szukaj

Zaufało nam 51 889 firmy, które zatrudniają 576 917 pracowników

Najbardziej innowacyjne i najszybciej rosnące przedsiębiorstwa Dolnego Śląska nagrodzone statuetkami Dobra Firma

28 październik 2020 r.

 

Najbardziej innowacyjne i najszybciej rosnące przedsiębiorstwa Dolnego Śląska nagrodzone statuetkami Dobra Firma

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybrał najlepsze firmy Dolnego Śląska. Wśród nagrodzonych znalazły się firmy z branży motoryzacyjnej, diagnostyki medycznej, budowlanej, IT, spożywczej i kosmetycznej.

Ze względu na pandemię COVID-19 zamiast uroczystej gali we Wrocławiu nagrody wręczono podczas wirtualnej transmisji. Patronaty nad wydarzeniem objęli: Marszałek woj. dolnośląskiego, Wojewoda  Dolnośląski i Prezydent Wrocławia. Projekt prowadzono we współpracy z Legnickim Klubem Biznesu i Dolnośląskim Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców – lokalnymi organizacjami realizującymi działania na rzecz promocji i rozwoju przedsiębiorczości w regionie Dolnego Śląska. Głównymi Partnerami wydarzenia są: Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polski Fundusz Rozwoju.

W ramach procesu kwalifikacyjnego eksperci Związku starannie przeanalizowali kilkuletnie wyniki finansowe dostarczone przez wywiadownię Info Veriti, a także profile działalności, potencjał innowacyjny i rozwojowy oraz reputację szerokiej listy firm z regionu. Po ocenie danych zespół ekspertów wybrał grupę 48 laureatów – prężnie działających dolnośląskich przedsiębiorstw, z których wybrano 7 zwycięzców.

W gronie zwycięskich firm znalazły się:

NAJLEPSZY INNOWATOR – FIRMY DUŻE I ŚREDNIE

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś sp.j.
Firma zajmuje się kompleksową produkcją lamp samochodowych. Każda z wytwarzanych lamp powstaje od podstaw na terenie zakładu, a finalny produkt jest testowany we własnym laboratorium fotometrycznym. 

NAJLEPSZY INNOWATOR – FIRMY MAŁE

Frankonia Poland sp. z o.o.
Firma z 20-letnim stażem jest jednym ze światowych liderów – producentów i dostawców pomieszczeń ekranowych i komór bezodbiciowych służących do pomiarów kompatybilności elektromagnetycznej, która samodzielnie wytwarza wszystkie ważne elementy swoich wyrobów. 

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNY PRACODAWCA – FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

Procom System SA
Specjalista w branży AKPiA, działający na polskim rynku od 1989 roku. Oferują kompleksową realizację zadań z dziedziny automatyzacji procesów przemysłowych oraz autorskich systemów informatycznych.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNY PRACODAWCA – MAŁE FIRMY

Przedsiębiorstwo Budowlane Maxbud Abj sp. z o.o.
Od lat z powodzeniem działają na rynku budowlanym. Przez trzy dekady zdobyli nieocenione doświadczenie, które pozwoliło im dokładnie zgłębić tajniki branży.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FIRMA – FIRMY MAŁE

Runoland
Runoland to producent przetworów, żywności ekologicznej i wyrobów garmażeryjnych. Zajmuje się także przetwórstwem runa leśnego pochodzącego z chemicznie czystych, nieskażonych terenów borów dolnośląskich.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FIRMA – FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

DLM sp. z o.o.
Specjalistyczna hurtownia i dystrybutor  wielu znanych marek kosmetyków i artykułów fryzjerskich i kosmetycznych. Ma w swojej ofercie 11 tysięcy produktów. Organizuje specjalistyczne szkolenia dla branży fryzjerskiej.

NAGRODA SPECJALNA

Stermedia sp. z o.o.
Stermedia łączy rozwój sztucznej inteligencji (AI) z produkcją dedykowanego oprogramowania. Od 2009 r. wspiera optymalizację i cyfrowy rozwój firm m. in z branży produkcyjnej z USA i Europy.

Cezary Kaźmierczak Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców komentuje: „W ramach naszej działalności chcemy wyróżniać najlepsze polskie firmy i przedsiębiorców, którzy mimo trudnych warunków rozwojowych konsekwentnie idą do przodu, wdrażają innowacje, zapewniają stabilne i przyjazne pracownikom miejsca pracy. Wyłaniając laureatów nagrody Dobra Firma trafiamy na wspaniałe firmy, zadziwiające nas swoją przedsiębiorczością, innowacyjnością i rozmachem działania. To właśnie dzięki takim firmom polska gospodarka lepiej niż inne radzi sobie w obecnym kryzysie gospodarczym. Jako ZPP od 10 lat aktywnie działamy w kierunku poprawy warunków działania firm w Polsce. Inicjujemy i wspieramy wszelkie inicjatyw zmierzające do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania UE i tym samym wyrównania szans konkurencyjnych pomiędzy polskimi i europejskimi przedsiębiorstwami.”

Nagrody w projekcie Dobra Firma przyznaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Obecnie ZPP jest najszybciej rozwijającą się i najbardziej aktywną organizacją polskich przedsiębiorców założoną w 2010 roku. Jej celem jest uczynienie Polski krajem z najlepszymi warunkami prowadzenia biznesu i systemem podatkowym w Europie. ZPP zrzesza ponad 52 tysiące firm, 15 organizacji regionalnych i 20 branżowych. Publikuje co roku ponad 30 raportów, opracowań, filmów oraz ponad 100 komentarzy, stanowisk i opinii legislacyjnych. Organizuje liczne debaty i spotkania. ZPP jest organizacją apolityczną wspierającą wolny rynek i zdrowy rozsądek, niezależnie od podziałów politycznych. ZPP jest członkiem Rady Dialogu Społecznego, posiada przedstawicielstwo w Brukseli.   

Szczegóły konkursu na stronie www.nagrody.zpp.net.pl

 

***

PEŁNA LISTA LAUREATÓW

NAJLEPSZY INNOWATOR – FIRMY DUŻE I ŚREDNIE

Danfoss Power Solutions
Światowej klasy dostawca hydrauliki siłowej, produktów z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa, chłodnictwa i klimatyzacji a także przetwornic częstotliwości do silników i komponentów automatyki przemysłowej.

Dozamel sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo usługowe, realizujące swoją działalność w zakresie kompleksowego zarządzania nieruchomościami przemysłowymi – wynajmu powierzchni produkcyjnych, magazynowych i biurowych, utrzymania ruchu, wynajmu, obsługi oraz serwisu maszyn i urządzeń dźwignicowych, obsługi sieci i instalacji energetycznych.

DWS Draexlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych sp. z o.o.
Konstruktor i producent nowoczesnych systemów z zastosowaniem w deskach rozdzielczych, ekskluzywnych elementów wyposażenia wnętrz oraz komponentów elektrycznych i elektronicznych do samochodów z segmentu premium.

Incom Group SA
Dystrybutor i producent sprzętu IT oraz elektroniki użytkowej od 30 lat gwarantujący bezpieczną i stabilną współpracę.

Jelcz sp. z o.o.
Jelcz zajmuje się marketingiem, rozwojem, technicznym przygotowaniem, produkcją i sprzedażą samochodów ciężarowych marki JELCZ, oraz produkcji i sprzedażą części zamiennych do pojazdów użytkowych marki JELCZ.

EkoPartner Recykling sp. z o.o.
Spółka od 2015 roku realizuje projekt, którego celem jest opracowanie efektywnego ekonomicznie i środowiskowo, innowacyjnego ciągu technologicznego konwersji odpadów organicznych w wysokojakościowe paliwa stałe oraz uzyskanie z odpadów organicznych toryfikatu pozwalającego na jego wykorzystanie jako paliwa.

Profine Group Polska
Międzynarodowy koncern zajmujący się produkcją, rozwijaniem i sprzedażą systemów okiennych na rynkach całego świata.

NAJLEPSZY INNOWATOR – FIRMY MAŁE

Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A.
Misją ARR „ARLEG” S.A. jest wzmacnianie konkurencyjności regionu przez aktywne działanie na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów terytorialnych oraz prowadzenie aktywności na rzecz zwiększenia zatrudnienia i upowszechniania standardów Unii Europejskiej.

Cancer Center sp. z o.o.
Firma wspiera diagnostykę onkologiczną w lepszej i szybszej diagnostyce z wykorzystaniem AI i Machine Learning. Udostępnia oprogramowanie do ręcznego obrazowania całych slajdów do zapisywania obrazów patologicznych przy użyciu własnego mikroskopu.

Dr OKO – salony optyczne
Salony optyczne Dr OKO znajdują się w Legnicy, Lubinie i Chojnowie. Oferują okulary i szkła progresywne i kontaktowe oraz badania wzroku.

Hager Polonia sp. z o.o.
Firma prowadzi usługi dla lekarzy stomatologów, promuje nowoczesne rozwiązania w leczeniu i wspiera programy dotyczące higieny jamy ustnej. Organizuje szkolenia dla lekarzy stomatologów.

Identt sp. z o.o.
Rozwijają i wdrażają innowacyjny system porównywania wizerunku osób, odporny na zmiany wizerunku, oparty na głębokich sieciach neuronowych. 

IT Centris
Firma dostarcza usługi i produkty związane z bezpieczeństwem IT. Jest autoryzowanym partnerem Yubico – producenta kluczy Yubikey, ESET – dostawcy wiodących rozwiązań antywirusowych oraz Ledger – producenta sprzętowych portfeli kryptowalut.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNY PRACODAWCA – MAŁE FIRMY

Assai sp. z o.o.
Firma od 1990 roku specjalizuje się w dystrybucji baterii galwanicznych marki OKTAN max oraz zniczy i świec elektrycznych marki SUBITO.

EcoMS Consulting sp. z o.o.
Lider na rynku polskim, zapewniający obsługę przedsiębiorstw i identyfikację wymagań prawnych w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kominki Fany
Firma specjalizuje się w budowie i montażu kominków na Dolnym Śląsku. Oferta obejmuje kominki: żeliwne, stalowe, tradycyjne, z płaszczem wodnym oraz wyroby z kamienia, schody, blaty kuchenne i parapety

Lakfam Sp. j.
Lakfam należy do grona największych producentów szlifierek narzędziowych. Firma oferuje szlifierki automatyczne do ostrzenia pił, frezów, głowic, noży, wierteł, uniwersalne szlifierki narzędziowe, a także specjalistyczne wersje obrabiarek oraz remonty kapitalne maszyn.

Optyk-Fotograf Nowakowscy
Cztery salony optyczne i trzy studia fotograficzne. Firma z równym sukcesem prowadzi specjalistyczne badania okulistyczne, jak i profesjonalne sesje fotograficzne i videofilmowanie.

Sycowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.
Jest spółką, w której właścicielem 100% udziałów jest Miasto i Gmina Syców. Przedmiotem działania firmy jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNY PRACODAWCA – FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

AWM Budownictwo SA
Firma AWM Budownictwo S.A.  została stworzona z myślą o poprawie standardu i jakości życia swoich klientów poprzez budowanie nowoczesnych obiektów, spełniających wszelkie wymagania jakościowe.

Cast SA
Firma istnieje od 1999r na polskim rynku, obsługuje ponad 1000 klientów z całej Europie. Jest jednym z wiodących i najbardziej innowacyjnych polskich producentów folii STRETCH.

Faurecia SA
Firma jest światowym liderem wśród producentów części samochodowych. Powstają tu metalowe stelaże i ramy foteli. Aż ¾ elementów produkcji montowanych jest w samochodach marek premium.

Polboto-Agri sp. z o.o.
Firma jest autoryzowanym dealerem marki John Deere oraz partnerem producentów najwyższej klasy maszyn rolniczych. Zajmuje się obsługą rolnictwa w zakresie sprzedaży maszyn rolniczych nowych i używanych, wynajmu, serwisu oraz sprzedaży części zamiennych do oferowanego przez nich sprzętu rolniczego.

Simet SA
Przedsiębiorstwo jest największym w Polsce wytwórcą puszek elektroinstalacyjnych, a  także   znaczącym producentem złączek i osprzętu elektroinstalacyjnego.

Viessmann sp. z o.o.
Viessmann to rodzinna firma z ponad 100-letnią tradycją oraz wiodący producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych na arenie międzynarodowej. Firma powołała do życia Fundację „Świadomi Klimatu”, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej, zapobieganie niskiej emisji oraz popularyzacja rozwiązań opartych na OZE oraz energii elektrycznej.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FIRMA – FIRMY MAŁE

Aeroklub Wrocław
Wrocławski Aeroklub jest oparty na tradycji oraz bogatej historii, która od ponad 75 lat ma duży wpływ na lotniczą aktywność na Dolnym Śląsku. Oferują szkolenia lotnicze SPL(A) oraz PPL(A).

Biprowod sp. z o.o.
Oferuje kompleksowe usługi projektowe w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz zapewnia nowoczesne rozwiązania projektowe dostosowane do wymogów ochrony środowiska z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Błaszkiewicz 
W profilu kancelarii oraz w obszarze zainteresowań zawodowych leży niesienie szeroko rozumianej pomocy prawnej na rzecz osób fizycznych oraz przedsiębiorców.

Koncept Sp.j.
Zajmuje się produkcją mebli, aranżacją i wyposażaniem wnętrz domów, biur, firm i instytucji a także obiektów handlowych i gastronomicznych.

Restauracja Serby
Restauracja działa od maja 2017. Przygotowuje przyjęcia okolicznościowe, szkolenia, konferencje oraz śniadania, obiady i kolacje dla gości hotelowych.

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Bolesławcu
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność, związaną z usługami w dziedzinie gospodarki komunalnej i gospodarki odpadami, spełniając wymagania swoich klientów w sposób nowoczesny, bezpieczny i sprzyjający ochronie środowiska.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA
Istnieje od 1997 roku i obejmuje 18 podstref położonych w środkowej części województwa dolnośląskiego. 50 firm zainwestowało tu ponad 9 mld zł. i zatrudnia ponad 16 tys. pracowników. Przeważa przemysł motoryzacyjny oraz metalowy

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Okoniewscy
Spółka jest znanym producentem leków, wyrobów medycznych i kosmetyków. Od 30 lat firma troszczy się o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów działając zgodnie z misją, którą jest poszukiwanie nowych rozwiązań w dziedzinie farmacji, przy zachowaniu dobrych relacji z kontrahentami, dzięki rozwojowi osobistemu pracowników.

Spedycja Krajowa i Międzynarodowa J.Friczka & Z.Friczka Sp.j.
Działa na rynku od 1999 roku. Realizują zlecenia na terenie Polski, Czech, Niemiec oraz Węgier. Stawiają na nowoczesność oraz dobre i przyjazne relacje z klientami.

NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FIRMA – FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

Cermag 
To specjalistyczna sieć handlowo-usługowa, prowadząca sprzedaż płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek oraz materiałów, powiązanych z ich montażem. Rozwija usługi projektowe i budowlane w obszarze aranżacji wnętrz oraz prac budowlano-wykończeniowych.

Kaufland Polska Markety sp. z o.o. s.k.
Kaufland jest jedną z największych sieci handlowych w Polsce. W ofercie sieci można znaleźć kilkanaście tysięcy produktów, w tym m.in. produkty świeże, spożywcze, artykuły higieniczne czy artykuły gospodarstwa domowego.

PCC EXOL  SA
PCC EXOL to połączenie nowoczesnych technologii, doświadczenia i efektywnego działania w obszarze projektowania, produkcji i sprzedaży surfaktantów.

Producencka Centrala Farmaceutyczna PCF Procefar sp. z o.o.
Procefar jest wyłącznym dystrybutorem takich producentów jak PPF HASCO–LEK S.A i Zakładów Chemiczno-Farmaceutycznych „VIS” oraz marki OMRON Healthcare na terenie całego kraju. Firma jest także odpowiedzialna za dystrybucję produktów PHILIPS AVENT na rynku farmaceutycznym.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Dach Bud sp. z o.o.
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm deweloperskich we Wrocławiu i na Dolnym  Śląsku. Cechą wyróżniającą PBO DACH BUD jest stosowanie tradycyjnej technologii, a więc budowanie ze zdrowych, naturalnych materiałów ceramicznych.

Reco Polska Produkcja 
Reco Polska Produkcja projektuje i produkuje szeroką gamę koszy i komponentów do zmywarek z drutu ze stali miękkiej i nierdzewnej oraz komponenty do obiegów chłodniczych z aluminium i stali.

Selena FM SA
Polskie przedsiębiorstwo z siedzibą we Wrocławiu zajmujące się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej oraz jeden z trzech największych producentów piany poliuretanowej na potrzeby budownictwa na świecie. 

Rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w walce z pandemią COVID-19 – Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

Warszawa, 28 październik 2020 r.

 

Rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w walce z pandemią COVID-19

Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Obchodząca w tym roku stulecie powołania do życia  Państwowa Inspekcja Sanitarna to wyspecjalizowana instytucja wykonująca zadania z zakresu zdrowia publicznego.  To również  kluczowy podmiot, od którego zależy skuteczność działań przeciwepidemicznych w Polsce.

Apelujemy zatem, aby Główny Inspektor Sanitarny, który nadzoruje pracę wszystkich struktur Sanepidu wyciągnął wnioski z sukcesów i błędów podobnych służb w innych krajach od Szwecji po Daleki Wschód.

Aby Polacy przechodzili infekcję wirusem SARS-COV-2 w sposób jak najbardziej kontrolowany potrzebny jest działający sprawnie na co dzień:

 1. mechanizm komunikacji dla osób prywatnych i zakładów pracy,
 2. szybka identyfikacji osób zakażonych,
 3. skuteczna izolacja i zarządzanie kwarantanną,
 4. włączenia całego społeczeństwa w świadome utrzymywanie dystansu i odporności.

Dopasowanie tych mechanizmów do masowej skali powinno skutecznie ograniczać ilość osób trafiających na łóżka z intensywną terapią a w rezultacie przypadków śmiertelnych. 

Naszym zdaniem pilne i istotne jest:

– skuteczne udzielanie informacji na wszelkie tematy organizacyjne związane z epidemią w tym zwłaszcza rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji – stworzenie sprawnej platformy telefonicznej opartej o zasoby studentów medycyny, studentów wydziałów nauki o zdrowiu, biotechnologii i pokrewnych kierunków, wykorzystanie platformy telefonicznej do pilnego obdzwaniania osób z dodatnim wynikiem badań w kierunku wirusa, ustalanie osób, które były
w kontakcie, promocja lub obowiązek wykorzystania aplikacji mobilnej;

– koordynowanie przepływu informacji z lekarzami POZ – uruchomienie zdalnej informacji o wynikach badań, rozpoczętej i zakończonej kwarantannie;

– wdrożenie komunikacji promującej zasady bezpiecznego postępowania dopasowanej do grup wiekowych – promocja w mediach w szczególności nastawionych na młodzież;

– skuteczne zbieranie informacji o zakażeniach, osobach będących w kontakcie z osobami zakażonymi; budowanie bazy danych o zakażeniach, do wykorzystania w planowaniu kolejnych działań;

– koordynacja masowego dostępu do badań przesiewowych – uruchomienie opcji w aplikacji, która powinna dać możliwość umówienia się na badanie przesiewowe zdalne (eliminacja kolejek do punktów pobrań);

– zapewnienie dostępu do szczepień ochronnych z zakresu wirusa grypy, zakażenia pneumokokami oraz kokluszu.

 

Agnieszka Szpara
Główny Ekspert ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Zobacz: 28.10.2020 Rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w walce z pandemią COVID-19 – Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Fot. Tumisu/ pixabay.com

Oświadczenie ZPP ws. uczestnictwa w pracach w RDS

Warszawa, 28 października 2020 r.

 

OŚWIADCZENIE 

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem i nadzieją wita objęcie prezydencji w RDS przez Premiera Jarosława Gowina i deklaruje, że w związku z tym nasi przedstawiciele będą uczestniczyć w posiedzeniach plenarnych i prezydium RDS.

Mamy nadzieję, że Premierowi Jarosławowi Gowinowi uda się przywrócić powagę RDS i należne mu miejsce w życiu publicznym w Polsce, szczególnie po marginalizacji tejże instytucji za rządów TW Romana Malinowskiego.

Będzie to możliwe, jak najsilniejsza strona dialogu, rząd, potraktuje RDS jako istotny ośrodek wykuwania idei, propozycji i rozwiązań dla dobra wspólnego oraz dojdzie do nowelizacji ustawy o RDS, która wyeliminuje z jej składu elementy ubeckie.

Deklarujemy zaangażowanie w odbudowie powagi i wizerunku RDS.

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

 

Zobacz pełną treść oświadczenia

 

fot. Álvaro Serrano / Unsplash

Stanowisko ZPP ws. przedstawionego projektu tarczy dla branż

Warszawa, 27 października 2020 r. 

 

STANOWISKO ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. PRZEDSTAWIONEGO PROJEKTU TARCZY DLA BRANŻ

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia przedstawiony projekt ustawy zawierający szczegóły wsparcia antykryzysowego dla branż, jednocześnie dostrzegając potrzebę jeszcze odważniejszych działań.

Uważamy, że podejście oparte na punktowej pomocy dla konkretnych sektorów jest słuszne i pozwala na stopniowanie działań w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z 26 października zakłada wprowadzenie środków pomocowych bądź przedłużenie dostępności tych już istniejących, dla ściśle określonych sektorów gospodarki. Proponuje się zatem m.in. wydłużenie dostępności niektórych z istniejących instrumentów wsparcia do połowy 2021 roku, likwidację opłaty targowej a także wprowadzenie dodatkowego świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne dla enumeratywnie wyliczonych (wg PKD) branż.

Zwracamy uwagę, że propozycja zwolnienia z ZUS oraz wprowadzenia świadczeń postojowych dla dotkniętych kryzysem epidemicznych branż jest zbieżna z tym, o co ZPP apelował w publikowanych ostatnio dokumentach. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że konieczne jest wprowadzenie automatycznego mechanizmu zwalniania ze składek na ubezpieczenia społeczne i przyznawania świadczeń postojowych dla wszystkich branż objętych reżimem przekraczającym standard sanitarny DDM (dezynfekcja, dystans, maseczki). Uważamy, że zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania w praktyce czynią zadość naszemu postulatowi (pod warunkiem, że w przypadku wprowadzania kolejnych restrykcji, uprawnienie do świadczenia postojowego i zwolnienia z ZUS będzie konsekwentnie rozszerzane).

OBOK FINANSÓW KONIECZNE WSPARCIE REGULACYJNE

Mając na uwadze wszystkie powyższe względy, przedstawiony projekt ustawy oceniamy pozytywnie. Rząd zdecydował się zareagować konserwatywnie, przeznaczając na osłonę najbardziej narażonych branż kwotę ponad 800 mln zł (zgodnie z uzasadnieniem do projektu). Takie podejście daje przestrzeń do odważniejszych działań w przyszłości, jednak z naszego punktu widzenia pozostaje niewystarczające. Poza wsparciem finansowym w postaci zwolnień, ulg i świadczeń, a także postulowanym przez nas wsparciem płynnościowym (długoterminowe kredyty gwarantowane przez PFR, częściowo zwrotne subwencje), konieczne jest wsparcie regulacyjne.

Z nadzieją przyjmujemy zapowiedź stworzenia „tarczy prawnej” – poniżej przedstawiamy pięć kluczowych postulatów, które, jak mamy nadzieję, zostaną uwzględnione przy jej projektowaniu:

1) Wprowadzenie dwunastomiesięcznego moratorium na wszelkiego rodzaju nowe obciążenia procedowane w tej chwili, bądź przyjęte w ciągu tego roku, a jeszcze nieobowiązujące, takie jak choćby podatek cukrowy;

2) Wycofanie poprawek do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty likwidujących poczucie bezpieczeństwa prawnego dla właścicieli aptek i w konsekwencji przywrócenie projektowi takiego brzmienia, w którym został skierowany przez Radę Ministrów do Sejmu;

3) Zaniechanie grożącymi deregulacją rynku i brakami leków w aptekach prac nad ustawą refundacyjną na czas pandemii. Wprowadzenie na polecenie Premiera RP pilnych zmian Regulaminu Komisji Ekonomicznej działającej przy Ministerstwie Zdrowia, uniemożliwiających dalsze erodowanie cen leków krajowych producentów leków;

4) Wprowadzenie jednolitej stawki 5% VAT dla wszystkich branż, które mają restrykcje ponad standard DDM, w tym na wszystkie usługi gastronomiczne, włączając w to serwowanie napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych, przy jednoczesnym umożliwieniu sprzedaży napojów niskoalkoholowych na wynos i z dowozem w ramach koncesji na sprzedaż alkoholu do spożycia w lokalu;

5) Uelastycznienie przepisów prawa pracy oraz przyspieszenie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców, tak by wpływ epidemii na rynek pracy pozostawał nie większy, niż do tej pory.

 

Poza powyższymi punktami, aktualne pozostają nasze postulaty zawarte w dwóch opublikowanych do tej pory dokumentach z konkretnymi rekomendacjami dla polityki gospodarczej, wobec drugiej fali epidemii koronawirusa, tj:

 • dokumentu z założeniami tarczy 100 mld zł dla pracy,
 • dokumentu z rekomendacjami branżowymi.

Oba materiały są dostępne na stronie ZPP pod adresami:

https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2020/10/100-miliard%C3%B3w-dla-pracy.pdf

https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2020/10/27.10.2020-Tarcza-antykryzysowa-postulaty-bran%C5%BCowe.pdf

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców     

 

27.10.2020 Stanowisko ZPP ws. przedstawionego projektu tarczy dla branż

Tarcza antykryzysowa: postulaty branżowe

Warszawa, 27 października 2020 r. 

 

TARCZA ANTYKRYZYSOWA: POSTULATY BRANŻOWE

 

WSTĘP

POZA OCHRONĄ MIEJSC PRACY KONIECZNA JEST SZYBKA POMOC DLA ZAGROŻONYCH BRANŻ

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował i zaprezentował w ubiegłym tygodniu koncepcję tarczy 100 mld zł dla pracy, stanowiącą odpowiedź na wyzwania gospodarcze związane z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że poza kompleksowym programem ukierunkowanym na ochronę miejsc pracy w gospodarce, potrzebne jest również wsparcie regulacyjne kierowane punktowo do branż zagrożonych sytuacją epidemiczną. Należy pamiętać, że utrudnienia związane z rozwojem epidemii nie ograniczają się wyłącznie do strat finansowych wynikłych z zakazu bądź ograniczeń w prowadzeniu działalności. Setki tysięcy osób przebywających na kwarantannach i poddanych nadzorowi epidemiologicznemu to również pracownicy, tryb świadczenia niektórych usług w związku z koniecznością wprowadzenia szczególnych standardów sanitarnych diametralnie się zmienił.

Konieczność uruchomienia pomocy jest niepodważalna. Jednocześnie, epidemia i wywołany nią kryzys spowodują strukturalne zmiany gospodarki – jest to czynnik, który trzeba brać pod uwagę projektując wszelkiego rodzaju programy interwencji. Ich celem nie może być utrzymywanie firm niezdolnych do dostosowania się do nowej rzeczywistości, lecz raczej wsparcie i pomoc w przetrwaniu podmiotom, które ten wysiłek podejmą. W ten sposób niewykluczone, że wspomniane zmiany w strukturze gospodarki w dłuższym okresie spowodują, mimo przejściowych perturbacji, wzrost produktywności, dzięki lepszemu wykorzystaniu dostępnych zasobów.

USTAWA POMOCOWA MOŻE OKAZAĆ SIĘ NIEWYSTARCZAJĄCA

Do Sejmu trafił już poselski projekt ustawy wprowadzającej pakiet pomocy dla branż szczególnie dotkniętych drugą falą epidemii. Wydaje się, że podstawowe założenia ustawy są zbieżne z podejściem opisanym wyżej – pomoc kierowana jest punktowo do branż znajdujących się w najgorszej sytuacji i ma w tej chwili charakter de facto minimalny, tj. ułatwiający firmom przetrwanie trudnego czasu. Mamy wobec tego wrażenie, że rząd postępuje ostrożnie, stopniując pomoc – w pierwszej kolejności proponuje się zatem wprowadzenie postojowego i zwolnienia ze składek na ZUS dla enumeratywnie wyliczonych branż, a także przedłużenie czasu obowiązywania rozwiązań przewidzianych w ramach wcześniejszych tarcz antykryzysowych.

Przyjęte w powyższym zakresie podejście wydaje się rozsądne (w odniesieniu do przedstawionego projektu ustawy opublikujemy osobne stanowisko), jednak nie można wykluczyć sytuacji, w której przedłużający się kryzys epidemiczny spowoduje konieczność uruchomienia kolejnych działań. Mając to na uwadze, przeprowadziliśmy konsultacje ze zrzeszonymi w ZPP związkami branżowymi.

REKOMENDACJE BRANŻOWE

Poniżej prezentujemy zestaw rekomendacji przedstawionych przez poszczególne branże. Dla przejrzystości dokumentu, rekomendacje podzieliliśmy na ogólne i szczegółowe, te drugie dzieląc z kolei na poszczególne branże. Mamy nadzieje, że przedstawione rekomendacje okażą się przydatne przy pracy nad kolejnymi etapami pomocy dla branż. 

REKOMENDACJE OGÓLNE

 • Aktualne są kluczowe założenia przedstawionej przez nas tarczy 100 mld zł dla pracy;
 • Potrzebne jest automatyczne zwolnienie ze składek ZUS (oraz zapewnienie świadczeń postojowych pracownikom) dla wszystkich branż objętych restrykcjami wykraczającymi poza DDM;
 • Wprowadzenie jakichkolwiek restrykcji dla działalności gospodarczych powinno być dopuszczalne wyłącznie na podstawie racjonalnej, opartej na danych argumentacji;
 • Podtrzymujemy konieczność uruchomienia narzędzi płynnościowych, zróżnicowanych w zależności od sytuacji: dla firm objętych rygorami ponad DDM kredyt obrotowy w rachunku bieżącym w wysokości do 10% obrotu za poprzedni rok, dla przedsiębiorców których obroty spadły rok do roku o co najmniej 25% częściowo zwrotna subwencja bądź długoterminowy kredyt zwrotny w 100%;
 • Poza powyższym, konieczne jest wprowadzenie szeregu uproszczeń o charakterze generalnym, wymienionych poniżej:
 • Likwidacja barier dla zatrudniania obcokrajowców, w tym przede wszystkim przyspieszenie procedur wydawania zezwoleń na pracę;
 • Odstąpienie od nakładania nowych obowiązków podatkowych i administracyjnych (co najmniej dwunastomiesięczne moratorium na wszelkiego rodzaju dodatkowe obciążenia, takie jak np. podatek cukrowy, czy „podatek od deszczu”);
 • Uelastycznienie przepisów prawa pracy tak, by uwzględniały one liczne absencje wynikające z zakażeń bądź kwarantanny, w tym m.in. w zakresie zniesienia limitu godzin nadliczbowych;
 • Umożliwienie samoregulacji poprzez powoływanie koordynatorów ds. COVID-19 w postaci np. osób odpowiedzialnych za BHP w firmach – mogłyby zostać one osobami kontaktowymi dla Powiatowych Inspektoratów Sanitarnych;
 • Wprowadzenie mechanizmu zwrotu pracodawcom kosztów przeprowadzonych wśród pracowników badań na obecność koronawirusa, w postaci odliczenia tych kwot od składek na PFRON bądź ZUS;
 • Przesunięcie o kolejny rok możliwości rozliczenia straty w podatku dochodowym;
 • Rozważenie możliwości renegocjacji umów zawieranych z przedsiębiorcami przez PFR w ramach przyznawanego wsparcia z tarczy finansowej – firmy ze znacznym spadkiem przychodów powinny mieć możliwość przesunięcia o rok spłaty zobowiązań wobec Funduszu;
 • Rozważenie możliwości uruchomienia celowanego wsparcia finansowego, przeznaczonego na dostosowanie firm do funkcjonowania w „epidemicznej” rzeczywistości (mikropożyczki na doposażenie w sprzęt na potrzeby pracy zdalnej, czy zmiany modelu świadczenia usług);
 • Uzależnienie pomocy finansowej nie tylko od branży, lecz również od spadku obrotu (postulat spójny z przedstawionym w ramach „tarczy 100 mld dla pracy” programem wsparcia finansowego dla firm).

REKOMENDACJE SZCZEGÓŁOWE

SEKTOR GASTRONOMICZNY

 • Wprowadzenie tymczasowo jednolitej stawki 5% VAT na wszystkie usługi gastronomiczne, z uwzględnieniem sprzedaży napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych (piwo, wino, cydry), z perspektywą ustalenia stawki na jednolitym poziomie 8% po ustąpieniu pandemii;
 • Wprowadzenie możliwości sprzedaży na odległość napojów niskoalkoholowych oraz umożliwienie sprzedaży napojów niskoalkoholowych na wynos lokalom dysponującym koncesją na sprzedaż alkoholu w lokalu;
 • Powszechne, czasowe zwolnienie ze składek na ZUS przedsiębiorców sektora gastronomicznego i ich pracowników;
 • Wprowadzenie finansowanego ze środków publicznych „postojowego” dla pracowników sektora gastronomicznego (do ewentualnego rozważenia szczególne zasady postojowego dla pracowników szczególnie narażonych na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem, tj. seniorów bądź będących osobami niepełnosprawnymi).

SEKTOR ODPADOWY

 • Wprowadzenie możliwości kierowania strumienia odpadów do innych instalacji prowadzonych przez ten sam podmiot w przypadku konieczności wyłączenia lub ograniczenia pracy instalacji z powodu COVID-19, o ile jest to możliwie technicznie i organizacyjnie oraz o ile zapewnione będzie przestrzeganie standardów ochrony środowiska;
 • Umożliwienie zmiany systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz polecenia świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych, pozostawania w gotowości do pracy i realizowania prawa do wypoczynku w wyznaczonym miejscu,
 • Modyfikacje §11 ust. 1 – 4 Rozporządzenia Ministra Klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów w zakresie magazynowania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych, prowadzonego w ramach zbierania odpadów, m.in. w zakresie umożliwienia magazynowania zebranych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych w specjalistycznych kontenerach chłodniczych albo naczepach chłodniczych, cechujących się parametrami zapewniającymi realizację wszelkich rygorów i wymagań związanych ze zbieraniem odpadów, czy też w zakresie wydłużenia terminów przechowywania zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych w określonych temperaturach;
 • Przywrócenie znanych z pierwszej tarczy antykryzysowej rozwiązań przyznających wojewodom specjalne uprawnienia w zakresie zarządzania systemem gospodarowania odpadami.

SEKTOR APTECZNY

 • Wprowadzenie zmian do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty w zakresie:

– zmiany przepisu umożliwiającego cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki w przypadku naruszenia niezależności zawodowej farmaceuty, tak by sankcję tę można było zastosować w przypadku naruszeń uporczywych lub rażących,

– wykreślenia przepisu umożliwiającego „unieruchomienie” apteki, punktu aptecznego lub hurtowni farmaceutycznej w przypadku „uniemożliwienia wykonywania zadań” kierownikowi apteki bądź osobie odpowiedzialnej w hurtowni,

– wykreślenia przepisu uwzględniającego rolę samorządu aptekarskiego w ocenianiu rękojmi kandydata na kierownika apteki,

– wykreślenia z katalogu zadań zawodowych farmaceuty zadania polegającego na prowadzeniu apteki lub punktu aptecznego w określonej formie prawnej,

– zmodyfikowania zakresu uprawnień kierownika apteki, tak by obejmował on wyłącznie zadania merytoryczne, a nie związane ściśle z prowadzeniem działalności gospodarczej i leżące w gestii właściciela apteki,

– otwarcia katalogu usług związanych z ochroną zdrowia świadczonych przez apteki ogólnodostępne.

SEKTOR PIWOWARSKI

 • Zachowanie obecnego mechanizmu obliczania podatku akcyzowego od piwa oraz utrzymanie stawki akcyzy na niezmienionym poziomie;
 • Umożliwienie (na stałe) odliczenia akcyzy od piw przeterminowanych (rozwiązanie zgodne z prawem UE i stosowane w kilkunastu państwach członkowskich, w Polsce wprowadzono jedynie czasową możliwość odliczenia akcyzy od piw przeterminowanych);
 • Rewizja ustawy o podatku akcyzowym oraz Ordynacji podatkowej, poprzez przede wszystkim:

– doprecyzowanie, że zezwolenia akcyzowe nie są cofane w razie złożenia przez podatnika zabezpieczenia wykonania decyzji, z których wynikają zaległości podatkowe,

– doprecyzowanie zasad składania zabezpieczeń wykonania decyzji podatkowych na wniosek podatnika również przed wydaniem takich rozstrzygnięć, a także wstrzymywania zabezpieczonych decyzji,

– dopuszczenie możliwości wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach w sytuacji złożenia przez podatnika zabezpieczenia wykonania decyzji podatkowych,

– dopuszczenie możliwości zawieszenia przez organ postępowania w przypadku, w którym na rozstrzygnięcie sprawy mógłby mieć wpływ wynik innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego lub sądowego.

SEKTOR FARMACEUTYCZNY

 • Wprowadzenie priorytetu dla testowania na obecność koronawirusa pracowników krytycznych zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją leków;
 • Uwzględnienie specyfiki sektora farmaceutycznego w toku prac nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zarówno w zakresie respektowania zbudowanych samodzielnie przez podmioty systemów zabezpieczeń, jak i wobec ryzyka nadmiernego zawężenia ewentualnego katalogu producentów automatyki i elektroniki przemysłowej, których produkty wykorzystywane są w liniach produkcyjnych leków;
 • Wprowadzenie systemu wsparcia krajowych producentów leków w ramach Refundacyjnego Trybu Rozwojowego.

SEKTOR SPOŻYWCZY

 • Ujednolicenie praktyk organów państwa, w tym przede wszystkim inspekcji sanitarnych związanych z bezpieczeństwem produkcji;
 • Umożliwienie firmom branży spożywczej, z uwagi na ich szczególną rolę w systemie, korzystania z zapasów środków ochrony osobistej zgromadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych, w przypadku wystąpienia problemów z zakupem tych środków na rynku;
 • Zwiększenie kwoty zwolnienia kart i bonów na posiłki dla pracowników z ZUS do 25 proc. wynagrodzenia minimalnego;
 • Stworzenie „korytarzy” na przejściach granicznych dla pracowników zakładów branży spożywczej, a także kierowców jadących z produktami spożywczymi i ładunkami niezbędnymi dla zachowania ciągłości produkcji spożywczej, ze szczególnym pierwszeństwem przejazdu dla surowców i wyrobów łatwo psujących się;
 • W przypadku wystąpienia znaczących utrudnień w dostępie do usług logistycznych i transportowych należy ponadto zapewnić priorytet dla całego łańcucha produkcji i dystrybucji żywności także w ramach ruchu wewnątrz kraju;
 • Zniesienie zakazu handlu w niedziele;
 • Wycofanie się z zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazu uboju rytualnego;
 • Modyfikacja przepisów rozporządzenia regulującego obostrzenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii, w zakresie jednoznacznego wskazania że ograniczenia w liczbie i wieku osób przebywających na terenie placówki handlowej nie dotyczą osób obsługujących sklepy, w tym przedstawicieli handlowych dostawców;
 • Nadanie sektorom producentów i przetwórców żywności statusu elementu infrastruktury krytycznej, wraz z całym ich łańcuchem dostaw, tak by nie dotyczyły ich ew. zakazy lub ograniczenia w transporcie, dostępie do energii elektrycznej, czy wody.

 

27.10.2020 Tarcza antykryzysowa: postulaty branżowe

 

Fot. geralt / Pixabay.com

Tarcza 100 miliardów dla pracy – Propozycje ZPP w zakresie wsparcia firm w czasie COVID 2.0

Warszawa, 22 października 2020 r.

 

TARCZA 100 MILIARDÓW DLA PRACY

Propozycje ZPP w zakresie wsparcia firm w czasie COVID 2.0

 

Druga fala epidemii przybrała w Polsce skalę, której trudno było się spodziewać jeszcze kilka tygodni temu. Rosnąca liczba zakażeń i dochodząca do granic wydolność systemu opieki zdrowotnej powodują poczucie zagrożenia, wobec którego społeczeństwo w naturalny sposób ogranicza swoją aktywność i mobilność. Popyt na niektóre usługi spadł zatem organicznie, z uwagi na dynamikę rozwoju epidemii. Efekt ten został wzmożony dodatkowymi restrykcjami wprowadzonymi przez rząd. Poza standardowym reżimem sanitarnym wpisanym w strategię DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), wprowadzono ograniczenia w działalności lokali gastronomicznych, branży fitness, czy wydarzeń o charakterze kongresowym (co ciekawe, również tych organizowanych w formie online). O ile kilka tygodni temu rząd jednoznacznie deklarował, że drugiego zamknięcia gospodarki nie będzie, o tyle już w tej chwili możemy stwierdzić, że funkcjonujemy w warunkach pełzającego lockdownu, który – w świetle ostatnich, nieco zrewidowanych zapowiedzi decydentów – może w najbliższym czasie stać się lockdownem faktycznym.

Mając na uwadze powyższe, konieczne staje się przygotowanie nowego pakietu pomocowego dla firm dotkniętych restrykcjami i ograniczeniami. Kluczowym celem powinna być, tak jak przy okazji dotychczasowych tarcz antykryzysowych, ochrona miejsc pracy, stąd też proponowany przez nas pakiet postanowiliśmy nazwać „tarczą 100 miliardów dla pracy”.

Według dostępnych danych, możliwe jest zrealizowanie tego pakietu bez konieczności wykraczania ponad limity zadłużenia wynikające ze stworzonych już ram dla programów pomocowych chroniących gospodarkę przed negatywnymi skutkami COVID-19. Z 270 mld złotych limitu przeznaczonego na uruchomienie działań antykryzysowych, wykorzystano do tej pory 145 mld zł (dla przykładu, Polski Funduszu Rozwoju rozdysponował na ten moment 60 mld zł ze 100 mld, które ma do dyspozycji na realizację „tarczy finansowej”). Nawet zakładając, że do końca roku część pozostałej puli pieniędzy zostanie jeszcze wydana, można bezpiecznie i konserwatywnie uznać, że w ramach przyjętych limitów do dyspozycji pozostanie jeszcze kwota ok. 100 mld zł.

Poniżej prezentujemy kompleksowy pakiet rozwiązań pomocowych uwzględniających możliwość rozdysponowania tych środków, jednak nie ograniczający się wyłącznie do wsparcia finansowego. Rekomendacje podzieliliśmy na trzy sekcje: bezpieczeństwo regulacyjne, bezpieczeństwo finansowe, bezpieczeństwo na przyszły rok.

BEZPIECZEŃSTWO REGULACYJNE

Uważamy, że wyjątkowa sytuacja, w której się znajdujemy, generuje konieczność zapewnienia pracodawcom ścisłego bezpieczeństwa regulacyjnego, a przez to również i dostosowania regulacji do warunków, w których funkcjonują firmy i wyzwań, z którymi muszą się one mierzyć. Mając to na uwadze, postulujemy:

 • Przejściowe obniżenie stawki VAT na produkty i usługi wszystkich „branż społecznych” (gastronomia, hotelarstwo, fitness, beauty etc.) do minimalnego poziomu 5%;
 • Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich przedsiębiorców oraz pracowników w branżach objętych rygorami wykraczającymi poza standard DDM (w tej są to m.in. branże: eventowa, gastronomiczna, hotelarska, fitness, rozrywkowa, artystyczna) – na czas obowiązywania tych restrykcji.
 • Opieranie wszelkich wprowadzanych restrykcji dla działalności gospodarczych na danych i możliwie obiektywnej argumentacji. Nie znajdujemy uzasadnienia dla zakazu funkcjonowania branży fitness, czy przywracania „godzin dla seniorów” – apelujemy zatem o zniesienie tych restrykcji, które nie spełniają ww. wymogu i respektowanie go za każdym razem, gdy lista ograniczeń jest weryfikowana.
 • Wprowadzenie 12-miesięcznego moratorium na nowe obciążenia podatkowe i regulacyjne. Polska znajduje się w niechlubnej awangardzie OECD i w obliczu kryzysu decyduje się na wprowadzanie nowych danin – uważamy, że wszelkie tego rodzaju inicjatywy powinny być przesunięte w czasie o co najmniej 12 miesięcy.
 • Przyjęcie założenia, że Polski nie stać na ponowny lockdown. Polityka walki z wirusem powinna być zatem oparta o ścisłe przestrzeganie reżimu sanitarnego (DDM), a nie o zamykanie kolejnych branż gospodarki.

BEZPIECZEŃSTWO FINANSOWE

Jak wspomniano na wstępie, coraz szerszy katalog branż musi mierzyć się nie tylko z obniżonym przez epidemię popytem, lecz również z sukcesywnie rosnącą liczbą ograniczeń wykraczających poza DDM. Już w tej chwili mamy do czynienia z faktycznym lockdownem niektórych sektorów. W celu ochrony miejsc pracy konieczne jest zatem szybkie uruchomienie dodatkowych środków pomocowych.

Część ze 100 mld przeznaczonych na pakiet pomocowy na drugą falę epidemii pochłonięta zostanie przez realizację części postulatów regulacyjnych (zwolnienie z ZUS, obniżenie VAT). Pozostałe środki przeznaczyć należałoby na uruchomienie następujących instrumentów bezpośredniego wsparcia finansowego:

 • Dla przedsiębiorców z branż objętych rygorami wykraczającymi poza standard DDM – kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, udzielany w wysokości do 10% obrotu za rok 2019, gwarantowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Instrument powinien być w 100% zwrotny
  (z uwzględnieniem preferencyjnego oprocentowania kredytu). Dostęp do instrumentu nie powinien być objęty żadnymi dodatkowymi wymogami, tzn. możliwość skorzystania z niego powinni mieć wszyscy przedsiębiorcy z wspomnianych branż, niezależnie od zatrudnienia, bieżących obrotów etc.
 • Dla wszystkich przedsiębiorców, których obroty za miesiące wrzesień i październik spadły w ujęciu rok do roku o ponad 25% – proponujemy dwa instrumenty:
  – Udzielaną przez PFR subwencję do wysokości 10% obrotu za rok 2019, stanowiącą instrument analogiczny do obowiązującego programu „tarcz finansowych”, tj. częściowo zwrotny. Proponujemy, by możliwe było umorzenie 75% udzielonej kwoty, pod warunkiem zachowania co najmniej 80% miejsc pracy ze stanu na dzień udzielenia wsparcia.
  – Długoterminowe (10 i 15 letnie) kredyty gwarantowane przez PFR – udzielane w wysokości do 10% obrotu z roku 2019, zwrotne w 100%, z preferencyjnym oprocentowaniem.

BEZPIECZEŃSTWO NA PRZYSZŁY ROK

Rozwój epidemii COVID-19 cechuje się, jak do tej pory, wysokim poziomem niepewności. Nie mamy pełnej wiedzy o mechanizmie działania wirusa, nie wiemy również w jaki sposób będzie mutował. Należy zatem przygotować się również do negatywnego scenariusza zakładającego kolejną falę epidemii na wiosnę 2021 roku. Wydaje się, że zaproponowany projekt budżetu na przyszły rok nie przewiduje stworzenia adekwatnej „zakładki finansowej” na potrzeby ewentualnego uruchomienia dodatkowych działań pomocowych dla rynku pracy. Wziąwszy to pod uwagę, apelujemy o rewizję zaplanowanych na przyszły rok wydatków socjalnych. Programy wprowadzane w szczycie koniunktury nie przystają niestety do warunków kryzysowych, w których będziemy funkcjonowali jeszcze w przyszłym roku. Uważamy wobec tego, że należy wycofać się z poszerzenia programu 500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, a także z dodatkowych (13. i 14.) świadczeń emerytalnych. Likwidacji powinien zostać poddany również program wyprawek szkolnych „dobry start”. Rewizja polityki w powyższym zakresie pozwoli na stworzenie „poduszki finansowej” w wysokości niemal 45 miliardów złotych, które w przypadku kolejnej fali epidemii będzie można szybko uruchomić w celu zabezpieczenia miejsc pracy.

 

Zobacz: 22.10.2020 Tarcza 100 miliardów dla pracy – Propozycje ZPP w zakresie wsparcia firm w czasie COVID 2.0

Polscy przedsiębiorcy stracą w wyniku opodatkowania spółek komandytowych CIT

Warszawa, 21 października 2020 r.

   

Polscy przedsiębiorcy stracą w wyniku opodatkowania spółek komandytowych CIT

 • Wbrew twierdzeniom Ministerstwa Finansów w większości analizowanych krajów w Europie spółki komandytowe (lub o zbliżonym charakterze) są spółkami transparentnymi podatkowo.

 • Opodatkowanie spółek komandytowych w innych europejskich krajach nie ma związku ze wzmożoną w ostatnich latach walką z unikaniem opodatkowania.

 • Większość racjonalnie działających firm zmieni formę prowadzenia działalności na formę zapewniającą obecny poziom opodatkowania a firmy zagraniczne będą płaciły tyle co do tej pory.

 • Budżet państwa niewiele zyska, stracą polscy przedsiębiorcy zajęci walką o przetrwanie w czasach pandemii

– wynika z raportu CRIDO, ZPP i InfoCredit „Opodatkowanie spółek komandytowych w Europie”.

Autorzy raportu przyjrzeli się opodatkowaniu spółek komandytowych w 16 krajach Europy. W większości przeanalizowanych państw spółki komandytowe są transparentne podatkowo (nieopodatkowane CIT). Są wśród nich: Austria, Dania, Finlandia, Irlandia, Malta, Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania.

W pozostałych krajach opodatkowanie CIT spółki komandytowej wynika z przyjętego historycznie systemu prawa. Co istotne, żaden spośród analizowanych krajów nie wprowadził opodatkowania spółek komandytowych w ciągu ostatnich 5 lat. Świadczy to o tym, że w żadnym z tych krajów opodatkowanie spółek komandytowych nie ma związku ze wzmożoną w ostatnich latach walką z unikaniem opodatkowania.

Wśród spółek komandytowych poddanych opodatkowaniu, we Francji i Czechach dochód przypadający na komplementariusza w dalszym ciągu nie podlega opodatkowaniu na poziomie spółki komandytowej (w przeciwieństwie do założeń polskiej nowelizacji). W żadnym z badanych krajów nie występują różnice w opodatkowaniu wspólników ze względu na stopień powiązań między nimi (tj. posiadanie udziałów w spółce będącej komplementariuszem przez komandytariuszy).

Polskie, małe, rodzinne biznesy będą płaciły więcej niż ich odpowiednicy w Niemczech

W sytuacji wprowadzenia podwójnego opodatkowania spółek komandytowych w Polsce, w porównaniu do warunków funkcjonowania spółek komandytowych w Niemczech, istotnemu pogorszeniu ulegnie sytuacja polskich, małych, rodzinnych spółek osiągających roczne dochody nie przekraczające ok. 230 000 zł. Pomimo skorzystania z preferencyjnej, 9% stawki CIT przez polskie SPK, poziom opodatkowania polskich wspólników będzie wyższy niż analogiczne opodatkowanie wspólników niemieckich spółek komandytowych pomimo objęcia ich progresywnym opodatkowaniem.

Ta sytuacja dotknie co najmniej 13 tys. spółek komandytowych w Polsce.

Budżet państwa niewiele zyska

Ze względu na przepisy unijne i prawo międzynarodowe opodatkowanie CIT spółek komandytowych nie zagrozi pozycji konkurencyjnej tego rodzaju spółek z zagranicznym kapitałem w Polsce. W dalszym ciągu będą płaciły podatek na tym samym poziomie (tj. 19%). Natomiast polscy przedsiębiorcy chcąc utrzymać swoją pozycję konkurencyjną wybiorą alternatywną formę prowadzenia działalności gospodarczej. Część z nich dokona przekształcenia w spółkę jawną lub partnerską. Tym samym będą zmuszeni poświęcić bezpieczeństwo swoje i rodzin, aby utrzymać dotychczasowy poziom opodatkowania i konkurencyjności. Inni (głównie większe podmioty) będą prowadzić działalność za pośrednictwem sp. z o.o. w oparciu o struktury holdingowe. W konsekwencji efekt dla budżetu państwa będzie minimalny, ponieważ chroniąc swoją pozycję konkurencyjną polskie spółki będą się ratować zmianą struktury.

Struktura spółek w Polsce i w Niemczech

W latach 2010-2019 lawinowo rosła liczba nowych spółek w Polsce. Najwięcej (176,7 tys.) powstało sp. z o.o., które stanowiły w 2019 roku 83% wszystkich spółek w Polsce. Jest ich aż 429,1 tys. w porównaniu do 40,6 tys. spółek komandytowych, które stanowią zaledwie 7% wszystkich spółek w Polsce. W Niemczech ten odsetek jest ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 15%. Pomimo więc znacznego przyrostu spółek komandytowych w ostatnich latach, choćby ze względu na ograniczenie ryzyka biznesowego dla przedsiębiorców, pozostajemy pod tym względem daleko za zachodnim sąsiadem.

– Widzimy inne alternatywne rozwiązania, które mogłyby pomóc osiągnąć cel ograniczenia ryzyka nieopodatkowanego transferu dochodu spółek komandytowych za granicę, np. poprzez nałożenie na spółkę komandytową obowiązków płatnika. W takiej sytuacji spółka komandytowa mająca zagranicznych wspólników – działająca jako płatnik – byłaby zobowiązana odprowadzić podatek od dochodu spółki komandytowej do polskiego urzędu. Taki alternatywny scenariusz ochroniłby polskich przedsiębiorców przed wzrostem opodatkowania zachowując ich pozycję konkurencyjną w stosunku do zagranicznych podmiotów – komentuje Mateusz Stańczyk, partner w zespole doradztwa podatkowego w CRIDO.

– To, że spółki komandytowe nie są wykorzystywane na potrzeby międzynarodowej optymalizacji podatkowej, udowodnił już raport opublikowany na początku października. Później potwierdziła to również odpowiedź Ministerstwa Finansów na wystosowany w tej sprawie przez ZPP wniosek o udzielenie informacji publicznej. Najnowszy raport wskazuje dodatkowo, że generalnie spółki komandytowe są w Europie raczej transparentne podatkowo. Regulacje odwrotne, tj. obejmujące spółki komandytowe CIT, to efekt raczej przyjętego historycznie podejścia, niż zintensyfikowanych działań na rzecz uszczelniania systemu. Okazuje się zatem, że argumentacja wykorzystywana przez Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy nie znajduje oparcia w rzeczywistości. Jedynym skutkiem opodatkowania spółek komandytowych CIT będzie pogorszenie pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorców, którzy będą obciążeni w wyższym stopniu, niż ich zagraniczni odpowiednicy – twierdzi Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

– Przedsiębiorcy, prowadzący działalność w formie spółek komandytowych, są mocno zaniepokojeni zmianami podatkowymi. Tym bardziej, że koniunktura osłabła, a ich koszty, związane z choćby przestawieniem się na bezpieczny tryb pracy i inwestycje w nowe technologie komunikacji, rosną. Do końca tego miesiąca zbieramy ich opinie w formie ankiety. Odzew jest spory. Pierwsze odpowiedzi zaczynały do nas spływać już 10 minut po wysłaniu pytań – mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju InfoCredit.

 

 

Fot. Bru-nO / Pixabay.com

Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

Warszawa, 20 października 2020 r. 

 

Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

 

Pandemia koronawirusa pokazuje, jak istotna jest suwerenność lekowa. Nie ulega wątpliwości, że Polska potrzebuje silnego przemysłu farmaceutycznego. Poniżej przedstawiamy raport dot. sytuacji przemysłu farmaceutycznego w Polsce, przygotowany na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wraz z towarzyszącym mu komunikatem prasowym.

Uzależnienie od dostaw leków z zagranicy jest na dłuższą metę niebezpieczne i widzimy to szczególnie w trudnym okresie pandemii – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Tymczasem udział krajowego przemysłu farmaceutycznego w PKB maleje. To martwiąca informacja, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa lekowego Polaków, jak i rozwoju gospodarki, ponieważ sektor farmaceutyczny generuje wysoką wartość dodaną i jest bardzo przyszłościową branżą. Potrzebujemy szybkiego wdrożenia rozwiązań wspierających krajową produkcję leków.

 
Komunikat Prasowy PZPPF

Raport PZPPF: Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę

 

fot. Pexels / na lic. Pixabay

Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

Warszawa, 19 października 2020 r.

 

Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia 

Opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Poniedziałkowa (19.10) konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego tchnęła wreszcie niezbędnym na ten moment optymizmem odpowiadając na pytania zadawane przez środowisko pracodawców w ochronie zdrowia już od kilku miesięcy.

Cieszy, że:

– Minister Zdrowia jest nastawiony na budowanie dobrych relacji ze wszystkimi środowiskami w tych trudnych czasach,

– jest pomysł jak zwiększyć ilość łóżek dla pacjentów z powikłaniem COVID-19 w ramach obecnych szpitali na różnym poziomie referencyjnym,

– jest pomysł  jak wykorzystać potencjał prywatnych świadczeniodawców, w tym prywatnych szpitali w systemie ochrony zdrowia, które mogą włączyć się do opieki uruchamiając niezakontraktowany w sieci potencjał,

– jest pomysł jak poprawić warunki płacy i bezpieczeństwa zawodowego dla lekarzy i innych zawodów medycznych,

– jest pomysł jak uruchomić dodatkowe zasoby kadr medycznych i paramedycznych,

– jest pomysł jak zwiększyć z udziałem wojska przepustowość punktów wymazowych tzw. drive-through, choć nie wiadomo jeszcze jak zwiększyć przepustowość samych laboratoriów.

Należy jednak zadać następujące pytania:

– dlaczego zabieramy się za tego typu decyzje i ustalenia tak późno? Dlaczego musieliśmy narazić pacjentów, pracowników służby zdrowia i ich rodziny na chaos, lęk i niepokój o życie lub zdrowie?

– dlaczego nie wykorzystujemy potencjału istniejących szpitali polowych w ramach służby medycznej Ministerstwa Obrony Narodowej,  zamiast tego budujemy narodowy szpital covidowy?

– gdzie jest głos Głównego Inspektora Sanitarnego, bo to jemu podległy Sanepid miał zapewnić realizację najważniejszego w walce z epidemią procesu czyli koordynację masowych badań, szybką izolację osób zakażonych na czas kwarantanny i właściwy przepływ informacji?

Dzięki tym działaniom moglibyśmy uniknąć kolejnego formalnego lub nieformalnego lockdownu gospodarki.

 

Agnieszka Szpara
Główny Ekspert ZPP ds. Ochrony Zdrowia

 

20.10.2020 Wnioski z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia – opinia głównego eksperta ZPP ds. ochrony zdrowia

 

Fot. Helloquence / na lic. Unsplash

Apel Prezesa ZPP do Rządu o 12 miesięczne moratorium dla biznesu

Warszawa, 19 października 2020 r.

 

 

Drogi Rządzie,

Jaka jest sytuacja – każdy widzi.

Najpierw rzeczy najważniejsze – zdrowie Polaków i utrzymanie przy życiu gospodarki.

Apeluję o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, nowe opłaty i  zwiększające podatki. Dajmy przedsiębiorcom skupić się na ratowaniu swoich firm i miejsc pracy Polaków! To z niej bierze się dobrobyt i nasze wspólne bezpieczeństwo.

Posłuchajcie się. Wszyscy na tym zyskamy!


Cezary Kaźmierczak
Prezes ZPP

 

Zobacz Apel: Apel Prezesa ZPP o 12 miesięczne moratorium dla biznesu

 

fot. Álvaro Serrano / Unsplash

Nasze strony

Nasze newslettery

Facebook