• PL
  • EN
  • szukaj

    II TURA PYTAŃ KE WS. USTAWY UMORZENIOWEJ

    W dniu 26 czerwca br., w ostatnim terminie, wpłynęły do UOKiK-u z datą 25.06.2013.r. kolejne pytania Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców poszkodowanych przez interpretacje ZUS, o którą walczył i brał czynny udział w jej procedowaniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

    W znakomitej większości pytania Komisji dotyczą tym razem rodzaju form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia i Fundusz Pracy w przypadku: przedsiębiorstw jednoosobowych, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki europejskiej, a także w przypadku wspólników spółek, ich akcjonariuszy i dyrektorów oraz czy będą oni objęci ustawą umorzeniową.
    Jedno z pytań dotyczy również zasad opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników, a kolejne osób współpracujących i ewentualnych zasad objęcia również ich należności ustawą umorzeniową.
    Ponadto Komisja prosi o potwierdzenie, że umorzeniem będą objęte jedynie te należności, które powstały z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

    UOKiK zwrócił się już do ZUS-u o wyjaśnienie podnoszonych przez KE kwestii, wyznaczając termin na udzielenie odpowiedzi przez organ do 8 lipca 2013.r.

    Przepisowy termin na przesłanie przez UOKiK odpowiedzi do Komisji Europejskiej upływa 23.07.2013.r., jednak zgodnie z ustaleniami Podkomisji stałej do spraw rynku pracy z dnia 20 czerwca br., odpowiedź ta ma zostać wcześniej skonsultowana ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w procesie legislacyjnym nad ustawą na specjalnie zwołanym posiedzeniu Podkomisji by zwiększyć szanse na uznanie Komisji umorzenia czynnym przedsiębiorcom nienależnie naliczonych przez ZUS kwot za dozwoloną pomoc niepubliczną, co zdecydowanie ułatwi im skorzystanie z ustawy i przede wszystkim naprawi skutki zmian interpretacji ZUS-u.

    Bartosz Marczuk w gronie nagrodzonych przez ZPP!

    Za publicystykę w zakresie pozapłacowych kosztów pracy i źródeł bezrobocia, Nagrodę Gospodarczą ZPP odebrał dziennikarz Rzeczpospolitej – Bartosz Marczuk.

    Bartosz Marczuk, absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie publicysta i wydawca w „Rzeczpospolitej”, stały komentator zagadnień ekonomicznych i z zakresu polityki społecznej w mediach (m.in. w Radio PIN, Trójce), ekspert w Związku Dużych Rodzin 3+. Prywatnie ojciec pięciorga dzieci, maratończyk.

    Nagrody Gospodarcze ZPP mają charakter wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Nominacje do nagród zgłaszają Członkowie Związku, a przyznają je statutowe władze – Zarząd i Rada Nadzorcza.

    Gratulujemy Nagrody!

    Orange Firmą Przyjazną MSP!

    Pomyślne dla Orange okazało się rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Konkursu Firma Przyjazna MSP. Podczas uroczystej Gali zorganizowanej 26 czerwca w Hotelu Polonia Palace, Nagrodę odebrali Tomasz Izydorczyk, Dyrektor Marketingu Rynku Biznesowego oraz Paweł Patkowski, Dyrektor Mediów, Marki i Komunikacji.

    Orange Polska to największa grupa telekomunikacyjna w Europie Centralnej, część światowej grupy telekomunikacyjnej France Telecom. Swoją ofertę kieruje do klienta indywidualnego i firm.

    Projekt Firma Przyjazna MSP ma na celu wyróżnienie i promowanie firm oferujących najlepsze usługi i produkty małym i średnim przedsiębiorstwom. Projekt adresowany jest do korporacji, dla których firmy z sektora MSP są istotnymi klientami lub kontrahentami biznesowymi.

    Powiat kościański ma swojego Rzecznika ZPP!

    Struktury lokalne Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wciąż się rozbudowują. Do grona Rzeczników ZPP dołączył Krzysztof Wojciechowski. Wspólnymi siłami będziemy  pracować na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i ułatwienia warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

    Witamy!

    Krzysztof Wojciechowski – absolwent Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat, do 2012 roku, związany z bankowością spółdzielczą. Przedsiębiorca z długoletnim doświadczeniem, od wielu lat zajmujący się aktywnie rynkiem usług ubezpieczeniowych i szkoleniowych. Od roku prezes Centrum Szkoleniowo – Doradczego QUEST Sp. z o.o. w Kościanie. Specjalizuje się w rozwiązaniach ubezpieczeń majątkowych dla zarządców nieruchomości i przedsiębiorstw, a także szkoleniach z zakresu przedsiębiorczości.

    Prywatnie pasjonat wycieczek rowerowych oraz dobrych filmów.

    Jarosław Gowin laureatem Nagrody Gospodarczej ZPP!

    Za skuteczne przeprowadzenie ustawy deregulującej zawody, w kategorii Polityk, Nagrodę Gospodarczą ZPP otrzymał Jarosław Gowin.

    Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 26 czerwca w Hotelu Polonia Palace.

    Jarosław Gowin, absolwent studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika „Znak”, od 2005 roku aktywny w polityce. Pełnił mandat Senatora VI kadencji, a w wyborach parlamentarnych w 2007 roku zyskał mandat poselski. Od listopada 2011 do maja 2013 roku pełnił urząd Ministra Sprawiedliwości.

    Nagrody Gospodarcze ZPP mają charakter wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Nominacje do nagród zgłaszają Członkowie Związku, a przyznają je statutowe władze – Zarząd i Rada Nadzorcza.

    Laureatowi konkursu, serdecznie gratulujemy!

     

     

    Raiffeisen Polbank nagrodzony!

    W gronie laureatów tegorocznego konkursu Firma Przyjazna MSP znalazł się Raiffeisen Polbank. Uroczyste wręczenie nagród, przyznanych przez Związek Przedsiębiorców i  Pracodawców po raz trzeci, odbyło się 26 czerwca, w Hotelu Polonia Palace.

    Raiffeisen Polbank, bank z długoletnim doświadczeniem w Polsce (na polskim rynku od 1991 roku), należy do austriackiej Grupy Raiffeisen. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm.

    Nagrody Firma Przyjazna MSP przyznawane są na podstawie twardych kryteriów m.in. posiadania dedykowanych ofert i zespołów do obsługi sektora MSP, a przede wszystkim ilości Klientów z sektora MSP oraz ich przyrostu – to jest najważniejsze kryterium, za które aplikanci do tytułu mogą otrzymać największą liczbę punktów.

    Laureatowi tegorocznej nagrody gratulujemy!

    Ruszył cykl Debat Publicznych ZPP

    O pozapłacowych kosztach pracy i pomysłach na ich obniżenie dyskutowaliśmy dziś podczas pierwszej z cyklu Debaty Publicznej ZPP.

    W  zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców debacie „Wysokie czy niskie koszty pracy. Jak jest naprawdę?” wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jarosław Duda, Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Franciszek Bobrowski, oraz Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

    Debaty Publiczne ZPP to projekt realizowany przez Związek Przedsiębiorców we współpracy z portalem tocoważne.pl. Każde spotkanie będzie poświęcone aktualnym, ważnym szczególnie z punktu widzenia małego i średniego przedsiębiorcy, tematom społeczno-gospodarczym.

    Dziękujemy za owocną dyskusję!

    Kolejna debata już 10 lipca.

    Nagrody ZPP rozdane!

    W warszawskim hotelu Polonia Palace po raz trzeci rozdano Nagrody Gospodarcze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, organizacji grupującej małe i średnie firmy. Nagrody przyznawane są za konkretne osiągnięcia w ostatnim roku.

    Nominacje do nagród zgłaszają Członkowie Związku, a przyznają je statutowe władze – Zarząd i Rada Nadzorcza.

    W tym roku laureatami Nagród zostali:

    POLITYK 

    Jarosław Gowin – za skuteczne przeprowadzenie ustawy deregulującej zawody

    DZIENNIKARZ 

    Bartosz Marczuk (Rzeczpospolita) – za publicystykę w zakresie pozapłacowych kosztów pracy i źródeł bezrobocia

    INSTYTUCJA 

    Fundacja Republikańska – za wywołanie tematu, analizy i opracowania oraz monitoring deregulacji zawodów

    EKONOMISTA 

    Prof. Witold Kwaśnicki – za całokształt pracy naukowej w zakresie ekonomii klasycznej

    MEDIUM 

    Dziennik Gazeta Prawna – za wytrwałe i skuteczne wspieranie przedsiębiorców w walce o ustawę umorzeniową

    Podczas uroczystości wręczono również Nagrody Firma Przyjazna MSP. Nagrody przyznawane są na podstawie twardych kryteriów m.in. posiadania dedykowanych ofert i zespołów do obsługi sektora MSP, a przede wszystkim ilości Klientów z sektora MSP oraz ich przyrostu – to jest najważniejsze kryterium, za które aplikanci do tytułu mogą otrzymać największą liczbę punktów.

    W 2013 raku tytuły Firma Przyjazna MSP otrzymali: Orange, Chevrolet, Raiffeisen Polbank oraz Europejski Fundusz Leasingowy.

    Uroczystość wręczenia nagród prowadził redaktor naczelny tocowazne.pl, Tomasz Wróblewski.

    Stan realizacji ustawy umorzeniowej

    W dniu 20 czerwca 2013 r. o godz. 10:00 w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się zapowiadane posiedzenie Podkomisji stałej do spraw rynku pracy dot. stanu realizacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. W posiedzeniu, oprócz Przewodniczącej Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej, członków Podkomisji, a także przedstawicieli MPiPS, ZUS-u i UOKiK-u udział wzięli również przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców poszkodowanych przez interpretacje ZUS. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców reprezentowała Dorota Wolicka, Dyrektor Biura Interwencji ZPP.

    Podczas prac Podkomisji poruszono niepokojące przedsiębiorców kwestie ostatnich odpowiedzi UOKiK-u z dnia 25.04.2013.r., których Urząd udzielił na pytania uzupełniające Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r, na którą ze szczególną niecierpliwością oczekują czynni przedsiębiorcy, by móc skorzystać z ustawowego umorzenia naliczonych, a nienależnych ZUS-owi kwot, przede wszystkim z tzw. zbiegu tytułów i za okresy zawieszania działalności gospodarczej, na równi z osobami, które zamknęły działalność przed 1 września 2012 r.

    Wątpliwości przedsiębiorców odnosiły się przede wszystkim do odpowiedzi UOKiK-u i ich wpływu na wynik notyfikacji, a w szczególności: kwalifikacji przez UOKiK powyższego umorzenia jako pomocy w kategorii rozwoju regionalnego, nastręczających wielu trudności przedsiębiorcom kwestii okresu przedawnienia należności w ZUS, a także zdecydowanie zaniżonej szacunkowej średniej wartości umorzeń, na które Związek zwracał już uwagę jeszcze podczas prac nad ustawą. Podniesiono również po raz kolejny absurdalną kwestię wypełniania w okresie oczekiwania na notyfikację przez czynnych taksówkarzy dokumentów pod pomoc publiczną, której nie podlegają (i to bez względu na wynik notyfikacji) oraz kwestię osób, które z różnych przyczyn mają zadłużenie wyłącznie z tytułu składek zdrowotnych i/lub na Fundusz Pracy, a których ustawa w obecnym kształcie nie obejmuje.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystąpił również o oficjalne wsparcie działań przez stronę rządową, Ministerstwo i/lub posłów w celu uzyskania jak najszybszej, pozytywnej dla oczekujących na notyfikację czynnych przedsiębiorców (niepubliczna pomoc, ale dozwolona), decyzji KE oraz o jaśniejsze przedstawienie Komisji celu ustawy jako szczególnej, naprawczej w stosunku do poszkodowanych przez interpretacje ZUS przedsiębiorców.

    Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że na dzień 7 czerwca br., po 4,5 miesiącach częściowego działania ustawy umorzeniowej złożono niemal 59 tys. wniosków o umorzenie, z czego ponad 44,5 tys. to wnioski osób, które zamknęły działalność, a ponad 14 tys. wniosków wpłynęło od tzw. czynnych przedsiębiorców. W tym czasie wydano 38 tys. decyzji, z czego prawie 28 tys. to decyzje określające warunki umorzenia, a ponad 3 tys. to decyzje umarzające. Równocześnie ZUS wydał ponad 1200 decyzji odmawiających wszczęcia postępowania umorzeniowego, a w 4 644 przypadkach umorzył postępowanie bez rozpatrzenia.
    Decyzji określających warunki umorzenia wydano na kwotę 403 412 395 zł, w tym na ubezpieczenie społeczne na kwotę 309 998 691 zł, na ubezpieczenie zdrowotne 76 232 077 zł, a na Fundusz Pracy 17 181 626 zł. Decyzji o umorzeniu należności ZUS wydał 16 441 854, w tym na ubezpieczenia społeczne 12 724 085, na ubezpieczenia zdrowotne 3 003 816, a na Fundusz Pracy 713 952. Wyliczona średnia kwota umorzeń na jednego beneficjenta wyniosła wg ZUS 4335 zł.

    W związku z powyższym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystąpił po raz kolejny o informowanie przez ZUS ubiegających się o pomoc potencjalnych beneficjentów ustawy umorzeniowej o możliwości skorzystania z ustawy umorzeniowej obok spłaty gotówkowej, układów ratalnych, egzekucji czy umorzenia z mocy przepisów ogólnych, o których ZUS standardowo informuje.

    Podczas posiedzenia ustalono również, że w przypadku przesłania przez Komisję Europejską kolejnych pytań, UOKiK opracuje odpowiedź jak najszybciej i przed przesłaniem jej do KE zostanie zwołane posiedzenie Podkomisji dla jej lepszego dopracowania przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.

    Stanowisko ZPP, przedłożone Przewodniczącej Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, a dotyczące dotychczasowego, dosyć krótkiego jeszcze działania ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. i ewentualnych problemów z realizacją jej zapisów można znaleźć pod poniższym linkiem:

    https://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp-dot-realizacji-ustawy,page,1,article,319.html

     

    Struktury lokalne ZPP powiększają się każdego dnia!

    Tomasz Stalmierski dołączył do grona Rzeczników ZPP. W powiecie pruszkowskim, razem z nami, będzie działał na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

    Witamy serdecznie!

    Tomasz Stalmierski – absolwent studiów socjologicznych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Dwudziestoletnią karierę zawodową związał z sektorem B2B. Począwszy od usług księgowych, poprzez pionierskie działania w zakresie uelastyczniania zatrudnienia, aż po doradztwo biznesowe. Specjalizuje się w uruchamianiu firm i zarządzaniu zmianą w istniejących organizacjach. Jest właścicielem punktu przedszkolnego (mini Akademia Elfik), zapewniającego edukację na poziomie konkurencyjnym wobec samorządowego modelu. Dzięki pasji i zaangażowaniu uwielbia tworzyć coś z niczego i wprowadzać coraz to nowe rozwiązania w biznesie. 

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery