Warszawa, 1 lipca 2025 r.
Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii
– debata w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie
Warszawa, czerwiec 2025 r. – W Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata pt. „Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji publicznych oraz sektora energetycznego, którzy dyskutowali o przyszłości energetycznej Europy w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych, transformacji klimatycznej i przemian gospodarczych.
Wspólna debata o przyszłości energetycznej Europy
Debatę poprowadził Maciej Drozd, Dyrektor Forum Energii i Klimatu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Udział w dyskusji wzięli:
- Wojciech Wrochna – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwo Przemysłu
- Piotr Kuś – Dyrektor Generalny European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG)
- Bartosz Fijałkowski – Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy
- Jacek J. Drózd – Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy
Kluczowymi tematami były bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i kontekst unijnych regulacji klimatycznych. W centrum rozmów znalazły się najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi dziś Europa w obszarze energii. Paneliści poruszyli m.in.:
- Bezpieczeństwo dostaw energii
W świetle trwających napięć geopolitycznych i zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw energii, jednym z głównych tematów była potrzeba budowania trwałych, bezpiecznych i odpornych systemów energetycznych. Dyskutowano o roli infrastruktury strategicznej i nowych inwestycjach w sieci przesyłowe. Wiceminister Wojciech Wrochna pokrótce opowiedział o planach Polskich Sieci Elektroenergetycznych na modernizację sieci przesyłowej, która ma zapewnić warunki dla bezpieczeństwa dostaw. Wiceprezesi Orlen Synthos Green Energy, Bartosz Fijałkowski i Jacek Drózd, zrelacjonowali postępy we wdrażaniu technologii reaktora modułowego BWRX300 w USA i Kanadzie (gdzie wydano już pozwolenie na budowę jednostki). OSGE planuje budowę reaktorów modułowych nie tylko w Polsce, ale bada również możliwości realizacji takich jednostek w innych krajach regionu – Czechach, Rumunii, Bułgarii.
- Konkurencyjność europejskiego przemysłu
Koszt energii staje się jednym z głównych czynników wpływających na konkurencyjność przemysłu w UE. Wskazywano na konieczność ograniczania barier regulacyjnych i wspierania rozwoju nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Przedstawiciele sektora prywatnego podkreślali, że Europa musi stworzyć warunki umożliwiające firmom konkurowanie na rynkach globalnych. Piotr Kuś, Dyrektor Generalny ENTSOG, zaznaczył, że obecnie KE zwraca większą uwagę na bezpieczeństwo dostaw gazu i utrzymanie infrastruktury przesyłowej – w szczególności ze względu na wolniejszą niż zakładano elektryfikację produkcji przemysłowej.
- Clean Industrial Deal i ETS2
Szczególną uwagę poświęcono inicjatywom takim jak Clean Industrial Deal oraz systemowi ETS2, który obejmie nowe sektory gospodarki, w tym budownictwo i transport. Zwrócono uwagę, że nowe mechanizmy muszą być wdrażane w sposób przewidywalny i sprawiedliwy, aby nie obciążać nadmiernie obywateli i przedsiębiorców. Zwracano także uwagę na potrzebę zapewnienia wystarczającej puli darmowych uprawnień do emisji.
Wiceminister Wojciech Wrochna zaznaczył, że od czasu przyjęcia EU Green Deal nastąpiła ewolucja myślenia w Komisji Europejskiej i kolejne dokumenty i komunikaty (Clean Industrial Deal oraz Affordable Energy Action Plan) biorą pod uwagę potrzeby konkurencyjności przemysłu i uwzględniają w większym stopniu np. rolę gazu w produkcji przemysłowej.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców aktywnie w debacie o bezpieczeństwie energetycznym
ZPP, jako reprezentant środowiska przedsiębiorców – zarówno wytwórców jak i odbiorców energii, konsekwentnie angażuje się w kształtowanie polityki energetycznej, z mocnym akcenem na bezpieczeństwo dostaw surowców i energii. Forum Energii i Klimatu przy ZPP to platforma dialogu, w której eksperci, przedsiębiorcy i decydenci wspólnie pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi bezpieczną, konkurencyjną i zrównoważoną transformację energetyczną w Polsce i Europie.
Najnowsze komentarze