• PL
  • EN
  • szukaj

    Plusy Ujemne: Przywracanie połączeń autobusowych

    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych
    o charakterze użyteczności publicznej, weszła w życie 18 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Adamczyk

    Ministerstwo: Infrastruktury

    Opis ustawy:

    Ustawa tworzy specjalny fundusz przewidziany na dofinansowanie nierentownych linii autobusowych. Jego beneficjentem będą samorządy, które następnie podpiszą umowy z konkretnymi przewoźnikami. Muszą one jednak zapewnić minimum 10% wkład własny na dofinansowanie części deficytu. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 800 mln złotych rocznie.

    Plusy: 

    + Zapewnienie transportu publicznego mieszkańcom miejscowości, do których nie docierał transport zbiorowy tzw. „białych plam”. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. 

    + Szansa na większą przepustowość na drogach dojazdowych do miast, ze względu na alternatywny dla indywidualnego samochodu środek komunikacji. 

    + Zwiększenie mobilności mieszkańców miejscowości w której panował w dalszym ciągu duże bezrobocie. Dzięki połączeniom łatwiej będzie im dojechać do miejsc, gdzie brakuje rąk do pracy. 

    Minusy: 

    – Dofinansowanie będzie jedynie na rok. To za mało, gdyż mało który prywatny przewoźnik zdecyduje się na zakup nowego taboru mając jedynie rok gwarancji przewozu na danej lini. Taka sytuacja grozi restytucją nieefektywnych PKSów. 

    – Pieniędzy tych nie będzie można przeznaczyć na poprawę infrastruktury – remont przystanków, zakup taboru. Bez tego typu inwestycji może być ciężko zachęcić ludzi do zrezygnowania z samochodu na rzecz autobusu.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. Free-Photos/ pixabay.com

    Plusy Ujemne: Rodzice bez opłat w szpitalach

    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,
    weszła w życie 3 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Łukasz Szumowski

    Ministerstwo: Zdrowia

    Opis ustawy:

    Ustawa zakazuje szpitalom pobierania opłat od rodziców za pozostanie na noc w szpitalu z chorym dzieckiem. Takie same przepisy dotyczą także opiekuna osoby niepełnosprawnej. Koszty pobytu pokrywać ma NFZ.

    Plusy: 

    + Większy komfort leczenia dla małych pacjentów.

    + Mniejsze obciążenie dla personelu na nocnej zmianie. Dziecko ma zapewnioną opiekę rodzica.

    Minusy: 

    brak


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. vitalworks / pixabay.com

    ZPP o nowych władzach w UE: największe wyzwania z punktu widzenia polskiej gospodarki to sprawy socjalne, klimatyczne oraz kwestie związane z przyszłością wspólnoty

    Warszawa, 17 lipca 2019 r.

    ZPP o nowych władzach w UE: największe wyzwania z punktu widzenia polskiej gospodarki to sprawy socjalne, klimatyczne oraz kwestie związane z przyszłością wspólnoty

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował memorandum swojego Przedstawicielstwa w Brukseli dot. największych zagrożeń i szans dla polskiej gospodarki, w związku z wyborem nowych władz w instytucjach Unii Europejskiej, w którym identyfikuje kluczowe wyzwania i proponuje konkretne rekomendacje dla Polski.

    Bardzo duża część prawa obowiązującego w naszym kraju to przepisy wypracowane i przyjęte na poziomie Unii Europejskiej. Wpływ Unii na polskich przedsiębiorców ma dwojaki charakter. Po pierwsze, implementując regulacje uchwalone w Brukseli, zmieniamy otoczenie regulacyjne dla firm działających na naszym rynku. Po drugie, przyjmując określone dyrektywy i rozporządzenia, Unia kształtuje zasady funkcjonowania na wspólnym rynku – a to sprawa kluczowa dla wielu polskich przedsiębiorców.

    Nie ulega wątpliwości, że to co dzieje się w Unii ma bardzo duży, a być może i coraz większy wpływ na polskie firmy – twierdzi prezes Związku Cezary KaźmierczakWidać to było choćby na przykładzie słynnego RODO, czy ostatnich zmian przepisów dotyczących pracowników delegowanych. Coraz więcej kluczowych decyzji podejmowanych jest w Brukseli, dlatego musimy uważnie obserwować tworzące się tam układy interesów.

    Pełny obraz priorytetów regulacyjnych Unii na najbliższy czas będzie znany, gdy wybrani zostaną komisarze oraz ogłoszona zostanie agenda Komisji Europejskiej na najbliższą kadencję. Już w tej chwili możemy przypuszczać, na podstawie choćby priorytetów prezydencji fińskiej, czy przyjętej przez Radę Europejską strategii, jakie mogą być najważniejsze dla polityki Unii obszary. Z punktu widzenia polskiej gospodarki najistotniejsze są dwa z nich: sprawy socjalne i polityka klimatyczna. Do tego, z uwagi na coraz odważniej prezentowaną koncepcję Europy wielu prędkości,  dochodzi trzeci element, czyli przyszłość Unii.

    Te trzy sprawy to obszary, w których najbardziej widać różnicę interesów i agend państw zachodnich oraz Polski – podkreśla wiceprezes ZPP Marcin NowackiZamożniejsze państwa forsują ambitną politykę klimatyczną, dążąc jednocześnie do ujednolicania standardów opieki socjalnej w poszczególnych państwach Unii, a przynajmniej niwelowania waloru niższych kosztów danin jakim jest pewna przewaga konkurencyjna. Jednocześnie, konsolidują się wewnątrz strefy euro, co grozi pozostawieniem poza nawiasem pozostałych państw członkowskich.

    Z punktu widzenia Polski kluczowe jest, by realizacja Europejskiego Filaru Praw Socjalnych nie wiązała się z wdrażaniem daleko idących rozwiązań, uderzających w konkurencyjność polskich firm, a cele polityki klimatycznej były określone w sposób realistyczny i uwzględniający ponoszone przez poszczególne państwa koszty transformacji energetycznej. Te, w przypadku Polski, mogą być gigantyczne i sięgać 400 mld zł.

    Kluczowe jest więc, by monitorować kolejne inicjatywy odnoszące się do ochrony socjalnej, takie jak wprowadzanie europejskich regulacji dot. minimalnego wynagrodzenia, czy też rewizja rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia socjalnego – mówi Jakub Bińkowski, sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Ważne są też zmiany procedowane w ramach pakietu mobilności. Musimy ponadto starać się o dobrą dla Polski dystrybucję środków z funduszu innowacyjności i funduszu modernizacyjnego. Wyzwań jest bardzo dużo.

    Eksperci Związku podkreślają, że uwagę należy zwrócić też na dalszy przebieg integracji europejskiej. “Europa dwóch prędkości” może dla Polski oznaczać mniej środków z budżetu unijnego i dalsze ograniczenia w dostępie do zachodnich rynków.

    Wyzwań jest więc dużo, w związku z czym nie powinniśmy skupiać się na rozmyślaniu, czy wybrane władze Unii są dla nas dobre, czy nie – konkluduje Cezary KaźmierczakSkoro udało się zidentyfikować szanse i zagrożenia, trzeba koncentrować się na wykorzystaniu wszystkich swoich możliwości, by szanse wykorzystać, a zagrożenia zneutralizować. 

     

    17.07.2019 Memorandum Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli: Nowe władze Unii Europejskiej – zagrożenia i szanse dla polskiej gospodarki

    Czas na uproszczenie podatku ryczałtowego dla firm

    Warszawa, 10 lipca 2019 r.

    Czas na uproszczenie podatku ryczałtowego dla firm


    Polacy korzystający z dziećmi z wakacyjnych atrakcji jak np. wesołe miasteczko, nie są świadomi, że niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących tam usługi rozrywkowe jest opodatkowany inną stawką podatkową. Z bliżej nieznanych we współczesnej gospodarce przyczyn, osoba prowadząca karuzelę, płaci inną stawkę podatkową, niż posiadacz zjeżdżalni typu Gigant. Inny podatek zapłacimy jednak od zjeżdżalni przewoźnej. Pałac strachów i labirynt są opodatkowane inną stawką niż np. ściana emocji. Należałoby także zapytać, dlaczego stawka opodatkowania pałacu strachu jest o 27 razy wyższa, niż w przypadku gabinetu luster. Lista absurdów podatkowych na tym się nie kończy – zauważa w nowym raporcie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Polski system podatkowy uchodzi za skomplikowany, a przepisy bardzo często, bez uzasadnienia, zagmatwane i obszerne. Prawo jest także niestabilne. Raporty wskazują, że w ostatnich latach powstała także rekordowa liczba stron nowych przepisów prawnych.

    Niska pozycja Polski w rankingach swobody prowadzenia firm

    Od lat, Polska notuje niskie pozycje w rankingach prostoty prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. Doing Business czy Paying Taxes. Czas potrzebny na opłacenie podatków w naszym kraju nie ulega skróceniu.

    – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) konsekwentnie zwraca uwagę na powyższe kwestie w tym na nieefektywne opodatkowanie przedsiębiorców w Polsce. Rozwiązania fiskalne przewidziane dla działalności gospodarczej są mnogie, niespójne, nieefektywne i blokują rozwój przedsiębiorczości – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Problem jest coraz bardziej dotkliwy. Nie tylko dlatego, że pozycja Polski w międzynarodowych rankingach swobody prowadzenia działalności gospodarczej spada, ale dlatego, że prowadzenie firmy staje się coraz bardziej popularną formą aktywności gospodarczej w naszym Kraju. – dodaje szef ZPP.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaznacza, że konsekwentnie postuluje o zmiany w prawie określającym zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce w tym prawie opodatkowania przedsiębiorców.

    Pomimo, że ZPP od lat wnioskuje o gruntowną rewolucję podatkową, widzimy, że brakuje woli politycznej do odważnych zmian. W związku z tym chcemy zaproponować zmianę, która nie jest rewolucyjna. Jest natomiast prosta i szybka do wdrożenia. Niewielkim nakładem ustawodawczym, uprościmy zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a w konsekwencji, pozycję Kraju
    w rankingach swobody prowadzenia firm.
    – mówi Piotr Palutkiewicz, Ekspert Związku.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do uproszczenia

    ZPP proponuje zmiany w Ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

    ZPP w opublikowanym raporcie pt. „Uproszczenie systemu podatkowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą” wskazuje, że „istnieją liczne zawiłości w przepisach dotyczących ryczałtu. Trudno mianowicie wykazać racjonalne powody wyłączenia niektórych rodzajów działalności z możliwości rozliczania się za pomocą wyżej wymienionej formy opodatkowania . Wyłączenia obejmują podmioty osiągające przychody wyższe niż 250 tysięcy euro czy też prowadzące działalność w jednej z określonych ustawą branż . Ponadto, stawka ryczałtu wynosząca np. 20 proc. jest nieracjonalna do wyboru przez przedsiębiorców w momencie, gdy mają możliwość skorzystania z liniowego podatku w wysokości 19 proc. lub rozliczenia według skali 18 proc.”.

    – Wykazywany przychód podmiotów rozliczających się według najwyższej możliwej stawki ryczałtowej stale spada, podczas gdy w stawkach niższych obserwuje się stale rosnące przychody. Tym samym popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako wybieranej formy podatkowej wśród przedsiębiorców, maleje. – zauważa Piotr Palutkiewicz, autor raportu i dodaje, że – możliwość generowania kosztów uzyskania przychodów w podatku liniowym, stwarza duży potencjał optymalizacyjny, podczas gdy małe podmioty rozliczające się za pomocą tzw. ryczałtu ewidencjonowanego, oddają do budżetu relatywnie większą część generowanych przychodów niż „podatnik liniowy”. Ryczałt ma więc charakter degresywny.

    ZPP w swoim raporcie, postuluje rozszerzenie grupy podatników uprawnionych do rozliczania z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co wg analizy Związku, skutkowałoby wzrostem wpływów do budżetu. ZPP dodaje, że duża część przedsiębiorców zdecydowałaby się na skorzystanie z tej możliwości, z uwagi na prostotę rozliczania ryczałtu.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawia w raporcie dwa warianty, które uproszczą przepisy dot. ryczałtu. Jest to „wprowadzenie ujednoliconej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w wysokości zbliżonej do stawki efektywnej tego podatku, tj. 3,9 proc. oraz zniesienie limitu dopuszczalnych przychodów oraz wyłączeń uniemożliwiających wybór ryczałtu” lub w alternatywnej opcji, „zniesienie limitu przychodów dla tej formy opodatkowania oraz wprowadzenie nowej matrycy stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj.:

    • 14 proc. przychodów osiąganych z wykonywania wolnych zawodów i wykonywania działalności artystycznej,
    • 8 proc. przychodów ze świadczenia usług,
    • 3 proc. przychodów z wykonywania działalności handlowej lub działalności gastronomicznej,
    • 2,5 proc. przychodów z wykonywania działalności produkcyjnej lub wytwórczej,
    • 2 proc. przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1d Ustawy.”

    Absurdy Karty Podatkowej

    Drugim obszarem Ustawy, w którym ZPP postuluje zmiany są zapisy dotyczące Karty Podatkowej.

    – Popularność Karty Podatkowej spada. Jest to konsekwencja, zmieniającego się charakteru współczesnej gospodarki, spadającej popularności zawodów rzemieślniczych, jak i skomplikowania przepisów dot. Karty.  Dodatkowo ta forma podatkowa przynosi znikome wpływy budżetowe, w 2017 roku było to niespełna 69 mln zł. – zauważa Piotr Palutkiewicz.

    ZPP wskazuje na absurdalne i mnogie stawki podatkowe ujęte w Karcie Podatkowej.

    – Tabela ze stawkami podatkowymi dla przedsiębiorców rozliczających się wg zapisów Karty Podatkowej jest absurdalna. To 35 stron! Stawki w obrębie jednego zawodu często różni kilkanaście złotych. – mówi Palutkiewicz. – Dla trzech pierwszych zawodów w Tabeli (usługi ślusarskie, usługi w zakresie wyrobu i naprawy naczyń blaszanych i usługi rusznikarskie) znajdziemy 26 różnych stawek podatkowych. Same tylko usługi ślusarskie mogą być opodatkowane 12 różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjowanych! – dodaje Palutkiewicz.

    – Weźmy na przykład usługi rozrywkowe. Polacy korzystający z dziećmi z wakacyjnych atrakcji jak np. wesołe miasteczko, nie są świadomi, że niemal każdy z przedsiębiorców prowadzących tam usługi, jest opodatkowany inną stawką podatkową. Z bliżej nieznanych we współczesnej gospodarce przyczyn osoba prowadząca karuzelę, płaci inną stawkę podatkową, niż posiadacz zjeżdżalni typu Gigant. Inny podatek zapłacimy jednak od zjeżdżalni przewoźnej. Pałac strachów i labirynt są opodatkowane inną stawką niż np. ściana emocji. Należałoby także zapytać, dlaczego stawka opodatkowania pałacu strachu jest o 27 razy wyższa, niż w przypadku gabinetu luster. Lista absurdów podatkowych na tym się nie kończy! – wskazuje Ekspert ZPP.

    – Określenie właściwej stawki podatkowej wymaga decyzji Urzędu Skarbowego. To pochłania z kolei czas nie tylko przedsiębiorców, ale i administracji podatkowej. – dodaje Cezary Kaźmierczak.

    ZPP rekomenduje znaczące uproszczenie matrycy stawek karty podatkowej poprzez:

    • Likwidację zróżnicowania stawek w zależności od liczby zatrudnionych.
    • Likwidację zróżnicowania stawek w zależności od wielkości miejscowości prowadzenia działalności.
    • Uspójnienie stawek w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

    i przyjęcie uproszczonej matrycy stawek miesięcznych m.in.:

    • Dla działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej – 190 zł
    • Usługi w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami -390 zł
    • Usługi w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi – 390 zł
    • Gastronomia – 390 zł
    • Usługi transportowe — 190 zł
    • Automaty zręcznościowe, na których nie są prowadzone gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe – 45 zł od każdego urządzenia
    • Karuzele – 9 zł od każdego miejsca
    • Imprezy samochodowe – 90 zł od każdego samochodu
    • Strzelnice – 190 zł
    • Imprezy zręcznościowe inne – 90 zł od każdego urządzenia
    • Huśtawki, kolejki torowe, zjeżdżalnie, imprezy pozostałe – 90 zł
    • Sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach – 190 zł

    Jak zauważa Związek, „z uwagi na niskie przychody budżetowe z tytułu karty podatkowej oraz jej spadającą popularność, rekomendowane rozwiązanie nie przyczyni się do zauważalnego spadku dochodów publicznych. Jednocześnie uproszczenie przepisów podatkowych zmniejszy koszty działania administracji podatkowej oraz zmniejszy szarą strefę.

    – Możemy nic nie zmieniać w zakresie powyższych przepisów, ale nie dziwmy się później, że Polska spada w rankingach swobody prowadzenia działalności gospodarczej i skomplikowania przepisów prawnych i podatkowych – podsumowuje Palutkiewicz.


    10.07.2019 Raport ZPP: Uproszczenie systemu podatkowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – zmiany w ustawie o podatku ryczałtowym 

    Prezentacja dot. raportu 

     

    Fot. ZPP

    Możemy być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek Europy – wystąpienie Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

    6 lipca 2019 r.

     

    Wystąpienie Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach, 5-7 lipca 2019

     

    Polska gospodarka jest na rozdrożu. Dotychczasowymi motorami rozwoju były w uproszczeniu (1) niskie koszty, w tym przede wszystkim niskie koszty pracy oraz (2) inteligencja operacyjna i motywacja polskich przedsiębiorców. Niskie koszty pracy mamy już za sobą – Polacy zarabiają już więcej od Greków i Portugalczyków, za chwilę przeskoczymy kolejne kraje. Pozostałe atrybuty nadal możemy uznawać za naszą przewagę konkurencyjną.

    Jak zatem konkurować? Całe życie biznesowe nauczyło mnie, żeby wygrać trzeba robić coś albo lepiej, albo inaczej, albo taniej. To samo jest w konkurencji między państwami. “Taniej” mamy już za sobą. Czy możemy “lepiej” wątpię – 50 letnia przerwa w ciągłości rozwoju nam na to nie pozwala. Gdy Zachód akumulował kapitał, doskonalił technologie, systemy zarządzania, zdobywał know how – my doskonaliliśmy się w polowaniu na papier toaletowy w sklepach. Nie jesteśmy w stanie konkurować z Zachodem, kapitałem czy technologiami – bo ich zwyczajnie nie mamy. Musimy wybrać inne dziedziny, w których realnie możemy osiągnąć przewagę.

    Według mnie narzędziami konkurencji powinny być:

    Konkurencja prawno-instytucjonalna – Stworzyć najlepsze na świecie instytucje otoczenia biznesu, w tym sądownictwo oraz najlepsze i najprostsze prawo gospodarcze i podatkowe na świecie. Tworzyć akty prawne, jako pierwsi na świecie, dla nowych dziedzin (np. samochody autonomiczne). Jeśli będziemy jednym z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia działalności gospodarczej – zbiegną nam się przedsiębiorcy i innowatorzy z całego świata. Uwolni to też pełny potencjał Inteligencji operacyjnej polskich przedsiębiorców. Jest to możliwe – wystarczy wola polityczna.

    Pracownicy – W XIX wieku pracownicy sunęli ze wszystkich stron do fabryk. W XXI wieku fabryki suną tam gdzie są pracownicy. Polska powinna zastosować bardzo agresywną politykę demograficzną, żeby Polki chciały rodzić 2 i 3 dziecko. Dążyć do standardu polskiej rodziny 2+3. To co do tej pory jest robione – chwała za to – ale to działalność bardzo lajtowa. Trzeba znacznie bardziej agresywnie. Jeśli chodzi o mnie jestem gotowy poprzeć wyłączanie o 18.00 światła w soboty :). jednak ta działalność może przynieść owoce za 25 lat. Teraz trzeba podjąć realne działania na rzecz ściągnięcia Polaków z Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Brazylii. Jak wykonamy punkt pierwszy i staniemy się rajem dla działalności gospodarczej na świecie – może wrócić ich nawet milion. Kolejne narzędzie to suwerenna polityka imigracyjna i przyjmowanie oraz asymilowanie imigrantów zarobkowych ze sprawdzonych kierunków tj. z Wietnamu, Białorusi i Ukrainy, w ilościach potrzebnych naszej gospodarce. Celem całej polityki demograficznej powinno być 50 milionów obywateli Polski w 2050 roku.

    Rząd – Potrzebujemy bardziej aktywnej i przemyślanej polityki i działania rządu. Przede wszystkim na forum Unii Europejskiej. Musimy stanowczo i agresywnie przystąpić do pełnego wdrożenia dyrektywy usługowej. Polskie przedsiębiorstwa są dyskryminowane – przede wszystkim we Francji – metodami najróżniejszymi – poczynając od legalnych na nielegalnych kończąc. Zamknięcie firmy na podstawie anonimowego donosu na pół roku do wyjaśnienia to standard. Ponad 10-letnie wysiłki Polski na forum UE – nie przyniosły żadnych efektów. Trzeba zastosować retorsje wobec krajów, które z nami tak postępują i zakomunikować im wyraźnie, że ich firmy będą mogły bez przeszkód działać w Polsce, jak nasze będą mogły działać u nich. Na tym poprzestanę, ale powinniśmy przestać się cackać i dać się tak traktować. Jeśli nie zareagujemy – będzie tylko gorzej. Rząd musi zacząć działać zdecydowanie.

    Pomoc publiczna dla biznesu – Nie mamy za dużo pieniędzy, to tym bardziej te które mamy powinniśmy wydawać rozsądnie. Tymczasem wydajemy je od sasa do lasa. Trudno dostrzec w tym jakąś strategię i myśl. Znaczna część tych środków trafia do… międzynarodowych koncernów!!! Zachowujemy się jakbyśmy chcieli wszystkiego naraz. Izrael jak powstawał postawił na 4 obszary: hydrologię, optykę, przemysł zbrojeniowy i rolnictwo, i na tym skoncentrował wszystkie pieniądze, i wysiłki. Dzisiaj sprzedaje 1 kg nasion pomidorów rosnących na pustyni za 100 tysięcy dolarów, a z ich optyki muszą korzystać wszystkie arabskie armie. Musimy zrezygnować z megalomanii i gigantomanii, i wybrać kilka dziedzin, w które skierujemy, to co mamy. Powinny to być raczej dziedziny nowe – nie sądzę, żebyśmy mieli jakieś szanse z Niemcami np. w silnikach Diesla. Jakie to dziedziny to odrębna dyskusja, ale nie powinno być ich na pewno więcej niż 5.

    Oczywiście już słyszę ten śmiech i rechot, że się nie da, niemożliwe, na pewno się nie uda etc.etc. Przyzwyczajony jestem – całe lata 80. słyszałem, że komunizmu nie da się obalić, a na pomysł wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski, co poniektórzy tarzali się ze śmiechu po podłodze.

    Każdy naród ma to na co zasługuje. My też. Musimy zerwać z naszą chorobą przeciętności. We wszystkim jesteśmy przeciętni. Wszystko w naszych rękach.

     

    ***

    Wystąpienie na panelu podczas Kongresu Programowego Zjednoczonej Prawicy w Katowicach, 6 lipca 2019.

     

     

    Fot. geralt/pixabay.com

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” w Wilnie

    Warszawa, 4 lipca 2019 r.

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podpisał porozumienie o współpracy
    z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” w Wilnie

     

    Miło nam poinformować, że 18 czerwca br. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” z siedzibą w Wilnie.

    Strony porozumienia w ramach kompetencji i w zgodności ze swoją rolą w życiu ekonomicznym Polski i Litwy będą starać się rozwijać współpracę dla efektywniejszego wspierania przedsiębiorców, organizacji i firm swoich krajów dla szybszego rozwoju i pogłębiania wszystkich form działalności ekonomicznej w obszarze międzynarodowym.

    Liczymy na owocną współpracę.

    Więcej informacji nt. Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona”. 

    Plusy Ujemne: 500+ na pierwsze dziecko

    Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 1 lipca

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Elżbieta Rafalska

    Ministerstwo: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

    Opis ustawy:

    Ustawa rozszerza program „500+”, rezygnując z progu dochodowego umożliwiającego otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.

    Plusy: 

    + Zmniejszenie kosztów administracyjnych programu. Gminy dostaną dofinansowanie na obsługę programu na poziomie 0,85% otrzymanej dotacji celowej. Wcześniej było to 1,5% (konieczne było bowiem weryfikowanie dochodu przy wnioskach o 500+ na pierwsze dziecko).

    Minusy: 

    – Program stanie się droższy o około 20 miliardów złotych i kosztować będzie rokrocznie ponad 40 miliardów złotych. Będzie on sporym obciążeniem dla budżetu państwa. 

    – Ze względu na dużą liczbę beneficjentów programu odwołanie go bądź modyfikacja w przyszłości będzie bardzo trudna pod kątem politycznym. 

    – Niska dzietność w polskich rodzinach wynika przede wszystkim z faktu, iż rodzice mając 1 dziecko nie decydują się na kolejne (53% polskich rodzin to rodziny z jednym dzieckiem). Wypłacenie świadczenia na pierwsze dziecko w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę sytuacji demograficznej.  


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. amyelizabethquinn / pixabay.com

    Plusy Ujemne: Obniżka podatku od kopalin

    Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, podpisana 17 maja 2019 roku, weszła w życie 1 lipca 2019 roku

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Krzysztof Kubów

    Ministerstwo: brak (projekt poselski)

    Opis ustawy:

    Ustawa zmniejsza podatek od kopalin, wprowadzony w 2012 roku, którego jedynym płatnikiem jest KGHM Polska Miedź. Ustawa ta była realizacją umowy koalicyjnej w sejmiku województwa dolnośląskiego.

    Plusy: 

    + Obniżka powinna zagwarantować większą stabilność i rozwój czołowej polskiej spółki, która będzie mogła odzyskać około 250 mln złotych i przeznaczyć je na inwestycje krajowe i zagraniczne.

    + W dłuższej perspektywie obniżka ta powinna być neutralna dla budżetu, gdyż rekompensowana będzie podatkiem CIT I VAT odprowadzanymi przez KGHM, który dostanie większe pole do rozwoju.

    Minusy: 

    – Nie zdecydowano się zlikwidować podatku całkowicie. Państwo powinno odejść od nakładania podatków sektorowych, zwłaszcza takich które dotykają jednego lub kilku podmiotów gospodarczych. 


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

     

    Fot. disign / pixabay.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery