• PL
  • EN
  • szukaj

    Unijna strategia „Od pola do stołu” – opinia głównego eksperta ZPP ds. rolnictwa i żywności

    Warszawa, 30 czerwca 2020 r.

     

    UNIJNA STRATEGIA „OD POLA DO STOŁU”

    OPINIA GŁÓWNEGO EKSPERTA ZPP DS. ROLNICTWA I ŻYWNOŚCI

     

    Przedstawiona przez Komisję Europejską strategia „Od pola do stołu” zakłada w dużym skrócie skoordynowane dążenie do ograniczenia środków chemicznych w uprawach rolnych i hodowli oraz zmianę struktury produkcji rolnej w Unii Europejskiej tak aby gospodarstwa ekologiczne tworzyły razem około 25 % areału upraw.

    Nie wiemy jakimi instrumentami ma się posługiwać sama Komisja Europejska oraz poszczególne państwa by realizować założenia tej strategii. Nasze główne obawy w odniesieniu do polskiego rolnictwa to zagrożenie:

    – wzrostem kosztów upraw i hodowli  przy rosnącej konkurencji ze strony państw byłego ZSSR,

    – powstaniem pozarynkowych, zależnych od woli organów administracji mechanizmów wymuszania decyzji na producentach rolnych,

    – wzrostem ilości formalnych obowiązków i biurokracji w rolnictwie.

    Powyższe zagrożenia wynikają naszym zdaniem z następujących przesłanek:

    – braku aktualnej analizy sytuacji konkurencyjnej polskiego rolnictwa,

    – niczym niezmąconego przekonania poszczególnych władz, że uda się zachować obecną strukturę własności w produkcji rolnej,

    – traktowania przez kolejne rządy produkcji rolnej jako elementu struktury społecznej wsi a nie jako pełnosprawnej gałęzi gospodarki,

    – stosowania nieprecyzyjnych pojęć – takich jak „ekologia”, „zdrowa żywność” itd.,

    – braku rozumienia ścisłej zależności  pomiędzy produkcja rolną a produkcją spożywczą i handlem, nieuwzględnianie w tworzeniu prawa dla rolnictwa opinii organizacji pracodawców sektora spożywczego i handlu.

    Jeśli chcemy poważnie rozmawiać na temat polskiego rolnictwa, musimy traktować je jako pełnoprawną gałąź gospodarki. Nie możemy żyć w przekonaniu o odmiennych uwarunkowaniach ekonomicznych na wsi, bez zbadania aktualnych mechanizmów ekonomicznych i socjologicznych.

    W ciągu ostatnich 30 lat na wsi nastąpiły zmiany które widać nawet z okna pociągu czy samochodu. Nie widać krów, nie widać zróżnicowania produkcji. Pojawiają się monokultury. Inne znikają z najróżniejszych ekonomicznych powodów – choćby takich jak dość powszechne zmowy cenowe w przetwórstwie.

    Uważamy, że strategia „Od pola do stołu” to dokument dla Polski  przedwczesny. Potrzebujemy więcej danych ekonomicznych, socjologicznych, potrzebujemy prognoz sytuacji rynkowej. Wtedy dopiero możemy zająć się uchwalaniem strategicznych dokumentów.

     

    Zbigniew Kmieć

    Główny Ekspert ZPP ds. rolnictwa i żywności

    30.06.2020 Unijna strategia „Od pola do stołu” – opinia głównego eksperta ZPP ds. rolnictwa i żywności


    Fot: lumix2004/pixabay.com

     

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do rządu: obejmijcie całą gastronomię jednolitą stawką 8% VAT

    Warszawa, 26 czerwca 2020 r. 
     
     

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do rządu: obejmijcie całą gastronomię jednolitą stawką 8% VAT

     
     
    Nie ulega wątpliwości, że gastronomia jest jednym z sektorów najsilniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Branża została w zasadzie zamknięta w ramach ograniczeń wprowadzonych w celu walki z wirusem. Część restauracji nie przetrwała tego trudnego okresu, dla innych walka dopiero się zaczyna – funkcjonują, jednak ich obroty są znacznie niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.
     
    Firmom w istotnym stopniu pomogła tarcza finansowa PFR, umożliwiając przetrwanie okresu, w którym de facto nie zarabiały – stwierdził prezes ZPP Cezary KaźmierczakProblemy nie skończyły się jednak wraz z otwarciem restauracji: ich dochodowość jest w tej chwili ograniczona zarówno przez zmniejszony popyt, jak i konieczność ponoszenia kosztów na dostosowanie się do wyższych standardów sanitarnych.
     
    Wkład gastronomii w polski PKB to ok. 37 mld zł, a rynek jest zdominowany przez mikro i małych przedsiębiorców. Branża daje zatrudnienie blisko milionowi osób, głównie młodych. W ciągu ostatnich kilku lat, mogliśmy dostrzec na rynku restauracyjnym wyraźny trend wzrostowy.
     
    Mimo kolejnych regulacji zmniejszających dochodowość biznesu gastronomicznego, restauracje radziły sobie coraz lepiej – powiedział Zbigniew Kmieć, Główny Ekspert ZPP ds. rolnictwa i żywności – Polacy byli coraz zamożniejsi i zaczęli częściej jadać na mieście, co miało bezpośrednie przełożenie na rozwój tego rynku.
     
    Z uwagi na reperkusje pandemii koronawirusa, istnieje gigantyczne ryzyko nie tylko przerwania tego trendu, lecz wręcz załamania rynku gastronomii w Polsce. Sami przedsiębiorcy z branży pesymistycznie oceniają perspektywy dla branży w najbliższym okresie, podkreślając że mogą być zmuszeni do podejmowania najtrudniejszych decyzji, w tym tych o zamknięciu lokali. 
     
    Mając na uwadze trudną sytuację, szereg państw zdecydował się na objęcie gastronomii jednolitą, niską stawką VAT. Zdecydowały się na to m.in. Niemcy, Grecja, czy Bułgaria, zaś Rumunia rozważa objęcie gastronomii stawką 0%. 
     
    Również w Polsce powinniśmy podjąć taką decyzję – podkreśla Cezary Kaźmierczak.
     
    Warto zauważyć, że zgodnie z nową matrycą VAT usługi gastronomiczne już są co do zasady objęte stawką 8%. Niestety, od reguły tej funkcjonuje szereg wyjątków.
     
    Regularną, wyższą stawką objęte jest m.in. serwowanie napojów bezalkoholowych i alkoholowych, czy potraw z owocami morza – przypomniał Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Z uwagi na strukturę przychodów punktów gastronomicznych, lecz również logikę systemu, zasadne byłoby objęcie całej gastronomii jednolitą stawką 8% bez wyjątków. 
     
    Eksperci ZPP podkreślają niepowtarzalny charakter usług gastronomicznych i ich pracochłonność. Wprowadzenie jednej, niskiej stawki VAT na wszystko w gastronomii doprowadziłoby do zwiększenia dochodowości restauracji. Dodatkowy zysk częściowo wróciłby do Skarbu Państwa w ramach podatku dochodowego, mógłby również zostać wykorzystany na spłatę subwencji udzielonych przez PFR.
     
     
     
     
    Fot. Tama66 / pixabay.com
     

    List Prezesa ZPP do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. wprowadzenia jednolitej stawki VAT – 8% – na usługi gastronomiczne

    Warszawa, 25 czerwca 2020

     


    Szanowny Panie Premierze,

    W nawiązaniu do spotkania w sprawie Tarcz Antykryzysowych z 22.06.2020 i mojego apelu do Pana w sprawie rozważenia wprowadzenia jednolitej stawki VAT – 8% – na usługi gastronomiczne, przesyłam w załączeniu raport na temat różnych rozwiązań w Europie w tym zakresie.

    Jak mówiłem na stadionie Narodowym – na razie recesja w Polsce jest stosunkowo płytka, dzięki postawie polskich przedsiębiorców i adekwatnemu rządowemu wsparciu, przede wszystkim w postaci Tarczy Płynnościowej PFR. Gospodarka na tle innych krajów OECD prezentuje się nieźle – niemniej w niektórych sektorach, najbardziej dotkniętych przez pandemię, sytuacja jest trudna.

    Jednym z takich sektorów jest branża gastronomiczna, o pomoc dla której apeluję. Ludzie po prostu się boja i wolniej wracają do stołowania się w restauracjach. Wiele restauracji stoi nad krawędzią. Kuchnia to bardzo ważna część naszego dziedzictwa i kultury. Pamiętam, że jak w 1996 roku wróciłem do Polski, to w Polsce było może kilkanaście miejsc na europejskim poziomie – dzisiaj jest ich co najmniej kilkaset, a Warszawa czy Kraków stały się jednymi z europejskich stolic kulinarnych.

    Polscy restauratorzy i kucharze konsekwentnie odbudowują, totalnie zniszczoną przez komunistów, polską gastronomię. Szkoda to stracić i cofnąć się dekadę wstecz. Potrzebna jest szybka pomoc.

    Załączam raport i proszę o szybkie decyzje!

    Cezary Kaźmierczak


    [Raport do pobrania] 25.06.2020 Raport ZPP: Ratujmy polskie restauracje

     

    fot. webvilla / na lic. Pixabay

    Komisarz Schmit odpowiada na apel EEA: KE nie planuje zmian w zakresie wdrożenia dyrektywy dot. delegowania pracowników oraz polityki socjalnej UE

    Warszawa, 24 czerwca 2020 r. 

     

    Komisarz Schmit odpowiada na apel EEA: KE nie planuje zmian w zakresie wdrożenia dyrektywy dot. delegowania pracowników oraz polityki socjalnej UE

     

    W odpowiedzi na apel EEA o przesunięcie wejścia w życie kontrowersyjnej dyrektywy o delegowaniu pracowników, Komisarz Nicolas Schmit poinformował, że Komisja Europejska nie planuje zmiany daty wejścia w życie regulacji.

    W dniu 23. czerwca otrzymaliśmy odpowiedź Komisarza Nicolasa Schmita na apel European Enterprise Alliance w sprawie delegowania pracowników. EEA postulował w swoim stanowisku o przesunięcie daty wejścia w życia dyrektywy o delegowaniu pracowników (EU 2018/957).

    EEA w swoim stanowisku apelował również do Komisji o rewizję zapisów regulacji dot. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE. W odpowiedzi Komisji, możemy przeczytać, że priorytetem KE pozostaje osiągnięcie uzgodnienia również w tym zakresie, w jak najszybszym czasie. Komisarz stwierdza, że „celem Komisji jest zapewnienie pracownikom mobilnym, pracownikom i instytucjom krajowym korzyści z nowych i uproszczonych zasad” w omawianej kwestii.

    Odpowiedź Komisarza Schmita niestety wyraźnie wskazuje, że zarówno plany jak i harmonogram wdrożenia obu niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców kwestii pozostają bez zmian. Komisja z determinacją planuje wdrożenie przepisów o pracownikach delegowanych oraz nowych zapisów polityki socjalnej UE.

    European Enterprise Alliance to organizacja pracodawców z regionu Europy Środowo-Wschodniej. EEA powstał m.in. z inicjatywy ZPP. Organizacja została założona przez ekspertów, przedsiębiorców i prorynkowych intelektualistów, przekonanych, że najlepszym rozwiązaniem jest ochrona swobód gospodarczych, a w szczególności zagwarantowanie równych warunków działania dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na wspólnym rynku.

    http://enterprisealliance.eu/

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

    Warszawa, 17 czerwca 2020 r.

     

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

     

    Jakkolwiek nie znamy jeszcze dokładnej skali negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę, pewnym jest, że dla niektórych przedsiębiorców ten kryzysowy czas wiąże się z poważnymi problemami finansowymi. Opóźnienia w płatnościach, znacznie zmniejszony popyt, czy czasowe ograniczenie możliwości prowadzenia działalności to czynniki, które prowadzą do zaburzeń płynności finansowej, a w niektórych przypadkach wręcz do upadłości. W takiej skrajnej sytuacji rozwiązaniem może być przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego, którego celem, zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

    Tradycyjna ścieżka takiego postępowania przewidziana we wspomnianej ustawie może być jednak stosunkowo czasochłonna i kosztowna, a zatem nieprzystająca w pełni do wyjątkowej gospodarczo sytuacji, w której się obecnie znajdujemy. Szczególnie, że w obliczu czasowego ograniczenia funkcjonowania sądów w trakcie pandemii COVID-19, czas załatwiania spraw może być znacznie wydłużony, co dla wielu dłużników oznacza zwiększone ryzyko upadłości.

    Mając na uwadze powyższe, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera przewidziane w „tarczy 4.0” rozwiązania implementujące uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Uważamy, że jest to, jako rozwiązanie czasowe, racjonalna odpowiedź na wyzwanie wywołane przez pandemię koronawirusa.

    Jednocześnie, zasadne wydawałoby się uzupełnienie projektu przepisów o kilka rozwiązań o charakterze technicznym, które mogłyby wyważyć interesy poszczególnych stron i uczynić uproszczone postępowanie jeszcze bardziej przystępnym. Na przykład, dla celów zachowania transparentności postępowania i zabezpieczenia słusznych interesów wierzycieli, zasadne byłoby wprowadzenie obowiązku przedłożenia przez dłużnika wykazu wierzytelności oraz wykazu wierzytelności spornych już na etapie zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym.

    Aby zapobiec nadużywaniu procedury uproszczonej w celu uzyskania ochrony przed wierzycielami, zasadne byłoby również umożliwienie sądowi uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu w przypadkach, w których suma wierzytelności spornych przekroczy 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednocześnie, dłużnik powinien być zobowiązany do składania (wraz z obwieszczeniem) oświadczenia, że suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności ogółem.

    Dodatkowo, w celu zabezpieczenia interesów wszystkich uczestników postępowania należałoby uzupełnić projekt o regulacje umożliwiające szybką zmianę nadzorcy układu. Ostatecznie, godne rozważenia byłoby nadanie wyciągu ze spisu wierzytelności mocy tytułu egzekucyjnego, w przypadku zatwierdzenia układu przez sąd. W ten sposób wierzyciele będą mogli szybciej uzyskać tytuł wykonawczy, co może pozytywnie wpłynąć na popularność projektowanego rozwiązania.

    Reasumując, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia przedstawiony projekt rozwiązań – uważamy, że w zaistniałej sytuacji wprowadzenie uproszczonego, szybszego postępowania restrukturyzacyjnego może przyczynić się do uratowania wielu firm przed upadłością. Jednocześnie, zwracamy uwagę na korzyści wynikające z uzupełnienia projektowanej regulacji o zaproponowane wyżej rozwiązania. Tytułem uwagi końcowej, Związek wyraża również zdziwienie pojawiającymi się w mediach przekazami o tym, jakoby „przedsiębiorcy” byli przeciwni projektowanemu rozwiązaniu. Apelujemy do partnerów społecznych, by wypowiadali się w imieniu swoich organizacji, a nie – niejednorodnej w poglądach – grupy przedsiębiorców.

    17.06.2020 Stanowisko ZPP ws. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

     

    Fot. stevepb/pixabay.com

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

    Warszawa, 16 czerwca 2020 r. 

     

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

     

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski, będący przedstawicielami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zostali zgłoszeni do Sekretariatu Rady UE jako kandydaci na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025.

    Po raz pierwszy rząd nie ugiął się przed dyktatem postkomunistycznej większości po stronie pracodawców w RDS. Pomijając ZPP, postkomunistyczne organizacje wskazały 7 swoich kandydatów na 7 miejsc w EKES jako uzgodnionych przez „większość”. ZPP zgłosiło oddzielnie 2 swoich kandydatów, Tomasza Wróblewskiego i Marcina Nowackiego.

    W toku procedury naboru kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 rząd wskazał dwóch kandydatów z ZPP oraz 5 z postkomunistycznej większości. Wśród odrzuconych kandydatów znalazł się m.in. Pan Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. W styczniu 2020 roku w tygodniku „Do Rzeczy” artykuł dotyczący współpracy prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL. Tygodnik upublicznił również skany zobowiązania do współpracy zawierającego podpis Malinowskiego, oraz inne podpisane bądź sporządzone przez niego dokumenty.

    Od września 2017 r. ZPP aktywnie prowadzi swoje Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Biuro w Brukseli koncentruje się na reprezentowaniu interesów polskich przedsiębiorstw. Zajmuje się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich firm oraz pracuje z branżami reprezentowanymi w ZPP. Przedstawicielstwo jest odpowiedzialne za utrzymanie stałej relacji z najważniejszymi instytucjami UE oraz interesariuszami spraw gospodarczych. Jednym z kluczowych obszarów międzynarodowej działalności Związku jest także integracja i podjęcie wspólnej aktywności z innymi organizacjami pracodawców z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

    Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski stanowić będą właściwą i godną reprezentację Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.

    Pełna lista kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 przedstawia się następująco:

    1. Pan Jacek Piotr KRAWCZYK– Konfederacja Lewiatan
    2. Pan Lech PILAWSKI– Konfederacja Lewiatan
    3. Pan Janusz PIETKIEWICZ– Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    4. Pan Krzysztof OSTROWSKI– Związek Pracodawców Business Centre Club
    5. Pan Jan KLIMEK– Związek Rzemiosła Polskiego
    6. Pan Marcin NOWACKI– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    7. Pan Tomasz WRÓBLEWSKI – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    8. Pani Dorota GARDIAS–  Forum Związków Zawodowych
    9. Pan Rafał JANKOWSKI – Forum Związków Zawodowych
    10. Pan Tadeusz MAJCHROWICZ– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    11. Pan Mateusz SZYMAŃSKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    12. Pan Marcin ZIELENIECKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    13. Pan WincentySławomir BRONIARZ – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    14. Pan Dariusz POTYRAŁA–  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    15. Pan Krzysztof Stanisław BALON –WspólnotaRobocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
    16. Pani Małgorzata Anna BOGUSZ – Fundacja Kulskich Na Rzecz Relacji Polsko-Amerykańskich
    17. Pan Maciej Dawid KUNYSZ – Stowarzyszenie EKOSKOP
    18. Pani Justyna Kalina OCHĘDZAN – Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych
    19. Pan Krzysztof Jerzy PATER– Związek Harcerstwa Polskiego
    20. Pan Marcin Seweryn PLUTA –Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków
    21. Pan Tymoteusz Adam ZYCH– Związek Stowarzyszeń „Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej”

     

    Fot. GregMontani/pixabay.com

    ZPP – 10 lat

    Warszawa, 9 czerwca 2020 r. 

     

    ZPP – 10 lat

     

    Dziesięć lat działalności Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przypada na najdynamiczniejszy okres rozwoju gospodarczego w dziejach Polski. Małe i średnie firmy odpowiadają za 51 proc. wzrostu gospodarczego Polski po 2010 roku. MSP stanowią dziś 99,8 proc. wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zatrudniają 68,7 proc. ogółu pracujących i łącznie reprezentują 10 mln wyborców.

    Nic dziwnego, że tak szybko przybywa instytucji i polityków poczuwających się do ojcowania MSP.

    Kiedy zaczynaliśmy było nas zaledwie pięć osób i zajmowaliśmy kilka pokoi na poddaszu. W świadomości urzędników, ale i wielu Polaków, wciąż pokutował jeszcze peerlowski stereotyp prywaciarzy, drobnych badylarzy, cwaniaków, kombinatorów. Tak też traktowani byli w urzędach, za każdym razem kiedy chcieli założyć firmy, albo domagali się równego traktowania przez urząd podatkowy.  

    Dziesięć lat temu, przekonani byliśmy, że to projekt na jeden sezon.  Wierzyliśmy, że wystarczy pokazać politykom niewspółmierność przepisów i podatków jakimi obłożeni są przedsiębiorcy, a to jakimi przywilejami cieszą się korporacje, żeby to zmienić. Sądziliśmy, że wystarczy wskazać kilka dobrych praktyk, a politycy na przemian z urzędnikami sami z siebie to wdrożą.  Pomyliliśmy się co do czasu, nie mniej wiele ważnych spraw udało się przez te lata naprawić. Jeszcze więcej jednak przed nami. Nieustannie usiłujemy wytłumaczyć rządzącym istotę naprawy otoczenia prawno-instytucjonalnego zarówno w Warszawie jak i w Brukseli, gdzie zmuszeni byliśmy otworzyć dodatkowe biuro.

    Dziś ZPP reprezentuje 51 889 firm zrzeszonych w 14 organizacjach regionalnych i 20 branżowych. Zrzeszone u nas firmy zatrudniają 576 917  pracowników.

    Prężny sektor małych i średnich przedsiębiorstw, to tak naprawdę jedyne co łączy wszystkie najwyżej rozwinięte gospodarki świata. Nie ważne czy ich przewagi konkurencyjne wynikają z nowych technologii, potężnego sektora finansowego, czy mocy produkcyjnych, wszystkie polegają na rozbudowanej i elastycznej sieci małych i średnich firm.

    Polska znajduje się dziś w miejscu historycznej szansy. Od tego jak będziemy konstruowali teraz naszą politykę finansową i gospodarczą, w dużej mierze zależeć będzie stabilizacja rynku pracy i to gdzie wylądujemy na piramidzie globalnego dobrobytu.  Tak jak wtedy 10 lat temu, tak dziś wydaje nam się, że wystarczy kilka sprawdzonych na świecie rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które ustawią Polskę na szybkiej ścieżce do czołówki najlepiej rozwiniętych państw świata.  Naszym Członkom – wszystkim wspaniałym ludziom, którzy codziennie otwierają drzwi swojej firmy, a nam wszystkim dobrobyt, jakość życia nieporównywalną z niczym co kiedykolwiek udało się osiągnąć w Polsce, życzymy pogody ducha, rozwoju i sukcesów.  

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    P.S.Dzisiaj na dziedzińcu b. KC PZPR miały odbyć się uroczystości z okazji 10-lecia powstania ZPP. Z wiadomych przyczyn zostały one przełożone na 3 grudnia br. Z niecierpliwością na nie oczekujemy.

    Obejrzyj film: 10 lat ZPP w 10 minut

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery