• PL
  • EN
  • szukaj

    Young Crew Workshop 2015

    30-12-2014

    Young Crew oraz IPMA Polska serdecznie zapraszają pracodawców oraz pracowników zainteresowanych zarządzaniem projektami oraz rozwojem swoich kompetencji na wydarzenie: Young Crew Workshop 2015. Wykłady, warsztaty, a nawet gry symulacyjne odbędą się w Szkole Głównej Handlowej (SGH) już 16 stycznia 2015 roku. Objęliśmy patronat nad wydarzeniem.

    Young Crew Workshop 2015 to kolejna edycja najbardziej oczekiwanych warsztatów, które jak co roku obfitują w ogromną dawkę wiedzy przekazywaną przez najlepszych praktyków Project Management i dziedzin pokrewnych. W tym roku odbędą się one pod hasłem: „Komunikacja ponad wszystko”.

    Tematy, które zostaną poruszone podczas Warsztatów to:

    • Miejsce i rola komunikacji w poszczególnych metodykach Zarządzania Projektami;
    • Sposoby zarządzania komunikacją na linii Sponsor/Komitet Sterujący – PM, a także PM – Zespół + Klient zarządzanie konfliktem i ryzykiem;
    • Marketing projektu oraz komunikacja z interesariuszami;
    • Typy osobowości vs. Komunikacja: zarządzanie konfliktem w zespole projektowym.

     

    Program Warsztatów do pobrania.

    KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SEKTORA MSP

    Dzięki Young Crew Workshop przedsiębiorcy:

    • dowiedzą się jak zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonowania swojego biznesu poprzez profesjonalizację zarządzania i odejście od intuicyjności i niepewności;
    • zyskają wskazówki dotyczące tego co należy wziąć pod uwagę planując różne inicjatywy/projekty biznesowe w swojej działalności (np. ubezpieczenie, aspekty prawne, czy administracyjne);
    • dzięki wdrożeniu zarządzania projektami w kulturę zarządzania firmy uświadomią sobie rolę planowania oraz zarządzania zmianą i ryzykiem w swoich inicjatywach.

     

    Warsztaty mają na calu przekazać wiedzę z zakresu zarządzania projektami oraz zwiększać świadomość i odpowiedzialność osób prowadzących projekty.

    Young Crew Workshop 2015
    Piątek, 16 stycznia 2015, godzina 9:00-17:00
    Szkoła Główna Handlowa
    ul. Niepodległości 128, bud. C
    Warszawa

    Zapraszamy!

    Biuletyn informacyjny do pobrania.

    Akademia Młodych Przedsiębiorców

    29-12-2014

    Kształcenie przyszłych liderów biznesu w Akademii Młodych Przedsiębiorców.

    Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, znana ze skutecznej promocji rozwiązań pro-wolnościowych i pro-rynkowych zaprasza na swój nowy projekt szkoleniowy –Akademię Młodych Przedsiębiorców, nad którą objęliśmy patronat.

    – Staramy się kształcić młodych ludzi w duchu wolności, a umiejętność założenia i prowadzenia firmy może być szansą na stanie się bardziej wolnym. Dlatego zdecydowaliśmy się na drugą edycję Akademii – mówi Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji i jednocześnie koordynator projektu. AMP rozpocznie się w lutym, przez pięć sobót kursanci będą spotykać się w Krakowie. Podczas 40 godzin zajęć dowiedzą się jak napisać biznesplan, jak promować firmę w Internecie, a w szczególności w serwisach społecznościowych oraz w jaki sposób w ogóle rozpocząć swoją działalność i przebić się przez gąszcz przepisów. Dla chętnych spoza Krakowa organizatorzy przewidzieli kurs wirtualny polegający na wysyłaniu nagrań wykładów i innych materiałów szkoleniowych, co pozwoli uczestnikom na tak samo dobre przygotowanie się, jak tym, którzy będą fizycznie obecni na zajęciach w Krakowie. – Swojej oferty nie adresujemy jednak tylko do przyszłych przedsiębiorców. Uważamy, że program, który mamy do zaoferowania może być atrakcyjny także dla osób, które od niedawna prowadzą swoją działalność i chcą dowiedzieć się czegoś więcej – mówi Chmielowski.

    Ważnym elementem Akademii będą, oprócz zajęć, także spotkania z przedsiębiorcami. Będą oni mówić o tym, jak zaczynali swój biznes i na pewno podzielą się cennymi radami z tymi, którzy sami chcą prowadzić firmy lub rozwijać swoje przedsiębiorstwa. Dodatkową atrakcją kursu jest nagroda. Aby zaliczyć kurs i otrzymać od organizatorów certyfikat, uczestnicy będą pisać biznesplany. Spośród nich zostanie wybrany najlepszy, którego autor otrzyma możliwość darmowego odbycia studiów MBA organizowanych przez Alternatywną Szkołę Biznesu Kamila Cebulskiego. Wyboru dokonają przedsiębiorcy. Rynkowa wartość tych studiów to ponad 14 tysięcy złotych.

    Więcej szczegółów można znaleźć pod mlodziprzedsiebiorcy.com.pl

    Poseł ważniejszy od przedsiębiorcy?

    18-12-2014

    Szanowny Pan
    Radosław Sikorski
    Marszałek Sejmu RP

    Szanowny Panie Marszałku,

    od pewnego czasu polscy przedsiębiorcy obserwują z wielkim i rosnącym zaciekawieniem Pańskie heroiczne starania, które mają na celu stworzenie nowych zasad dotyczących korzystania z samochodów przez polskich posłów.

    Jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, przy wsparciu Związku Dealerów Samochodów, chcielibyśmy zwrócić Pana uwagę, że nie ma potrzeby tworzenia specjalnych i wyjątkowych zasad, ponieważ wzór takich zasad, określający reguły użytkowania aut do celów służbowych został między innymi określony nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Określa je art. 86a, ust.7 i 8  tejże ustawy. Zgodnie z nim, każdy polski przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu użytkowanego do celów służbowych według opisanego ustawą sposobu ewidencji:

    „ 7. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:

    1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;

    2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;

    3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;

    4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:

    a) kolejny numer wpisu,

    b) datę i cel wyjazdu,

    c) opis trasy (skąd – dokąd),

    d) liczbę przejechanych kilometrów,

    e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;

    5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji”.  

    Od 1 kwietnia bieżącego roku ewidencje w tej formie prowadzą miliony polskich przedsiębiorców dla milionów aut. Trzeba również zaznaczyć, iż każdy przedsiębiorca, który nie spełni wymogów ustawy i nie prowadzi lub źle prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, narażony jest na kary w wysokości nawet do 16 mln zł.

    Proponujemy więc, aby zgodnie z art. 32, ust.1 Konstytucji RP: „wszyscy są wobec prawa równi”, także posłowie prowadzili ewidencję pojazdu według opisanego ustawą schematu dla rozliczania ryczałtu użytkowania pojazdu prywatnego do celów służbowych. Mamy nadzieję, że nasz list ułatwi Panu rozwiązanie tej jakże pilnej i bulwersującej opinię publiczną sprawy.

    Z wyrazami szacunku,
    Cezary Kaźmieczak
    Prezes

    List do pobrania.

    Lubań ma swojego Rzecznika ZPP!

    18-12-2014

    Paweł Majewicz został Rzecznikiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Lubaniu (woj. dolnośląskie). 

    Witamy w naszym gronie!

    Paweł Majewicz – pierwszą firmę założył w wieku 19 lat. Od tego czasu pracował w różnych instytucjach finansowych: bankach, firmach ubezpieczeniowych, domu maklerskim, a także jako urzędnik państwowy. Ukończył Wydział Ekonomii Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, specjalność Bankowość i ubezpieczenia oraz podyplomowe studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu (uzyskany tytuł: Menedżer Służby Zdrowia). Ukończył kurs z zakresu prawa handlowego i międzynarodowego The Catholic University of America – Columbus School of Law na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a obecnie realizuje studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) na kierunku Przedsiębiorczość.

    Publicysta ekonomiczny, wieloletni przedsiębiorca oraz Przewodniczący Rady Gospodarczej Miasta Lubań. Gorący zwolennik wolności gospodarczej i ograniczenia do minimum roli państwa w gospodarce.

    APEL O WOLNĄ WIGILIĘ

    17-12-2014

    APEL O WOLNĄ WIGILIĘ

    Koleżanki i Koledzy,

    Wigilia to bez wątpienia najważniejsze święto rodzinne w Polsce.

    Zwracam się więc do Was z apelem, byście w tym dniu – tam, gdzie jest to możliwe i nie powoduje znaczących strat – przyznali swoim pracownikom wolne lub znacznie skrócili dzień pracy.

    Niech wszyscy mają odrobinę więcej czasu na przygotowanie się do tej najważniejszej Wieczerzy w roku.

    Z poważaniem,

    Cezary Kaźmierczak
    Prezes ZPP

    Kolejny Rzecznik wybrany!

    16-12-2014

    Do grona Rzeczników Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dołączył Marcin Fejkiel. Pod swoje skrzydła weźmie Sanok.

    Witamy!

    Marcin Fejkiel – absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Politechniki Rzeszowskiej, specjalizacja “Zarządzanie Działalnością Gospodarczą”. Wieloletni dyrektor w bankowości, również w strukturach regionalnych. Dyrektor finansowy. Prowadzi także własną działalność gospodarczą w zakresie zarządzania finansami; restrukturyzacji; optymalizacji kosztowych, finansowych, podatkowych, projektów inwestycyjnych. Członek Zarządu Polsko-Afrykańskiego Stowarzyszenia Wymiany Gospodarczej, uczestnik misji gospodarczych, licznych szkoleń i konferencji.
    A w wolnych chwilach… literatura, film, dom i ogród.

    Więcej informacji.

    Mechanizmy karuzelowe VAT

    10-12-2014

    Luka podatkowa w zakresie podatku VAT w Polsce może wynosić nawet od 5 do 65 miliardów złotych, a mechanizmy karuzelowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne – czytamy w Raporcie ZPP: „Mechanizmy karuzelowe. Schemat działania oszustów, skutki dla Skarbu Państwa, indolencja państwa polskiego”.

    Według danych Prokuratury Generalnej, w latach 2007-2012 Skarb Państwa stracił na mechanizmach karuzelowych około 699 milionów złotych. Jeśli zgodzimy się, że wpływy z podatku VAT są najistotniejszym składnikiem corocznego budżetu Polski – w 2013 roku stanowiły 40,6% dochodów państwa – oczywista staje się konkluzja, że stan finansów publicznych w naszym kraju zależy w ogromnej mierze od efektywności ścigania przez organy państwa należnego podatku, a co za tym idzie – skuteczności w przeciwdziałaniu przestępstwom i oszustwom, umożliwionym przez specyficzną konstrukcję podatku od towarów i usług.

    – Dziesiątki tysięcy urzędników zajmuje się kontrolowaniem rozliczeń PIT emerytów, a tymczasem karuzele VAT bezkarnie hulają. „Firma” karuzelowa „działa” od dwóch do czterech miesięcy, a więc na tyle krótko, że Urząd Skarbowy nie zdąży zareagować, zajęty wyliczaniem groszy po przecinku emerytów. Miesiąc działania takiej firmy to około 1,2 mln strat dla podatnika – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    Podobne firmy są dziełem zorganizowanych, często międzynarodowych grup przestępczych, zakładanych specjalnie w celu dokonywania oszustw podatkowych. Co najbardziej niepokoi to fakt, że polskie i europejskie prawo, między innymi zapisy o zerowej stawce VAT, umożliwiają im prowadzenie interesu bezpieczniejszego niż napady na banki, czy handel narkotykami.

    – To nie przedsiębiorcy, a przestępcy zajmują się karuzelami podatkowymi. W końcu żaden przedsiębiorca nie zakłada firmy na 3 miesiące. Niestety niektórzy urzędnicy Ministerstwa Finansów wykorzystują swoją nieudolność w kwestii karuzel do domagania się zaostrzenia przepisów wobec przedsiębiorców – mówi Jakub Bińkowski, analityk ZPP.

    Jak dodaje Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP – Mam wrażenie, że także Urzędy Skarbowe nie radząc sobie z przestępcami, odgrywają się na polskich przedsiębiorcach. Przykładem może być historia firmy „Nexa” z Zamościa, której właściciel, Pan Stanisław Kujawa, po wykryciu, że Jego Dyrektor Handlowy zamieszał firmę w karuzelę VAT, złożył korektę, zgłosił sprawę do Urzędu Skarbowego… i został zniszczony! Przestępcy natomiast nadal działali bezkarnie.

    Podobnych absurdów jest w Polsce wiele, a przyjęte rozwiązania prawne okazały się spóźnione i nieskuteczne. Na domiar złego, instytucja solidarnej odpowiedzialności nabywców stała się narzędziem do przerzucania na podatników odpowiedzialności za indolencję i niekompetencję organów podatkowych, na czym najwięcej straciły małe i średnie przedsiębiorstwa.

    Raport „Mechanizmy karuzelowe. Schemat działania oszustów, skutki dla Skarbu Państwa, indolencja państwa polskiego” został opublikowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podczas konferencji prasowej, a następnie przesłany – wraz z listem Cezarego Kaźmierczaka – do Wiceminister Finansów Agnieszki Królikowskiej oraz Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

    Oba listy dotyczą Spółki Nexa z siedzibą w Zamościu i zawierają prośbę o podjęcie działań kontrolnych działalności Urzędu Skarbowego w Lublinie w zakresie tzw. karuzeli VAT.

    Raport: Mechanizmy karuzelowe VAT do pobrania.
    List do Wiceminister Agnieszki Królikowskiej.
    List do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

    Pieniądz gotówkowy i bezgotówkowy

    09-12-2014

    Nasza fundacja – Warsaw Enterprise Institute objęła patronat nad Raportem: “Pieniądz gotówkowy i bezgotówkowy a rozwój polskiej gospodarki”.

    Publikacja – przygotowana przez Uczelnię Łazarskiego i SEENDICO Doradcy Sp. j. – prezentuje wyniki projektu badawczego, którego celem było dokonanie oceny wpływu obrotu gotówkowego i bezgotówkowego na polską gospodarkę. W ramach omawianego projektu dokonano przeglądu wyników dotychczasowych badań dotyczących kosztów i korzyści wynikających z wykorzystania w gospodarce różnych form płatności za realizowane transakcje. Oprócz przeglądu wyników dotychczasowych badań dotyczących omawianych zagadnień w ramach projektu przeanalizowano skalę i strukturę obrotów gotówkowych i bezgotówkowych w Polsce na tle innych krajów. Przeprowadzono również badania ekonometryczne, w których oszacowano wpływ różnych form realizacji płatności za transakcje na polski PKB. 

    Polecamy uwadze!

    Raport do pobrania.

    Katalog Praw Przedsiębiorców

    08-12-2014

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował czwarty zeszyt Katalogu Praw Przedsiębiorców – cyklicznej publikacji, która ma stanowić „pierwszą pomoc prawną” dla przedsiębiorców.

    Czwarte opracowanie, przygotowane przez prawników Rekomendowanej Kancelarii Prawnej ZPP – Adwokaci i Radcowie Prawni” sp. k. Izabella Żyglicka i Wspólnicy, zostało poświęcone tematyce kontroli wykonywanej przez organy kontroli skarbowej.

    Jak mówi Dorota Wolicka, dyrektor Biura Interwencji i Organizacji ZPP, która nadzoruje przygotowanie kolejnych publikacji: – Czwarty zeszyt Katalogu Praw Przedsiębiorców poświęciliśmy organom kontroli skarbowej, bo podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą się liczyć z zainteresowaniem fiskusa. Dobrze, by przedsiębiorcy byli przygotowani do kontroli.

    ***

    Katalog Praw Przedsiębiorców jest cykliczną publikacją, która stanowi kompendium wiedzy, zbiór szczegółowych zasad, które obowiązują każdego przedsiębiorcę w obliczu kontroli z urzędu.

    Katalog stanowi „pierwszą pomoc prawną” dla przedsiębiorców, którzy nękani ciągłymi kontrolami, niejednokrotnie czują się bezradni wobec gąszczu skomplikowanych przepisów.

    Ideą powstania Katalogu, przygotowywanego we współpracy z partnerskimi Kancelariami Prawnymi, było dostarczenie przedsiębiorcom bezpłatnej, ogólnodostępnej publikacji, która w łatwy i zwięzły sposób przybliży każdemu przedsiębiorcy jego prawa, obowiązki, ale też granice, w jakich dana kontrola może się poruszać.

    Katalog do pobrania.

    Kolejne spotkanie w Poznaniu!

    05-12-2014

    We wtorek, 2 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie przedsiębiorców, zorganizowane przez Józefa Łukaszczyka, Rzecznika ZPP w Poznaniu.

    W trakcie spotkania zostały omówione bieżące problemy, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy, a także zmieniające się przepisy prawa, m.in. objęcie obowiązkiem prowadzenia kas fiskalnych przez branże i zawody dotychczas wyłączone z takiej powinności, które skutecznie utrudniają i zniechęcają do prowadzenia działalności na własny rachunek.

    Podczas spotkania ustalono, że wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców należy propagować ideę podjęcia wspólnych działań w celu ochrony własnych firm przed błędnymi lub nieuzasadnionymi działaniami administracji, a  przede wszystkim wspomagać  się na różnych płaszczyznach w prowadzonej działalności (oczywiście tam, gdzie nie jest to działalność konkurencyjna). 

    Ustalono także, że koniecznym jest zapoznanie i przygotowanie się do zmian, jakie będą obowiązywały od 1 stycznia 2015 r.

    Termin kolejnego spotkania został ustalony na poniedziałek, 12 stycznia 2015 r. o godzinie 18:00 w restauracji FART w Poznaniu (ul. Wałbrzyska 6). Tematem spotkania będą „Zagrożenia w działalności firmy od strony formalno-prawnej oraz optymalizacja podatkowa”.

    Więcej informacji:
    Józef Łukaszczyk
    Rzecznik ZPP w woj. wielkopolskim
    Tel :: 602 790 530
    Email :: j.lukaszczyk@zpp.net.pl

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery