowanego przez ZPP cyklu warsztatów i spotkań konsultacyjnych dla MSP. Informacje o kolejnych spotkaniach już wkrótce.

    Więcej informacji:
    Katarzyna Wojewódzka
    Email/ k.wojewódzka@zpp.net.pl

    Śniadanie Biznesowe w Świebodzicach.

    28-01-2014

    23 stycznia 2014 roku z inicjatywy burmistrza Świebodzic, we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Konsorcjum Prawno-Finansowym Kiwała & Wspólnicy odbyło się “Śniadanie Biznesowe” dla przedsiębiorców aglomeratu wałbrzyskiego. Było ono okazją do spotkania przedstawicieli władz województwa oraz władz miasta z przedsiębiorcami i reprezentantami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dało też możliwość wymiany poglądów dotyczących lokalnej i ogólnopolskiej sytuacji firm sektora MSP.

    W spotkaniu uczestniczyli Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, dr Jerzy Tutaj, wicemarszałek woj. dolnośląskiego, Łukasz Kiwała reprezentujący Rekomendowaną Kancelarię Prawną ZPP, Konsorcjum Kiwała & Wspólnicy oraz Zenon Madej, Rzecznik ZPP w woj. dolnośląskim.

    W trakcie spotkania wicemarszałek Jerzy Tutaj zaprezentował zmienione zasady transformacji środków unijnych na lata 2014-2020. Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia przedsiębiorców jest „przypisanie”  konkretnych kwot do określonych regionów województwa. Wicemarszałek  województwa zapowiedział zaproszenie przedstawicieli ZPP do opracowania metod aplikowania i alokacji środków oraz zasad na jakich będą odbywały się konkursy.

    Rzecznik ZPP Zenon Madej zaprezentował Związek, omówił bieżącą aktywność oraz planowane działania ZPP. Wskazał możliwości jakie daje wspólne działanie na rzecz sektora MSP dla przedsiębiorców, jak i partnerów samorządowych.

    Łukasz Kiwała zaprezentował z kolei Rekomendowaną Kancelarię Prawną ZPP, Konsorcjum Kiwała & Wspólnicy oraz korzyści jakie niesie korzystanie z jej usług.

    W wyniku spotkania zostały nawiązane obiecujące kontakty, pozwalające na zaplanowanie cyklu spotkań biznesowych pod patronatem władz samorządowych oraz instytucji finansowych. Zainteresowanie samych przedsiębiorców pozwala zaś sądzić, że w nieodległej perspektywie kolejny powiat będzie miał struktury ZPP oraz swojego rzecznika.

    Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Burmistrza za przychylność, otwartość i wolę współpracy z lokalnym biznesem.

    O biznesie w Głogowie.

    28-01-2014

    Tematyce prowadzenia biznesu w kraju wolnorynkowym oraz sposobom budowania pozycji na lokalnym rynku zostało poświęcone kolejne spotkanie przedsiębiorców w Głogowie, które 23 stycznia zorganizował Maciej Junke, Rzecznik ZPP w powiecie głogowskim. 

    Podczas spotkania Bartłomiej Guzik, członek ZPP, opowiedział o prowadzeniu firmy w kraju wolnorynkowym. Następnie przedsiębiorcy dzielili się swoimi doświadczeniami i dyskutowali o problemach, które utrudniają im prowadzenie firm. W dalszej części spotkania dyskusja dotyczyła możliwości działania Związku w środowisku lokalnym.

    Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu ustalili, że będą spotykać się regularnie. Kolejny raz w czwartek 13 lutego.

    Więcej informacji:
    Maciej Junke
    Rzecznik ZPP w powiecie głogowskim
    Email/ m.junke@zpp.net.pl

    Targi Usług dla MSP

    5 tysięcy przedsiębiorców w jednym miejscu i czasie! Niepowtarzalna okazja dotarcia do małych i średnich firm! W maju 2014 udowodnimy, że to możliwe. Zapraszamy do współpracy w ramach Targów Usług dla MSP.

    Pierwszy raz w Polsce, 29 maja 2014 roku, w warszawskim centrum Expo XXI odbędą się targi dedykowane sektorowi mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – Targi Usług dla MSP, organizowane przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wydarzenie jest doskonałym miejscem, aby zaprezentować nowe i atrakcyjne oferty dla sektora.

    Grupa docelowa jest ściśle określona. Jedną z głównych barier w dotarciu do MSP jest rozproszenie i brak pewnych kanałów komunikacji. Targi dedykowane dla sektora MSP tworzą środowisko do nawiązania kontaktów handlowych z dużą grupą reprezentującą sektor.

    Targi to także dogodne miejsce do zaproszenia potencjalnych klientów (hosted buyers). Otwarta formuła Targów jest atrakcyjną ofertą dla przyszłych klientów, do których poprzez wspólne uczestnictwo w imprezie można skutecznie dotrzeć.

    Podczas Targów, Partnerzy będą mieli możliwość organizacji własnych prezentacji produktowych, co zwiększa skuteczność komunikacji oferty.

    Spodziewamy się 5 tysięcy przedsiębiorców! Zaprezentuj im swoją ofertę!

    Targi Usług dla MSP
    29 maja 2014 r., czwartek, godzina 10:00-17:00
    Expo XXI, ul. Prądzyńskiego12/14, Warszawa

    Zapraszamy do współpracy.

    Oferta Targów Usług dla MSP.

    Więcej informacji:
    Hubert Lach
    Email/ h.lach@zpp.net.pl
    Tel/ 516 031 006

    Patronat medialny:

    W promocji Targów Usług dla MSP wspierają nas:

     

    Program spotkań_luty 2014.

    27-01-2014

    Kafe Zielony Niedźwiedź
    (ul. Smolna 4, Warszawa, czynne: 8.00-23.00)
    PROGRAM  SPOTKAŃ LUTY 2014


    30 stycznia (czwartek), godzina 11.00

    Think tanki vs. Minister Pracy. Z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Ministrem Pracy i Polityki Społecznej, o ZUS porozmawiają: Mariusz Pawlak (ZPP), Marcin Chludziński (Fundacja Republikańska), Maciej Rapkiewicz (Instytut Sobieskiego), Paweł Dobrowolski (Warsaw Enterprise Institute). Spotkanie poprowadzi Bartosz Marczuk (Rzeczpospolita).

    Organizator: ZPP. Wstęp wolny.

    31 stycznia (piątek), godzina 11.00

    Innowator. Nagrody samorządowe.

    Organizator: Centrum im. Adama Smitha. Wstęp z zaproszeniami.

    4 lutego (wtorek), godzina 13.00

    Lunch prasowy. Przemysł zbrojeniowy w Polsce.

    Organizator: Klub Prasowy Niedźwiedzi. Wstęp z zaproszeniami.

    4 lutego (wtorek), godzina 18.00

    Warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Co zmienić? Spotkanie z Cezarym Kaźmierczakiem (Prezes ZPP), Marcinem Nowackim (Dyrektor ZPP) i Mariuszem Pawlakiem (Główny Ekonomista ZPP).

    Organizator: ZPP. Wstęp wolny.

    11 lutego (wtorek), godzina 18.00

    Dlaczego nie dostaniecie emerytur? Spotkanie z prof. Robertem Gwiazdowskim.

    Organizator: ZPP. Wstęp wolny.

    25 lutego (wtorek), godzina 18.00

    Business Opener. Spotkanie networkingowe ZPP: Business – Media – Polityka.

    Organizator: ZPP. Wstęp z zaproszeniami.

    5 marca (środa), godzina 13.00

    Lunch prasowy. Mieszkania dla młodych zamiast złudzeń.

    Organizator: Klub Prasowy Niedźwiedzi. Wstęp z zaproszeniami.

    5 marca (środa), godzina 18.00

    Czego biznes oczekuje od m. st. Warszawa? Dyskusja: Michał Olszewski (Wiceprezydent Warszawy), Jerzy Bartnik (Prezes Związku Rzemiosła Polskiego), Aleksander Baron (Kampania „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”), Cezary Kaźmierczak (Prezes ZPP). Prowadzi Tomasz Wróblewski (tocowazne.pl)

    Organizator: ZPP. Wstęp wolny.

    12 marca (środa), godzina 14.00

    Spotkanie Enrico Rivietto, winiarza z Barolo z polskimi winiarzami na temat: „Etos pracy winiarza”.

    Organizator: Kampania „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”. Wstęp wolny dla winiarzy i zainteresowanych po uprzednim zgłoszeniu.

    15 marca (sobota), godzina 11.00

    „Dzień jabłecznika i cydru”. Spotkanie z producentami z Polski i dyskusja. Organizator: Kampania „Zostawcie w spokoju dobrą żywność” i SlowFood Polska. Wstęp wolny po uprzednim zgłoszeniu.

    17 marca, godzina 11.00

    Konferencja „Marka polskiej wódki” z udziałem Tadeusza Dordy, właściciela  Polmosu Siedlce, autora sukcesu wódek Chopin, Młody Ziemniak i Krzeska.

    Organizator: Kafe Zielony Niedźwiedź. Wstęp wolny.

    ZPP Rekomenduje – Kancelarie Prawne

    24-01-2014

    Kancelaria R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka, Konsorcjum Prawno Finansowe Kiwała & Wspólnicy oraz Kancelaria Grzybkowski Guzek Jackowski uczestniczą w programie Rekomendowane Kancelarie Prawne ZPP.

    Rekomendujemy więc Kancelarie, którym zaufaliśmy.

    W swojej ofercie dla Członków ZPP oraz przedsiębiorców sektora MSP świadczą one bardzo szeroki wachlarz usług, a wśród nich m.in. porady prawne (bezpłatne dla Członków ZPP) oraz usługi takie jak prowadzenie postępowania sądowego i arbitrażowego, zapewnienie pomocy prawnej w zakresie zezwoleń i koncesji, czy też pomoc w prowadzeniu postępowań przed sądami administracyjnymi (25% zniżki dla Członków ZPP).

    ***

    R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka Kancelaria Prawna Sp. j. jest prężnie rozwijającą się spółką prawniczą. Wspólnicy Kancelarii mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym, a każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie. Wspierani przez zespół młodych prawników i aplikantów radcowskich łączą tradycję z innowacyjnością tak, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez nowoczesny rynek usług prawniczych oraz zmieniające się potrzeby Klientów.

    Kancelaria R. Comi, E.I. Chełkowska-Kamionka przystąpiła do Programu na zasadzie wyłączności na terenie powiatu: warszawskiego i warszawskiego zachodniego.

    Więcej informacji na stronie Kancelarii.

    Konsorcjum Prawno-Finansowe Kiwała & Wspólnicy Sp. z o.o. to firma o globalnym zasięgu oferująca kompleksową obsługę w zakresie prawa, finansów, audytu, dystrybucji konstrukcji drewnianych domów oraz usług Call Center.

    Kancelaria Prawna stanowi trzon Konsorcjum zapewniający wewnętrzną obsługę wszystkich obszarów funkcjonowania firmy. Prawnicy Kancelarii posiadają specjalistyczną wiedzę umożliwiającą zarówno stałą obsługę firm, jak i współpracę przy realizacji konkretnych przedsięwzięć gospodarczych.

    Konsorcjum Prawno-Finansowe Kiwała & Wspólnicy przystąpiło do Programu na zasadzie wyłączności na terenie powiatu wrocławskiego.

    Więcej informacji o Kancelarii na stronie Konsorcjum

    Adwokacka Spółka Partnerska Grzybkowski Guzek Jackowski świadczy usługi kompleksowej obsługi prawnej, a w szczególności prowadzi sprawy z zakresu obsługi prawnej klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych oraz z zakresu doradztwa podatkowego.

    Spółka zatrudnia adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, osoby z ukończoną aplikacją sędziowską. Pracownicy reprezentują wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz posiadają duże doświadczenie w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych.

    Adwokacka Spółka Partnerska Grzybkowski Guzek Jackowski przystąpiła do Programu na zasadzie wyłączności na terenie powiatu poznańskiego.

    Więcej informacji na stronie Spółki.

    ***

    ZPP buduje sieć Rekomendowanych Kancelarii Prawnych współpracujących ze Związkiem na zasadzie wyłączności na terenie swojego powiatu.

    Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w Programie, zapraszamy do kontaktu z Dorotą Wolicką, Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji: d.wolicka.@zpp.net.pl

    Indeks Wolności Gospodarczej_video.

    22-01-2014

    14 stycznia 2014 r. The Heritage Foundation i Wall Street Journal ogłosiły doroczny Indeks Wolności Gospodarczej 2014. W Polsce  partnerem strategicznym raportu jest Warsaw Enterprise Institute – fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Polska zajęła 50. miejsce na świecie (na 186 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Jest to najlepszy wynik w historii rankingu dla Polski.

    W związku z prezentacją Indeksu odbyła się debata o wolności gospodarczej i pozycji konkurencyjnej Polski w tym zakresie, w której wzięli udział przedstawiciele think tanków:

    Aleksander Łaszek, Forum Obywatelskiego Rozwoju
    Marcin Chludziński, Fundacja Republikańska
    Mariusz Pawlak, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    Marcin Nowacki, Warsaw Enterprise Institute

    oraz przedstawiciele partii politycznych:

    Adam Szejnfeld, Platforma Obywatelska
    Paweł Szałamacha, Prawo i Sprawiedliwość
    Łukasz Gibała, Twój Ruch
    Stanisław Tyszka, Polska Razem Jarosława Gowina

    Relacja video.

    Skoro biznes to sport kontaktowy to… cz. II

    21-01-2014

    W poniedziałek, 13 stycznia w Kafe Zielony Niedźwiedź odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie Mazowieckiej Akademii Rekomendacji ZPP, poświęcone dalszej analizie skutków „kontaktowości” biznesu. Poprowadził je Grzegorz Turniak, mistrz kontaktów biznesowych.

    W ramach prezentacji członka ZPP mieliśmy okazję zapoznać się z pasją kulinarną Zbigniewa Kmiecia – naszego gospodarza, właściciela Kafe Zielony Niedźwiedź.

    Tradycyjnie już dla naszych spotkań gościliśmy też sympatyków ZPP z innych regionów Polski, w tym uczestnika z odległego Wrocławia.

    Kontakt:
    Robert Okulski
    Rzecznik ZPP w woj. mazowieckim
    Email/ r.okulski@zpp.net.pl

    Grand Opening Kafe Zielony Niedźwiedź!

    20-01-2014

    W piątek, 17 stycznia otworzyliśmy Kafe Zielony Niedźwiedź – klub Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w którym oprócz dobrej strawy, dzięki organizowanym eventom biznesowym, przedsiębiorcy będą otrzymywać garść informacji przydatnych do prowadzenia i rozwoju własnych firm.

    O planowanych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji video oraz zdjęć z Wielkiego Otwarcia Kafe.

     

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery