• PL
  • EN
  • szukaj

    Innowacyjne formy walki z bezrobociem

    27-03-2014

    26 marca br. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez EurActiv.pl debata Innowacyjne formy walki z bezrobociem, poświęcona nowej, wdrażanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ustawie, mającej za zadanie przeciwdziałać bezrobociu.

    Dyskusja panelowa z udziałem reprezentantów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Sejmu RP, Parlamentu UE i instytucji unijnych była wstępem do dyskusji ogólnej z udziałem zaproszonych ekspertów jednostek administracji – Urzędów Pracy, GUS oraz organizacji pozarządowych. W dyskusji uczestniczyli także eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Relacja eksperta ZPP, Roberta Adama Okulskiego

    W części panelowej zaproszeni goście zaprezentowali pogląd, który ogólnie sprowadza się do twierdzenia, iż jedynym ratunkiem w walce z bezrobociem będą nowe, skuteczne działania administracyjne, mające zastąpić… stare, nieskuteczne działania administracyjne. Te same, które jeszcze kilka lat temu były ówczesnymi „nowymi, skutecznymi działaniami”.

    Powiązanie bezrobocia z ilością miejsc pracy na rynku oraz zachętami, czy chociaż nieprzeszkadzaniem administracji w ich tworzeniu, zajmowało marginalną część przedstawionych prezentacji. Teza ta spotkała się z ogólnie przychylnym, acz całkowicie pozbawionym konkretów przyjęciem przez stronę administracyjno-ustawodawczą. Michał Boni, były Minister Administracji i Cyfryzacji, Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz reprezentująca Komisję Zatrudnienia i Spraw Socjalnych UE, eurodeputowana Danuta Jazłowiecka zgodzili się, że pozapłacowe koszty pracy rzeczywiście są wysokie, tym niemniej pozostali przy stanowisku, że polski rynek pracy jest całkowicie elastyczny, a pozapłacowe koszty pracy mają mniej ważny wpływ na bezrobocie. Bez echa przeszło też wyliczenie, że koszt administracyjnego pozyskania miejsca pracy dla 1 bezrobotnego (ok. 10.000 zł) odpowiada całkowicie „bezadministracyjnemu” pokryciu przez Skarb Państwa z 50% składek ZUS-u od minimalnego wynagrodzenia dla nowoutworzonego stanowiska pracy przez… 3 lata!

    Próbę „podarowania przedsiębiorcom Niderlandów” podjął Minister Jacek Męcina, proponując pracodawcom zainwestowanie z własnych środków w zatrudnienie i odprowadzanie większych podatków od pracowników, co w perspektywie, po zwiększeniu wpływów do budżetu, może pozwolić rządowi na obniżenie opodatkowania pracy. Nie wiem czy znajdzie się jeszcze choć jeden przedsiębiorca skłonny w tego typu obietnice uwierzyć.

    Pracowity jak przedsiębiorca

    27-03-2014

    Aż 31% przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku w ogóle na wakacjach – wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a 18,8% przedsiębiorców było na urlopie mniej niż 7 dni w roku.

    Badanie potwierdza, że przedsiębiorcy są jedną z najciężej pracujących grup społecznych w Polsce.


    Dom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Luty/Marzec 2014. CAWI. N:504. Reprezentatywna próba pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw.

    – Dla nas to żadna nowość. Ze wszystkich badań wynika, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą w naszym kraju. To taki proletariat XXI wieku – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Jeśli porównamy to z przebywaniem na urlopach pracowników, gwarantowanych przez prawo, to jesteśmy tytanami pracy, pracoholikami wręcz. Żeby było jasne, nie jesteśmy za ich zniesieniem. Aczkolwiek publikowanie takich badań nie jest do końca zgodne z misją naszej organizacji. – Nie chcesz mieć urlopu, zostań przedsiębiorcą! – ironizuje Kaźmierczak.

    – Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi. To samo dotyczy ilości zatrudnionych oraz długości działania na rynku. Przedsiębiorcy generalnie rzadko wypoczywają – komentuje prof. Dominika Maison, której firma wykonała badanie dla ZPP.

    Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014, techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw. N: 504.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Raport z badania.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl
    Tel/ 504 28 78 17

    Kolejny Ekspert ZPP wybrany!

    26-03-2014

    Do grona Ekspertów ZPP – w dziedzinie Fundusze Europejskie – dołączył Piotr Wiąckiewicz, specjalista w zakresie zdobywania środków unijnych dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

    Witamy!

    Piotr Wiąckiewicz – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, rocznik 2007, ukończył także studia podyplomowe we Wrocławiu i Orleanie (Francja). W przeszłości pracownik instytucji otoczenia biznesu, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskiwanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wsparcie dla sektora MŚP. W latach 2009-2010 koordynator projektu aktualizacji Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Łódzkiego. Certyfikowany ekspert ds. funduszy europejskich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

    Od 2011 roku prowadzi własną działalność doradczą, specjalizując się w zdobywaniu środków unijnych dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Pozyskał w tym okresie prawie 100 mln zł dotacji na realizację kilkudziesięciu projektów. Aktywny współpracownik Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, zrzeszającej małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. 

    \”Silna Marka ? Zielona Marka\”

    25-03-2014

    Jeśli chcesz wyróżnić swoją firmę, marketingowo odświeżyć jej wizerunek i obniżyć koszty funkcjonowania, nasz Projekt jest dla Ciebie!

     Zapraszamy do udziału w projekcie doradczo-szkoleniowym „Silna Marka-Zielona Marka”.

    Korzyści z udziału w projekcie:

    • DORADZTWO DLA FIRM!
    • SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW!  Zakres tematyczny: marketing, zarządzanie, CSR, zarządzanie flotą pojazdów, ekologiczne miejsce pracy.

     

    Udział w projekcie w 100% bezpłatny!

    Więcej informacji:
    Tel/ 22 638 09 86
    Email/ projekt@zielonam.pl
    www.zielonaM.pl

    ?Wolność pod Ostrzałem?

    24-03-2014

    W listopadzie ubiegłego roku Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości została laureatem nagrody Think Tank Shark Tank, przyznawanej przez prestiżową amerykańską organizację ATLAS Economic Research Foundation. Konkurs dotyczył najlepszego projektu promującego idee wolnego rynku i przedsiębiorczości. Reprezentująca nasz kraj Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, kierowana przez Jacka Spendla i Marcina Chmielowskiego, zdobyła grant na 25 000 dolarów na realizację projektu.

    Przyznane środki pozwoliły Fundacji na realizację profesjonalnego projektu edukacyjnego o nazwie “Wolność pod Ostrzałem”. Jest to cykl filmów krótkometrażowych, wzorowanych na podobnych produkcjach odnoszących sukces na Zachodzie. Nagrania do pierwszego, pilotażowego odcinka odbyły się 20 marca w Katowicach.

    Tematem przewodnim filmowanego epizodu była edukacja uniwersytecka. Diagnoza jaka została postawiona na początku programu nie napawa optymizmem. Polskie szkolnictwo wyższe oprócz tego, że podobnie jak uniwersytety świata zachodniego przeżywa kryzys, doświadcza też załamania się idei, które ufundowały uniwersytety przed wiekami.

    Na temat możliwych rozwiązań debatowali goście w studiu: pracownicy naukowi: dr Tomasz Słupik oraz dr Marcin Gacek z Uniwersytetu Śląskiego oraz doktoranci: Dominika Hofman-Kozłowska i Norbert Slenzok. W dyskusji wziął także udział prezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości (będącej również sui generis organizacją edukacyjną) – Jacek Spendel. W rolę prowadzącego wcielił się natomiast Marcin Chmielowski.

    Po burzliwej dyskusji, eksperci w studiu doszli do konsensusu, że problemem w edukacji są nie tylko pieniądze (choć te również), lecz przede wszystkim idee, które psują obecny model kształcenia. I właśnie od naprawy tych idei, zdaniem Marcina Chmielowskiego, powinna się odbywać sanacja obecnego systemu edukacyjnego: – Metodą naprawy dzisiejszego stanu nie może być mechaniczne zwiększanie kosztów na edukację. Trzeba na nowo przemyśleć rolę uniwersytetu i jego miejsce w społeczeństwie – konstatuje wiceprezes Fundacji WiP. Ponadto dodaje: – Uniwersytet nie może być uzależniony od urzędników. Rozwiązaniem problemu może być zwiększenie swobody ludzi nauki i uniezależnienie ich od zupełnie nieprzystających do uniwersytetu reguł świata biurokracji.

    Goście programu stwierdzili również, że studia nie mogą być wbrew obiegowemu poglądowi tylko studiami zawodowymi. Zaniedbywanie edukacji humanistycznej, na pierwszy rzut oka niedochodowej, jest z punktu widzenia długiej perspektywy czasowej błędną decyzją.

    Już wkrótce na filmowy warsztat zostaną wzięte kolejne problemy, z którymi boryka się polskie społeczeństwo: bezrobocie, niesprzyjające warunki do prowadzenia własnego biznesu, czy problem braku wymiany elit. Telewizyjna ekipa odwiedzi również Wielką Brytanię, by przyjrzeć się losom naszych emigrantów i zrozumieć dlaczego powrót do kraju dla większości z nich nie jest alternatywą na dzień dzisiejszy.

    “Wolność pod Ostrzałem” trafi na ekrany najprawdopodobniej już w najbliższe wakacje. Obecnie trwają rozmowy w sprawie praw do transmisji.

    Więcej informacji na temat serialu udziela:
    Bartłomiej Pasiowiec
    Specjalista ds. Public Relations
    Email/ pasiowiec@fundacjawip.org
    Tel/ + 48 507 846 414
    www.fundacjawip.org

    Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości jest organizacją, która stawia sobie za cel promocję rozwiązań wolnorynkowych, wolności osobistej oraz ducha przedsiębiorczości. Fundacja nastawiona jest przede wszystkim na działania edukacyjne. Założona w 2012 r. organizacja dąży do wykształcenia generacji ludzi niezależnych, wolnych i odpowiedzialnych. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości kierowana jest przez osoby doświadczone w działalności publicznej, Jacka Spendla i Marcina Chmielowskiego. Flagowymi inicjatywami Fundacji są Polsko-Amerykańska Akademia Liderów oraz Akademia Młodych Przedsiębiorców.

    Certyfikat Investing in People

    19-03-2014

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców objął patronat ekspercki nad pomysłem wrocławskiej firmy CI ProLearning – Investing in People Certificate.

    Ideą inicjatywy jest chęć wyróżniania pracodawców wspierających swoich pracowników w zakresie ich rozwoju zawodowego. Pracodawców, którzy dbając o rozwój kompetencji zawodowych swojej kadry, stanowią wzór do naśladowania pod względem zarządzania wiedzą i inwestowania w kapitał ludzki. Investing in People opiera się na najlepszych międzynarodowych wzorcach zewnętrznych certyfikacji podmiotów gospodarczych w obszarze inwestowania w kapitał ludzki.

    Wizją inicjatora programu jest, aby certyfikat stał się, z jednej strony, wartością dodaną pracodawców zwiększając ich atrakcyjność na rynku pracy („dbamy o rozwój naszej kadry i chcemy się tym pochwalić”), z drugiej – elementem rozpoznawalnym przez potencjalnych pracowników („ta firma dba o pracownika, chciałbym tam pracować”).

    Tytułem Investing in People Certified wyróżniane będą firmy, które w okresie 12 miesięcy od daty złożenia dokumentów aplikacyjnych, spełnią minimum 3 kryteria jakościowe oraz minimum 1 kryterium ilościowe (szczegóły na stronie internetowej certyfikatu). O certyfikat mogą ubiegać się zarówno firmy wytypowane przez Kapitułę Programu, jak i firmy zgłaszające się indywidualnie. Kandydujące firmy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z certyfikacją. Jest to wyróżnienie nadawane bezpłatnie.

    Członkostwo Kapituły na chwilę obecną potwierdzili:

    prof. Marian Noga (WSB) – polski ekonomista, profesor i rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 1999 – 2005, senator IV i V kadencji, od 2004 do 2010 członek Rady Polityki Pieniężnej.

    Janusz Dziewit – wykładowca tematyki z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu i Wyższej Szkole Bankowej. Założyciel i moderator Dolnośląskiego Forum HR, którego celem jest wymiana doświadczeń i integracja środowiska osób pracujących w działach personalnych.

    dr Agnieszka Fornalczyk – psycholog pracy i zarzadzania, pracownik naukowego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Psychologii Zarzadzania. Specjalistka w zakresie psychologii pracy i organizacji, certyfikowana trenerka biznesu, coach strategicznej kadry menedżerskiej.

    W ramach patronatu, ZPP będzie stanowić ciało doradczo-opiniujące w zakresie rozwoju kryteriów ilościowych i jakościowych, składania propozycji merytorycznego rozwoju certyfikatu, usprawnienia procesu nadawania certyfikacji oraz wszelkich innych uwag dotyczących Certyfikatu.

    Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą.

    Błąd systemu czy błędny system?

    19-03-2014

    We wtorek, 18 marca br. o godzinie 18.00 w Kafe Zielony Niedźwiedź (ul. Smolna 4, Park Beyera, Warszawa) odbyło się spotkanie z Lechem Jeziornym – opozycjonistą z czasów PRL, represjonowanym przedsiębiorcą, którego doświadczenia stały się kanwą słynnego filmu „Układ Zamknięty”, Ambasadorem ZPP.

    Podczas spotkania Lech Jeziorny opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – firmy Krakmeat, a szczególnie niesłusznym oskarżeniu przez prokuratorów.

    ACTIV 50+

    18-03-2014

    Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce realizuje projekt innowacyjny pn. „ACTIV 50+. Instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników”.

    Organizatorzy zapraszają zainteresowanych własnym rozwojem pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, którzy ukończyli 50. rok życia, do udziału w projekcie.

    W ofercie cykl szkoleń indywidualnie dopasowanych do profili uczestników (trzy dni szkoleniowe) poprzedzony diagnozą kompetencji zawodowych przy użyciu innowacyjnego testu oraz spotkanie z doradcą zawodowym/coachem. Osoby, które w teście kompetencji zawodowych osiągną wysokie wyniki w zakresie przedsiębiorczości, będą mogły skorzystać z Nawigatora Przedsiębiorczości – narzędzia, które w prosty i przystępny sposób poprowadzi użytkownika przez proces planowania działalności gospodarczej. Od koncepcji, przez przygotowanie biznes planu, po zarejestrowanie firmy.

    Za udział w ocenie Nawigatora Przedsiębiorczości, Organizatorzy przewidują wynagrodzenie. Przed przystąpieniem do oceny osoby te zostaną poproszone o złożenie oferty.

    W imieniu Organizatorów, zachęcamy do udziału w projekcie. 

    Więcej informacji można znaleźć stronie.

     

     

     

    Pracuj jako… Pracuj w…

    14-03-2014

    W czwartek, 13 marca 2014 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się debata poświęcona rynkowi pracy w obszarze „Mała firma vs. korporacja vs. freelance”. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP oraz Robert Okulski, rzecznik ZPP w województwie mazowieckim, ekspert ZPP ds. podatkowych, doradca podatkowy.

    Wśród kluczowych zagadnień debaty znalazły się m.in. 

    • Wady i zalety prowadzenia własnej firmy.
    • Z jakich programów pomocowych można korzystać tworząc pierwszą firmę?
    • Jakie predyspozycje powinien mieć idealny przedsiębiorca?
    • Jak zrobić karierę w korporacji? Czy korporacja zabija kreatywność i zmusza do żołnierskiego posłuszeństwa?
    • Na mailu i telefonie, czyli praca zdalna – coś dla tych, którzy chcieliby pracować w Polsce, a mieszkają w Tajlandii, czy Indonezji.
    • Praca dla kilku firm jednocześnie, czyli o wolnych strzelcach.

     

    Dyskusja odbyła się w ramach cyklu spotkań z udziałem menedżerów i przedstawicieli branży HR pt. „Pracuj jako… Pracuj w…”. Celem projektu jest zapoznanie studentów i absolwentów ze specyfiką rynku, profilem poszukiwanych specjalistów oraz możliwymi ścieżkami kariery. Debatę poprowadziła dziennikarka Polskiego Radia Justyna Dźbik.

    Relacja video z Debaty Publicznej ZPP

    13-03-2014

    Przedstawiamy relację video z Debaty Publicznej ZPP poświęconej tematyce instrumentów płatniczych, która odbyła się 6 marca br. o godzinie 10.00 w Kafe Zielony Niedźwiedź. 

    Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki badań dotyczących barier w akceptacji kart płatniczych w sektorze MSP.

    W debacie wzięli udział Leszek Czarnobaj, senator, Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego, Paweł Widawski, dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich oraz Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Materiał video.
    Relacja fotograficzna

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery