• PL
  • EN
  • szukaj

    Dziękujemy za wsparcie Raportu o sytuacji ZUS.

    Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy wsparli przygotowanie „Raportu o sytuacji ZUS”, który wraz z Fundacją Republikańską opublikowaliśmy 14 listopada br. Łączna kwota wpłat wyniosła 996 zł.

    Celem projektu było udowodnienie, że rządowy Raport nt. ZUS jest niewiarygodny, że jest wyrazem pobożnych życzeń, a nie rzeczywistej oceny sytuacji finansowej tej instytucji. Przygotowany przez nas projekt ma charakter aktuarialny i ekonometryczny.

    Raport do pobrania.

    Wsparli nas.

    Dziękujemy!

    Mazowiecka Akademia Przedsiębiorczości ZPP.

    16 grudnia br., o godzinie 13.00, w Kafe Zielony Niedźwiedź odbył się wykład inauguracyjny Mazowieckiej Akademii Przedsiębiorczości Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Robert Okulski – doradca podatkowy, ekspert ZPP ds. podatkowych, rzecznik ZPP w województwie mazowieckim, wystąpił podczas niego z prezentacją na temat „Pomysł na start, czyli jak dobrze zacząć, by źle nie skończyć”. Podczas swojego wystąpienia analizował jakie decyzje i wyzwania stoją przed przedsiębiorcą rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej oraz jak budować firmę na solidnych podstawach ekonomicznych.

    W spotkaniu inaugurującym Mazowiecką Akademię Przedsiębiorczości wziął także udział Michał Toczyski – przedsiębiorca, który swój start biznesowy rozpoczął już w wieku 16 lat.

    Mazowiecka Akademia Przedsiębiorczości ZPP to cykl regularnych, comiesięcznych spotkań dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej oraz członków i sympatyków Związku w regionie mazowieckim.

    Celem spotkań Mazowieckiej Akademii Przedsiębiorczości ZPP jest:

    • propagowanie przedsiębiorczości w regionie mazowieckim, w szczególności u osób rozpoczynających karierę zawodową
    • wspomaganie rozwoju nowopowstających przedsiębiorstw oraz
    • uzyskanie przez uczestników nowej wiedzy z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

     

    Więcej informacji:
    Robert Okulski
    Rzecznik ZPP w woj. mazowieckim
    Email/ r.okulski@zpp.net.pl

    Wigilia ZPP

    20-12-2013

    19 grudnia zorganizowaliśmy Spotkanie Wigilijne. Odbyło się ono w Kafe Zielony Niedźwiedź – restauracji ZPP, która rusza już 17 stycznia!

    Spotkaniu przyświecało hasło „za nieoczekiwane powodzenie naszej beznadziejnej sprawy”, którym Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, przywitał obecnych Gości.

    Serdeczne życzenia, przyjazna atmosfera oraz pyszne potrawy przygotowane przez Zbyszka Kmiecia, szefa kuchni, były kwintesencją wieczoru.

    Dziękujemy za miłe spotkanie. I do zobaczenia w Niedźwiedziu już wkrótce!

    Oto krótka fotorelacja. 

    Patronat ZPP. Polecamy DGP!

    18-12-2013

    Polecamy prenumeratę Dziennika Gazety Prawnej – największego polskiego dziennika prawno-gospodarczego, naszego partnera i patrona medialnego wielu organizowanych przez nas wydarzeń.

    Zamawiając prenumeratę DGP na 2014 r., dodatkowo – na taki sam okres – możesz otrzymać tygodnik Newsweek.

    Dostajesz dwa tytuły! Płacisz tylko za Dziennik!

    Tylko teraz do każdej opłaconej prenumeraty dołączany jest także najnowszy Kodeks Pracy.

    Sprawdź ofertę!

    \”Silna Marka-Zielona Marka\”

    16-12-2013

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jest partnerem projektu szkoleniowo-doradczego „Silna Marka-Zielona Marka”. Program adresowany jest do właścicieli i pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu całej Polski. Jego celem jest  wsparcie przedsiębiorstw w zakresie zarządzania firmą, z uwzględnieniem czynnika pro-ekologicznego.

    Przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci indywidualnych konsultacji oraz możliwość udziału w szkoleniach w 100% dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

    KORZYŚCI DLA KTÓRYCH WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE:

    • Uzyskanie indywidualnych programów usprawniających podejmowanie działań proekologicznych w firmie, a dzięki temu wzrosty konkurencyjności firmy;
    • Wsparcie kadry zarządzającej w trakcie indywidualnych konsultacji;
    • Udział kadry zarządzającej i dedykowanych pracowników w wybranych szkoleniach specjalistycznych (zarządzanie, marketing <w tym CSR>);
    • Otwarcie ścieżki umożliwiającej otrzymanie przez firmy MSP ekologicznego znaku promocyjnego, wyróżniającego firmę wśród konkurencji.

     

    Projekt  jest całkowicie finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL 2.1.1), realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

    Rekrutacja do projektu zostanie uruchomiona już w lutym 2014r.

    Liderem projektu jest firma szkoleniowa Midwest.

    Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji o projekcie, prosimy o wysłanie swoich danych kontaktowanych na adres lidera projektu – kontakt@midwest.pl, wpisując w tytule: Projekt EFS Zielona Marka.

    Załóż ZPP w swoim mieście!

    16-12-2013

    Chcesz rozwinąć swój biznes?
    Działać na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Twoim regionie?
    Walczyć z nami o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce?
    Zostań Rzecznikiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i wykorzystaj swoją szansę!
    RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

    ***

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, rozbudowując struktury ogólnopolskie, daje swoim Członkom szansę na rozwój biznesu oraz aktywne działania na rzecz lokalnej przedsiębiorczości.

    Nasza oferta jest szczególnie atrakcyjna dla  przedsiębiorców prowadzących firmy od 2 do 5 lat, których powodzenie jest w dużej mierze uzależnione od posiadanych kontaktów i relacji biznesowych.

    Zostając Rzecznikiem ZPP otrzymasz Manual Operacyjny, który stanowi kompendium wiedzy biznesowej. Stworzyliśmy go na podstawie naszych doświadczeń oraz doświadczeń naszych Partnerów zagranicznych. Otrzymasz także: gotowe prezentacje, materiały graficzne oraz podstronę internetową w serwisie ZPP. W razie problemów, udzielimy Ci porad i konsultacji.

    Zostanie Rzecznikiem ZPP oznacza korzyści promocyjne i wizerunkowe. Pod szyldem ZPP będziesz mógł:

    • Organizować spotkania, prezentacje i szkolenia dla przedsiębiorców
    • Kontaktować się z lokalną administracją
    • Kontaktować się z lokalnymi mediami
    • A przede wszystkim rozwijać swoje relacje biznesowe.

     

    By zostać Rzecznikiem ZPP wystarczy:

    • Prowadzić firmę od co najmniej 2 lat
    • W swojej działalności świadczyć usługi dla innych firm
    • Podzielać wartości wyrażone w Manifeście ZPP
    • Być Członkiem ZPP (ew. zapisać się do Związku)
    • Posiadać dobrą reputację jako firma i osoba

     

    Wykorzystaj swoją szansę! Dołącz do grona Rzeczników ZPP!

    Więcej informacji na stronie: www.zpp.net.pl lub drogą mailową: kontakt@zpp.net.pl

    Komentarz Głównego Ekonomisty ZPP: Budżet 2014.

    16-12-2013

    Już od dawna debata budżetowa nie wywoływała takiego zobojętnienia jak dzisiaj. Dane są dość obiecujące: projekt przyszłorocznego budżetu zakłada blisko 48 miliardów złotych deficytu, wzrost PKB o 2,5 % oraz inflację na poziomie 2,4 %. Bezrobocie na koniec 2014 roku ma wynieść 13,8 procent. Tylko pytanie jak to osiągnąć? Wzrost gospodarczy bierze się ze wzrostu produkcji, aktywizacji przedsiębiorczości i udoskonaleń, a nie podwyżek pensji urzędniczych, czy organizacji kolejnych igrzysk. Bezrobocie spada, kiedy rozwijają się firmy, ale w Polsce, a nie na emigracji. Skala deficytu jest do obronienia, ale nie wtedy kiedy jest zmniejszana poprzez konwersję długu odebranego funduszom emerytalnym na obietnice przyszłych emerytur. Dzisiaj dochody i wydatki budżetowe to raczej zaproszenie do rokowań, niż solidny i racjonalny plan. Bo co zrobi rząd jak jednak PKB nie wzrośnie, bezrobocie nie spadnie, a potrzeby ludzi nie dostosują się do tego, a ich rozbudzone apetyty będę w końcu chciały konsumować ten dobrobyt tu i teraz?

    Dzisiaj do prognoz budżetowych używa się wyłącznie inżynierii finansowej. Mają się zgadzać formuły w arkuszach, które nie mają nic wspólnego z tym co dzieje się w realnej gospodarce. Formuła mówi jasno: jeśli brakuje pieniędzy w budżecie, zwiększ wartość procentową stawek podatkowych i innych obciążeń. Działanie się zgadza, ale dziwnie przychody nie rosną.

    Ja bym wolał zobaczyć założenia budżetowe w stylu: wzrost ilości podmiotów gospodarczych, spadek obciążeń podatkowych i kosztów pracy, skrócenie procedur administracyjnych, redukcja regulacji prawnych krępujących przedsiębiorczość oraz uproszczenie systemu podatkowego. A wtedy liczby przyjdą same i zamienią się w realne pieniądze w gospodarce.

    Gospodarkę tworzą przedsiębiorcy i konsumenci, to oni decydują o ile wzrośnie PKB, a spadnie bezrobocie, choćby nie wiem jak doskonały był model makroekonomiczny. Bez uwzględnienia racjonalności zachowań fryzjera, producenta opakowań, czy przewoźnika, nie zadziała. Jeżeli zwiększycie podatki, to przychód do budżetu wzrośnie, ale w Anglii lub Irlandii.

    Mariusz Pawlak
    Główny Ekonomista ZPP

    PO NADAL NIE ROZUMIE RYNKU.

    15-12-2013

    Na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Dom Badawczy Maison przeprowadził badanie dotyczące reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków. Badanie zostało przeprowadzone techniką CAWI na reprezentatywnej próbie małych i średnich przedsiębiorstw (N: 501), które stanowią 99,8% wszystkich firm działających w Polsce i zatrudniają ¾ Polaków.

    – Wczorajsze wystąpienie Premiera Donalda Tuska świadczy o tym, że wszedł on do licytacji z Leszkiem Millerem i Jarosławem Kaczyńskim. Teraz czekam tylko na „gruszki na wierzbie” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?

    Dom Badawczy Maison dla ZPP. CAWI, N: 501.

    Na pytanie: „Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?”, tylko 14% przedsiębiorców odpowiedziało, że zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% grozi zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% wyjedzie za granicę, a 13% przejdzie do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców –  aż 41 % (w tym 44% w produkcji, 42% w usługach i 36% w handlu), planuje zastosować w takiej sytuacji optymalizację podatkową. 

    – Nie wiem jak można siedem lat rządzić i nie rozumieć elementarnych zachowań rynku, a przy tym wierzyć, że ukazami da się cokolwiek rozwiązać. Tutaj Donald Tusk nie różni się niczym od Piotra Dudy. Przedsiębiorcy sobie poradzą z opresją podatkową państwa. Mamy wiele alternatyw. Wątpię tylko czy takie alternatywy mają pracownicy i Polska. Mamy ponad 200 lat doświadczenia z radzeniem sobie z represjami administracyjnymi. Za Generalnej Guberni za handel rąbanką groziła kara śmierci i nikomu rąbanki nie brakowało. Damy sobie radę też z tymi nowymi, godnymi pożałowania, koncepcjami – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    W badaniu przedsiębiorcy zostali także zapytani czy rozważają wyjazd z Polski. Poniżej wynik:

    Czy rozważasz wyjazd z Polski i podjęcie działalności za granicą?


    Dom Badawczy Maison dla ZPP. CAWI, N:501.

    – Fakt, że aż 1/3 polskich przedsiębiorców rozważa wyjazd za granicę i budowę bogactwa innych państw powinien być wielkim ostrzeżeniem dla rządzących i skłonić ich to natychmiastowych działań, żeby tę sytuację zmienić – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP. – Postulaty przedsiębiorców są znane od dawna. Są to obniżenie pozapłacowych kosztów zatrudnienia, usunięcie barier biurokratycznych i opresji urzędniczej oraz uproszczenie systemu podatkowego, który Bank Światowy klasyfikuje pod względem wrogości dla podatnika na 118 miejscu na świecie – dodaje Nowacki.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Emil/ j.nowek@zpp.net.pl

    ZPP buduje struktury lokalne w Głogowie.

    W czwartek, 12 grudnia o godzinie 18.00, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zainaugurował swoją działalność w Głogowie. Spotkanie, którego celem było zintegrowanie lokalnych przedsiębiorców wokół idei wspólnych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości rozpoczął Maciej Junke, Rzecznik ZPP w powiecie głogowski, który zapoznał przedsiębiorców z prezentacją informacyjną na temat Związku. Następnie o potrzebie integrowania się i podejmowania przez przedsiębiorców wspólnych działań na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej mówili zaproszeni goście – Dorota Wolicka, Dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP oraz Zenon Madej, Rzecznik ZPP woj. dolnośląskiego. 

    Celem spotkania było przedstawienie zadań jakie stawia przed sobą Związek, korzyści jakie daje członkostwo oraz podjęcie dyskusji na temat problemów z jakimi zmagają się lokalni przedsiębiorcy. Obecni na spotkaniu przedstawiciele lokalnych firm mówili o problemach oraz barierach, które utrudniają normalne funkcjonowanie ich firm. Przedstawiciele lokalnych firm zwracali uwagę na nieżyciowe i często zbyt szczegółowe przepisy prawne ograniczające ich działania oraz niekompetencję urzędników instytucji państwowych i samorządowych.

    Uczestnicy spotkania wyrazili zainteresowane działaniami Związku, a część z nich zapewniła o chęci uczestniczenia w kolejnym spotkaniu, które wstępnie zostało zaplanowane na styczeń 2014 r. 

    OMNI INNOWACYJNIE.

    13-12-2013

    Spółka Omni3D z Poznania – zrzeszona w ZPP – dla swoich drukarek i ich oprogramowania zdobyła opinię o innowacyjności. Dzięki niej klienci mogą skorzystać z ulgi technologicznej i odliczyć dodatkowo 50% wartości kosztu wdrożenia technologii druku 3D w swojej firmie jeszcze w 2013 roku.

    Opinia o innowacyjności jest niezależną opinią na temat danej technologii, którą przedsiębiorca chce u siebie wdrożyć. Zgodnie z wymogiem stawianym przez Ministerstwo Gospodarki, taka opinia jest dowodem na to, że inwestycja zakłada zastosowanie nowoczesnej technologii, dającej w efekcie nowy produkt.

    Od 2006 r. każda firma wdrażająca u siebie innowacyjną technologię może skorzystać ze wsparcia ze strony państwa. Dzięki ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1484), przedsiębiorcy inwestujący w nowe technologie mogą skorzystać ze wsparcia ze strony państwa. Ustawa wprowadza instrument ulgi podatkowej z tytułu nabycia nowych technologii, która polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania części wydatków na nabycie nowej technologii. Odliczenie nie może przekroczyć 50% kwoty wydatków związanych z zakupem technologii i jest możliwe tylko za ten rok rozliczeniowy, w którym dokonano zakupu.

    Firma  Omni3D  jest  najbardziej  rozpoznawalną i  najszybciej  rozwijającą się firmą dostarczającą technologię  druku  przestrzennego  oraz  produkującą drukarki 3D w Polsce.  Opinię o innowacyjności zdobyła w grudniu 2013 r. Dokument wydał Instytut Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. 

    Więcej informacji:
    Anna Mikołajczak
    Email/ anna.mikolajczak@kolko.com.pl
    Tel/ 602 15 19 19

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery