• PL
  • EN
  • szukaj

    Równi i równiejsi?

    30.01.2015

    Równi i równiejsi?

    Nie możemy się zgodzić, by mali i średni przedsiębiorcy w Polsce byli grupą drugiej kategorii i źródłem utrzymania uprzywilejowanych urzędników – w taki sposób Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uzasadnia złożenie na ręce Ministra Finansów Mateusza Szczurka wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

    Miałaby ona dotyczyć stosowania przez organy administracji publicznej (szczebla centralnego i samorządowego) oraz ich pracowników, a także parlamentarzystów ustawy o podatku od osób fizycznych.

    ZPP mówi „sprawdzam”

    – Sprawdzamy sektor publiczny, ponieważ wymagamy jego przejrzystości oraz stosowania zasad równych wobec innych grup społecznych – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodaje – Nie może być tak, że przedsiębiorca opodatkowuje siebie i swoich pracowników za korzystanie z samochodu służbowego, a politycy szczebla centralnego, samorządowcy i urzędnicy są traktowani w sposób szczególny. Każdego dnia wykorzystują oni samochody służbowe wraz z kierowcami w drodze do pracy i do domu. Chcemy mieć jasność jakie przepisy i procedury ich obowiązują.

    Wśród pytań do Ministra Finansów znalazły się:

    1. Czy organy administracji publicznej (szczebla centralnego i samorządowego) oraz ich pracownicy, a również posłowie i senatorowie, są zgodnie z prawem rozliczania na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych z wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych?
    2. Jeśli tak, to czy istnieje wzór dokumentu wewnętrznego, ustalającego szczegółowe zasady takiego rozliczenia, wraz z rejestrem pracowników korzystających z samochodów służbowych, zawierającym dane nt. marki i modelu aut (istotne ze względu na różnicę ryczałtowej wartości pieniężnej świadczenia, związaną z różnymi pojemnościami silników)?
    1. Jeśli taki wzór nie istnieje, to czy wg wiedzy Pana Ministra, dokumenty tego typu są sporządzane na poziomie poszczególnych jednostek, w zamiarze poświadczenia ww. informacji dla celów podatkowych?
    2. W jaki sposób organy administracji publicznej dokonywały rozliczeń wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych przed wejściem w życie przepisów art. 12 ust. 2a i 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy przy rozpoznawaniu przychodów u pracowników, organy administracji publicznej stosowały metodę zalecaną przez organy podatkowe (np. w interpretacji indywidualnej Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z dn. 26 października 2004 roku, sygn. PD/2/415-25/2004/29389), czyli określały wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego dla celów prywatnych, na podstawie cen obowiązujących w wypożyczalniach samochodów?

     

    Pełna treść wniosku do Ministra Finansów.

    Stanowisko ZPP

    28.01.2015

    Warszawa, 26 stycznia 2015 roku

    Szanowny Pan
    Tomasz Jędrzejczak
    Podsekretarz Stanu
    Ministerstwo Sportu i Turystyki 

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczące projektu Ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych z dnia 7 stycznia 2015 roku. 

    W ocenie Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, przedstawione propozycje zmian w niniejszym projekcie ustawy, w większości należy ocenić negatywnie.

    Określony w uzasadnieniu do projektu cel nowelizacji tj. usunięcie wątpliwości interpretacyjnych co do zakresu zadań marszałka województwa jako organu uprawnionego do wydawania dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju oraz uprawnionego do występowania na rzecz klientów w sprawach wypłaty środków z tytułu umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia, na zasadach określonych w treści tych umów, nie zostanie poprzez proponowany projekt osiągnięty w stopniu, który pozwoliłby rozwiązać istniejący faktycznie problem prawny.

    Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wadliwą treść jedynego zaproponowanego w projekcie przepisu, tj. ustępu 5a w artykule 5 ustawy o usługach turystycznych. Według ustawodawcy, celem omawianej nowelizacji, ma być usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, co do zakresu zadań marszałka województwa w sprawach organizacji powrotów do kraju klientów niewypłacalnych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Wydaje się, że przy tak sformułowanym zamiarze, należałoby – zgodnie z nim – dookreślić zakres zadań marszałka województwa w ww. sprawach. W proponowanym kształcie przepisu, marszałek województwa (lub wskazana przez niego jednostka) „prowadzi działania związane z organizacją powrotu turystów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu…” etc.

    Tak sformułowany przepis w żadnym stopniu nie usuwa wątpliwości interpretacyjnych co do zakresu zadań marszałka województwa. Nie rozstrzyga on bowiem jednoznacznie, czy zadaniem marszałka województwa jest częściowe sfinansowanie powrotu turystów w sytuacji, w której koszt tegoż powrotu przekracza wartość gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub ubezpieczenia posiadanego przez organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego – a to właśnie tego zagadnienia w największej mierze dotyczyły ewentualne wątpliwości interpretacyjne, powstałe na gruncie ust. 5 art. 5 ustawy o usługach turystycznych, wg którego marszałek województwa jest uprawniony do występowania na rzecz klientów w sprawach wypłaty środków z tytułu zawartej przez organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia, na zasadach określonych w treści tych umów. Powyższe zagadnienie było przedmiotem sporów sądowych, zakończonych niekiedy sprzecznymi ze sobą wyrokami.

    Należy więc poczynić następującą uwagę- w aktualnym stanie prawnym i faktycznym, marszałek województwa jest uprawniony do wydawania dyspozycji wypłaty środków z zabezpieczeń ustanowionych przez niewypłacalnego przedsiębiorcę turystycznego, a więc de facto odpowiada on za sprowadzenie turystów do miejsca wyjazdu. Przepis w proponowanym kształcie nie rozwiązuje więc żadnego problemu interpretacyjnego, tylko ustala normę, która i tak obowiązywała w praktyce. Nie obejmuje on bowiem swoim zakresem zagadnienia, które rzeczywiście powodowało wątpliwości, czyli kwestii wydatkowania przez samorząd środków na częściowe pokrycie kosztów sprowadzenia turystów do miejsca wyjazdu, jeśli przekraczają one sumę posiadanych przez przedsiębiorcę zabezpieczeń. O tym, że ustawodawca nie poruszył tego problemu, świadczy m.in. fragment Oceny Skutków Regulacji, w którym stwierdzono, iż „projekt regulacji nie będzie wywoływał dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego (…) zakłada się, że koszty powrotu turystów do kraju zostaną pokryte z zabezpieczeń finansowych posiadanych przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych”.

    Mimo założeń poczynionych przez ustawodawcę oraz mimo treści art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o usługach turystycznych, wg którego to na przedsiębiorcy spoczywa koszt powrotu turystów do kraju, w praktyce – jak zauważono wcześniej – to jednostki samorządu terytorialnego ponoszą przewyższające sumę zabezpieczeń koszty sprowadzania turystów do miejsca wyjazdu. W rezultacie, za poczynania przedsiębiorców nieuczciwych, którzy stanowią margines na rynku, odpowiada ogół obywateli (w końcu to oni ponoszą ciężar danin publicznych, z których utrzymywane są i dotowane instytucje państwa, w tym jednostki samorządu terytorialnego). Jedyną inną propozycją ustawodawcy, było ustanowienie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, które zwiększyłoby koszty funkcjonowania wszystkich, w zdecydowanej większości uczciwych i rzetelnych, przedsiębiorców turystycznych, w rezultacie prowadząc do obniżenia rentowności ich działalności gospodarczej.

    Bazując na dołączonych do projektu ustawy statystykach niewypłacalności organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych, stwierdzić można, iż problem ma charakter coraz powszechniejszy, a więc jest on de facto problemem systemowym. W latach 2012 – 2014, liczba przypadków niewypłacalności organizatorów turystyki i pośredników turystycznych była większa, niż w latach 2003 – 2010 wziętych razem. Konieczne wydaje się być zatem podjęcie realnych kroków w celu usprawnienia procedury egzekwowania należności od nierzetelnych przedsiębiorców. Niedopuszczalne jest natomiast przerzucanie ich odpowiedzialności na wszystkich przedsiębiorców działających w branży turystycznej albo na ogół obywateli finansujących funkcjonowanie  jednostek samorządu terytorialnego.

    Podsumowując – przedstawiony projekt ustawy nie rozwiązuje żadnego istniejącego faktycznie problemu, jest działaniem o charakterze kosmetycznym. Kłopot jest natomiast zupełnie realny i powraca co roku w okresie wakacyjnym – wymaga więc szybkiego i kompleksowego rozwiązania.

    Z poważaniem,
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes ZPP

    Stanowisko ZPP (.pdf)

    Awans w rankingu światowym

    27.01.2015

    Awans w rankingu światowym. Polska na 42. pozycji w Indeksie Wolności Gospodarczej.

    Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wynosi 68,6 pkt, co plasuje nasz kraj na 42. pozycji wśród gospodarek świata – takie wnioski płyną z ogłoszonego dzisiaj Indeksu Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i Wall Street Journal. Jest to awans aż o 8 miejsc w stosunku do ubiegłego roku.

    To najlepszy w historii tego Raportu wynik Polski. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Polska poprawiła swój wynik o 4,5 pkt, a tegoroczny ranking plasuje nasz kraj na pozycji o 1,6 pkt wyższej niż w ubiegłym roku. Przyczyniła się do tego poprawa w zakresie poziomu korupcji (+5,2), fiskalizmu (+6,0), wydatków publicznych (+3,9) oraz polityki monetarnej (+3,5).

    Polska osiągnęła też największą poprawę w regionie europejskim. Spośród 43 badanych państw europejskich Polska znajduje się na 19. pozycji  – osiągnęła awans względem ubiegłorocznego 23. miejsca – a jej wynik jest wyższy niż globalna średnia. Polska określana jest mianem kraju „umiarkowanie wolnego” w zakresie gospodarki.

    Wśród krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria – 80,5; Estonia – 76,8; Irlandia – 76,6; Dania – 76,3; Wielka Brytania – 75,8.

    – Chciałbym podkreślić, że Polska musi przestrzegać tych samych regulacji europejskich, co inne kraje. Zatem modne wśród rządzących zrzucanie własnych niepowodzeń i zaniechań na Unię Europejską to delikatnie rzecz ujmując mijanie się z prawdą. Jest dla mnie niezrozumiałe, że kolejne rządy nie usuwają biurokratycznych barier. Tymczasem są to proste i w zasadzie „bezkosztowe” rezerwy. Sami krępujemy sobie ręce i hamujemy swój rozwój – powiedział Robert Gwiazdowski, Prezes Warsaw Enterprise Institute.

    W czołówce światowej rankingu znajdują się: Hong Kong – 89,6; Singapur – 89,4; Nowa Zelandia – 82,1; Australia – 81,4; Szwajcaria – 80,5; Kanada – 79,1; Chile – 78,5; Estonia – 76,8; Irlandia – 76,6; Mauritius – 76,4. Na jedenastej pozycji uplasowała się Dania – 76,3, natomiast na miejscu dwunastym – podobnie jak w ubiegłym roku – Stany Zjednoczone – 76,2. The Heritage Foundation za kraje w pełni wolne gospodarczo uznaje te państwa, które osiągają wynik powyżej 80 pkt, a więc w tegorocznym zestawieniu jedynie: Hong Kong, Singapur, Nową Zelandię, Australię i Szwajcarię. W badaniu brano pod uwagę 178 państw.

    – Polska może być krajem wolnym gospodarczo. Zależy to od woli politycznej rządzących i zrozumienia z czego bierze się dobrobyt. A bierze się on z pracy – powiedział Robert Gwiazdowski, Prezes WEI. Jak dodał – Podstawową powinnością rządu jest stymulowanie gospodarki, tak, by pracy w Polsce było jak najwięcej. Można to osiągnąć poprzez usunięcie biurokratycznych barier – o co nieustannie apelujemy.

    Indeks Wolności Gospodarczej – przygotowywany przez The Heritage Foundation i Wall Street Journal od 20 lat – stał się najbardziej popularnym rankingiem na świecie. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej – od początku istnienia w 1995 roku – jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

    Regionalnej prezentacji Raportu – obejmującej porównanie Czech, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier – dokonała Warsaw Enterprise Institute, fundacja ZPP, która jest strategicznym partnerem raportu w Polsce, podczas debaty „Indeks Wolności Gospodarczej 2015 – co dalej? Polska 2015-2040”, która odbyła się 27 stycznia 2015 roku w Pałacu Prezydenckim.

    Indeks Wolności Gospodarczej: Polska.

    Dodatkowe informacje:
    Joanna Nowek
    Email :: j.nowek@zpp.net.pl
    Tel :: 504 287 817

    Busometr ZPP IVQ 2014

    22.01.2015

    Busometr ZPP: Nastroje przedsiębiorców wciąż optymistyczne

    Najnowszy odczyt Busometra ZPP pokazuje, że nastroje przedsiębiorców wciąż są optymistyczne. Wskaźnik Busometra wyniósł w IV kwartale 2014 roku 53,8 pkt, co – pomimo zauważalnego spadku względem poprzedniego, III kwartału, gdy wskaźnik wyniósł 56,52 pkt – wciąż jest wartością pozytywną i wyraża optymizm przedsiębiorców.

    – Opublikowany wskaźnik Busometra pokazuje zauważalną zmianę w nastrojach przedsiębiorców, jednak nie jest to zmiana radykalna. Spadek wartości Busometra może być syndromem nadchodzących zmian w postawach i opiniach przedsiębiorców na temat kondycji gospodarki, jednak nie ukazuje trendu. Musimy poczekać na kolejne odczyty Busometra – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodał, wskaźnik Busometra w IV kwartale wciąż wyraża optymizm.

    Najbardziej optymistycznie nastawione są małe (54,8 pkt) i mikro – przedsiębiorstwa (54,5 pkt). Najlepsze nastroje – podobnie jak w III kwartale – panują w Polsce południowej (56,4 pkt), najgorsze – w Polsce centralnej (52,0 pkt) i Polsce wschodniej (52,1 pkt).

    Wartość komponentu „Koniunktury gospodarczej” wyniosła w IV kwartale 2014 roku 53,4 pkt (w III kwartale 2014 – 59,04 pkt). 42% przedsiębiorców uważa, że koniunktura gospodarcza nie ulegnie zmianie, 34,5% uważa, że pogorszy się ona i „będzie gorzej”, natomiast 23,4% zakłada, że „będzie lepiej”.

     

    Komponent „Rynek pracy” w bieżącym odczycie Busometra wyniósł 49,14 pkt (w III kwartale – 49,19 pkt). Przedsiębiorcy zapytani o zmianę wynagrodzeń w swoich firmach w najbliższych miesiącach odpowiadali: 65% pracodawców nie planuje zmian w wynagrodzeniach, 10,6% obniży pensje swoim pracowników, zaś 24,7% zamierza je podnieść. Ponadto, 62% przedsiębiorców nie planuje zmian w zatrudnieniu, 20,7% zakłada zmniejszenie, natomiast 17,8% zwiększenie liczby zatrudnionych.

    W ramach komponentu „Inwestycje” dostrzegalny jest wyraźny wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców. Wartość wskaźnika wyniosła w IV kwartale 57,57 pkt (w III kwartale wynosiła ona 54,86 pkt). 45,9% przedsiębiorców zamierza inwestować, 54,1% wyraża przekonanie, że nie planuje inwestycji w najbliższym czasie.

    Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2014 roku. Do badania zostali zaproszeni przedstawiciele sektora MSP. Łącznie w badaniu wzięło udział 348 respondentów. Próba w badaniu jest reprezentatywna ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).

    Pełne wyniki badania znajdują się na stronie: www.zpp.net.pl

    ***

    Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.

    Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji.

    Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Zapisz

    Apel Stanisława Kujawy do Prezydenta RP

    20.01.2015

    Szanowni Państwo,

    nazywam się Stanisław Kujawa. Urzędnicy skarbowi zniszczyli moją firmę. Mimo wyroków sądów potwierdzających rażące naruszenie prawa wobec mnie i mojej firmy, właśnie mija cztery lata nieprzerwanych kontroli podatkowych. Przez ten czas urzędnicy nie wykazali ani jednej nieprawidłowości, a mimo to zablokowali zwrot 33 mln zł, co doprowadziło zbudowaną przeze mnie od podstaw firmę Nexa do upadku. Musiałem zwolnić wszystkich 184 pracowników, roczne przychody z 330 mln zł spadły do zera.

    Przygotowałem ten apel do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdyż czuję się bezsilny. Razem z Prezydentem byliśmy internowani 13 grudnia 1981 roku w więzieniu w Białołęce. Wspólnie walczyliśmy o Polskę wolną, demokratyczną, będącą państwem prawa. Przez ostatnie cztery lata dobitnie przekonałem się, jak wciąż bezradna może być jednostka wobec aparatu urzędniczego, nawet mając po swojej stronie decyzje niezawisłych sądów.

    W swoim apelu proszę o naprawdę niewiele – o przeniesienie mojej sprawy do innego urzędu skarbowego. W Lublinie urzędnicy mają za nic wyroki sądów, które nakazują im zakończenie kontroli i wskazują rażące naruszenie prawa. Ci urzędnicy: Tomasz Maruszewski, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie oraz Anna Ilnicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublinie, nie tylko nie zostali ukarani, ale wciąż piastują swoje stanowiska. I prowadzą kontrole między innymi w mojej firmie.

    Apel do Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
    Zapraszam na stronę, na której zamieszczone są między innymi wyroki sądów w mojej sprawie.

    Z poważaniem,
    Stanisław Kujawa

    My tymczasem przypominamy nasz Raport ws. firmy Nexa.

    Służby specjalne w walce konkurencyjnej?

    19.01.2015

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie wykorzystywania służb specjalnych w walce konkurencyjnej.

    Nowelizacja prawa zamówień publicznych nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców.  Apelujemy o rewizję zapisów ustawy, tak, aby umożliwić rozstrzyganie procedur postępowania bez zwłoki i takiego doprecyzowania przepisów, żeby najdrobniejsze wątpliwości nie blokowały całego procesu przetargowego. Zwracaliśmy uwagę na wady prawa zamówień publicznych i proponowaliśmy różne rozwiązania w dwóch raportach, które nasza Fundacja opublikowała w ubiegłym roku.

    Przy tej okazji ZPP po raz kolejny zwraca uwagę na nadużywanie przez organy ścigania środków przymusu względem przedsiębiorców. Z uwagi na notoryczne przekraczanie granic koniecznego przymusu przez prokuraturę i CBA, domagamy się osobnej kontroli wspomnianych organów przez NIK, ale też przez UOKiK pod kątem manipulowania procesami rynkowymi i działań na szkodę wolnej konkurencji.

    Dobrym przykładem jest tu przypadek naszego członka – firmy Arcus i głośnego przetargu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na zakup drukarek wraz z 45-miesięcznym serwisem, które pokazały, że nadal mamy do czynienia z mętnymi przepisami uniemożliwiającymi rozsądne i optymalne decyzje handlowe. 

    W grudniu zeszłego roku doszło do zatrzymań przez CBA pracowników zarówno ZUS, jak i trzech firm startujących w przetargu, w tym naszego członka – firmy Arcus S.A. Zatrzymania przeprowadzono w kilkunastu miejscach w kraju jednocześnie. Przedsiębiorców zatrzymywano o szóstej rano, w ich prywatnych domach. Na miejsce wysłano uzbrojonych agentów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze i późniejsze decyzje sądów, w żaden logiczny sposób nie da się obronić tak agresywnych działań organów ścigania. Chyba, że celem było zastraszenie i, z zupełnie dla nas niejasnych przyczyn, sparaliżowanie samego przetargu. Sprawa została natychmiast nagłośniona w mediach jako „kolejny” sukces prokuratury i CBA.

    Podstawą zatrzymań było doniesienie jednej z firm odrzuconych w przetargu, jakoby w trakcie procesu przetargowego doszło do zmowy pomiędzy niektórymi z potencjalnych wykonawców. Przy czym nigdy nie pojawiły się tu żadne dowody w sprawie, mało tego, we wcześniejszym, wrześniowym wyroku Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że do zmowy nie doszło. W grudniowym orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie decyzja KIO została podtrzymana (Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 10 grudnia 2014 r., sygn. akt V Ca 3384/14). Do dnia dzisiejszego postępowanie przetargowe nie zostało rozstrzygnięte, a prokuratura, mimo decyzji sądu, wciąż formalnie nie umorzyła śledztwa. 

    ZPP nie odbiera nikomu prawa do zaskarżania postępowania przetargowego. Przeciwnie, uważamy, że głos konkurencji w każdym przypadku powinien być uwzględniany. Z samych przepisów Prawa Zamówień Publicznych wynika, że po decyzji organów kontrolnych (KIO), zleceniodawca może kontynuować proces przetargowy. Uważamy, że w imię przejrzystości procesu, ale też dobra publicznego i interesów instytucji ogłaszających przetarg, wspomniane przepisy muszą  zostać natychmiast doprecyzowane. W innym razie najbardziej absurdalne zarzuty któregokolwiek z podmiotów ubiegających się o kontrakt, będą paraliżowały przebieg postępowań przetargowych.

    Kolejną kwestią wymagającą doprecyzowania są zasady postępowania w przypadku podejrzeń o „rażąco niską cenę”. Co prawda nowe przepisy jasno opisują procedurę w podobnym przypadku, ale nie rozwiązują kwestii  dochowania tajemnicy handlowej firmy. Wskazują, że w sytuacji kiedy cena oferty jest niższa o 30 proc. od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. 

    Jak wynika z obliczeń, na które w toku rozprawy powołał się odwołujący Galaxy, cena oferty złożonej przez Wykonawcę Arcus S.A. stanowiła 71 proc. ceny, którą Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia. Ponadto średnia cena ofert złożonych podczas przetargu wyniosła ok. 50.816.970,42 zł, była więc nieco niższa od ceny, którą założył Zamawiający, w związku z czym wartość oferty złożonej przez przedsiębiorstwo Arcus S.A. stanowiło ok. 72 proc. średniej z cen ofert złożonych w przetargu. Oznacza to, iż w rozumieniu znowelizowanych przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający nie byłby w tym przypadku obowiązany wzywać firmę Arcus do udzielenia wyjaśnień.

    Mimo to ZUS zwrócił się do trzech oferentów, którzy złożyli najniższe oferty o wyjaśnienia  i co ważniejsze otrzymał je w określonym rozmiarze i terminie. Zgodnie z nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych, procedura powinna się na tym zakończyć.

    Konkurencyjna firma zażądała jednak przedstawienia i upublicznienia przed sądem szczegółowych wyliczeń pozostałych ofert, w tym tajemnic handlowych firm uczestniczących w przetargu. Z punktu widzenia przejrzystości i uczciwości procesu przetargowego nie miało to najmniejszego znaczenia. Byłby to natomiast groźny precedens, sposób na wykradanie tajemnic handlowych przez firmy, które podchodzą do przetargu nie po to żeby wygrać, ale żeby poznać technologie, czy metody pracy konkurencji.  Stąd też konieczne jest takie doprecyzowanie przepisów PZP, żeby wgląd do szczegółowych wyliczeń wpływających na cenę, mógł mieć tylko zleceniodawca i powołany przez niego ekspert, również zobligowany klauzulą poufności. Zleceniodawca powinien być tu ostatecznym arbitrem, co zresztą wynika z przepisów, ale nie zostało w dostatecznie jasny sposób potwierdzone.

    ZPP jeszcze raz domaga się poprawy niejasnych przepisów prawa o Zamówieniach Publicznych, a jednocześnie zwraca uwagę UOKiK i NIK, żeby dokładnie przebadały wspomniany przypadek, nie tylko dla doprowadzenia do jak najszybszego sfinalizowania przetargu, ale też dla ukrócenia w przyszłości nieuczciwej konkurencji podmiotów świadomie wykorzystujących przytoczone tu luki w przepisach.

    Cezary Kaźmierczak,
    Prezes ZPP

    Stanowisko ZPP.

    Podsumowanie działań ZPP 2014

    15.01.2015

    W 2014 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców koncentrował się na realizacji swojej misji, którą jest:

    • obrona i pomoc swoim Członkom;
    • rozwój naszych firm;
    • poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce;
    • dostarczanie wiedzy i informacji oraz
    • gwarantowanie swoim Członkom zniżek i rabatów.

     

    Powyższe cele realizowane były w ramach licznie podejmowanych inicjatyw. W 2014 roku prowadziliśmy następujące działania:

    Badania

    W kolejnych kwartałach 2014 roku publikowaliśmy Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, pokazujący stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich planowane działania. W czerwcu 2014 roku, wspólnie z Pracodawcami RP, zleciliśmy wykonanie badania „Kto tu jest klasą robotniczą”, w którym porównywane były: średni miesięczny czas pracy; przebywanie na urlopach oraz przebywanie na zwolnieniach lekarskich zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. W lipcu 2014 roku, w ramach podejmowanej przez nas tematyki dotyczącej interchange, opublikowaliśmy „Podsumowanie badania cen, opłat i prowizji bankowych”, zaś we wrześniu 2014 roku, w obliczu kryzysu na Ukrainie, przeprowadziliśmy badanie, w którym zapytaliśmy przedsiębiorców o gotowość tworzenia grup obrony cywilnej przy firmach. W październiku przedstawiliśmy badanie nt. „Skutków naliczania podatków 5 lat wstecz bez zmiany prawa”.

    Raporty

    Oprócz badań, regularnie publikowaliśmy Raporty, w których poruszaliśmy kwestie ważne z punktu widzenia przedsiębiorców sektora MSP. Każdy Raport prezentowany był podczas konferencji prasowej i promowany w kanałach komunikacji ZPP – tak, by ich tematyka docierała do jak najszerszego grona odbiorców. Wśród Raportów opublikowanych w 2014 roku znalazły się: Raport o warunkach prowadzenia firm w Polsce; Raporty z badań: Opinie nt. płatności kartą, Zdrowy jak przedsiębiorca, Pracowity jak przedsiębiorca; Raport: Fiskalny obłęd. Punkt krytyczny krzywej Laffera przekroczony (opublikowany wraz z broszurą nt. Krzywej Laffera); Raporty na temat: regulacji unijnych dotyczących żywności, rządowej nacjonalizacji rynku podręczników, Klauzuli Obejścia Prawa Podatkowego, pozapłacowych kosztów pracy na tle innych państw europejskich, powodów i skutków wadliwego systemu podatkowego, prawno-podatkowych regulacji dotyczących działalności MSP, strat budżetu państwa z powodu błędów Ministerstwa Finansów, wpływu pieniądza gotówkowego i bezgotówkowego na rozwój polskiej gospodarki, a także: Raport „Jesteście gorsi od mafii”; Raport Płacowy. Polska i Świat oraz Raport poświęcony „Mechanizmom karuzelowym VAT”.

    Katalog Praw Przedsiębiorców

    W 2014 roku rozpoczęliśmy wydawanie Katalogu Praw Przedsiębiorców – cyklicznej publikacji, która stanowi kompendium wiedzy, zbiór szczegółowych zasad, które obowiązują każdego przedsiębiorcę w obliczu kontroli z urzędu. Dotychczas wydaliśmy cztery zeszyty poświęcone kontroli: Inspekcji Ochrony Środowiska; Organów kontroli podatkowej; Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Organów kontroli skarbowej.

    Wiedza i Informacje

    Oprócz publikowanych raportów, katalogów, czy broszur, systematycznie dostarczaliśmy naszym Członkom i innym przedsiębiorcom informacje prawne, finansowe, podatkowe oraz wszystkie inne dotyczące rozwoju firm poprzez indywidualne mailingi, Newsletter oraz stronę www Związku.

    Projekty ZPP

    W 2014 roku tradycyjnie już wręczyliśmy Nagrody Gospodarcze ZPP – wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, które są wręczane osobom i instytucjom, których działania służą rozwojowi przedsiębiorczości oraz które wspierają środowisko MSP.

    W 2014 roku laureatami zostali:

    DZIENNIKARZ

    Piotr Aleksandrowicz – za rzetelną i niezależną publicystykę ekonomiczną

    POLITYK

    Jacek P. Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – za reformę urzędów pracy

    EKONOMISTA

    Paweł Dobrowolski – za badania i publikacje dotyczące ukrytego długu publicznego

    INSTYTUCJA

    Stowarzyszenie Koliber – za skierowaną do młodych ludzi działalność edukacyjną

    FIRMA PRZYJAZNA MSP

    Millennium Leasing – za produkty leasingowe skierowane do sektora MSP

    MEDIUM

    Puls Biznesu – za publicystykę wspierającą wolność gospodarczą oraz obronę interesów małych i średnich przedsiębiorstw

    W 2014 roku przeprowadziliśmy także kampanię „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”, która była wyrazem sprzeciwu wobec kolejnych regulacji ograniczających wolność produkowania i sprzedaży produktów regionalnych i tradycyjnych. W 2014 roku realizowaliśmy także projekty dofinansowane z Unii Europejskiej – „Silna Marka –Zielona Marka”, „Eko-Branding. Skuteczni, bo ekologiczni” oraz „Czysty biznes”.

    Media

    O wszystkich prowadzonych projektach i podejmowanych inicjatywach informujemy poprzez media oraz kanały komunikacji ZPP. Eksperci ZPP są stale obecni w głównych mediach. W naszej bazie znajduje się ponad 2 100 adresów email do dziennikarzy redakcji ogólnopolskich i regionalnych. Równocześnie systematycznie dążymy do rozbudowy własnych kanałów komunikacji. Średnia liczba unikalnych użytkowników na naszej stronie www sięga 15 000, a średnia liczba odsłon szacowana jest na poziomie 25 000. Nasze posty na fan page’u na Facebooku osiągają zasięg ponad miliona, a liczba wyświetleń na YouTube sięga 8 000. Newsletter ZPP otrzymuje ponad 5 000 odbiorców.

    Biuro Legislacji i Organizacji

    Biuro Interwencji i Organizacji ZPP (BIO ZPP) w 2014 roku zajmowało się między innymi pomocą, interwencjami i monitorowaniem wywalczonej przez Związek ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność z dnia 9 listopada 2012 roku, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku oraz problemami,  w szczególności czynnych przedsiębiorców, z jej realizacją w związku z zakończoną z sukcesem w dniu 14 stycznia 2014 roku jej notyfikacją przez Komisję Europejską, dzięki któremu mogą oni skorzystać z umorzenia na jej mocy na równi z innymi jej beneficjentami.

    W tym samym czasie do Biura Interwencji  i Organizacji ZPP trafiło kilkaset zgłoszeń od przedsiębiorców z całej Polski dotyczących realizacji ustawy umorzeniowej oraz różnych innych problemów wynikających z działań administracji publicznej wobec przedsiębiorców, w czym zdecydowaną większość stanowiły zgłoszenia dot. działań ZUS-u.

    BIO ZPP na stałe prowadziło 2 postępowania członkowskie z tzw. zbiegu tytułów na poziomie ZUS-u i/lub sądowym. Pozostałe sprawy były prowadzone na poziomie wstępnych lub doraźnych działań, pism, porad i konsultacji lub zgodnie z Polisą BIO ZPP zostały przekazane do Rekomendowanej Kancelarii ZPP.

    BIO ZPP podejmowało też bieżące działania w sprawach społecznych, między innymi  nieuzasadnionych działań organów państwowych wobec przedsiębiorców, nieprawidłowej realizacji przez ZUS ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorczych matek, wielokrotnego pobierania składki zdrowotnej przy zbiegu tytułów, problemów polskich producentów etanolu i wyrobów chemicznych, wyłudzeń od przedsiębiorców przez osoby lub stowarzyszenia nienależnych kwot w związku z tzw. klauzulami niedozwolonymi, a także zmian legislacyjnych w zakresie: ochrony praw podwykonawców oraz współprowadzących działalność gospodarczą, zamówień publicznych, kodeksu pracy, składek na ubezpieczenia społeczne, oskładkowania umów cywilnoprawnych oraz wielu innych, istotnych dla sektora MSP.

    Monitoring legislacyjny i lobbing

    W 2014 roku na bieżąco monitorowaliśmy proces legislacyjny w zakresie gospodarczym i mającym wpływ na sektor MSP. Konsultowaliśmy i pisaliśmy opinie dotyczące kilkunastu aktów prawnych na różnych etapach legislacji. Przeprowadziliśmy bardzo wiele spotkań z politykami różnych opcji, prezentując nasz punkt widzenia. Uczestniczyliśmy w komisjach sejmowych, pisaliśmy stanowiska, spotykaliśmy się z ministrami i urzędnikami oraz przedstawicielami partii politycznych. W 2014 roku powołaliśmy Biuro Legislacji ZPP, którego celem jest kompleksowe organizowanie prac związanych z udziałem w procesie tworzenia i konsultowania aktów prawnych dotyczących gospodarki i przedsiębiorczości.

    Listy

    Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, wystosował szereg listów otwartych skierowanych do przedstawicieli organów państwa, w którym punktował bieżące problemy w kraju. Listy zostały wysłane do byłego Premiera Donalda Tuska, Prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Premier Ewy Kopacz.

    Biuro Eksportu ZPP

    W 2014 roku, w odpowiedzi na spotkanie przedstawicieli polskiej branży spożywczej z delegacją z chińskiej prowincji Tianjin, powołaliśmy Biuro Eksportu ZPP. W najbliższej perspektywie będzie się ono zajmować organizowaniem eksportu polskiej żywności – produktów z sektora mięsnego, mleczarskiego, winiarskiego – do prowincji Tianjin.

    Struktury regionalne ZPP

    W ramach kontynuacji rozpoczętej w 2013 roku budowy struktur regionalnych ZPP, powołano kolejnych rzeczników wojewódzkich i powiatowych oraz dwie Rekomendowane Kancelarie ZPP dla: Krakowa – JWMS Jakubowski Wiese Mazgaj Staszek (http://jwms.pl/) i Katowic – Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. Izabella Żyglicka i Wspólnicy (http://www.kpr.pl/).

    Poza standardowymi działaniami, na szczególną uwagę zasługuje bezpośrednia interwencja Rzecznika Szczecina, Michała Kostyka, w sprawie sporu Członka ZPP z Urzędem Miejskim, a także zaangażowanie, inwencja i poświęcenie Rzeczników: Wielkopolskiego, Józefa Łukaszczyka i Głogowskiego, Macieja Junke, którzy nie tylko byli już organizatorami i uczestnikami wielu spotkań z przedsiębiorcami, konferencji, szkoleń i innych przedsięwzięć, mających na celu nawiązanie kontaktów i rozpoznanie najważniejszych problemów i oczekiwań przedsiębiorców oraz rozpoczęcie działań na rzecz poprawy prowadzenia działalności gospodarczej i integracji środowiska przedsiębiorców sektora MSP pod skrzydłami ZPP, ale również skutecznie rozpoczęli realną konsolidację i współpracę lokalnego środowiska przedsiębiorców. Rzecznik Głogowa zorganizował również, przy wsparciu merytorycznym Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP, Doroty Wolickiej, akcję “Kupuj w Głogowie” – atrakcyjnie i wymiernie wspierającą lokalny biznes MSP, której zaledwie częściowe efekty i zasady działania można zobaczyć na stronie: http://www.kupujwglogowie.pl/.

    Budowa struktur regionalnych trwa.

    Kafe Zielony Niedźwiedź

    Nasz Klub, Kafe Zielony Niedźwiedź – miejsce spotkań przedsiębiorców i miłośników smacznej kuchni opartej na sezonowych, polskich produktach – nabrał rozpędu i uzyskał tytuł Knajpy Roku 2014 Gazety Wyborczej. Regularnie organizujemy w Kafe debaty, konferencje oraz lunche prasowe.

    Finanse

    Sprawozdanie finansowe za 2014 rok zostanie przygotowane w marcu 2015 roku przez zewnętrzną firmę księgową. Podamy je do publicznej wiadomości i zamieścimy na stronie głównej Związku.

    Podsumowanie działań ZPP do pobrania.

    Pakiet biznesowy w Poznaniu

    14.01.2015

    W poniedziałek, 12 stycznia 2015 roku w Poznaniu odbyło się kolejne z cyklu spotkanie członków i sympatyków ZPP z regionu Wielkopolski, w którym wzięli udział także: Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP; Dorota Wolicka, Wiceprezes ZPP oraz Rzecznicy regionalni: Michał Kostyk (woj. zachodniopomorskie); Paweł Majewicz (powiat lubański); Maciej Junke (powiat głogowski) i Krystyna Potapowicz (powiat legnicki). Spotkanie zorganizował Rzecznik ZPP w Poznaniu, Józef Łukaszczyk.

    Głównym tematem spotkania było zaprezentowanie „Pakietu biznesowego” – nowej oferty przeznaczonej dla Członków ZPP, która znacząco wzbogaca dotychczasowy pakiet korzyści członkowskich, m.in. o możliwość udziału w platformie handlu nadwyżkami, systemie lojalnościowym, czy grupie zakupowej (tylko w przypadku energii elektrycznej zniżka może wynieść nawet 60% płaconych rachunków).

     „Pakiet biznesowy ZPP” jest wzorowany na sprawdzonym systemie działającym w Szwajcarii, do którego należy ponad 116 tys. firm i który cieszy się nieustająco dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, przynosząc im wymierne korzyści.

    Podczas spotkania została także poruszona kwestia konieczności zintegrowania środowiska małych i średnich przedsiębiorstw oraz nawiązania współpracy z innymi organizacjami zrzeszającymi firmy sektora MSP i władzami samorządowymi. 

    Kolejne spotkanie przedsiębiorców z regionu Wielkopolski odbędzie się w Poznaniu w połowie lutego br. Podczas spotkania zostanie poruszona kwestia: „Formalno-prawnych zagrożeń w działalności firmy”. Szczegóły wkrótce!

    Więcej informacji:
    Józef Łukaszczyk
    Rzecznik ZPP w woj. wielkopolskim
    Email :: j.lukaszczyk@zpp.net.pl


    Na zdj. Krystyna Potapowicz, Cezary Kaźmierczak, Dorota Wolicka


    Na zdj. Krystyna Potapowicz, Cezary Kaźmierczak, Dorota Wolicka


    Na zdj. Cezary Kaźmierczak, Dorota Wolicka, Józef Łukaszczyk, Krystyna Potapowicz


    Na zdj. Michał Kostyk, Józef Łukaszczyk, Cezary Kaźmierczak, Dorota Wolicka


     


    Na zdj. Maciej Junke

    Zapisz

    Stanowisko ZPP

    14.01.2015

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczące projektu zmian ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk 2516)

    Nowelizacja Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ma na celu ograniczenie praw wierzyciela do wolnego wyboru uznanego przez siebie komornika. Projekt nowelizacji wpływa również negatywnie na zasadę konkurencyjności oraz narusza zasadę swobody działalności gospodarczej.

    W ocenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaproponowane zmiany w tym przedmiocie są niecelowe i nieuzasadnione.

    W obecnie obowiązujących przepisach wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poza sprawami o egzekucję z nieruchomości oraz w sprawach, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. Rozwiązanie to, podobnie jak zasada, iż rewirem komorniczym jest obszar właściwości sądu rejonowego, zaś w rewirze może działać więcej niż jeden komornik odzwierciedla w sposób prawidłowy prawa wyboru przez wierzyciela komornika oraz zasadę konkurencji między komornikami.

    Należy zauważyć, że wprowadzenie ograniczeń obligujących komornika do odmowy wszczęcia egzekucji w sytuacjach kiedy:

    a) „wpływ spraw do jego kancelarii w roku poprzednim przekroczył 2 000 spraw, a w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy i skuteczność egzekucji nie przekroczyła 35% oraz,

    b) „wpływ spraw do jego kancelarii w roku poprzednim przekroczył 5 000 spraw, a w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy i skuteczność egzekucji nie przekroczyła 40%”, doprowadzi do sytuacji, gdzie mali i średni przedsiębiorcy, posiadający wierzytelności mniej atrakcyjne dla sprawdzonych komorników, niż duże przedsiębiorstwa, będą skazani na korzystanie z usług komorników najmniej przedsiębiorczych tj. mających małą ilość spraw oraz niską skuteczność egzekucyjną.

    W związku z powyższym uważamy, że niezbędne jest przeanalizowanie sytuacji wierzycieli, którzy prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa pod kątem negatywnych skutków związanych z wprowadzeniem niniejszej nowelizacji Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

    Z poważaniem,
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes ZPP

    Stanowisko do pobrania.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery