• PL
  • EN
  • szukaj

    ZPP powołał Głównego Ekonomistę

    Uchwałą Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców został powołany Główny Ekonomista ZPP. Jest nim Pan Mariusz Pawlak.

    Zdarzenia makroekonomiczne mają duży wpływ również na realną gospodarkę, dlatego Związek postanowił monitorować i analizować obszary makroekonomiczne pod kątem wpływu różnych zdarzeń na działalność małych i średnich przedsiębiorstw.

    Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP, będzie publikował komunikaty, opracowania i analizy dotyczące zdarzeń makroekonomicznych i ich wpływu na rynek oraz realną gospodarkę.

    Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP, Partner, Lorek Pawlak Family Office

    Ekspert w zakresie inwestowania i zarządzania majątkiem. Współtwórca Lorek Pawlak Family Office – pierwszego na rynku polskim podmiotu family office, gwarantującego kompleksową obsługę finansową i pozafinansową zamożnych rodzin. Specjalizuje się w działaniach, które znacząco wpływają na skuteczne zabezpieczenie majątku i jego dalsze pomnażanie.

    Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego (licencja KNF nr 2519). Przez wiele lat pracował w biurach maklerskich. Od 1994 roku w Banku Handlowym w Warszawie S.A. w zespole sprzedaży dla zagranicznych klientów instytucjonalnych, natomiast w latach 1997-2002 w Societe Generale Securities Polska S.A. jako Institutional Equity and Derivatives Salesman. Zdobył doświadczenie w zakresie relacji inwestorskich pracując jako Dyrektor ds. Relacji Inwestorskich w IR Services Sp. z o.o. (Grupa CAIB Polska) oraz Partner w MMT Management Sp. z o.o. Obecnie jest Wiceprezesem Lorek Pawlak i Wspólnicy Sp. z o.o.

    W PKN Orlen S.A. pełnił funkcję Doradcy Zarządu ds. finansowo-ekonomicznych oraz Kierownika Działu Kontrolingu Operacyjnego. W Polimex-Mostostal S.A. pracował jako Project Manager w biurze fuzji i przejęć, w Presspublica Sp. z o.o. (wydawca Rzeczpospolitej i Parkietu) jako Wiceprezes ds. operacyjnych. Był także Wiceprezesem funduszu private equity Infinity Capital S.A.

    Niezależny członek rad nadzorczych spółek giełdowych: Platforma Mediowa Point Group S.A. (przewodniczący komitetu audytu). W przeszłości  był członkiem rad nadzorczych: Black Lion NFI S.A. (członek komitetu audytu), Hawe S.A. (wiceprzewodniczący rady nadzorczej), IKS Solino S.A., Apator S.A. (członek komitetu audytu) oraz Arteria S.A.

    Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

     

    Dodatkowe informacje:
    Joanna Nowek
    j.nowek@zpp.net.pl
    504-28-78-17

    Z sukcesem w Częstochowie!

    27-09-2013

    Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Marka Domagały, rzecznika ZPP w Częstochowie (z udziałem Włodzimierza Skalika, znanego częstochowskiego przedsiębiorcy, Marcina Marandy, Radnego Miasta Częstochowa oraz Marcina Nowackiego, dyrektora ds. relacji publicznych ZPP) okazało się dużym sukcesem. Licznie obecni przedsiębiorcy wymieniali się doświadczeniami oraz wspólnie szukali rozwiązań dla dyskutowanych problemów.

    Spotkanie otworzyła prezentacja Marcina Nowackiego: Czy Specjalne Strefy Ekonomiczne są szansą na rozwój? Temat ten, jako bardzo aktualny – na najbliższej Sesji Rady Miasta będą poddane pod głosowanie uchwały dotyczące utworzenia SSE w Częstochowie – wzbudził duże zainteresowanie wśród  przedsiebiorców. W drugiej części zostały przedstawione cele i działania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a następnie odbyła się ciekawa dyskusja  z uczestnikami.

    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania oraz zachęcamy do wstąpienia do Związku Przedsiębiorców i Pracodawców!

     

    Raport Płacowy. Polska i Świat

    26-09-2013

    INFORMACJA PRASOWA

    Raport płacowy. Polska i Świat

    W dniu dzisiejszym, 26 września 2013 r., w siedzibie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców odbyła się konferencja prasowa podczas której Marcin Nowacki, Dyrektor ds. Relacji Publicznych oraz Robert Okulski, Rzecznik ZPP w woj. mazowieckim, przedstawili Raport płacowy. Polska i Świat, opracowany pod kierunkiem Michała Tomczyka.

    Jak wynika z publikacji, ostatnie miesiące przyniosły realny wzrost średniego wynagrodzenia. Według danych GUS, w całym 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie, w porównaniu do 2011 roku, wzrosło o 3,5%. Jednakże był to bardziej efekt nagłego spadku inflacji niż nominalnego wzrostu płac, albowiem nieprzerwanie od pięciu lat wynagrodzenia nie rosną tak szybko jak PKB. Efektem tego są widoczne w statystykach rokroczne wzrosty wynagrodzenia, które jednak nie są odczuwalne w kieszeni przeciętnego Polaka. Według danych NBP, presja płacowa jest nadal niska. Odnotowuje ją tylko 6 na 100 firm. W większości wypadków maksymalnie do 5%. Oznacza to, iż presja płacowa jest nadal niewielka, co można potraktować jako potwierdzenie tezy, iż ewentualne symptomy końca kryzysu nie są jeszcze odczuwalne na rynku pracy.

    Tradycyjnie najwyższe wynagrodzenia notuje się w województwie mazowieckim. Przeciętna pensja jest aż o 21,5% wyższa niż średnia krajowa. Najniższe wynagrodzenia odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (o 13,6% mniejsze niż średnia w kraju), podkarpackim (o 13,4%), lubuskim (o 13,2%) i kujawsko-pomorskim (o 13,1%). Powyższa klasyfikacja wygląda nieco inaczej jeżeli nie uwzględnimy miast wojewódzkich. Wówczas pozycję lidera zajmuje pomorskie (3,9 tys.), a tuż za nim plasuje się mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie. 

    Co ciekawe, rośnie wydajność pracy. Z danych OECD wynika, że w Polsce wynosi ona 66,7% średniej UE. Tymczasem płace w Polsce są ponad trzykrotnie niższe niż przeciętna w całej Wspólnocie. 

    Wynagrodzenia członków zarządu największych spółek giełdowych wzrosły w 2012 roku o około 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Głównym czynnikiem kształtowania wysokości płacy zasadniczej pozostaje wielkość spółki i stopień skomplikowania biznesu. W 2012 roku najwyższe płace otrzymała kadra menadżerska pracująca w bankach – 1,68 mln PLN.   

    Wysokość płac na stanowiskach członków zarządu jest dość często krytykowana. Opinia publiczna oczekuje lepszej kontroli nad wynagrodzeniami prezesów firm. Zwłaszcza tych z udziałem Skarbu Państwa. Należy jednak pamiętać, iż działając na rynku światowym, polskie spółki powinny przyjąć światowe standardy wynagradzania, tzn. przyznawać adekwatnie wysokie zarobki uzależnione od wyniku firmy i przekładające się na zysk akcjonariuszy. W przeciwnym razie najlepsi menadżerowie będą szukali zatrudnienia w zagranicznych przedsiębiorstwach.  Skutki tego mogą być bardzo przykre dla polskiej gospodarki.

     

    Więcej informacji na temat Raportu:
    Joanna Nowek
    j.nowek@zpp.net.pl

    Raport do pobrania.

    Kolejny Rzecznik ZPP wybrany!

    26-09-2013

    Do grona Rzeczników ZPP dołączył Maciej Junke. Wybrany w powiecie głogowskim, razem z nami będzie działał na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.

    Witamy!

    Maciej Junke – absolwent Politologii oraz podyplomowych studiów z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami.

    Prowadzenie własnej firmy rozpoczął w 2009 r. jako doradca finansowo-ubezpieczeniowy. Następnie rozszerzył zakres działalności o pośrednictwo i doradztwo w obrocie nieruchomościami. Jest właścicielem placówek franczyzowych (PÓŁNOC Nieruchomości i AXA) działających w branży nieruchomości oraz ubezpieczeniowo-finansowej. Jak sam mówi, działalność usługowa w tych obszarach wymaga ogromnego zaangażowania, a nawet pasji. Tylko takie podejście do swoich codziennych obowiązków pozwala osiągnąć ogromną satysfakcję. 

     

    O zarządzaniu kosztami w firmie.

    25-09-2013

    Podczas dzisiejszego seminarium “Zarządzanie kosztami w firmie”, które odbyło się w siedzibie głównej ZPP, Jacek Czeladko, Ekspert ZPP, wygłosił prezentację na temat najbliższy każdemu przedsiębiorcy, czyli jak skutecznie minimalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Poruszone zostały m.in. kwestie dostosowania poziomu kosztów do pozycji rynkowej firmy i aktualnej koniunktury, czy zagadnienie „uzmiennienia” kosztów stałych. Najważniejsze jednak dla uczestników było to, że wszystkie problemy zostały omówione z punktu widzenia aktywnego przedsiebiorcy i eksperta w tej dziedzinie. Ilustrowana licznymi przykładami z doświadczenia Prelegenta prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczestników.

    Dzękujemy za udział!

     

    Ostatnia szansa na dołączenie do Grupy Zakupowej Energia

    Wysokie rabaty na zakupy, lepsza jakość produktu lub usługi, stabilność i bezpieczeństwo – to tylko niektóre zalety zakupów grupowych. Zostały ostatnie dni na zapisanie się do Grupy Zakupowej Energia. Rekrutacja kończy się 30 września br.

    W Grupie Zakupowej ZPP mogą partycypować wszyscy przedsiębiorcy sektora MSP o podobnych potrzebach w zakresie nabywania towarów i usług, aktualnie: w zakresie nabycia energii elektrycznej.

    Wieloletnie doświadczenie naszego partnera, RIVIO Zakupy, pozwala nam twierdzić, że oszczędności jakie jesteśmy w stanie realnie wynegocjować wahają się od 3 do 40%.

    Członkowie ZPP mogą przystąpić do Grupy Zakupowej na preferencyjnych warunkach finansowych. Ich wadium wynosi 199 PLN, podczas gdy dla osób spoza ZPP 499 PLN.

    Zapraszamy do udziału w zakupach grupowych!

     

    Więcej informacji:

    Jakub Leszczyński
    Dyrektor Grupy Zakupowej ZPP
    j.leszczynski@zpp.net.pl

    Raport ZPP: Konsekwencje polityki akcyzowej

    Warszawa, 16 września 2013

    Raport ZPP: Jak otoczenie regulacyjne wpływa na rynek pracy w polskiej branży tytoniowej?

    Polski rząd, angażując się w obronę sektora tytoniowego przed regulacyjnymi zakusami Brukseli, chroni 30 tys. miejsc pracy w Polsce, bezpośrednio zagrożonych wejściem w życie dyrektywy. Jednocześnie podwyższając zbyt szybko akcyzę i dociskając podatkowo największy segment papierosów tanich, prowadzi do wzrostu szarej strefy, stwarzając ryzyko dla kolejnych 15 tys. pracowników zatrudnionych w tym sektorze. Autorzy raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zadają pytanie czy walcząc o przyszłość sektora tytoniowego na forum unijnym, Rząd nie powinien jednocześnie przemyśleć  lokalnej polityki, która może zagrażać miejscom pracy w istotnej gałęzi polskiej gospodarki.  

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawia raport zatytułowany „Uwarunkowania prawne oraz polityka podatkowa państwa wobec wyrobów tytoniowych a rynek pracy w polskiej branży tytoniowej”. Analiza obejmuje:

    • uwarunkowania zewnętrzne wpływające na rynek pracy związany z sektorem tytoniowym,
    • wyzwania, przed jakimi stoją ci, którzy kształtują polskie środowisko regulacyjne dla tego sektora,
    • wpływ podejmowanych przez nich decyzji na poziom zatrudnienia w tej branży.

     – Głównym celem przyświecającym raportowi było zdefiniowanie skali i znaczenia rynku pracy, który funkcjonuje dzięki szeroko rozumianej branży tytoniowej w Polsce– mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  Poddaliśmy  analizie ekonomicznej podstawowe scenariusze rozwoju sytuacji w branży tytoniowej i ich wpływ na rynek pracy w tym sektorze w Polsce. Misją ZPP jest recenzowanie różnych rozwiązań regulacyjnych z punktu widzenia ich wpływu na poziom zatrudnienia, mamy więc nadzieję, że Rząd oraz Posłowie wezmą sobie do serca wnioski wypływające z raportu dotyczącego branży współgenerującej zatrudnienie dla niemal 6% pracujących w naszym kraju – dodaje Kaźmierczak. Należy pamiętać, że w Polsce 60 tysięcy ludzi zajmuje się uprawą tytoniu w 12,5 tysiącach gospodarstw rolnych. W 120 tysiącach punktów handlowych sprzedających wyroby tytoniowe pracuje 500 tysięcy ludzi, a w fabrykach tytoniowych kolejne 6 tysięcy pracowników.

    Jak wynika z raportu, rynek pracy związany z branżą tytoniową napotyka dziś na dwa strategiczne wyzwania. Pierwszym z nich jest finalizowana właśnie w Brukseli rewizja dyrektywy tytoniowej, której główne założenia związane są zaproponowanym przez Komisję Europejską arbitralnym zakazem wprowadzania na rynek określonego rodzaju i formatu papierosów (mentolowych i tzw. slimów) oraz ograniczeń znakowania produktów tytoniowych marką. Raport wskazuje, że skutkiem wdrożenia dyrektywy w kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską byłaby likwidacja blisko 30 tysięcy miejsc pracy w sektorze tytoniowym (głównie w handlu i dystrybucji oraz przetwórstwie tytoniu), a także uszczuplenie dochodów gospodarstw uprawiających tytoń o około 230 mln złotych przy jednoczesnej konieczności wydania przez nie między 653 mln złotych a 1 mld złotych na przebranżowienie produkcji rolnej. – Stąd też z uznaniem należy podejść do postawy polskiego rządu, który na wczesnym etapie zidentyfikował zagrożenia płynące z rewizji dyrektywy dla polskiego rynku pracy i zaangażował się w Brukseli w walkę o zmianę rozwiązań godzących w poziom zatrudnienia – podkreśla prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

    Jednak drugim nie mniej ważnym, strategicznym wyzwaniem dla sektora tytoniowego w Polsce są negatywne skutki dotychczasowej długoterminowej polityki fiskalnej państwa, wzmocnione niekorzystnym rozwojem czynników makroekonomicznych. – Polityka ta oddziałuje na miejsca pracy tu i teraz, tak więc logiczne byłoby, by państwo, które z taką energią walczy w Brukseli z kształtem przyszłych regulacji, przyjrzało się, jak buduje otoczenie regulacyjne dla tego sektora i związanych z nim miejsc pracy na własnym podwórku– podkreśla Kaźmierczak. 

    Jak wskazuje raport, charakter tej polityki opiera się na bezkompromisowym, szybkim podnoszeniu poziomu obciążeń podatkowych wobec wyrobów tytoniowych. Świadczą o tym zarówno zmiany nominalnych wartości akcyzy, udziału obciążeń podatkowych w cenie wyrobu jak i wskaźniki relatywne, którym jest chociażby niewspółmierne tempo wzrostu krajowych obciążeń akcyzowych względem wymogów Unii Europejskiej. Na przestrzeni lat 2004-2013 kwota akcyzy w cenie paczki wzrosła o 194%, czyli ponad trzykrotnie szybciej niż siła nabywcza Polaków. Minimalna stawka akcyzy wyrażona w euro wzrosła o 245% oraz osiągnęła poziom bliski wymogom UE, dla realizacji których Polska ma jeszcze ponad 4 lata (aktualnie 87,5 euro/1000 szt. względem 90 euro  wymaganych dopiero od 1 stycznia 2018 r.). Skutki historycznej, długoterminowej polityki podatkowej Państwa względem sektora wyrobów tytoniowych wpisują się w schemat krzywej Laffera, na odcinku obrazującym spadkowy trend przychodów podatkowych, co jest efektem alarmującego wzrostu szarej strefy wyrobów tytoniowych. Według badań CBOS odsetek palących utrzymuje się od lat na poziomie 30-31% dorosłych Polaków. Zdaniem ZPP bezprecedensowy wzrost szarej strefy jest wynikiem polityki szybkich podwyżek akcyzy, realizowanych bez uwzględnienia realnych projekcji sytuacji makroekonomicznej gospodarki oraz szybszego tempa kształtowania obciążeń akcyzowych niż wymaga Unia Europejska. Szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko wiążące się z większym dociążeniem podatkowym taniego segmentu rynku papierosów, w porównaniu z segmentami droższymi. A to segment marek tanich  jest kluczowym zarówno pod kątem generowanych wpływów podatkowych jak i wolumenu rynku (to 60% procent rynku papierosów w Polsce). Autorzy raportu wskazują, że z legalnego rynku do szarej strefy odchodzą przede wszystkim konsumenci najbiedniejsi, którzy są klientami właśnie tzw. segmentu taniego. Do produkcji papierosów z tego właśnie segmentu trafia większość uprawianego w Polsce tytoniu, z którego uprawy żyje w Polsce prawie 60 tys. rolników. 

    – Jest więc szczególnie ważne, by żadne unormowania regulacyjne bądź podatkowe dodatkowo nie obciążały tej części rynku, z której ucieka do szarej strefy największa liczba konsumentów – podkreśla prezes ZPP. Nieprzemyślana polityka fiskalna, połączona z nieskuteczną walką z szarą strefą niesie realne zagrożenie utraty miejsc pracy dla 10 – 15 tys. osób. Dlatego niezwykle istotne jest, by polski rząd, słusznie angażując się w walkę o kształt przyszłych regulacji w Brukseli, zracjonalizował swoją aktualną politykę względem branży tytoniowej. Inaczej może się okazać, że polski sektor tytoniowy nawet nie doczeka wejścia w życie nowej dyrektywy – podsumowuje Cezary Kaźmierczak. 

    Informacja prasowa do pobrania

    Pełny raport 

     

    NASTROJE PRZEDSIĘBIORCÓW POWOLI SIĘ POPRAWIAJĄ

    Warszawa, 10 września 2013

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał. Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Wskaźnik Busometr  w aktualnej fali badania wyniósł 42,17 (w poprzednim kwartale 39,09 pkt) – co oznacza kolejną niewielką poprawę nastrojów, ale już 4 kwartał z rzędu. W ciągu 4 kwartałów nastroje poprawiły się o 8 punktów i choć lokują się dalej w strefie stagnacyjnej (poniżej 50 pkt), to możemy już mówić o pozytywnym trendzie. Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt – ich optymizm.

    Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy (48,55 pkt), co oznacza, że jesteśmy już blisko do przełamania bariery pesymizmu. Najgorzej wygląda sytuacja z inwestycjami – tu z kolei mamy do czynienia z systematycznym pogarszaniem się nastrojów. W ciągu 4 kwartałów, skłonność przedsiębiorców do inwestycji spadała z 45,81 pkt do 38,96 a więc prawie o 7 punktów. Najbardziej skłonne do inwestycji są średnie przedsiębiorstwa (50-250 zatrudnionych), najmniej mikrofirmy (do zatrudnionych).

    Natomiast bardzo istotna jest zmiana ogólnych nastrojów, tzw. wskaźnik optymizmu, który jest wskaźnikiem wyprzedzającym zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i inwestycje. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z systematycznym trendem od 4 kwartałów, ale również z dość radykalną zmianą nastrojów. W ciągu 4 kwartałów wskaźnik optymizmu wzrósł z 27,25 pkt do 41,96. Czyli aż o 14,71 pkt!

    „Wydaje mi się – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP – że przedsiębiorcy są już i zmęczeni i znudzeni przeciągającą się stagnacją i trochę mają dość działania na pół gwizdka. To w końcu już 5 rok spowolnienia. Generalnie przedsiębiorcy w większości mają trochę ADHD i nie za bardzo mogą spokojnie usiedzieć. Chcą coś robić, działać, rozwijać. Sądzę, że wielu z nich – nawet wbrew ogólnym danym makro, postanowiło przystąpić do bardziej ofensywnych działań. Dotychczas przyglądali się co z tego wszystkiego wyniknie, ale rozpiera ich energia”.

    Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji zewnętrznych dodaje: „Jeśli obecne trendy się utrzymają i nie będzie jakichś nadzwyczajnych zdarzeń, to sądzę, że najdalej w przeciągu dwóch kwartałów przełamiemy barierę 50 punktów Busometra, co oznacza, że na rynku zaczną panować nastroje optymistyczne”.

    Badanie przeprowadził Dom Badawczy Maison na zlecenia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP pod względem zatrudnienia. Lipiec/Sierpień 2013. Metoda CAWI. N: 538.

    Więcej w załączonej Informacji prasowej i raporcie.

    Serdecznie Pozdrawiam,

    Cezary Kaźmierczak
    Prezes
     

    Biuro Interwencji i Organizacji

    W związku z rozbudową powiatowych struktur ZPP i koniecznością zapewnienia wsparcia i obsługi tych struktur, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podjął decyzję o przekształceniu Biura Interwencji ZPP w Biuro Interwencji i Organizacji ZPP.

    Biuro Interwencji i Organizacji ZPP będzie zajmowało się całokształtem spraw związanych z tworzeniem struktur lokalnych ZPP oraz ich obsługą. Będzie również kontynuowało swoją dotychczasową misję –  obrony i wspierania Członków ZPP w ich konfliktach z administracją.

    Dyrektorem BIO ZPP jest Dorota Wolicka.

    Biuro mieści się we Wrocławiu.

    Jaworzno ma swojego Rzecznika ZPP

    3-09-2013

    Marcin Gorski został kolejnym Rzecznikiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości będzie podejmował w Jaworznie.

    Witamy!

    Marcin Górski – Absolwent Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach. Od początku studiów zainteresowany branżą internetową – sprzedażą, usługami i reklamą. Z zawodu (i z pasji) manager projektów interaktywnych, twórca stron internetowych, pozycjoner w wynikach wyszukiwania. W chwili obecnej żywo zaangażowany we wprowadzanie nowych i innowacyjnych usług na rynek polski w postaci start-up\’ów internetowych.  Ostatnio podjęte realizacje dotyczą branży budowlanej (Budujesz-Kupujesz.pl, BUDTRADE.pl) oraz branży mobilnej.

    Prywatnie miłośnik podróżowania, sportów (siatkówka, squash, pływanie) i książek specjalistycznych. 

    Motto życiowe – jak coś robisz, rób to najlepiej na świecie.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery