27-03-2014
26 marca br. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez EurActiv.pl debata Innowacyjne formy walki z bezrobociem, poświęcona nowej, wdrażanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ustawie, mającej za zadanie przeciwdziałać bezrobociu.
Dyskusja panelowa z udziałem reprezentantów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Sejmu RP, Parlamentu UE i instytucji unijnych była wstępem do dyskusji ogólnej z udziałem zaproszonych ekspertów jednostek administracji – Urzędów Pracy, GUS oraz organizacji pozarządowych. W dyskusji uczestniczyli także eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Relacja eksperta ZPP, Roberta Adama Okulskiego
W części panelowej zaproszeni goście zaprezentowali pogląd, który ogólnie sprowadza się do twierdzenia, iż jedynym ratunkiem w walce z bezrobociem będą nowe, skuteczne działania administracyjne, mające zastąpić… stare, nieskuteczne działania administracyjne. Te same, które jeszcze kilka lat temu były ówczesnymi „nowymi, skutecznymi działaniami”.
Powiązanie bezrobocia z ilością miejsc pracy na rynku oraz zachętami, czy chociaż nieprzeszkadzaniem administracji w ich tworzeniu, zajmowało marginalną część przedstawionych prezentacji. Teza ta spotkała się z ogólnie przychylnym, acz całkowicie pozbawionym konkretów przyjęciem przez stronę administracyjno-ustawodawczą. Michał Boni, były Minister Administracji i Cyfryzacji, Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz reprezentująca Komisję Zatrudnienia i Spraw Socjalnych UE, eurodeputowana Danuta Jazłowiecka zgodzili się, że pozapłacowe koszty pracy rzeczywiście są wysokie, tym niemniej pozostali przy stanowisku, że polski rynek pracy jest całkowicie elastyczny, a pozapłacowe koszty pracy mają mniej ważny wpływ na bezrobocie. Bez echa przeszło też wyliczenie, że koszt administracyjnego pozyskania miejsca pracy dla 1 bezrobotnego (ok. 10.000 zł) odpowiada całkowicie „bezadministracyjnemu” pokryciu przez Skarb Państwa z 50% składek ZUS-u od minimalnego wynagrodzenia dla nowoutworzonego stanowiska pracy przez… 3 lata!
Próbę „podarowania przedsiębiorcom Niderlandów” podjął Minister Jacek Męcina, proponując pracodawcom zainwestowanie z własnych środków w zatrudnienie i odprowadzanie większych podatków od pracowników, co w perspektywie, po zwiększeniu wpływów do budżetu, może pozwolić rządowi na obniżenie opodatkowania pracy. Nie wiem czy znajdzie się jeszcze choć jeden przedsiębiorca skłonny w tego typu obietnice uwierzyć.
Najnowsze komentarze